Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Nowej Wsi
(budynek Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi)
Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:30
Telefon: (017) 27 71 720
Jest to placówka o charakterze uniwersalnym (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
Prowadzi ją młodszy bibliotekarz Joanna Stanuch.
e-mail:
W 2018 roku zakończył działalność działający przy bibliotece Punkt Biblioteczny w Pstrągowej Woli prowadzony przez Panią Halinę Szybisty.
Zbiory liczą 9149 woluminów.
Wśród nich znajduje się:
- literatura piękna polska i obca,
- piśmiennictwo popularnonaukowe,
- literatura dla dorosłych, dzieci i młodzieży,
- lektury oraz opracowania literackie do szkół podstawowych oraz szkół średnich,
- czasopism w prenumeracie: Claudia, Kwartalnik Czudecki, Poradnik Domowy, Świerszczyk.
Liczba miejsc w Czytelni: 24
Stałe formy pracy:
- głośne comiesięczne czytanie bajek we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym
- zgaduj-zgadule rocznicowo – literackie,
- konkurs recytatorski z okazji Światowego Dnia Poezji,
- pasowanie na Czytelnika,
- Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Usługi Biblioteczne: udostępnianie zbiorów na zewnątrz, udostępnianie na miejscu w czytelni, udzielanie informacji, działalność popularyzatorską i edukacyjną z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym. Biblioteka współpracuje ze Szkołą Podstawową, Kołem Gospodyń Wiejskich, Radą Sołecką i Środowiskowym Domem Samopomocy.
11 lipca 2024 r. odbyły się ostatnie zajęcia w ramach wakacji w bibliotece. Dzieci wysłuchały wzruszającego opowiadania Anny Paszkiewicz pt. „ Najwierniejszy psijaciel”, które czytał Szymon. Później z pasków papieru kolorowego i sznurka powstały piękne prace "Lot balonem”. W międzyczasie dzieci chrupały popcorn, a później bawiły się m.in. grając w kręgle, w grę "5 sekund” i układały puzzle.
Dziękuję dzieciom za wspólne zabawy i życzę im wspaniałego odpoczynku na wakacje😊
9 lipca 2024 r. odbyły się trzecie z kolei zajęcia wakacyjne. Na początek dzieci wysłuchały opowiadania Ingi Moore pt. "Łoś i biblioteka na kółkach”. Z pianki, papieru kolorowego i brokatu wyczarowały piękne lody😉 Następnie były warsztaty kulinarne, gdzie dzieciaczki samodzielnie robiły kanapki z białego serka, pomidora, ogórka i papryki. Były również zabawy na świeżym powietrzu, przeciąganie liny i różne ćwiczenia ruchowe.
4 lipca 2024 r. Za nami drugie spotkanie w ramach wakacji w bibliotece. Tym razem dzieci wysłuchały magicznego opowiadania S. Francis "Życzenie”. Później stworzyły piękne krajobrazy morza, używając swojej wyobraźni i papierowych talerzyków, farb i plasteliny😉 W ramach warsztatów kulinarnych zrobiły dla siebie i bliskich babeczki z bitą śmietaną, jagodami i czerwonymi porzeczkami. Nie zabrakło tez zabaw ruchowych na placu zabaw.
2 lipca 2024 r. r. odbyło się w bibliotece publicznej pierwsze spotkanie wakacyjne. Dzieci wysłuchały opowiadania R. Bright pt. "Mysz, która chciała być lwem”. Kolejnym etapem była praca plastyczna z papieru kolorowego i cekinów "Rybka”. Później dzieciaczki, w ramach warsztatów kulinarnych przekładały masą kajmakową wafla. Na końcu układały klocki, rysowały kredą i grały w gumę do skakania.
Dzień 5 - uczniowie kl. III, Uroczy Tygrysek - Pani Grażyna Nowak ,wraz ze swoimi pomocnikami Amelią i Michałem czytają opowiadanie S. Grabowskiego i M. Nejmana pt. "Kot Filemon i kot w butach"
Dzień 4 - uczniowie kl. I, Uśmiechnięty Tygrysek - Pani Agnieszka Ptak czyta i rozmawia o opowiadaniu " Wielki dzień Kici" autorstwa M. Olsona
Dzień 3 - 5 czerwca. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego "Zerówka", Wesoły Tygrys - Pani Magdalena Piechowiak, czyta i rozmawia o opowiadaniu Jack'a Kent'a "Gruby Kot"
Dzień 2 - 4 czerwca: Dzieci ze świetlicy szkolnej, Pani Grażyna Barć w roli czytającej opowiadanie J. Krzyżanek pt. "Kot Papla i tygrys", rozmowny tygrysek - Joanna Stanuch
1-7 czerwca 2024 r. obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to już XXIII edycja, tym razem ph. „ Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” W związku z tym do biblioteki będą przychodzić dzieci wraz z nauczycielami aby… porozmawiać z Tygrysem😉 Dzień 1. – 3 czerwca: Oddział Przedszkolny „ Maluchy” , Tygrysek – Pani Paula Barć, czyta opowiadanie R. Bryant’a pt. „ Felicjan znajduje przyjaciela”
22 maja br. do biblioteki przybyły dzieci z Oddziału Przedszkolnego "Maluchy". Okazją do spotkania stał się realizowany przez Panią Paulę Barć projekt, gdzie głównym bohaterem jest miś. Dziś Miś Śnieżek odwiedził bibliotekę, aby poznać swoich krewnych z innych krajów. W związku z tym przedszkolaki wysłuchały bajki Barbary Supeł pt. „ To panda!”, z której dowiedziały się kim jest i skąd pochodzi uroczy czarno – biały miś i zgadywały, gdzie się schował. Nie bez powodu to panda dzisiaj wystąpiła w głównej roli, ponieważ 22 maja 1997 r. parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt, a jak wiadomo od wielu lat pandy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i są objęte programem ochrony wielu organizacji i stowarzyszeń ekologicznych. Na koniec dzieciaczki za pomocą kredek i plasteliny stworzyły swoje wizerunki misiów.
Dziękuję za przemiłe spotkanie maluszkom i ich Paniom: Pauli Barć i Teresie Banaś😊
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji zaprosiłam na spotkanie do biblioteki dzieci z Oddziału Przedszkolnego "Zerówka", aby opowiedzieć im jak wielki wpływ na nasze życie mają te małe i niepozorne owady. Na początek przedszkolaki wysłuchały pouczającego opowiadania Pauliny Płatkowskiej pt. "O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą" i rozmawialiśmy na jego temat. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych faktów z życia pszczół, sposobu i ilości wytwarzania miodu przez jedną pszczółkę, funkcjonowania i liczebności osobników w ulu, a także jak ważne jest dbanie o zachowanie tego gatunku, który obecnie jest zagrożony ze względu na niszczenie środowiska naturalnego przez stosowanie pestycydów w uprawach. Później przedszkolaki zrobiły piękne prace z papieru kolorowego, a każda z nich była niepowtarzalna. Nie zabrakło też degustacji miodu z polskiej pasieki.
Dziękuję za przemiłe spotkanie przedszkolakom i Paniom: Magdalenie Piechowiak i Natalii Holweger😉
26 marca br. do biblioteki zawitały dzieciaczki z Oddziału Przedszkolnego „ Zerówka”. Okazją do tego spotkania były zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Najmłodsi wysłuchali opowiadania Nadii Berkane pt. „ Marysia i wielkanocne jajka”. Rozmawialiśmy o tradycji związanej z Wielkanocą, o symbolice potraw, o święceniu koszyczków. Następnie przedszkolaki zrobiły piękne papierowe kurki w koszyczkach.
Dziękuję za miłe przedświąteczne spotkanie dzieciom i Paniom: Magdalenie Piechowiak i Natalii Holweger😊
W dniu 21 marca br. odbyło się spotkanie na auli Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Okazją do niego był pierwszy dzień kalendarzowej wiosny oraz zbliżający się Dzień Książki Dla Dzieci. We wspólnym projekcie biblioteki publicznej i biblioteki szkolnej wystawiliśmy inscenizację bajki Juliana Tuwima pt. „ Rzepka”. Reżyserem była Pani Grażyna Barć, narrację prowadziły Joanna Rykała i Joanna Stanuch, natomiast w rolę aktorów wcielili się nauczyciele. Była to mała niespodzianka, którą my dorośli chcieliśmy sprawić dzieciaczkom i myślę, że było to dla nich duże zaskoczenie, a nagrodą dla nas była dobra zabawa i uśmiech najmłodszych, jak i innych pracowników szkoły. Na czele obsady – czyli w roli tytułowej rzepki stanęła ( a w zasadzie zasiadła😉) Pani Dyrektor Agnieszka Lesiak, którą próbowali wyrwać: Grażyna Nowak (dziadek) , Magdalena Piechowiak (babcia), Mirek Kmiotek (wnuczek), Natalia Holweger (Mruczek), Magdalena Krok (Kicia), Agnieszka Horbaczek (kurka), Agnieszka Ptak ( gąska), Joanna Stec (bocian) i Anna Biedka (kawka)😉
Składam serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy się zaangażowali w ten projekt😊
29 lutego 2024 r. odbyło się pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników bibliotek: publicznej i szkolnej. Wraz z Panią Grażyną Barć przeprowadziłyśmy mały test, który miał sprawdzić znajomość literatury dziecięcej. Wśród zadań znalazły się: kalambury, gdzie uczniowie mieli odgadnąć tytuł bajki, puzzle, w których ukryty był tytuł lektury, oraz poprawienie ”chochlików słownych”, które wkradły się do znanych tytułów baśni i wierszy. Pani Grażyna przeczytała opowiastkę pt. „ Tygrysek i tajemnicza księga”, a Pani Agnieszka Ptak odczytała „prośby książki”. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, że będą wzorowymi czytelnikami i nastąpił moment pasowania i wręczenia pamiątkowych dyplomów.
Dziękuję uczniom i Pani Agnieszce Ptak za przybycie oraz Pani Grażynie Barć za wspólne zorganizowanie tego wydarzenia😊
28 lutego br. bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 2 z Panią Joanną Rykałą. Celem odwiedził była chęć zapoznania się z twórczością znakomitej poetki, pisarki, felietonistki Doroty Gellner. Pani bibliotekarka w skrócie przedstawiła drugoklasistom życiorys i twórczość tejże postaci, a następnie każdy z uczniów wybrał książkę Pani Doroty i ją przeczytał na głos. Na zakończenie spotkania Pani Joanna Rykała również przeczytała opowiadanie pt. "Magik" i chociaż było ono bardzo krótkie, to wywołało szczery uśmiech u wszystkich obecnych, gdyż było bardzo zabawne w swojej treści.
Dziękuję za miłe spotkanie Pani Joannie Rykale i uczniom klasy 2😊
W dniu 15 lutego do biblioteki publicznej przybyły ze swoimi paniami dzieci z Oddziału Przedszkolnego „ Maluchy”, aby dowiedzieć się jak powstaje książka. Wysłuchały krótkiego opowiadania O. Masiuk pt. "Książka", po czym pani bibliotekarka opowiedziała przedszkolakom o procesie powstawania książeczek, kto jest pisarz, z jakich części składa każda książka oraz jakie są ich rodzaje Następnie dzieciaczki oglądały i wertowały bajki, które wzbudziły ich zainteresowanie. Było bardzo gwarno i wesoło.
Dziękuję przedszkolakom, Pani Joannie Rykale i Pani Teresie Banaś za miłe spotkanie😊
14 lutego obchodzimy Dzień Św. Walentego, tej okazji w ramach współpracy z biblioteką szkolną zaprosiłam na spotkanie klasę 4 wraz z wychowawcą Panem Mirkiem Kmiotkiem. Dzieci wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. "Walentynki", po czym zostały podzielone na trzy grupy i wylosowały po dwa zadania. Były wśród nich: walentynkowe sudoku, serduszkowe puzzle, odkodowanie ukrytej pod znakami wiadomości, dopasowywanie literackich par ze znanych bajek, uzupełnianie brakujących słów w powiedzeniach o miłości i odgadywanie zwrotu „ kocham cię” w rożnych językach. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie wyśmienicie. Na zakończenie spotkania każde z dzieci pomalowało i podpisało swoje serce tworząc wielką kartkę walentynkową.
