ul. Słoneczna 2
38 -120 Czudec
(Synagoga)
tel. 017 277 11 11
e-mail:
Dyrektor Starszy Bibliotekarz: Halina Zaręba
Biblioteka czynna:
- poniedziałek 8:00 - 16:00
- wtorek 8:00 - 16:00
- środa 8:00 - 16:00
- czwartek 8:00 - 16:00
- piątek 8:00 - 16:00
- sobota 8:00 - 13:00
Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dorosłych
Zbiory: 20914 woluminów.
Liczba miejsc w czytelni: 24
Pracownicy: bibliotekarz Małgorzata Kucab, Halina Zaręba
Biblioteka posiada:
Usługi Biblioteczne:
- udostępnianie zbiorów na miejscu i na zewnątrz;
- informacja biblioteczna, bibliograficzna, rzeczowa w oparciu o warsztat informacyjny;
- czasopisma bieżące: Bibliotekarz, Biblioteka Publiczna, Claudia, Kwartalnik Czudecki, Newsweek Polska, Nowiny Rzeszowskie, Pani Domu, Party, Poradnik Bibliotekarza, Poradnik Domowy, Przyjaciółka,
- roczniki czasopism (oprawne): Bibliotekarz 1996 – 2009, Biblioteka w Szkole 1996 – 2009, Gazeta Wyborcza 1998 – 2005, Kwartalnik Czudecki 1999 – 2008, Nowiny Rzeszowskie 1999 – 2004, Panorama 1973 -1980, Polityka 1996 – 2002, Poradnik Bibliotekarza 1987 – 2009.
Dla środowiska lokalnego Biblioteka prowadzi działalność oświatową i popularyzatorską w stałych cyklach tematycznych:
15 stycznia 2013 roku grupa uczniów SP w Czudcu wraz z nauczycielem p. Dominiką Moskwą - Stec odwiedziła biblioteczne Muzeum Tradycji i Historii mieszczące się w podziemiach synagogi, lekcja historyczna pn. "Bohaterstwo dziecka polskiego w kraju pod zaborami" prowadzona przez panią Elżbietę Kocurek w płaszczyźnie ekspozycji muzealnych, tematycznie związanych z terenem z gminy Czudec jej historią, kulturą materialną i duchową pozwoliła na obrazową prezentację tematu w przededniu 150 rocznicy Powstania Styczniowego i 68 Rocznicy wyzwolenia Auschwitz - Birkenau którą obchodzimy jako "Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu" .
GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
Rocznica dwu ważnych wydarzeń historycznych 150 rocznicy Powstania Styczniowego 1863-2013 i 68 rocznicy wyzwolenia Auschwitz - Birkenau którą obchodzimy jako "Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu" poświęcona została prezentacja historyczną pn. "Szlakami przeszłości Naszej Ojczyzny" w Muzeum Historii i Tradycji synagogi w Czudcu w której w grudniu uczestniczyła młodzież Gimnazjum Publicznego w Czudcu wraz z nauczycielem p. Anną Oliwińską - Wacko. Spotkanie z historią, które prowadziła pani Elżbieta Kocurek opiekun ekspozycji historycznych GBP w Czudcu to nasze powroty do miejsc, ludzi i wydarzeń minionych, ciągle jednak wyrytych i zapisanych w obiektywie pamięci minionych dziejów naszej Ojczyzny. Historii którą należy ocalić i przekazać następnym pokoleniom.
GBP w Czudcu
Wystawa prezentuje m. in. obrazy przedstawiające cykl pn." Wspomnienia z Irlandii " obejmujące spokojne pejzaże z oceanem. Znajduje się tutaj także obraz Magiczne jeziorko, rozpoczynający serię obrazów o urokach tajemniczych Jeziorek Duszatyńskich stanowiący rozwinięcie stylu zapoczątkowanego pejzażem surrealistycznym, znaleźć tu można także abstrakcje, pejzaże, portrety ludzi i odzwierciedlenie zwierząt. Jest to pierwsza wystawa młodej artystki, obejmująca malarstwo od czasów licealnych po studia graficzne. Przedstawia etapy kształtowania własnego stylu.