Dziękuję uczniom klasy 4 i wychowawcy Panu Mirkowi Kmiotkowi za przybycie i Pani Grażynie Barć za miłą współpracę.
1 lutego br. odbyły się drugie zajęcia w ramach ferii zimowych. Tym razem dzieci zawitały do biblioteki w odświętnych strojach, aby wspólnie pobawić się w ostatnich dniach karnawału. Był taniec przy choince, gorące krzesła, skoki w workach, utrzymanie balona jak najdłużej czołami, kręgle, przechodzenie pod kijem, stawanie na odpowiednim kolorze i jeszcze wiele innych ciekawych zabaw. W międzyczasie był mały poczęstunek, a także rozdanie drobnych upominków. Było dużo uśmiechu i chęci wykazania się w różnych konkurencjach.
30 stycznia 2024 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach tegorocznych ferii zimowych. Dzieci wysłuchały opowiadania motywującego: „ Bądź tym, kim jesteś” Todda Parra, o tolerancji, akceptacji siebie i innych wokół nas. Następnie losowały numery i szukały papierowych choinek, pod którymi kryły się wskazówki dotyczące przedmiotów znajdujących się w bibliotece. Wykreowały własny niepowtarzalny kalendarz, na którym zaznaczyły istotne dla nich święta, rozwiązywały krzyżówkę, a dla osłody zrobiły własne ciasteczka z biszkoptów, które przekładały dżemami.
19 grudnia 2023 r. kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, do biblioteki przybyły dzieci z Oddziału Przedszkolnego "Maluchy" przy SP w Nowej Wsi. Najmłodsi z uwagą wsłuchali się w piękne opowiadanie z serii Przyjaciele Dziadka Staszka pt. "Bożonarodzeniowe sarenki". Rozmawialiśmy o prezentach, Św. Mikołaju i tradycjach świątecznych. Następnie dzieciaczki ozdabiały choinki z papieru, każdy w swoim niepowtarzalnym stylu😉Na koniec dostały słodką niespodziankę i pięknie uśmiechnęły się do obiektywu aparatu😊
Dziękuję maluszkom i Paniom: Pauli Barć i Teresie Banaś za przybycie:)
Nowości książkowe dla dzieci i dorosłych na grudzień 2023
W tym roku Pani Mikołajowa wyprzedziła Św. Mikołaja i zaprosiła dzieci ze świetlicy szkolnej – uczniów klasy 1, na spotkanie w bibliotece. Przeczytała bajkę Wiesława Drabika pt. „ Wielka zadyma z Mikołajem”, która rozśmieszyła dzieci zabawną historią białobrodego pana😉. Następnie, pierwszaki wykonały uroczą zawieszkę z podobizną Św. Mikołaja. Później uczestnicy przysiedli i odgadywali hasła w zimowej krzyżówce, a na koniec zajęć Pani Mikołajowa obdarowała dzieci prezentami i wspólnie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy choince.
Dziękuję za przybycie uczniom klasy 1 wraz z Panią Grażyną Barć😊
24 listopada br. do biblioteki zawitały przedszkolaki z "Zerówki" , wraz z Panią Magdaleną Piechowiak i Natalią Holweger. Okazją do tego stał się obchodzony na całym świecie, 25 listopada - „ Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci przywitała Misia, która znalazła w „Misiowej Gazecie" naderwaną mapę wraz z ogłoszeniem o ukrytym skarbie. Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania o Felku i jego przygodach w przedszkolu, które opowiedziała Pani Grażyna i wspólnych zabawach ruchowych z Misią wyruszyły do Urokliwego Lasu, aby odnaleźć skarb. Kierując się wskazówkami na mapie, znalazły brakujący skrawek mapy i dotarły do wielkiego dębu, na którym „ wisiały zagadki”, sprawdzające wiedzę na temat misiowego rodu. Po ich odgadnięciu mogły zobaczyć co kryje skrzynka ukryta za drzewem. Były to dyplomy od „ Wielkiego Zgromadzenia Misiów” i cukierki.
Dziękuję za przybycie i wspólne uczestnictwo przedszkolakom i paniom: Magdalenie Piechowiak, Natalii Holweger i Grażynie Barć😊
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi otrzymała od Pary Prezydenckiej podziękowania oraz egzemplarz pięknie wydanej powieści " Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu.
Dziękuję
10 listopada, w przeddzień 105. rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyło się spotkanie z uczniami klasy 6. Zorganizowały je bibliotekarki, w ramach współpracy – biblioteki publicznej i biblioteki szkolnej. Aby uczcić to doniosłe i ważne dla nas, Polaków wydarzenie, czytaliśmy wiersze znanych poetów i pisarzy tamtego okresu, między innymi : Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Cypriana Kamila Norwida, Wincentego Pola czy Marii Konopnickiej. Następnie uczniowie uczestniczyli w muzycznych kalamburach. Joanna Stanuch wyśpiewywała pierwsze wersy znanych pieśni patriotycznych, zadaniem reszty uczestników było kontynuowanie danego utworu. Okazało się, że szóstoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z tym wyzwaniem, przez co zrobiło się bardzo śpiewnie. Ostatnim punktem spotkania było zrobienie kotylionów z papieru kolorowego.
Dziękuję uczniom i wychowawczyni Pani Annie Maroń oraz Pani Grażynie Barć.
12.10.2023 r. odbyło się spotkanie w ramach tegorocznej edycji Nocy Bibliotek. Uczestnikami jej byli uczniowie klasy 5 wraz z nauczycielką Panią Karoliną Haligowską, zaproszeni przez Joannę Stanuch i Grażynę Barć. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, a każda z nich miała znaleźć ukryte pod różnymi zadaniami litery tworzące słowo „ absurd”. Pierwszym zadaniem było odgadnięcie tytułów książek i znalezieniem ich na półce, gdyż to w każdej z nich kryły się początkowe litery do szukanego słowa. Następnie piątoklasiści mieli rozwiązać diagram i odszukać schowane w bibliotece koperty, które kryły pozostałe litery hasła. Po odgadnięciu słowa „absurd” Pani z biblioteki publicznej wytłumaczyła od czego ono pochodzi i co oznacza. Uczniowie podawali przykłady absurdalności na podstawie książek, filmów oraz codziennego życia. Jedna z uczennic przeczytała fragment "Alicji w Krainie Czarów" autorstwa Lewis’a Carroll’a. Ostatnim zadaniem było wylosowanie przez każdą z grup: pierścionka, chusty i broszki oraz ułożenie krótkiej opowiastki związanej z historią tego przedmiotu. Opowiadania były ciekawe i z nutką fantastyki i absurdu.
Dziękuję za udział w spotkaniu uczniom i Pani Karolinie Haligowskiej oraz za współudział w jego zorganizowaniu Pani Grażynie Barć.
Z okazji tegorocznej Nocy Bibliotek, która przy przypadała na 7 październik br. organizatorzy udostępnili dwa filmy animowane.
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego „ Zerówka” oglądnęły „ Pamiętniki tatusia Muminka” na podstawie opowiadania Tove Jansson, a uczniowie klas 1-3 bajkę „ Moja mama Gorylica”, autorstwa Fridy Nilsson.
Z okazji, przypadającego 29 września Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, biblioteka publiczna we współpracy z biblioteką szkolną zaprosiła na spotkanie dzieci świetlicowe. Całe zajęcia były poświęcone twórczości Juliana Tuwima – jednego z najbardziej znanych polskich poetów piszącego głównie dla dzieci. Świetliczaki wysłuchały „ Dżoncia” i opowiadały o jego treści, szukały okularów razem z Panem Hilarym, zgadywały co było w kolejnych wagonach słynnej „Lokomotywy” oraz trelowały i ćwierkały z „Ptasim radiem”. Przedstawiły inscenizację, krzepkiego warzywa -„Rzepki”, poznając historię „Słonia Trąbalskiego” zrozumiały, co było największą bolączką słonia Tomasza a czytając samodzielnie „Abecadło” dowiedziały się jakie mogą być konsekwencje upadku z pieca…. było dużo fajnej zabawy i uśmiechu:)
Dziękuję Pani Grażynie Barć wraz z dziećmi ze świetlicy za przybycie i uczestnictwo w zajęciach.
22 września br. po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Lekturą 12. edycji było „ Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Organizatorami Narodowego Czytania były Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna w Nowej Wsi.
Wydarzenie odbyło się w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Nowej Wsi
Wspólne czytanie rozpoczęła scenka rozmowy Marty Korczyńskiej z Justyną Orzelską, w wykonaniu Ali Wiater i Gabrysi Ruszały. Wysłuchaliśmy fragmentów tekstu w wykonaniu Pani Dyrektor SP w Nowej Wsi - Agnieszki Lesiak i Pani Dyrektor GBP Czudec – Haliny Zaręby. Następnie czytali uczniowie klas 4-8 oraz nauczyciele. Oglądaliśmy scenki z filmu „ Nad Niemnem”, a na koniec wszyscy uczestnicy zapozowali do wspólnego zdjęcia wraz z otrzymanym pamiątkowym dyplomem. Było uroczyście i dostojnie.
Dziękuję Pani Grażynie Barć za wspólne zorganizowanie tego wydarzenia, Paniom Dyrektor, uczniom i nauczycielom za włączenie się w tę ogólnopolską akcję.
20 lipca 2023 r. odbyło się trzecie i ostatnie spotkanie wakacyjne w bibliotece. Tym razem, dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych planach i podróżach. Oglądały i wsłuchiwały się w szum morza zaklęty w różnokształtnych muszelkach. Kończyliśmy, rozpoczętą we wtorek grę „ Super farmer”, a także robiliśmy górskiego skrzata, z szyszek, rolek i skarpetek. Na zakończenie dzieci dostały upominki i życzenia udanej reszty wakacji.
18 lipca br. odbyło się drugie spotkanie w ramach wakacji ph. „… w daleki świat”. Motywem przewodnim zajęć stały się pole, łąka i las. Dzieci wysłuchały opowiadania „ Zuzia jedzie na piknik” autorstwa Liane Schneider. Następnie wyszliśmy pozbierać dary natury tj. kwiatki, liście, trawę, z których dzieci skomponowały swoją wizję kolorowej łąki. Robiliśmy też słodki deser z bitej śmietany, borówek i truskawek. Na koniec zajęć graliśmy w „ Super farmera”.
13 lipca 2023 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach wakacyjnych spotkań z biblioteką. Dedykowałam je dzieciaczkom z Oddziałów Przedszkolnych : „ Zerówka” i „ Maluchy”. Tematem zajęć było morze. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania Liane Schneider pt. „ Zuzia jedzie na wakacje”, aby później porozmawiać o letnich podróżach. Następnie były zagadki tematyczne, po odgadnięciu których trzeba było odnaleźć muszlę, przy której był odpowiedni obrazek. Była tam ukryta słodka niespodzianka;) Dzieci zebrały znajdujące się w całej bibliotece muszelki, a później słuchały czy szumi w nich morze. Na zakończenie zrobiły piękne „ pocztówki znad morza”.
Dziękuję najmłodszym i Paniom : Agnieszce Ptak i Natalii Holweger, za rozpoczęcie wakacji z biblioteką.
Nowości wydawnicze dla dorosłych i dzieci - lipiec 2023
W dniu 4 czerwca br. odbył się „Dzień Dobra” – piknik charytatywny, z którego dochód w całości został przeznaczony na rehabilitację Krzysztofa Łuczko. Biblioteka Publiczna, wraz z Biblioteką Szkolną w Nowej Wsi przygotowały: Książkowy Escape Room oraz Kiermasz, gdzie książki zostały przekazane jako dary przez uczniów, nauczycieli SP Nowa Wieś oraz Bibliotekę w Czudcu. Oto relacja z Escape Room, natomiast relacja z Kiermaszu dostępna na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu.