We fragmencie autokomentarza czytamy ..."Pracę z grafiki warsztatowej z cyklu Marzenia senne, wykonałam pod opieką doktora Marcina Jachyma i doktor Agnieszki Dobosz - Bruchnalskiej w Pracowni Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UR. Tematem mojego cyklu uczyniłam marzenia senne"...
31 października 2012 r. w "wigilię" święta Wszystkich Świętych 2012 r. przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne połączone z "Głośnym czytanie" utworów wierszowanych. Zajęcia przygotowano we współpracy z Biblioteką Szkolną, a uczestnikami byli uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu wraz z nauczycielami p. Marią Łyszczek i p. Małgorzatą Płatek.
GBP w Czudcu
W ramach XXII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, 20 września 2012 roku o godz. 11:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się spotkanie z "Poezją ponad granicami", XXII edycji Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, nad którą patronat sprawuje patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a jej formułę wymyślił przed 35 laty tarnowski pisarz i poeta Andrzej Grabowski, uczestniczyli Kazimierz Burnat poeta, publicysta tłumacz, uczestnik wielu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali literackich, Andrzej Gnarowski poeta , tłumacz , krytyk ,członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, sekretarz Zarządu Warszawskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Vladimir Stockman twórca i koordynator międzynarodowego almanachu internetowego "Litera", członka Międzynarodowej Federacji Pisarzy Rosyjskich .Gośćmi spotkania byli Stanisław Cupryś członek Komisji Kultury i Spraw Społecznych Rady Gminy w Czudcu nauczyciele Gimnazjum i Zespołu Szkół w Czudcu p. L. Bytnar, ks. R. Karaś, p. E. Kasiarz, p. A. Oliwińska -Wacko, p. E. Pietrucha, p. M. Siuta, wraz z młodzieżą. Poeci przybyli do nas literaci, ciekawie interpretowali istotę poetyckiej metafory oraz własne utwory poetyckie, zachęcali zebranych do podejmowania własnych próby pisarskich i czytania poezji. Niezwykle ciekawą interpretację ballad i piosenki literackiej w liryczno muzycznej oprawie zaprezentował poeta ukraiński Vladimir Stockman. Jesień Literacka która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez naszą Bibliotekę jest regionalnym świętem skierowanym do kręgu miłośników i odbiorców literatury. A jej celem prezentacja ważnych wydarzeń literackich i kulturalnych kraju oraz promocja dorobku twórczego środowiska literackiego.
Elżbieta Kocurek
Otwarcie wystawy prac pn. "Kto czyta książki żyje podwójnie Umberto Eco", przygotowanej przez młodzież Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi w Czudcu pod kierunkiem nauczyciela przedmiotu w ramach kwietniowych warsztatów z fotografii ,połączone zostało ze spotkaniem z literatem panem Januszem Korylem. Prace można było oglądać nieprzerwanie do dnia 30 września 2012 roku. Zaprezentowany zestaw 13 fotografii wykonanych w ramach warsztatów fotograficznych to tematyczne i artystyczne widzenie książki jako, motywu kreującego podążanie za własnymi marzeniami, subiektywne źródło realizacji własnych pasji, w kierunku nieznanych rejonów wyobraźni, i dowolne kreowanie obrazu fotograficznego – te ostatecznie, wyselekcjonowane przez prowadzącą zajęcia mgr Małgorzatę Żybura wyjątkowo czytelnie pokazują znaczenie kompozycji, tematów i samego kreowania pomysłów na zdjęcia. Organizatorem było Gimnazjum Publiczne w Czudcu. Partnerem organizacyjnym wystawy Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
W dniu 16 lipca 2012 roku 45 osobowa grupa młodzieży, z Pszczyny, Jastrzębia Zdroju, Katowic, spędzająca wakacje w „Siedlisku Janczar” w Pstrągowej w naszej Bibliotece Publicznej. Zwiedzający wysłuchali opowiadania pn."Pamięci tych którzy byli", które prowadziła p. Elżbieta Kocurek,obejrzeli Kolekcję Judaików, oraz uczestniczyli w prezentacji historycznej i etnograficznej pn. "Zapamiętajmy przeszłość naszych przodków", zwiedzili w Muzeum Etnograficzno - Historyczne GBP.