Serdecznie dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie:)
Dostałam informację, że po wypożyczenia przychodzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowej Wsi, wraz z opiekunem. Postanowiłam zrobić im małą niespodziankę ;) W bibliotece znajdowały się karteczki z krótkimi tekstami… Zadaniem podopiecznych ŚDS-u było odnalezienie ich, uważne przeczytanie, gdyż treść była sformułowana z „ przymrużeniem oka” i zlokalizowanie pasujących do tych opisów książek… Wywiązali się z tego zadania świetnie! Było zaskoczenie, ale i fajna zabawa:)
Dziękuję za jak zwykle sympatyczne odwiedziny moim czytelnikom z ŚDS i opiekunce - Pani Lucynie Barć, którzy myślę, z chęcią przychodzą wypożyczać książki:)
11 maja 2023 r. do biblioteki przyszli uczniowie z grupy świetlicowej. Okazją do spotkania jest Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Tym razem Świetliczaki poznały zawód bibliotekarza „od kuchni”, wykonując niektóre codzienne bibliotekarskie czynności. Między innymi: oprawiały książkę, uzupełniały karty biblioteczne, segregowały książki, wkładając je na odpowiednie półki. Poznały również rodzaje książek, rozszyfrowały po co są numery i kody wewnątrz, i na zewnątrz okładek, kim jest czytelnik i gdzie jest zapisany. Może kiedyś same zechcą wykonywać taki zawód…?
Dziękuję za przybycie uczniom wraz z Panią Grażyną Barć.
4 kwietnia 2023 r. zawitali uczniowie świetlicowi z klas 1-3. Powodem tego stały się zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. „ Pisanki” czytanej przez Panią Grażynę Barć, a później z bibliotekarką Joanną Stanuch dyskutowały o zwyczajach świątecznych i sposobach ozdabiania jajek na Wielkanoc. Później zrobiły własny koszyczek z kolorowymi pisankami.
Dziękuję za miłe spotkanie uczniom i Pani Grażynie Barć.
4 kwietnia br. do biblioteki przyszły dzieci z Oddziału Przedszkolnego „ Maluchy”. Okazją do spotkania było zbliżające się Święto Wielkiej Nocy. Przedszkolaki wysłuchały historii pt. „ Wielkanoc Jonatana” autorstwa Alfreda Bociana. Opowiadały o obyczajach obchodzenia świąt u nich w domu, o zawartości koszyczków, które w Wielką Sobotę chodzą z rodzinami święcić. Na zakończenie zrobiły piękne kartki z barankiem.
Dziękuję Paniom: Magdalenie Piechowiak, Teresie Banaś i Dorocie Kozioł, oraz oczywiście przedszkolakom za urocze spotkanie.
14 lutego świętujemy Walentynki. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprosiła dzieci z Oddziału Przedszkolnego „ Zerówka”, by przybliżyć im tradycję obchodzenia tego dnia. Dzieciaczki wysłuchały opowiadania pt. „ Jak Michałek szukał miłości” Joanny Wilkońskiej, o różnych obliczach miłości. Później najmłodsi opowiadali kogo lubią, szanują, kochają i darzą sympatią. Każde z dzieci zaprojektowało i wykonało własną kartkę walentynkową, którą być może podarują komuś wyjątkowemu w ich życiu;) Na zakończenie dostały słodkie serduszko i czerwoną zakładkę.
Dziękuję Pani Agnieszce Ptak i Natalii Holweger, które wraz z dzieciakami odwiedziły w tym dniu bibliotekę.
W dniu 24 lutego 2023 r. do Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi przybyły dzieci z Oddziału Przedszkolnego „ Maluchy”. Okazją do tego by temat, który omawiali przez ostatni tydzień dotyczący bajek i baśni. Najmłodsi poznały czym jest biblioteka, jaka jest jej funkcja, a także jakie rodzaje książek się w niej znajdują. Przeglądały, wertowały książeczki o różnej tematyce i widać, że sprawiało im to wielką radość, zwłaszcza, gdy znajdowały bajkowe postacie, które znają z telewizji i programów dla dzieci. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie imiennych zakładek z wizerunkiem sowy .
Dziękuję za miłe spotkanie Maluchom i Paniom Ani Jedlińskiej i Teresie Banaś.
W dniu 13.02.2023 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy 1, na czytelnika: Biblioteki Publicznej i Szkolnej w Nowej Wsi. Po krótkim wstępie wygłoszonym przez Panią Dyrektor Agnieszkę Lesiak, dzieci w bajkowych strojach odegrały piękne przedstawienie pt. „ W krainie baśni” i zaśpiewały piosenkę „ Krzesłolot”. Odgadywały zagadki „ Z jakiej to bajki? ” układając obrazki z rozsypanych puzzli. Następnie złożyły przyrzeczenie o szanowaniu książek i zostały pasowane na czytelników biblioteki.
Dziękuję za przybycie Pani Dyrektor Agnieszce Lesiak, Pani Zofii Płatek – pełniącej rolę fotografa, oraz oczywiście uczniom klasy 1 wraz z Wychowawczynią Panią Ewą Fąfarą.
24 stycznia 2023 r. odbyło się trzecie i ostanie spotkanie w ramach ferii zimowych. Tym razem tematem przewodnim był – bal! Dzieci, w pięknych strojach karnawałowych rozpoczęły go wesołym pociągiem. Po nim był „ Taniec – zamrażaniec”, podrygi z balonami, skakanie w workach, „ kto pierwszy na dywanie ?”i ciuciubabka. Robiliśmy obrazek wiosennej łąki z pomalowanych dłoni, które dzieci odbijały na papierze, były też różne gry planszowe i logiczne. Na koniec spotkania dzieci otrzymały drobne upominki. Było dużo uśmiechu i dobrej zabawy.
W czwartek 19 stycznia odbyły się drugie zajęcia w ramach ferii zimowych 2023. Dzień ten w całości był poświęcony zbliżającemu się świętu wszystkich babć i dziadków. Dzieciaczki słuchały pięknej opowieści Dominiki Gałek pt. „Sklep z babciami”. Później zrobiły prezenty: dla babci kwiatek, a dla dziadka kolorowe serduszko. Rozwiązywały też krzyżówkę na tablicy, grały w warcaby, darta i kręgle.
17 stycznia rozpoczęliśmy cykl Ferii 2023 ph. „ Ferie z książką”. Na pierwszym spotkaniu dzieci wysłuchały opowiadania M.J. Maury pt. „ Heidi w górach”. Następnie robiły z folii piankowej urocze bałwanki. Były również zimowe zgadywanki, gry strategiczne i gra w kręgle oraz rysowanie kredkami.
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż… Z tej okazji do Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi zawitały dzieciaczki z Oddziału Przedszkolnego "Maluchy" przy SP wraz z Paniami: Magdaleną Piechowiak i Teresą Banaś. Przedszkolaczki wysłuchały opowiadania Liliany Fabisińskiej pt. "Anielska cierpliwość”. Rozmawialiśmy o zwyczajach bożonarodzeniowych m.in. czym jest Wigilia, jakie potrawy królują na stole podczas świąt, dlaczego dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Było również kilka słów o roli aniołów w naszym życiu, o zwyczaju ubierania choinki, a także z jakiej okazji obchodzimy te święta. Przedszkolaki zrobiły bombki z papieru kolorowego, a na odwrocie wkleiły życzenia świąteczne. Na zakończenie tego przemiłego spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy choince.
Dziękuję "Maluchom", Pani Magdalenie Piechowiak i Pani Teresie Banaś za odwiedziny i zajęcia.
Chociaż w ostatnią niedzielę rozpoczął się czas Adwentu i huczne zabawy mamy już za sobą, to 30 listopada przypadają Andrzejki. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprosiła dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z Panią Grażyną Barć na spotkanie w bibliotece. Świetliczaki wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. „ Andrzejki”, a później odpowiadały na pytania dotyczące treści tej opowiastki.
Było wspólne rozwiązywanie krzyżówki z hasłami kojarzącymi się z Andrzejkami, wróżenie z obrazków jaki zawód będą wykonywały dzieci w przyszłości, odpowiadanie na pytania z „ Magicznej skrzynki”, a także poszukiwanie szyszek schowanych w bibliotece, po których odnalezieniu czekała słodka niespodzianka. Było dużo uśmiechu i fajnej zabawy.
Dziękuje dzieciom ze świetlicy szkolnej i Pani Grażynie Barć za przyjęcie zaproszenia i udział w spotkaniu.
W dniu 25 listopada 2022 r. do przedszkola przyszła Pani Misiowa ze swoimi pomocnikami tj. Panią Grażyną i Kubusiem Puchatkiem;). Powodem tej wizyty był Dzień Pluszowego Misia. Już na początku schował nam się jednak Puchatek wraz ze słodką niespodzianką i aby go odnaleźć trzeba było rozwiązać kilka zadań… Po krótkiej rozmowie z dziećmi odnośnie natury misiów, Pani Grażyna przeszła wspólnie z najmłodszymi Escape Room, gdzie mogły się one wykazać znajomością tych puszystych, acz niebezpiecznych zwierzątek. Po każdym zadaniu została ujawniona jedna cyfra, a ich ciąg ułożył się w czterocyfrowy kod, otwierający szafkę, w której ukrył się miś ze słodyczami. Na zakończenie spotkania dzieciaczki wraz z Panią Misiową zaśpiewały piosenkę "Jedna łapka, druga łapka…" , poruszając się jak małe misie;)
Dziękuję przedszkolakom i Paniom Agnieszce Ptak i Natalii Holweger, a także Pani Grażynie Barć za wspólną zabawę.
Z przyjemnością ogłaszam wyniki "Patriotycznego Dyktanda", które odbyło się 4.11.22 r. Pisało je 23 uczniów.
Jury w składzie: Magdalena Krok, Grażyna Barć i Joanna Stanuch wyłoniło zwycięzców:
Kategoria I ( kl. 4 i 5):
I miejsce - Martyna Sikora (kl. 5 )
II miejsce - Michalina Czarnik (kl. 4 ) - (nieobecna w tym dniu)
III miejsce - Szymon Siuta (kl. 5 )
Kategoria II ( kl. 6-8):
I miejsce - Julia Wiater (kl. 8 )
II miejsce - Rita Wiater (kl. 6 )
III miejsce - Nikola Nieroda (kl. 8 )
GRATULUJEMY!!!
W dniu 4 listopada br. Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi, w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości, dołączyła do tygodnia obchodów organizowanych w szkole . Z tejże okazji wspólnie z Biblioteką Szkolną zorganizowała Patriotyczne Dyktando dla chętnych uczniów z klas od 4 do 8 z SP Nowa Wieś. Rezultat zmagań ortograficznych i listę zwycięzców poznamy na uroczystej akademii, która odbędzie się 10 listopada 2022.
Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu na Targach Książki 2022 w Krakowie:)
25 październik to Dzień Kundelka - nieformalnego polskiego święta, obchodzonego corocznie w dzień wprowadzenia Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla tych czworonożnych pupili.
Z tej okazji bibliotekarki z Biblioteki Publicznej i Szkolnej w Nowej Wsi zorganizowały zajęcia w klasie I Szkoły Podstawowej. Pani Grażyna Barć przeczytała opowiastkę pt. „ Nelka i piesek Fafik”, autorstwa Doroty Łoskot-Cichockiej, oraz „ odpytała” uczniów z jej treści. Następnie z Panią Joanną Stanuch dzieci na dużych kartkach rozrysowały co potrzebne jest do tego, aby pies czuł się z ludźmi szczęśliwy i bezpieczny. Zaopatrzone w zdobytą wiedzę wzięły udział w krótkim teście, który sprawdził znajomość życia i zwyczajów psów. Na koniec wykonały „ Harmonijkowego psa” z papieru kolorowego.
Dziękuję uczniom klasy I i Pani Ewie Fąfarze, za aktywny udział w spotkaniu i Pani Grażynie Barć za wspólne przygotowanie zajęć.
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi otrzymała podziękowania i piękne wydanie "Ballad i romansów" A. Mickiewicza od Kancelarii Prezydenta RP, za udział w Narodowym Czytaniu 2022 - Dziękuję.