Zapraszamy za rok!
15 maja br. Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła Janusza Koryla ,autora kilkunastu zbiorów wierszy, reportaży i powieści, prozaika i poetę, laureata wielu prestiżowych nagród. Nasz gość ukończył filologię polską ,pracował jako polonista w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Później zajmował się dziennikarstwem. W rzeszowskim Oddziale Telewizji Polskiej realizował dwa autorskie programy: „Telewizjer Literacki” i „Ulice Rzeszowa”. Pisywał reportaże i przeprowadzał wywiady dla „Super Nowości” i „Wiadomości Podkarpackich”. W latach 2001 do 2003 r. pełnił funkcję rzecznika prasowego wojewody podkarpackiego. Okazją do spotkania był obchodzony od 8 do 15 maja "Tydzień Bibliotek 2012" w jego ramach promocja najnowszej powieści pt. "Ceremonia" która ukazała się nakładem Wydawnictwa Dreams. Jako poeta debiutował w roku 1985 zbiorem wierszy „Uśmierzanie źródeł”. Później publikował następne tomy poezji, m.in. „Dyktando”, „Mieszkam w sercu ptaka”, „Klęski”, „Daleko i blisko”, „Kłopoty z nicością”, „Do czego służy niebo”, „Siatka na motyle”, „Spacer po linie”. Jest autorem tomu reportaży „Obłoki za kratami”, jak również powieści "Zegary idą do nieba", „Śmierć nosorożca” i „Pechowiec”. Swoje utwory publikował na łamach wielu pism literackich, m.in. „Twórczości”, „Miesięcznika Literackiego”, „Poezji”, „Życia Literackiego”, „Regionów”, „Akcentu”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Metafory”, „Frazy”, „Nowej Okolicy Poetów”. Jako recenzent i krytyk literacki współpracował m.in. z „Nowymi Książkami”, „Życiem Literackim”, „Odrą”, „Polonistyką”, „Twórczością”, „Okolicami”. W czasie spotkania , którym brali udział uczniowie liceum i zespołu szkół w Czudcu . Autor wiele mówił o swojej ostatniej książce i ponadczasowych wartościach literatury, w której najbardziej ceni rzetelność, odkrywczość i umiejętność interesującej narracji. Za swoje pisarskie motto uważa on, opinię Gabriela Garcii Márqueza, że „Każda dobra powieść powinna być poetyckim przetworzeniem rzeczywistości”. Najnowsza „Ceremonia”, uważana jest za jeden z najlepszych polskich dreszczowców kryminalnych ostatnich lat. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii artystycznej uczniów gimnazjum publicznego pn. "Kto czyta książki żyje podwójnie Umberto Eco", przygotowana pod kierunkiem mgr Małgorzaty Żybura. To ostatnie, biblioteczne wydarzenie, zachęca do równie interesującego sposobu wykorzystania wolnego czasu, z książką! Czytanie to relaks, świetna rozrywka i wspaniały sposób na nudę.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
"Biblioteka ciągle w grze" to hasło Tygodnia Bibliotek . Biblioteki Publiczne gminie w Czudec, wzorem lat ubiegłych, włączyły się w obchody Tygodnia. Rozpoczęły się one 8 maja i trwały aż do 16 maja. Cykl spotkań przeznaczony był głównie dla młodszych i najmłodszego użytkowników.Okazji tej towarzyszyły ponad to spotkania Dzieci z bibliotekarzami.
11 maja
GBP Czudec i Oddział dla Dzieci
Zajęcia z edukacji czytelniczej dla klas drugich szkoły podstawowej
Poznawanie biblioteki, rola katalogu, jego rodzaje, budowa, sposoby korzystania i głośne czytanie opowiadania z serii Koszmarny Karolek F. Simon pt "Koszmarny Karolek czyta książkę" z nauczycielami p. Marią Łyszczek, p.Teresą Mikuszewską – Tomoń.
15 maja
GBP Czudec
Spotkanie autorskie z Januszem Korylem autorem kilkunastu zbiorów wierszy, reportaży i powieści, prozaikiem i poetą , laureatem wielu prestiżowych nagród.
15 maja
GBP Czudec
Otwarcie wystawy prac konkursowych fotografii uczniów Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi w Czudcu pt. "Kto czyta książki, żyje podwójnie" Umberto Eco.." pod kierunkiem mgr Małgorzaty Żybura.
16 maja
GBP Czudec i Oddział dla Dzieci
Zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Rola katalogu , jego rodzaje ,budowa ,sposoby korzystania . Prezentowane były książki z autografem pisarzy, poetów dziecięcych i ilustratorów , którzy odwiedzili naszą bibliotekę jak również książki z płytami CD i DVD i nauczycielem panią Anną Czarnik
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
31 marca 2012 o godz. 9 oo gościliśmy organizatorów i uczestników, eliminacji gminnych Turnieju Wiedzy Pożarniczej, których organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Czudcu oraz Wójt Gminy Czudec. W turnieju uczestniczyły reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjalnych z miejscowości Babica, Czudec, Nowa Wieś, Pstrągowa, Wyżne, Zaborów oraz uczniowie szkół ponad gimnazjalnych.
Do rywalizacji w turnieju przystąpiło 23 osoby. Nad właściwym przeprowadzeniem turnieju czuwała pięcioosobowa komisja w składzie:
1. asp. Tadeusz Bieszczad - przewodniczący 2. mgr Barbara Kidacka - Milewska - sekretarz 3. dh Stanisław Moskwa - członek 4. dh Józef Iskrzycki - członek 5. dh Karol Pałys – członek 6. dh Bogdan Moskwa- członek
I grupa wiekowa - (szkoły podstawowe)
1. I miejsce Michał Rykała – OSP Zaborów – 36 pkt.
2. II miejsce Mateusz Górka – OSP Pstrągowa Górna – 34+1 pkt.
3. III miejsce Klaudia Kluska – OSP Zaborów –34 + 0 pkt 4. IV miejsce Katarzyna Sawicka – Nowa Wieś – 33 pkt 5. V m. Martyna Szypuła – OSP Pstrągowa - 31 pkt.
II grupa wiekowa - (gimnazja)
1. I miejsce Joanna Stanek – OSP Pstrągowa Dolna – 34 pkt.
2. II miejsce Klaudia Szela – OSP Pstrągowa Dolna – 32 pkt.
3. III miejsce Krystian Turczyn – OSP Wyżne – 29 pkt.
4. IV miejsce Oskar Turczyn - OSP Wyżne - 27 pkt.
5. V miejsce Bartosz Kluska – Zaborów – 26 pkt.
III grupa wiekowa - ( szkoły ponadgimnazjalne)
1. I miejsce Dawid Ostapowicz– OSP Czudec – 31 pkt.
2. II miejsce Piotr Szurlej – OSP Babica – 30 pk 3.
III miejsce Klaudia Szufnarowska – OSP Czudec – 17 pkt.
Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się:
I grupa wiekowa – Rykała Michał
II grupa wiekowa – Joanna Stanek
III grupa wiekowa – Dawid Ostapowicz
Zwycięzcom wręczono dyplomy wraz z nagrodami ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego OSP, a pozostałym uczestnikom turnieju dyplomy za udział.
Ta coroczna impreza wiedzy pożarniczej obchodząca w br. jubileusz dwudziestolecia działalności także i współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Czudcu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem środowiska naszej gminy i skupia wokół Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czudcu dzieci i młodzież zainteresowaną nie tylko wiedzą i zagadnieniami pożarniczymi, popularyzuje i przybliża zagadnienia rozpoznawania i zapobiegania sytuacji zagrożenia pożarem, zwalczania klęsk żywiołowych lub zapobieganiu innych miejscowych zagrożeń, uczy także zagadnień z ochrony ratowanie życia, zdrowia, mienia i środowiska, oraz wiedzy przeciwpożarowej, popularyzuje system ratowniczo – gaśniczy. Gratulujemy organizatorom działalności społecznej w celu wykształcenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania ochroną przeciwpożarową oraz powszechnym systemem ochrony ludności, a uczestnikom wysokiego poziomu przygotowania.