10 października br. Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną z Nowej Wsi zorganizowała Noc Bibliotek z uczniami klasy 1 i klasy 2 SP w Nowej Wsi. Hasło, które przyświecało tegorocznej akcji brzmiało: "To się musi powieść". Uczniowie klasy 2 wraz z Wychowawczynią Panią Józefą Czarnik przeszli Escape Room, gdzie mieli do rozwiązania dwanaście zadań: kodowanie na macie z wykorzystaniem kasztanów, wykreślanka słowna, rymowane wierszyki, rysowanie na tablicy, poszukiwanie kodu otwierającego magiczną skrzyneczkę, oraz wiele innych ciekawych zagadek. Po pomyślnym rozszyfrowaniu każdej z nich pojawiała się literka, którą dzieci przyczepiały na chmurce do tablicy magnetycznej. Po ułożeniu wszystkich chmurek pojawiło się hasło, które było jednocześnie "kluczem" otwierającym drzwi Escape Room’u. Natomiast uczniowie klasy 1 wraz z Wychowawczynią Panią Ewą Fąfarą, w ramach tegorocznej Nocy Bibliotek oglądnęli film pt. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica", w reż. Josephine Bornebusch. Oj się działo!
Dziękuję za udział uczniom klasy 1 i Pani Ewie Fąfarze, uczniom klasy 2 i Pani Józefie Czarnik oraz Pani Grażynie Barć za wspólne zrealizowanie tego wydarzenia.
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji w świetlicy Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi odbyły się zajęcia z uczniami klas 1- 4. Pani Grażyna Barć rozpoczęła z najmłodszymi spotkanie od zabawy ruchowo – słownej: "Prawda, czy fałsz?", po której dzieci wysłuchały bajki J. Porazińskiej pt. "Kozucha Kłamczucha" opatrzonej obrazkami wyświetlonymi na prezentacji multimedialnej. Później Joanna Stanuch z biblioteki publicznej rozmawiała z nimi o treści i przekazie tej niezwykle pouczającej opowiastki. Poruszyliśmy bardzo ważny temat: Czy warto kłamać i oszukiwać, oraz jakie są tego konsekwencje? Następnie starsi uczniowie wykonali pracę techniczną "kozę – Kozuchę" z rolki, waty i patyczków, która wymagała od nich dużo precyzyjnej pracy.
Wszyscy miło spędziliśmy czas.
Dziękuję Pani Grażynie Barć oraz uczniom za aktywny udział w tym wydarzeniu.
Dnia 23 września 2022 r. w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbyło się Narodowe Czytanie - akcji społecznej zainicjowanej w 2012 r. przez Kancelarię Prezydenta RP. Była to już 11 edycja, w której cała Polska czytała „ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W to wydarzenie włączyła się również Gminna Biblioteka Publiczna, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego z Nowej Wsi.
Wspólnie przeczytaliśmy 8 ballad tego wspaniałego pisarza i poety. Wydarzenie otworzyła prezentacja multimedialna Pani Grażyny Barć ze Szkolnej Biblioteki, w której przedstawiła w skrócie życie i twórczość A. Mickiewicza.
Następnie odbyło się głośne czytanie utworów: „ Świteź”, którą zadeklamowały Pani Dyrektor SP Agnieszka Lesiak oraz Pani Dyrektor GBP w Czudcu Halina Zaręba. Uczniowie klasy VI z Panią Anną Biedką przedstawili „ Panią Twardowską”, klasy V z Panią Joanną Rykałą przeczytali „ Rybkę”, a dzieci z klasy IV z wychowawczynią Panią Karoliną Haligowską „Romantyczność”. Trzy ballady tj. „Świtezianka”, „Powrót taty” i „Pierwiosnek” pięknie przeczytali uczestnicy wraz z opiekunem Panią Lucyną Barć ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowej Wsi. Ostatnią balladę – „ Lilije” przedstawili nauczyciele: Pani Magdalena Krok, Pani Zofia Płatek, Pani Anna Biedka, Pani Jolanta Błażejowska, Pan Kamil Stolarski, bibliotekarka Joanna Stanuch oraz uczennice klasy VIII.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Było pięknie i nastrojowo.
Serdecznie dziękuję: Uczestnikom i Opiekunom Środowiskowego Domu Samopomocy, Paniom Dyrektor: Agnieszce Lesiak i Halinie Zarębie, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.
14 lipca br. odbyły się już ostatnie zajęcia wakacyjne w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi. Dzieci wysłuchały opowieści Marii Konopnickiej pt. „ Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Następnie robiły z plasteliny, pianki i folii bąbelkowej kolorową tęczę, której inspiracją był krótki wierszyk o tym samym tytule, patronki tegorocznych letnich spotkań. Były zabawy klockami, pisanie na tablicy, a korzystając z pięknej pogody wyszliśmy też na szkolny plac zabaw, gdzie dzieci m.in. rysowały kredą i skakały przez gumę. Na zakończenie wszyscy otrzymali drobne upominki.
Życzę wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji, zapraszając na kolejne zajęcia organizowane przez bibliotekę.
Za nami już trzecie spotkanie w ramach wakacji, tym razem czytaliśmy „Krasnoludki” Marii Konopnickiej. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę o tematyce letniej oraz szukały w bibliotece zagubionych przedmiotów. Następnie z papieru kolorowego i waty „ wyczarowały” piękne krasnoludki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych m.in. gry w kręgle i darta. Na koniec dzieciaczki relaksowały się pisaniem patyczkami na piasku i odbijaniem na nim różnych kształtów.
W dniu 7 lipca br. odbyły się drugie zajęcia w ramach „ Wakacji z Marią Konopnicką”. Zaczęliśmy je od przeczytania krótkiej bajki pt. "Muchy samochwały". Później dzieci usiadły do tworzenia swoich kolorowych pająków ze styropianu i patyczków kreatywnych. W międzyczasie były zabawy ruchowe i odnajdywanie szczegółów różniących dwa z pozoru identyczne obrazki. Na koniec zajęć najmłodsi robili mus z jabłek i porzeczek. Było bardzo twórczo i zdrowo.
5 lipca br. odbyły się pierwsze zajęcia wakacyjne pod hasłem „ Wakacje z Marią Konopnicką”, które rozpoczęliśmy od opowiadania „ Na jagody” . Po wysłuchaniu opowieści odbyły się kalambury obrazkowe „ Zgadnij jakie to zwierzę?”, w którym nagrodą były kolorowe pieczątki i słodkie żelki. Następnie, dzieci na ogrodzie szkolnym puszczały wielkie bańki mydlane, przy których było dużo radości i zabawy. W kolejnym etapie najmłodsi, tworzyli własną wizję „Letniego krajobrazu”. Na koniec spotkania dzieci zrobiły kisiel i relaksując się wysłuchały bajki w tłumaczeniu Justyny Brodłowicz pt. „ Trzy małe świnki”
W dniu 19.05.2022 r. do biblioteki w Nowej Wsi przybyli z wizytą uczniowie klasy 3. Okazją do spotkania był temat jednej z lekcji w szkole "Co to jest biblioteka?" Trzecioklasiści poznali jak funkcjonuje biblioteka, jakie książki można w niej wypożyczyć i czym zajmuje się bibliotekarz. Wysłuchały też bajki "Franklin i książka z biblioteki" Paulette Bourgeois. Na zakończenie każde z dzieci dostało zakładkę do książki.
Dziękuję uczniom klasy 3, wychowawczyni Pani Ewie Fąfarze i nauczycielce Pani Karolinie Haligowskiej za przybycie.
Co roku w dniach od 8 do 15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa – Tydzień Bibliotek. W tym czasie biblioteki w Polsce przygotowują atrakcyjne programy wydarzeń m.in. spotkania z pisarzami czy poetami. I my tj. Biblioteka Publiczna i Szkolna też do nich dołączyliśmy. Z tej okazji dniu 12 maja br. zaprosiliśmy Panią Joannę Brzostowską – naszą lokalną poetkę. Do udziału w tej poetyckiej uczcie zaangażowaliśmy uczniów kl. 5 tutejszej szkoły podstawowej, wraz z wychowawcą Panią Anną Biedką. Podczas tego spotkania wszyscy obecni czytali wiersze z tomiku poezji Pani Joanny pt. „ Nerwy na skórze”. Następnie nasza poetka wyjaśniła czym jest poezja, kto może ją tworzyć i jakie są warunki, aby powstał wiersz. Po zapoznaniu się z tymi cennymi informacjami i radami uczniowie sami stworzyli krótkie, ale piękne wiersze. Na zakończenie spotkania Pani Brzostowska wręczyła swój debiutancki tomik poezji, opatrując go autografem.
Dziękuję za przybycie i uczestnictwo: Pani Joannie Brzostowskiej, Pani Grażynie Barć, uczniom kl. 5 i wychowawczyni Pani Annie Biedce. Było cudnie:)
15 maja obchodzimy Dzień Niezapominajki. Z tej właśnie okazji w poniedziałek 16 maja br. na świetlicy w Nowej Wsi odbyły się zajęcia realizowane w ramach szkolnego programu ekologicznego, którego koordynatorkami są Pani Zofia Płatek i Jolanta Błażejowska. Pani Zofia przedstawiła historię tego święta, jego sens i cel, natomiast Pani Jolanta opowiedziała o pochodzeniu, odmianach i zastosowaniach w codziennym życiu niezapominajek. Następnie dzieci słuchały bajki „ Pamiętliwa niezapominajka” A. Karpińskiej - Piwko, w wykonaniu Pani Grażyny Barć. Dzieci po wysłuchaniu bajki rozmawiały o emocjach, empatii i szacunku w stosunku do ludzi, zwierząt, roślin, którą poprowadziła Joanna Stanuch. Na zakończenie zajęć świetliczaki robiły medaliony z modeliny, odbijając w niej różnokształtne liście.
Dziękuję dzieciom i Paniom: Grażynie Barć, Zofii Płatek i Jolancie Błażejowskiej.
Są dni bardzo ważne dla biblioteki. Jednym z nich jest : Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w dniu 29 kwietnia br. odbyło się przedstawienie pt. "Książka przed Sądem!", w której udział wzięli uczniowie klas 1-3 SP w Nowej Wsi, z gościnnym udziałem bibliotekarki Joanny Stanuch. Bohaterem spektaklu, w którym widownią byli uczniowie i nauczyciele tejże szkoły stała się książka, a konkretnie pokazanie jej zalet i wad we współczesnym świecie i życiu człowieka. Po przedstawieniu argumentów za, jak i przeciw przez oskarżyciela, a także obrońcy i ich świadków Sąd wydał wyrok: "Książki nie mogą zniknąć z naszego życia, ponieważ są bardzo cenne dla ludzkości!”
Dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału w tym projekcie artystycznym Pani Grażynie Barć – bibliotekarce ze SP w Nowej Wsi i dzieciom za wspólne uczestnictwo.
Za kilka dni Święta Wielkiej Nocy. Z tej okazji w Oddziale Przedszkolnym „ Maluchy” SP w Nowej Wsi odbyły się zajęcia, mające przybliżyć ten szczególny czas. Na początek dzieci wysłuchały opowiadania Marty Skibickiej pt. „ Malowanie jajek”. Przedszkolaki poznały wielkanocne zwyczaje, opowiadały o swoich przeżyciach i przygotowaniach do świąt. Później dzieciaczki zasiadły do ozdabiania własnych pisanek, używając różnobarwnych tasiemek i naklejek ze zwierzątkami.
Serdecznie dziękuję Pani Magdalenie Piechowiak, Pani Teresie Banaś, a także przedszkolakom za wspólne przedświąteczne spotkanie.