Do zobaczenia za rok
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
Piętnasty Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Upamiętnieniu tego historycznego wydarzenia, w ramach przypadającego w styczniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i obchodzonego po raz piętnasty Dnia Judaizmu towarzyszyła zorganizowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w dniach 14 - 28 stycznia 2012 roku wystawa pn. "Pamięć i Dziedzictwo Żydów Czudeckich". Tłem przestrzeni historycznej była główna sala modlitewna dawnej synagogi, klimat miejsca i czasu uzyskany został dzięki zachowanym i prezentowanym cennym eksponatom historycznym. Ekspozycja łącząc pamięć o przeszłości miasteczka i Żydach mieszkających tu do czerwcowej nocy 1942 roku, oddała nieuchwytny klimat minionej epoki starego Czudca, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością i wybiega w przyszłość. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców gminy Czudec.
Scenografia p. Marek Szorc. Kurator wystawy p. E. Kocurek.
Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia, w tym roku po raz 15. W Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko - żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
W dniu 1 lutego 2012 r. w naszej Bibliotece uczestniczyliśmy w widowisku o Bożym Narodzeniu – Jasełkach , w przedstawieniu wg scenariusza i w reżyserii mgr Grażyna Nowak przygotowanym i gościnnie zaprezentowanym przez grupę teatralną ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi.
Do Polski Jasełka dotarły w XIII wieku. Początkowo miały one bardzo skromną formę. Ludzie zbierali się przy żłóbku i śpiewali kolędy. Później pojawiły się figurki przedstawiające różne postacie, były to jednak nieme i nieruchome obrazy. Z czasem zaczęto poruszać figurkami, a później urządzano przedstawienia jasełkowe, które najczęściej wystawiano przy kościołach. Jasełka oddają atmosferę i niepowtarzalny klimat Bożej Nocy Narodzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Uczą dzielenia się radością z odkrycia nowo narodzonego Zbawiciela Świata, miłości, tolerancji, braterstwa i przyjaźni.
"Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję,
Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie.
Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym,
co im zostało objawione o tym Dziecięciu.
wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu,
co im pasterze opowiadali" Łk 2,16-18
Stopniowo pojawiają się coraz to nowe postacie, w pięknych strojach aniołowie, Maryja z Dzieciątkiem, Św. Józef, pasterze, Herod, szatan, śmierć, rodzina gospodarzy. Całość przy akompaniamencie jednego z uczestników przeplatana była licznymi kolędami. Na spotkanie jasełkowe zaproszono zarówno dzieci będące na feriach zimowych, przedszkolaków jak i rodziców. Po spektaklu wszystkie maluchy chciały choć przez chwilkę, ponosić małego Jezuska. Spotkanie jasełkowe było jednym z ciekawszych wydarzeń w kalendarzu br. roku.