„Andersen jakiego nie znamy” – takie hasło przyświecało spotkaniu z uczniami klasy II SP w Nowej Wsi. Odbyło się ono 1 kwietnia 2022 r., w przeddzień 217. rocznicy urodzin H.Ch.Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci. W bajkowy nastrój wprowadziło nas piękne wykonanie utworu pt. "Podróż do krainy bajek" w wykonaniu Leny Oliwy. Następnie uczniowie poznali biografię, a także nieznane fakty z życia tego wspaniałego bajkopisarza oraz oglądnęli prezentację multimedialną. Wysłuchali baśni "Pierwiosnek", której z pewnością dotąd nie znali, gdyż Andersen napisał ponad 150 utworów, a znamy tylko ich niewielką część. Pani bibliotekarka pokazywała różne przedmioty codziennego użytku, a drugoklasiści odgadywali z jaką baśnią tego pisarza im się one kojarzą. Na zakończenie spotkania uczniowie zrobili pięknego pierwiosnka z rurki i bibuły, jako zapowiedź zbliżającej się wiosny.
Dziękuję dzieciom z klasy II, wychowawczyni Pani Grażynie Nowak i bibliotekarce Pani Grażynie Barć za wspólne zajęcia.
W dniu 23 marca 2022 r. odbyły się zajęcia w Zerówce. Okazją do tego był obchodzony 22 marca Dzień Wody. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „ Kubuś Puchatek. Magia wody”, na podstawie opowiadania A.A. Milne. Następnie bibliotekarka opowiedziała dzieciom jaką ważną rolę w życiu pełni woda, pokazując im ciekawostki z atlasu o morzach i oceanach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Na zakończenie spotkania zrobiły kroplę wody używając plasteliny.
Dziękuję za udział w spotkaniu przedszkolakom i Paniom Agnieszce Ptak i Natalii Holweger.
22 marca br. z okazji obchodzonego Światowego Dnia Poezji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie pod hasłem „ Poeci dla dzieci: Maria Konopnicka”. Uczestnikami tego wydarzenia byli: uczniowie klasy 4 SP w Nowej Wsi oraz Panie bibliotekarki- Grażyna Barć i Joanna Stanuch. Po wysłuchaniu utworu Antonio Vivaldiego „ Cztery Pory Roku – Wiosna”, uczniowie przeczytali 10 znanych wierszy autorstwa M. Konopnickiej. Odbyła się również rozmowa o najbardziej charakterystycznych oznakach wiosny. Na zakończenie czwartoklasiści wykonali słońce z wielobarwną tęczą, z talerzyka i bibuły.
Dziękuję Pani Grażynie Barć i uczniom za wspólny udział w przemiłym spotkaniu.
W dniu 28 lutego br. Biblioteka w Nowej Wsi została zaproszona przez Panią Grażynę Barć do udziału w projekcie szkolnym: „W świecie bajek i baśni – teatrzyk Kamishibai”, który odbył się z dziećmi, ze świetlicy szkolnej. Bibliotekarka Joanna Stanuch przedstawiła baśń H.Ch. Andersena pt. „Calineczka”. Opowiedziała skąd pochodzi, co oznacza i jak powstają bajki w formie teatrzyku Kamishibai. Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały obrazek związany z przeczytaną baśnią i odnajdywały drogę wyjścia Calineczki z labiryntu.
Dziękuję dzieciom ze świetlicy szkolnej i Pani Grażynie Barć za zaproszenie do udziału w projekcie.
18 lutego 2022 r. odbyły się ostatnie już zajęcia w bibliotece, w ramach ferii zimowych. Dzieci wysłuchały opowiadania „ Muminki. Zimowe czary” T.M. Jansson, oraz odgadywały zagadki o zimie. Następnie farbami namalowały na folii piękny pejzaż zimowy. Zrobiły też bałwanka z jajek styropianowych i patyków. Były różne zabawy tj.: kręgle, dart czy układanie puzzli. Na zakończenie spotkań feryjnych dzieci dostały upominki i wspólnie zapozowały do zdjęcia.
Dziękuję dzieciom za miło spędzony czas.
16 lutego br. odbyły się kolejne zajęcia feryjne, których tematem był zbliżający się Światowy Dzień Kota. Dzieci wysłuchały ciekawostek o zwyczajach i życiu kotów domowych, oraz bajki Charles’a Perraulta pt. „ Kot w butach”. Następnie najmłodsi wykonali prace plastyczne: Kotka z talerzyka, którego pomalowały farbami plakatowymi, oraz odcisk łapki tego futrzastego zwierzątka, z papieru kolorowego i plasteliny. Były tez zabawy tj. „ Gra w głupiego Jasia”, układanie puzzli i skakanie na piłce. Na zakończenie dzieci zrobiły czekoladę do picia.
14 lutego 2022 r. odbyły się pierwsze zajęcia feryjne w bibliotece. Hasłem, które im przyświecało stały się obchodzone w tym dniu Walentynki. W związku z tym, dzieci przeszły Walentynkowy Escape Room, podczas którego rozwiązywały różne zadania m.in. sudoku, łączenie w pary bajkowych postaci i krzyżówkę związaną z tą tematyką. Następnie wysłuchały bajki „ Zakochany Papa Smerf” autorstwa Peyo i opowiadały z czym kojarzy im się to święto. Były też zabawy ruchowe, a na końcu zajęć dzieci ułożyły obrazek z puzzli i pokolorowały go. Wykonały także serduszka z modeliny. Na koniec spotkania, każdy dostał balon, na którym napisał swoje imię.
Regulamin
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
W dniu 10 stycznia br. odbyły się zajęcia z dziećmi ze świetlicy szkolnej SP w Nowej Wsi. Okazją do tego była wizyta nauczycielki - Pani Zofii Płatek, która była również pomysłodawcą tego spotkania w ramach programu ekologicznego realizowanego przez szkołę. Podczas tych zajęć bibliotekarki – Panie: Grażyna Barć i Joanna Stanuch, wraz z nauczycielką przeczytały krótki tekst S. Szuchowej pt. „ Spiżarnia dla ptaków”, po którym odbyła się rozmowa na temat jego treści. Następnie Pani Zofia opowiedziała o ptakach zimujących w Polsce i ich zwyczajach. Kolejnym etapem było robienie przez dzieci kul ze smalcu i różnego rodzaju ziaren, aby później zawiesić je przy karmnikach, znajdujących się na terenie ogrodu szkoły.Na zakończenie dzieci pokolorowały kredkami woskowymi i pastelami wizerunki sikorki i wróbla.
Dziękuję Pani Zofii Płatek i Pani Grażynie Barć za zaproszenie i wspólne zorganizowanie zajęć.
W dniu 4 lutego 2022 r. miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Organizatorami tego wydarzenia były: Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna w Nowej Wsi. Oprócz pań bibliotekarek w spotkaniu uczestniczyły Pani Dyrektor Agnieszka Lesiak i wychowawca Pani Józefa Czarnik. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „ Książki są cool”. Uczniowie klasy I wystawili piękne przedstawienie, na temat znanych i lubianych przez dzieci bajek i baśni. Bibliotekarka Joanna Stanuch opowiedziała o pracy bibliotekarza, zasadach wypożyczania książek i księgozbiorze znajdującym się w bibliotece. Następnie Pani Grażyna Barć, z biblioteki szkolnej przeprowadziła krótki „egzamin”, mający na celu sprawdzenie wiedzy na temat funcjonowania tej instytucji, a także znajomości postaci z bajek i trzeba przyznać, że uczniowie bardzo dobrze sobie z tym poradzili. Po nim nastąpiło pasowanie, podczas którego uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować wszystkie książki, nie tylko te, które znajdują się w bibliotece.
Z tej okazji dostali notesy, w których w przyszłości mogą stworzyć własne, ciekawe historie. Całość spotkania zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Dziękuję Pani Dyrektor Agnieszce Lesiak, Pani Grażynie Barć oraz uczniom klasy I, wraz z wychowawczynią Panią Józefą Czarnik za przybycie i aktywny udział w tym wydarzeniu.
20 grudnia br. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w grupie przedszkolnej „ Maluchy”, przy SP w Nowej Wsi odbyły się zajęcia. Podczas tego spotkania, dzieci opowiadały o zwyczajach świątecznych panujących w ich domach, oraz wysłuchały pięknej opowieści Marty Stęplewskiej pt. „ Pomocnik Świętego Mikołaja”. Następnie przedszkolaki zrobiły cudne choinki z talerzyka, papieru kolorowego i brokatu.
Całość dopełniło wspólne zdjęcie.
Dziękuję Pani Magdalenie Piechowiak, Pani Teresie Banaś i dzieciaczkom za wspólne zajęcia.
6 grudnia to dzień, w którym Św. Mikołaj obdarowuje wszystkich prezentami. Jest więc to dla niego bardzo pracowity czas. Do świetlicy szkolnej również przybył Gość, jednak tym razem była to Pani Mikołajowa, która przyniosła list od samego Św. Mikołaja. Podczas tej wizyty dzieci wysłuchały legendy, z której dowiedziały się kim był ów Święty i dlaczego to właśnie on rozdaje wszystkim upominki. Świetliczaki odgadywały zagadki wyświetlane na tablicy multimedialnej przez Panią Grażynę Barć i układały wirtualne puzzle. Wśród innych atrakcji znalazły się: zabawa ruchowo - naśladowcza, zgadywanie co znajduje się w czerwonym worku, a także nauka i wspólne śpiewanie piosenki „ A Mikołaj pędzi…” Następnie dzieci zrobiły z papieru kolorowego i waty sylwetkę Św. Mikołaja oraz dostały prezenty, które były dla nich dużą niespodzianką i sprawiły im wiele radości.
Dziękuję dzieciom ze świetlicy i Pani Grażynie Barć za wspólne zajęcia.
26 listopada br. do przedszkolaków z gr. „ 0” zawitał Pluszowy Miś. Okazją do tego spotkania był obchodzony 25 listopada Dzień Pluszowego Misia.
Przedszkolaki wspólnie z Misiem tańczyły przy piosence „Wszyscy są, witam Was”, w towarzystwie swoich ulubionych maskotek. Następnie Pani Grażyna Barć wyświetliła prezentację multimedialną, w której przedstawiła historię pluszowego misia, a także opowiedziała o zwyczajach tych wzbudzających sympatię, pomimo swoich potężnych rozmiarów zwierząt. Po wysłuchaniu i oglądnięciu prezentacji dzieci odpowiadały na pytania zawarte w quizie. Ostatnim punktem zajęć było zrobienie podobizny misia z płyty kompaktowej oraz papieru kolorowego. Całość zwieńczyło wręczenie pamiątkowych dyplomów i wspólne zdjęcie.
Dziękuje Pani Grażynie Barć, Agnieszce Ptak, Natalii Holweger i przedszkolakom za wspólny udział w spotkaniu.
Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w ramach zadania "dofinansowanie dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0"
8 listopada 2021 r. z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyły się zajęcia w świetlicy szkolnej. Podczas tego spotkania Pani Grażyna Barć wyświetliła prezentację multimedialną i opowiedziała w skrócie o historii Polski i drodze do jej niepodległości. Dzieci nauczyły się piosenki „ Jestem Polką i Polakiem”. Dzieci wzięły również udział w quizie o Polsce pt. „Prawda czy kłamstwo?”, oraz układały wirtualne puzzle. Na zakończenie zajęć wykonały Orła Białego, który występuje w godle naszego kraju, z rolki i papieru kolorowego.
Dziękuję Pani Grażynie Barć, oraz dzieciom ze świetlicy szkolnej za wspólne uczestniczenie w spotkaniu i uczczenie nadchodzącego święta 11 listopada.
11 listopada 2021 r. będziemy obchodzić 103. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić to wydarzenie 5 listopada odbyły się zajęcia, z uczniami klasy 7 , pod hasłem : „ Poranek poetycki. Literacki prezent dla Ojczyzny.” Podczas spotkania uczniowie wysłuchali we fragmentach pieśni patriotycznych, w nowoczesnej aranżacji. Kolejnym punktem była prezentacja multimedialna pt. „ Droga Polski do niepodległości”, którą przedstawił Pan Kamil Stolarski – nauczyciel historii. Następnie uczniowie czytali wiersze patriotyczne, oraz zrobili piękne kotyliony z papieru.
Serdecznie dziękuję Panu Kamilowi Stolarskiemu, Pani Grażynie Barć, a także uczniom za aktywny udział w spotkaniu.
Za udział w Narodowym Czytaniu " Moralności Pani Dulskiej"- Gabrieli Zapolskiej, Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi otrzymała podziękowania i egzemplarz książki od Prezydenta RP !!!
Serdecznie dziękujemy!
25 października 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie biblioteczne z grupą świetlicową, pod hasłem:
„ Jedz zdrowo !”. Dzieci wysłuchały bajki Lidii Ippold pt. „Pszczółka Zuzia i witaminy”, a następnie wzięły udział w zajęciach na temat zdrowego odżywiania z Panią Jolantą Błażejowską – nauczycielką biologii. Zajęciom towarzyszyły również różne zabawy muzyczno – ruchowe i dydaktyczne, m.in.
„ Prawda, czy fałsz?”, czy „ Co to za owoc lub warzywo? ”. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Dzieci ulepiły ulubione owoce i warzywa z plasteliny i ułożyły je na papierowym talerzyku.
Serdeczne podziękowania dla Pani Jolanty Błażejowskiej, Pani Natalii Holweger – za pomoc i robienie zdjęć , oraz Pani Grażynie Barć – za wspólne przygotowanie zajęć.
W dniu 22 października br. odbyła się Noc Bibliotek, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkolną w Nowej Wsi. Uczestniczyły w niej dzieciaki z Oddziału Przedszkolnego „Maluchy”.
Hasłem VII edycji było : „ Czytanie wzmacnia”, a tematem przewodnim spotkania stały się bajki i baśnie.
W programie znalazło się m.in. głośne czytanie bajek w formie Kamishibai: H.Ch.Andersena „Dwunastu podróżnych”, oraz bajki pochodzącej z tradycji japońskiej „ Ogród Niebios”. Następnie przedszkolaki odgadywały zagadki dotyczące postaci z bajek i baśni, a także szukały do nich par.
Kolejnym etapem spotkania było pokolorowanie obrazków i zrobienie opasek na głowę. Na zakończenie każde dziecko dostało balon, a także zrobiony na ręce tatuaż. Całość zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie i dyplom.
Dziękuję Pani Grażynie Barć za współzorganizowanie spotkania, a przedszkolakom, oraz Pani Ani Jedlińskiej i Pani Teresie Banaś za aktywne uczestnictwo i dobrą zabawę.
W dniu 1 października 2021 r. odbyło się autorskie spotkanie ze znaną i lubianą pisarką Wiolettą Piasecką, autorką bajek, wierszyków, słuchowisk radiowych i przedstawień teatralnych. Uczestniczyły w nim przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „0”, oraz uczniowie klas od 1 do 3 Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Pani Wioletta podczas spotkania, w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy i twórczości pisarskiej. Na koniec, dla chętnych podpisywała swoje najbardziej znane książki miłą dedykacją z autografem.
Dziękuję Pani Dyrektor Agnieszce Lesiak, nauczycielom i dzieciom za uczestnictwo i pomoc w zorganizowaniu spotkania.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w dniu 27 września br. odbyły się zajęcia na świetlicy z uczniami klas I-III. Tematem przewodnim było hasło: „ W zdrowym ciele – zdrowe serce”, podczas którego dzieci wysłuchały bajki pt. "Wielkie serce", opowiadającej o przygodach dzielnego jelonka. Następnym punktem było spotkanie ze szkolną higienistką Panią Jadwigą Kidacką, która przedstawiła na przestrzennym modelu serce, jaką funkcję pełni w naszym organizmie, oraz opowiedziała o najczęstszych chorobach związanych z tym organem. Dzieci poznały też w praktyce działanie stetoskopu, ciśnieniomierza, a także nauczyły się sprawdzać swój puls. Dowiedziały się też, jak dbać o serce. Podsumowaniem spotkania było wielkie serce z papieru i bibuły, własnoręcznie wykonane przez uczniów.
Dziękuję Pani Grażynie Barć i Pani Jadwidze Kidackiej za udział i pomoc w realizacji zajęć.
W dniu 15 września br. do biblioteki publicznej, zawitały przedszkolaki z gr. „Maluchy”. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką, księgozbiorem dla najmłodszych czytelników, oraz pracą pani bibliotekarki. Na zakończenie zajęć dzieciaczki dostały zakładki do książek.
Dziękuję Pani Magdalenie Piechowiak i Pani Teresie Banaś za miłą współpracę.
Za nami 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania, objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem cała Polska czytała lekturę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. 9 września br. w akcję również włączyły się: Biblioteka Publiczna, Biblioteka Szkolna, a także Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi. Uczniowie klasy 8 zgromadzili się w ogrodzie szkolnym, aby czytając na głos swoim kolegom z klas 6 - 7, oraz ich wychowawcom przybliżyć to znane dzieło literatury polskiej. Uczniowie z młodszych klas, również uczestniczyli w tej edycji, czytając w swoich salach odpowiednie do ich wieku książki. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy z okolicznościową pieczęcią tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, przesłaną przez kancelarię Prezydenta RP.
Dziękuję wszystkim wychowawcom i uczniom za aktywne uczestnictwo w tym ogólnopolskim wydarzeniu.
Za nami ostatnie już spotkanie wakacyjne. Tematem zajęć było bezpieczeństwo w domu i na zewnątrz. Dzieci poprzez historyjkę obrazkową poznały zagrożenia mogące czyhać na nie z różnych stron. Dowiedziały się też, jak należy się zachować, aby były bezpieczne, nie tylko w okresie wakacji.
Następnie zrobiły „Łapacz Snów” z tasiemek, koralików i piórek. Dużą atrakcją było dla dzieci wykrawanie w chlebie różnych kształtów przy pomocy foremek i smarowanie ich dżemem. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał prezent, wraz z życzeniami bezpiecznych i miłych wakacji!
W dniu 15 lipca br. do biblioteki zawitały dzieci z przedszkola w Nowej Wsi. Przedszkolaki wysłuchały i oglądnęły „Bajkę o złotym jajku” w formie Kamishibai. Okazją do spotkania, był też niedawno obchodzony Dzień Czekolady. W związku z tym dniem dzieci miały okazję do degustacji tego znanego i lubianego na całym świecie słodkiego przysmaku. Na zakończenie zajęć wykonały tabliczkę czekolady z kartonu, folii aluminiowej i papieru kolorowego.
Serdecznie dziękuję Pani Magdalenie Piechowiak i Teresie Banaś za pomoc w realizacji spotkania, oraz dzieciom za chętne w nim uczestnictwo.
W środę 14 lipca 2021 r. odbyło się trzecie spotkanie wakacyjne w bibliotece pod hasłem „Lato na wsi”. Dzieci na łonie natury wysłuchały bajki „Przyjaciele z ogrodu”, opowiadającej o przygodach Nukiego, Pako i Loli, postaci znanych z telewizyjnej dobranocki. Na zajęciach uczestnicy zrobili przetwory z ogórków i poznali sposoby ich wykonania. Na dzieci czekały też zabawy z chustą animacyjną oraz na szkolnym placu zabaw. Na zakończenie wykonały pracę techniczną pt. „Kolorowy motyl”, z szyszek, papieru kolorowego i patyczków kreatywnych.
W dniu 09.07.2021 r. odbyły się kolejne zajęcia wakacyjne w bibliotece. Dzieci wysłuchały opowiadania Anieli Cholewińskiej – Szkolnik „Wakacje nad Narwią”. Następnie wsłuchiwały się, w odgłosy morza zamknięte w muszlach. Niemałą frajdę sprawiły dzieciakom zabawy z piaskiem kinetycznym oraz łowienie rybek. Na zakończenie zajęć dzieci zrobiły kolorowy naszyjnik z rurek i kwiatów, a także podwodny krajobraz morza z papieru kolorowego i folii bąbelkowej.
Za nami pierwsze zajęcia wakacyjne. Odbyły się one w iście naukowym klimacie. Wspólnie z dziećmi przeprowadzaliśmy różne, ciekawe eksperymenty naukowe. Jak przystało na bibliotekę, nie mogło zabraknąć głośnego czytania - dzieci wysłuchały bajki pt. „Muminki. Zaczarowane obłoczki” Tove Mariki Jansson.
Odbyły się także zabawy ruchowe tj. „Krzesełka” czy „Ciepło-zimno” oraz zajęcia manualne - dzieciaki zrobiły „ Gniotka” z balonika i mąki.
GBP Czudec - regulamin zajęć wakacyjnych
Ostatnio obchodziliśmy jubileusz 20-lecia akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku odbył się on pod hasłem „ Lubimy czytać polskich autorów”. W związku z tym, w dniu 7 czerwca 2021 r. biblioteka publiczna zawitała do klasy III SP w Nowej Wsi. Uczniowie tejże klasy najpierw wysłuchali I rozdziału książki Krystyny Drzewieckiej pt. „Nowe Przygody Piątki z Zakątka”, w wykonaniu Pani bibliotekarki, a następnie sami zmierzyli się z resztą lektury, czytając na głos swoim kolegom i koleżankom z klasy.
Dziękuję Pani Józefie Czarnik za możliwość zorganizowania spotkania i uczniom klasy III, za wspólne czytanie:)
W dniu 31 maja 2021 r. do Oddziału Przedszkolnego maluchów przy SP w Nowej Wsi zawitała Pani Bocianowa:) Okazją do jej pojawienia się, był obchodzony w tym dniu Dzień Bociana Białego.
Podczas spotkania dzieciaczki wysłuchały bajki Carlosa Busquets`a „Bocianowa i lisica” i opowiadały o zwyczajach tych dostojnych ptaków.
Maluchy po wysłuchaniu opowieści zrobiły na kartce bociana w locie. Całość zwieńczyło wręczenie pamiątkowych dyplomów i wspólne zdjęcie.
Dziękuję dzieciakom oraz Pani Magdalenie Piechowiak i Teresie Banaś za czynny udział w spotkaniu.
16 marca 2021 r. w grupie „0” odbyło się spotkanie z okazji obchodzonego w tym dniu „Dnia Pandy”.
Przedszkolaki wysłuchały wielu ciekawostek dotyczących wyglądu i zwyczajów tych futrzastych zwierzątek. Z zainteresowaniem słuchały bajki Davida Mellinga pt. „ Kto przytuli Misia Tulisia”, z której miedzy innymi dowiedziały się, jak ważne jest przytulanie się i poznały różne rodzaje tulenia. Następnie z talerzyka i papieru kolorowego wykonały buzię pandy. Całość zwieńczyło rozdanie pamiątkowych dyplomów i wspólne zdjęcie.
Dziękuję serdecznie przedszkolakom i Paniom Agnieszce Ptak oraz Natalii Holweger za udział w zajęciach.
W dniu 12 lutego 2021 r. w III klasie SP w Nowej Wsi, odbyło się spotkanie z okazji zbliżającego się Dnia Św. Walentego. Uczniowie mieli okazję wysłuchać bajki Orianne Lallemanda pt. „ O wilku, który chciał się zakochać”. Następnie dzieci szukały słów, które im się kojarzą z Walentynkami, oraz oglądnęły prezentację multimedialną o Św. Walentym. Poszukiwali też w słownikach obcojęzycznych wyrazu „ kocham cię” i rozwiązywali krzyżówkę poszukując znanych bajkowych par. Na zakończenie każdy zrobił serduszkowy kwiatek i wylosował w ciemno książkę, do przeczytania w domu. Całość zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie i wręczenie dyplomów.
Dziękuję Pani wychowawczyni Józefie Czarnik i Pani Grażynie Barć oraz dzieciom za czynny udział w zajęciach.