Wzięli w nim udział uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej:
Maryja - Joanna Kuś kl 1
Józef - Dawid Dziedzic kl. 1
Anioł 1 – Weronika Stawarz kl. 2
Anioł 2 – Martyna Kremer kl. 2
Pastuszek: Kacper Hinc kl 1
Rozbójnik: Dawid Dziedzic kl1
Dziadek: Bartosz Zuba kl 3
Dziewczynka: Martyna Świrad kl 1
Matka: Zuzanna Marciniec kl. 4
Ojciec: Dominik Pizło kl 4
Nieznajoma: Marcelina Zięba kl 4
Kasia: Martyna Świrad kl 1
Małgosia: Martyna Kaczor kl 1
Herod: Szymon Wolan kl. 4
Diabeł 1: Marcelina Zięba kl 4
Diabeł 2– Bartosz Zuba kl. 3
Śmierć – Martyna Kremer kl 2
Kolędy grał uczeń klasy drugiej Krystian Kut
Dziękujemy mgr Grażynie Nowak, która niestrudzenie od wielu lat prowadzi szkolną grupę teatralną, za chwile refleksji, pozwalające jeszcze raz przeżyć tajemnicę świąt Narodzenia Pańskiego, zapraszamy za rok.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
25 sierpnia 2011 roku gościliśmy młodzież szkoły partnerskiej z Niemiec przebywającą w Szkole Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu, w płaszczyźnie międzynarodowego programu wymiany doświadczeń edukacyjnych. GBP w Czudcu w ramach prowadzonej działalności oświatowej i popularyzatorskiej - zajęć z edukacji regionalnej i informacyjnej zaprosiła gości do uczestnictwa w prezentacji pn. "Poznajemy kulturę, obyczaje, zabytki, miejsca pamięci narodowej kraju sąsiadów.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
15 lutego i 8 marca 2011 roku przeprowadzone zostały we współpracy z Biblioteka Szkolną Szkoły Podstawowej im. Kar. St. Wyszyńskiego w Czudcu zajęcia z edukacji czytelniczej, wzięli w nich udział uczniowie pod opieką nauczycieli p. M.Łyszczek p. D.Choma i p. T.Tomoń, które miały służyć kształceniu przyszłych użytkowników szeroko pojętej informacji i zawierały treści przewidziane do realizacji w podstawie programowej i formie dostosowanej do możliwości uczniów klas III, oraz treści zawarte w podstawie programowej nauczania zintegrowanego i obejmowały:
* kształtowanie umiejętności korzystania z aparatu informacyjnego biblioteki - katalogów bibliotecznych,
* kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego w związku z globalizacją kultury masowej,
* wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia w tym szczególnie umiejętności służących zdobywania wiedzy, okres wczesnoszkolny to czas kształtowania się nawyków czytelniczych naturalna dla tego wieku ciekawość świata ułatwia rozbudzenie potrzeb czytelniczych i wykształcenie nawyku regularnego kontaktu z książką i biblioteką.
Młodzież Szkół Technicznych i Ponad Gimnazjalnych z Podkarpacia uczestnicząca w projekcie „Szkoła Kluczowych Kompetencji” wraz z nauczycielami, także z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli zgrupowana w Centrum Doskonalenia Pedagogicznego Nauczycieli w Czudcu pod opieką koordynatora pani Lilii Stachury dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kard. St. Wyszyńskiego w Czudcu, gościła w dniach 18 i 19 stycznia w naszej Bibliotece. Stu osobowa grupa młodzieży zwiedziła synagogę oraz uczestniczyła w lekcji i prezentacji historycznej w Izbach Historycznej i Etnograficznej, nasi goście poznali historię Czudca, synagogi, społeczności żydowskiej oraz obejrzeli zgromadzone w „ścianie milczenia” Judaiki. Spotkanie zakończyły wpisy do księgi pamiątkowej. Prezentację prowadziła pani Elżbieta Kocurek opiekun ekspozycji historycznych.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
28.09.2010 r Grupa młodzieży wraz z opiekunami ze Społecznego Ośrodka Społeczno Wychowawczego z Bystrzycy koło Lublina odwiedziła naszą bibliotekę poznała historię biblioteki i synagogi zwiedziła jej oddziały dla dzieci, dorosłych i czytelnię podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w prezentacji historycznej w Izbach Etnograficznej i Historycznej Izbie Pamięci, miło było nam gościć słuchaczy zafascynowanych przeszłością historyczną naszych terenów, zapraszamy ponownie, jeżeli znów przybędziecie w nasze strony.
GBP w Czudcu
Przez cały miesiąc sierpień w Gminnej Bibliotece odbywały się warsztaty dla dzieci pod hasłem : „Lato, lato co ty na to?” Mogły uczestniczyć w nich wszystkie dzieci niezależnie od wieku. Zajęcia zaczynały się o godz. 11ºº i trwały do godz. 13ºº. Były „Wakacje z Bolkiem i Lolkiem”. Dzieci czytały na głos fragmenty przygód Bolka i Lolka np: „Bolek i Lolek mali podróżnicy”, „Bolek i Lolek podniebna przygoda”. Następnie rysowały ilustracje do przeczytanego tekstu. Innym razem przeprowadzono konkurs pięknego czytania wierszy, utworów o lecie i wakacjach, a czytaliśmy opowiadanie T. Breziny pt. „Zaczarowane wakacje”, „Wakacyjne marzenia” C.P. Tarkowskiego, „Na wakacjach” – Cz. Janczarskiego, oraz „Wakacje” J. Brzechwy.
Na zajęciach plastycznych dzieci miały możliwość wykonania kosmicznych postaci „Ufoki z planety Badminton” oraz „Tuczytajek do bajek” – konkurs na najładniejszą zakładkę do książki. Nie zabrakło też zabaw ruchowych takich jak : „Chodzi lisek koło drogi”, „Wyścigi zwierząt”, „Zabawa w bibliotekę”. „Piknikowa gra w kolory”, sprawiła dzieciom wiele radości gracze przesuwali się o tyle pól do przodu , ile rąk podniesionych było do góry Uczestnicy gry wędrowali po kolejnych polach, wykonując zapisane na nich zadania. Wygrywał ten, kto zebrał najwięcej kolorowych punktów. Inną ciekawą zabawą była „Lokomotywa pana Tuwima”. Dzieci z zaangażowaniem tworzyły pociąg, wcielały się w role Hilarego, Pani Słowikowej, Kucharkę, Dyzia i inne postaci z wierszy J. Tuwima. Pociąg zatrzymywał się na poszczególnych stacjach, a na stacji kończącej bieg, dzieci otrzymywały coś słodkiego, liczba dzieci uczestniczących w organizowanych zajęciach i zabawach wakacyjnych świadczy, iż Biblioteka była miejscem, gdzie można było miło spędzić wakacyjny czas!
GBP w Czudcu
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZUDCU
zaprasza dzieci na cykl zajęć i zabaw w każdy czwartek sierpnia na:
wakacje pod hasłem: "LATO, LATO CO TY NA TO?"
Program:
05.08.2010:
- "Wakacje z Bilkiem i Lolkiem" - głośne czytanie przygód Bolka i Lolka, wykonywanie ilustracji do przeczytanego tekstu
- gry i zabawy
12.08.2010:
- "Ufoki z planety Badminton"
- zajęcia plastyczne, wykonywanie kosmicznych postaci
19.08.2010:
- "Tuczytajki do bajki" - konkurs na najładniejszą zakładke do książki
- "Lokomotywa pana Tuwima" - tworzenie pociągu
26.08.2010"
- konkurs pięknego czytanie wierszy lub fragmentów książki o lecie i wakacjach
- "Piknikowa gra w kolory" - zabawa wakacyjna
WAKACYJNA NIESPODZIANKA: (wypożyczając ksiązkę w bibliotece, możesz znaleźć niespodziankę)
Na dzieci biorące udział w zajęciach, konkursach, grach i zabawach czekają nagrody!!!
28.05.2009 r. odbyła się prezentacja historyczna pt: „Śladami przeszłości" w Izbie Etnograficznej i Izbie Historycznej funkcjonującej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu.
W celu kształcenie świadomych umiejętności korzystania i zdobywania informacji pochodzących różnych źródeł uczniowie Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr.2 w Pstrągowej odwiedzili Bibliotekę Publiczną celem spotkania było poznanie funkcji biblioteki innej niż biblioteka szkolna zwrócenie uwagi na różne rodzaje dokumentów bibliotecznych połączone z omówieniem jej,warsztatu informacyjnego
Drugą część spotkania poświęcono z prezentacji historycznej pn. "Śladami przeszłości” uczniowie Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr.2 w Pstrągowej obejrzeli Izby: Historyczną i Etnograficzną Biblioteki Publicznej w Czudcu
Prezentując nasze małe muzeum chcemy zachęcić młodzież do ciekawego i kształcącego spędzenia wolnego czasu, zainteresować historią także tą lokalną bowiem wiedza o przeszłości pozwala lepiej zrozumieć nie tylko tradycje i obyczaje także dzisiejszy, wielokulturowy świat i swoje w nim miejsce.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
23 kwietnia 2008 Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła Ewę Nowak współczesną pisarkę książek dla młodzieży, spotkanie zorganizowano we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Autorka felietonów, pedagog i terapeuta barwnie i ciekawie opowiedziala o swojej nowej książce. Kolejka po „autografy" uczniów klas VI była dowodem udanego spotkania z Czadecką młodzieżą.