Dnia 5 lutego 2021 r. odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników bibliotek: szkolnej i publicznej w Nowej Wsi. Uczniowie zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej podróży do krainy książek. Podróż odbywała się pociągiem, którego wagony ciągnęła słynna lokomotywa z wiersza J. Tuwima. Zanim jednak nasze biblioteczne pendolino wyruszyło , każde dziecko musiało „kupić” bilet, czyli odgadnąć zagadkę związaną z biblioteką i książkami. Pociąg miał do pokonania trzy stacje. Pierwsza nosiła nazwę „ W świecie książki” - tutaj zaprezentowano uczniom ciekawe pozycje i rodzaje książek. Druga to „ Zniszczone piękno” – tu z kolei uczniowie mieli okazję zobaczyć zniszczone i poplamione egzemplarze. Na tej stacji pierwszoklasiści wysłuchali "prośby książki." Ostatnia stacja nazywała się „ Jaka to bajka” – uczniowie musieli zmierzyć się z zagadkami, sprawdzającymi znajomość baśni,bajek i wierszy. Następnie nastąpiło uroczyste przyrzeczenie i pasowanie na czytelnika. Uroczystość uświetniła piękna recytacja wierszy o książce w wykonaniu pierwszoklasistów. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książek
Serdeczne podziękowania dla nauczycielek z klasy I: Pani Grażyny Nowak i Pani Joanny Stec oraz dla Pani Grażyny Barć.
25 stycznia 2021 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. " Kubuś Puchatek i przyjaciele", zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Nowej Wsi.
Prace zostały ocenione przez Jury w dwóch kategoriach wiekowych.
W I kategorii ( 5-8 lat) nagrody otrzymali:
I miejsce - Emilka Kucab
II miejsce - Cezary Czosnek
III miejsce - Emilka Świerczyńska
W II kategorii wiekowej ( 9-12 lat)
I miejsce zajął Piotr Łukaszek.
Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Serdecznie gratuluję pięknie wykonanych prac i talentu.
17 grudnia 2020 r. u przedszkolaków z gr. „0” odbyło się przedświąteczne spotkanie, które miało na celu przybliżenie tematyki Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wysłuchały bajki Edyty Wygodnik pt. „ Czar wigilijnej nocy”. Okazało się, że przedszkolaki posiadają dużą wiedzę na temat zbliżających się świąt i chętnie dzieliły się tą wiedzą z innymi. Wykonały również pracę plastyczną, którą był aniołek z papieru i serwetek.
Dziękuję wszystkim dzieciaczkom za czynny udział w zajęciach oraz Pani Agnieszce Ptak i Pani Natalii Holweger za pomoc i zaangażowanie. :)
W dniu 6.11.2020 r. nastąpiło rozstrzygnięcie i rozdanie nagród w konkursie plastycznym organizowanym przez GBP w Czudcu Filia Nowa Wieś i Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Konkurs był przeznaczony dla uczniów z klas I-VIII.
Jury w składzie: Halina Zaręba (Dyrektor GBP w Czudcu), Agnieszka Hrobaczek (pedagog szkolny) i Joanna Stanuch (bibliotekarz Filii w Nowej Wsi) oceniło prace złożone przez uczniów.
Dzieci włożyły dużo zaangażowania i wykazały się dużą kreatywnością w tworzeniu prac, dlatego wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Serdeczne gratulacje!!!
Podziękowania dla: Pani Haliny Zaręby, Pani Agnieszki Hrobaczek, Pani Grażyny Barć oraz dla nauczycieli za zachęcanie uczniów do wykonania tak pięknych i oryginalnych prac.
Ogłoszenie wyników konkursu
„Orzeł Biały – Godłem Polski”
Nagrody otrzymują:
• Kategoria wiekowa klas I-III
Miejsce I:
Nikola Barć, Magdalena Płatek, Martyna Sikora, Joanna Kozioł
Miejsce II:
Katarzyna Kremer, Nikodem Sikora, Rita Jacek, Zuzanna Ruszała, Wiktoria Środoń
Miejsce III:
Emilia Świerczyńska, Lena Oliwa, Emilia Kucab, Gabriela Ruszała, Miłosz Jacek, Gabriel Kaźmierski
• Kategoria wiekowa klas IV-VI
Miejsce I:
Alan Głowacki
• Kategoria wiekowa klas VII-VIII
W tej kategorii nie przyznano nagród
Wyróżnienia otrzymują:
Michalina Czarnik, Alicja Wiater, Dominik Maźnicki, Szymon Siuta, Emilia Marciniec, Kajetan Oliwa, Kacper Głuchowski, Kinga Barć, Patrycja Barć
20 października 2020 r. wraz z zajęciami bibliotecznymi w Oddziale Przedszkolnym gr. „0” odbyły się warsztaty ze szkolną higienistką Panią Jadwigą Kidacką. Miały one na celu uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk. Po wysłuchaniu bajki terapeutycznej (z serii bajek o koronawirusie dla dzieci) pt. „O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki” Lidii Ippoldt, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki i dyskutowały na temat sposobów spędzania wolnego czasu w domu, w czasie epidemii. Opowiadały też o miejscu jakie zajmują książki w ich życiu, a także o zaletach wynikających z ich czytania. Następnie Pani higienistka przybliżyła najmłodszym temat Covid-19 i wytłumaczyła dlaczego należy myć ręce. W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedziały się o zarazkach bytujących na brudnych dłoniach oraz chorobach przenoszonych za ich pośrednictwem. Zapoznały się także z techniką dokładnego i skutecznego mycia rąk.
Dziękuję za współpracę Pani Grażynie Barć i Pani Jadwidze Kidackiej, a także dzieciom oraz Paniom Agnieszce Ptak i Natalii Holweger z Oddziału Przedszkolnego za czynny udział w zajęciach.
Za nami Noc Bibliotek 2020. Kolejna - VI edycja odbyła się pod hasłem „ Klimat na czytanie”. Z tej okazji Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną SP w Nowej Wsi zaprosiły uczniów klasy VIII, aby wspólnie czytać wybrane teksty Św. Jana Pawła II. Zapoznały się również z biografią tego wspaniałego człowieka. Pani Grażynka Barć ze szkolnej biblioteki zorganizowała quiz dotyczący najważniejszych wydarzeń z życia naszego Papieża i trzeba przyznać, że uczniowie doskonale sobie z nim poradzili. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz zakładki do książek ze sławnymi sentencjami Św. Jana Pawła II.
Dziękuję klasie 8 wraz z nauczycielem oraz Pani Grażynie Barć za udział w tym spotkaniu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia Nowa Wieś
i Biblioteka Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Nowej Wsi
ogłaszają
Konkurs plastyczny
„ORZEŁ BIAŁY – GODŁEM POLSKI „*
TERMIN SKŁADANIA PRAC: 12 – 30 PAŹDZIERNIKA 2020 R.
MIEJSCE: Biblioteka SP w Nowej Wsi lub GBP Filia Nowa Wieś
Praca plastyczna ma przedstawiać Godło Polski!
Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1 – 8 Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi
Dla zwycięzców oraz uczestników nagrody rzeczowe i dyplomy!!!
*Szczegółowy regulamin dostępny u Organizatorów konkursu
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Aby upamiętnić to wydarzenie biblioteka w Nowej Wsi wraz z Panią Grażynką Barć z biblioteki szkolnej zorganizowały wspólne zajęcia. Odbyły się one w świetlicy z uczniami klas I-III. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały bajki M. Rościszewskiego pt. " Złote jabłka i dziewięć pawic", która bardzo im się podobała, a podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej - " Złote jabłko", przy użyciu papieru kolorowego, kleju i brokatu.
We wrześniu Biblioteka w Nowej Wsi serdecznie zaprasza wszystkich czytelników po nowości wydawnicze.
Po raz kolejny Biblioteka Publiczna we współpracy ze Biblioteką Szkolną Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wzięła udział w akcji pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Tym razem zmierzyli się z nią uczniowie klas IV - VIII, którzy w swoich salach lekcyjnych, dzieląc się rolami odczytali po jednym akcie tego słynnego dramatu.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wzięcie udziału w tej ogólnopolskiej akcji.
Za oknem ciepła, słoneczna pogoda, Czy to już wiosna? - pytamy uczniów klasy drugiej i trzeciej. Dzieci z zapałem odpowiadają – Kalendarzowa Wiosna niedługo się zacznie. Wiosenna pora roku jest kolejną okazją do zaproszenia młodych czytelników do biblioteki. Tym razem utworem przewodnim naszych zajęć było „Ptasie Radio” Juliana Tuwima. Dzieci mogły posłuchać tego utworu w wykonaniu I. Kwiatkowskiej i spróbować własnych sił samodzielnie go czytając. Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości o różnych gatunkach ptaków biorąc udział w quizach, memory i zabawach ruchowych.
Dziękuję Paniom wychowawczyniom oraz dzieciom za czynny udział w zajęciach.
Okazją do kolejnego spotkania w bibliotece stało się święto zakochanych czyli Walentynki. 14 lutego 2020 roku panie bibliotekarki zaprosiły uczniów do wzięcia udziału w Głośnym Walentynkowym Czytaniu fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Wielka Księga Uczuć”. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wzięły udział w losowaniu słodziaków – tym samym zakończono projekt „Czytamy z Gangiem Słodziaków”.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Dnia 12 lutego 2020 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników bibliotek. Aktyw biblioteczny (uczennice klasy VI b w roli książek i krasnali) przywitały swoich młodszych kolegów wierszem Kornela Makuszyńskiego „Do młodych czytelników”. Następnie pierwszoklasiści wysłuchali próśb książek i dowiedzieli się, jak należy o nie dbać. Dzieci musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie doskonale i wtedy nadszedł czas na złożenie przez nich uroczystego przyrzeczenia. Wydarzenie uświetniła piękna recytacja wierszy o książce w wykonaniu pierwszaków. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książki.
Pani E. Fąfara oraz jej uczniom serdecznie dziękuję za udział w spotkaniu.
Ferie zbliżają się ku końcowi – więc czas na podsumowanie spotkań w bibliotece. A jest co opisywać! Dzieci biorące udział w zajęciach atrakcji miały co nie miara! Na spotkaniach odbywających się we wtorki i czwartek uczestnicy wykonywali bałwanki, budowali makietę śnieżnego miasta czy projektowali laurki na Dzień Babci i Dziadka. Nie można też nie wspomnieć o licznych grach, quizach i zabawach w których dzieciaki chętnie brały udział.
Zapraszam na foto relację!
5 grudnia 2019 r. biblioteki działające w Nowej Wsi zorganizowały spotkanie z dziećmi z grupy świetlicowej. Tematem zajęć było „7 Tajemnic Świętego Mikołaja” Adama Zabokrzyckiego.
Książka „7 Tajemnic Świętego Mikołaja” to 7 fascynujących opowieści o tym wszystkim, czego na temat Świętego Mikołaja i prezentów gwiazdkowych pragną dowiedzieć się dzieci. Podczas zajęć panie bibliotekarki przeczytały dzieciom 4 Tajemnicę – „Od czego zależy wielkość paczki” i zachęciły do przeczytania pozostałych sekretów. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach ruchowo – muzycznych; zabawie „niekosztowne prezenty” oraz rysowały Mikołaja z Krasnalem Tadziem.
3 grudnia w ramach zajęć bibliotecznych odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące higieny jamy ustnej – „Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam” dla przedszkolaków: pięcio- i sześciolatków. Po wysłuchaniu przeczytanego przez panie bibliotekarki i panią higienistkę opowiadania „Zęby” Wojciecha Grajkowskiego, dzieci rozwiązywały quiz dotyczący treści lektury oraz odgadywały zagadki. Następnie higienistka szkolna Pani Jadwiga Kidacka zaprezentowała dzieciom jak prawidłowo należy myć ząbki. Nasi najmłodsi dowiedzieli się też jakie produkty powodują próchnicę zębów, a jakie są bardzo dla nich zdrowe. Przedszkolaki podczas zajęć utrwaliły wiadomości z zakresu mycia zębów. Zajęciom towarzyszyły różne zabawy muzyczno – ruchowe i dydaktyczne np. „Co należy jeść aby zdrowe ząbki mieć”, „Czarodziejska skrzynia”, „Myj zęby. Po przeprowadzonych zajęciach dzieci otrzymały dyplomy Śnieżnobiałego Uśmiechu.
Serdecznie dziękuję Paniom G. Barć i J. Kidackiej za współpracę.