..
Na dzień 21 czerwca 2008 r. na godz. 10 Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu zaprosiła na spotkanie autorów monografii o gminie Czudec. W spotkaniu wzięli udział Barbara Pilarz i Marian Złotek - współautorzy książki Pstrągowa Nasza Mała Ojczyzna „ także Jan Prokopowicz autor książki „ Młodość zdeptana lecz nieujarzmiona - Demokratyczna Armia Krajowa 1949-1955". Spotkanie stało się dla uczestniczących w tej przedpołudniowej godzinie okazją do w nowego, innego spojrzenia na ludzi naszego środowiska, mimo że spotkanie było organizowane z myślą o czytelnikach naszych bibliotek publicznych, miało charakter otwarty, i mogli w nim uczestniczyć wszyscy chętni. Zaszczycili je swą obecnością wójt gminy Stanisław Gierlak, dyrektorzy placówek oświatowych: Teresa Dyrkacz Szkoła Podstawowa nr 2 w Pstrągowej, Maria Ladzińska Gimnazjum Publiczne w Czudcu, Natasza Kula i Maria Środoń Zespół Szkół im. Iranka Osmeckiego w Pstrągowej, Kazimierz Jacek i Mariusz Kotowicz radni Komisji Spraw Społecznych Rady Gminy w Czudcu, pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Franciszka Dyka i mgr Marcin Jurzysta, prezesi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej - Maria Bałchan, Stanisław Styś. To spotkanie miało charakter promocyjny związany z trzecim już wydaniem książki Jana Prokopowicza. Nasz gość mówiąc o historii swojego życia, tu na ziemi strzyżowskiej, opowiadał i dzielił się osobistymi doświadczeniami, wspominał o walce swojego pokolenia. Przywoływał tamte wydarzenia po to, aby prawda jego życia i jego pokolenia nie została zapomniana dzielił się refleksją tragicznej życiowej drogi, więziennego kazamatu, mówił o samotności człowieka w obliczu traumatycznych przeżyć, które jedynie silna wiara w Boga i jego opatrzność , pozwoliła mu przeżyć, Po spotkaniu był czas na autografy. Polecamy do przeczytania książkę naszego autora „ Młodość zdeptana lecz nieujarzmiona - Demokratyczna Armia Krajowa 1949 -1955"
W część druga spotkania poświęcona została monografii wsi Pstrągowa.
Barbara Pilarz, Barbara Stec, Marian Złotek – Pstrągowa - Nasza Mała Ojczyzna. Współautorzy drugiego, a już niebawem trzeciego wydania monografii wsi Pstrągowa wzięli udział w spotkaniu z czytelnikami swojej publikacji, przybliżyli uczestnikom spotkania, realia wielu mniej znanych zdarzeń historycznych, stanowiących kanwę, niektórych rozdziałów książki. Opowiedzieli o motywach i okolicznościach, gromadzenia dokumentów m.in. z ogromnej ilości /5000 tysięcy zdjęć / materiału zdjęciowego należało dokonać trudnego wyboru do potrzeb książki. Fakty i okoliczności odchodzenia w przeszłość tradycji kulturowych niewątpliwie były jednym z czynników, które miały wpływ na powstanie tej książki cytuję ze wstępu.. „Chcemy pokazać jak nasi pradziadowie i ojcowie żyli walczyli, pielęgnowali tradycje – kształtowali oblicze naszej Małej Ojczyzny – swoimi rękoma, umysłem i sercem.” Warto przeczytać. To były naprawdę fascynujące spotkania.
Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek
23 kwietnia 2008 r. „Wszystko tylko nie mięta" Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła Ewę Nowak współczesną pisarkę książek dla młodzieży, autorkę felietonów, pedagoga i terapeutę. Kolejka po „autografy” uczniów klas VI Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu była dowodem udanego spotkania z czudecką młodzieżą.