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia naszą bibliotekę odwiedzili aktorzy krakowskiego Teatru „Maska” z przedstawieniem "Na Misiowych urodzinach najważniejsza jest rodzina" oraz przedszkolaki. Spektakl opowiadał o bardzo ważnym dniu - o urodzinach Misi Matysi, na które solenizantka zaprosiła najważniejsze dla niej osoby, czyli rodzinę. Maluchy również uczestniczyły w misiowych urodzinach. Wspólnie z Kizią ułożyły urodzinowy wierszyk dla Misi, a z Miziem przygotowały urodzinowy taniec. Nie zabrakło też urodzinowego tortu. Dzieci pięknie zaśpiewały dla Matysi urodzinową piosenkę „Happy birthday to you”. Wszyscy razem świetnie się bawili.
15 listopada 2019 r., Biblioteki działające w Nowej Wsi zorganizowały spotkanie z klasami I-III pt. „Zwierzęta leśne na wesoło”. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego przeczytania fragmentu „Gangu słodziaków” Renaty Piątkowskiej. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych i dydaktycznych promujących wiersze o zwierzętach Jana Brzechwy. Wszystkim dzieciom oraz wychowawcom serdecznie dziękuję za udział.
Miesiąc październik jest szczególnie przyjazny zwierzętom, ponieważ wtedy obchodzą swoje święto! - Światowy Dzień zwierząt!
28 października 2019 r., bibliotekę odwiedziła grupa 3- i 4- latków z Przedszkola w Nowej Wsi, by wziąć udział w warsztatach pt. „Nasi Ulubieńcy”; rozpoczynając tym samym swoją przygodę z książką. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Paulette Bourgeois „Franklin chce mieć zwierzątko", dotyczące odpowiedzialności, jaką niesie za sobą posiadanie czworonoga. Franklin potrafi już liczyć, sznurować buty, zapinać guziki i zasunąć zamek błyskawiczny. Ma także wielkie marzenie: bardzo chciałby mieć zwierzątko. Przedszkolaki na zajęciach: dowiedziały się w jaki sposób traktować zwierzęta, opowiadały o swoich ulubieńcach oraz aktywnie uczestniczyły w grach i zabawach.
Dziękuję za udział w spotkaniu dzieciom i Pani Annie Jedlińskiej.
15 października w ramach zajęć bibliotecznych odbyły się warsztaty z Pierwszej Pomocy dla przedszkolaków: pięcio- i sześciolatków. Po wysłuchaniu przeczytanej przez panie bibliotekarki książki „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy” Izabeli Michty, dzieci rozwiązywały quiz dotyczący treści lektury.
Następnie higienistka szkolna Pani Jadwiga Kidacka przeprowadziła z dziećmi warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dostosowane do wieku dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe: zapewnienie bezpieczeństwa, wezwanie pomocy, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej. Poprzez zabawę na fantomie dzieci ćwiczyły jak prawidłowo wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie.
Bardzo dziękuję Paniom G. Barć i J. Kidackiej za aktywny udział w spotkaniu.
Tegoroczna NOC BIBLIOTEK pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” odbyła się w Filii Nowa Wieś 4 października i była dedykowana dla starszego pokolenia naszych użytkowników i mieszkańców. Czytelnicy, którzy odwiedzili placówkę zostali zachęceni do spędzenia tej nocy właśnie w bibliotece! Powspominaliśmy! A było co wspominać! Biblioteka w Nowej Wsi obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia, w związku z tym została przygotowana wystawka zdjęć oraz udostępnione kroniki i albumy z działalności naszej filii. Użytkownicy opowiadali jak kiedyś postrzegali biblioteki oraz ciekawe anegdoty ze spotkań bibliotecznych. Zaskoczeniem dla gości było niekonwencjonalne spotkanie z literaturą, czyli Flirt z Markiem Hłaską i Henrykiem Sienkiewiczem, które w spontaniczny i twórczy sposób zintegrowało uczestników. Na zakończenie goście dyskutowali na tematy lokalne.
Dziękuję wszystkim za wspaniałą zabawę i do zobaczenia za rok!!!
Wakacje już za nami! Pora rozpocząć nowy rok szkolny! Kiedy najlepiej odwiedzić bibliotekę, jeśli nie w swoje święto! Na ten pomysł wpadli uczniowie klasy „0”, którzy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka celebrowali w bibliotece. Wysłuchali opowiadania Elizy Piotrowskiej „ Przedszkolak na medal” oraz wykonali ilustracje przedstawiające „ Moje ulubione zajęcia w przedszkolu”, nie zabrakło również dyskusji na ten temat. W nagrodę za przepiękne prace dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
Dziękuję dzieciom i Pani A. Ptak za udział w spotkaniu.
W tym roku, 13 września po raz trzeci uczestniczyliśmy w akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Z tej okazji otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP, która posłużyła nam do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczniów, nauczycieli i gości egzemplarzach nowel. Spośród 8 nowel polskich będących lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania na warsztat wzięliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Akcję wspierali czytając: zaproszeni goście, przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz bibliotekarki. Uroczystość uświetniły odegrane przez uczniów, scenki dramowe z „Katarynki”. Narodowe Czytanie to działanie, które na stałe weszło w nasz biblioteczny kalendarz imprez i ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar.
W każde czwartkowe przedpołudnie lipca 2019 r. Filia Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi zapraszała dzieci na zajęcia wakacyjne. W tym roku odbywały się one pod hasłem: „Nina na wakacjach” i pomimo napiętych planów, wyjazdów urlopowych cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników. Spotkania podzielone były na cztery bloki tematyczne ( afrykańska nuda, wiejska zagroda, pływamy po oceanach oraz pirackie potyczki). Na zajęciach dzieci wykonywały prace plastyczne, słuchały opowiadań, zapoznawały się z literaturą popularnonaukową dla najmłodszych, rozwiązywały rebusy i zagadki oraz chętnie brały udział w grach i zabawach.
Wszystkim dziękuję za udział w spotkaniach i zapraszam za rok!
3 lipca odbyło się wakacyjne spotkanie w bibliotece z uczestnikami ŚDS w Nowej Wsi. Zaproszeni goście wzięli udział w teleturnieju „Koło Fortuny”. Wakacyjna aura sprzyjała wspaniałej zabawie a fortuna, która kołem się toczy sprawiała, że emocje niekiedy sięgały zenitu!
Dziękuję wszystkim obecnym za cudownie spędzony czas!
W tym roku Dzień Ziemi obchodzony był 26 kwietnia, na spotkaniu zorganizowanym w bibliotece wraz z uczestnikami ŚDS z Nowej Wsi. Z tej okazji goście zagrali w nietypową grę planszową „Zostań Ekologiem”, przygotowaną specjalnie na ta okazję. Miała ona za zadnie sprawdzić wiedzę z ekologii, zagrożonych gatunków i segregacji odpadów. Zabawa była przednia a wiedza bardzo przydatna.
Uczestnikom serdecznie dziękuję.
25 kwietnia 2019 r., Biblioteka Publiczna we współpracy z Biblioteką Szkolną Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi obchodziły Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Biblioteki z tej okazji obdarowały różami i książkami swoich najlepszych czytelników.
Laureatom gratulujemy!
3 kwietnia 2019 r., w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbyła się uroczysta Gala Konkursu Plastycznego „Baśnie Andersena w Kamishibai”. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Filia Nowa Wieś oraz Bibliotekę Szkolną Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie ze szkół podstawowych z Gminy Czudec. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej - zestawu 6 - 8 plansz z ilustracjami do wybranej przez siebie baśni Hansa Christiana Andersena. Spośród wszystkich dostarczonych prac Jury przyznało nagrody dla jednej pracy z każdej kategorii wiekowej, oraz 14 wyróżnień. Nagrody zostały ufundowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Czudec oraz GBP w Czudcu. Laureatom i wyróżnionym serdecznie.
Gratulujemy!
Jak co roku w miesiącu marcu obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi też uczcili ten dzień przybywając do biblioteki na przegląd poezji. Najmłodsze dzieci, pomimo tremy wspaniale deklamowały wiersze, a starsze zaprezentowały poezję śpiewaną.
Dziękuję Paniom: Grażynie Barć, Agnieszce Ptak, Józefie Czarnik, Grażynie Nowak i Ewie Fąfara za pomoc i przygotowanie dzieci do spotkania, a dzieciom za przepiękne występy.
Szanowni Państwo, drogie Dzieci!
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego „ Baśnie Andersena w Kamishibai”. Wiemy, że czekaliście z niecierpliwością. Jury spośród dostarczonych prac wyłoniło zwycięzców.
Nagrody otrzymują:
• Kategoria wiekowa klas I-III
Karol Basara, Dawid Jamróg i Marcin Szeliga za wykonanie ilustracji do baśni Andersena „Dzielny ołowiany żołnierz”
• Kategoria wiekowa klas IV-VI
Karolina Wiater, Julia Wiater za zilustrowanie baśni Andersena „Calineczka”
• Kategoria wiekowa klas VII-VIII
Wiktoria Cielak, Anna Nieroda za namalowanie ilustracji do baśni Andersena „ Calineczka”
Wyróżnienia otrzymują:
Maria Ferenc, Julia Ożóg, Michał Kotla, Mikołaj Nosal, Kornelia Grabiec, Zuzanna Kucharzyk, Kinga Wiater, Monika Kaczor, Szymon Wolski, Kacper Wolski, Amelia Iwanowicz, Wiktoria Urban, Emilia Urban, Gabriela Kozioł, Zuzanna Kucab, Julia Drozd, Julia Machnica, Emilia Fic, Oliwia Środoń, Julia Jamrozik, Wiktoria Szczepan, Kinga Nieradko, Diana Zimny, Maksymilian Oliwa, Wiktoria Zuba, Natalia Jacek.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
„Wiosna, panie bocianie” W. Drabika była tematem przewodnim kolejnych zajęć dla dzieci w bibliotece. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zagrali w „wiosenne drzewo”, zapoznali się z odgłosami wiosennej natury oraz z pierwszymi zwiastunami wiosny w świecie przyrody. Przedszkolaki wzięły także udział w zabawach z chustą animacyjną klanza inspirowanych wiosną. Na zakończenie spotkania pięknie kolorowali bociany i przebiśniegi.
W pierwszych dniach marca bibliotekę odwiedziły maluchy z naszego przedszkola. Dzieci wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Wysłuchały opowiadania L. Krzemienieckiej „O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku” , wybrały się na wiosenny spacerek z przygodami oraz ugotowały marcową zupę z pogody, nawiązując do polskiego przysłowia „W marcu jak w garncu”. Przedszkolaki chętnie brały udział w zgadywankach i zabawach ruchowych.
01.03.2019r odbyło się w bibliotece uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników bibliotek. Dzieci nauczyły się już literek i powoli rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. W ten cudowny i pełny magii świat książek młodych czytelników wprowadziły koleżanki ze starszych klas. Uczestnicy spotkania zanim zostali pasowani, musieli wykazać się znajomością bajek i baśni oraz odnaleźć ukryte prośby książek. W nagrodę za wspaniałe odpowiedzi dzieci złożyły przysięgę i mogły wypożyczyć swoje pierwsze książeczki.
Dziękuję Paniom: G. Barć oraz J. Czarnik oraz dzieciom za pomoc w przygotowaniu i udział w spotkaniu.
Tegoroczne ferie zimowe w naszej bibliotece odbyły się pod hasłem „Zimowe kalendarium”. Wraz z dziećmi obchodziliśmy święta przypadające w owym czasie w kalendarzu. Uczestnicy zajęć wykonywali różne prace plastyczne tematycznie związane z naszym kalendarium, brali udział w quizach literackich, grach i zabawach.
Wszystkim dzieciom dziękuję za udział.
W tym roku po raz pierwszy w Bibliotece szkolnej i publicznej w Nowej Wsi zostały zorganizowane „Walentynki Literackie”. Wydarzenie to spotkało się z zachwytem i dużym zainteresowaniem ze strony naszych czytelników. W tym dniu również odwiedziły nas przedszkolaki, które wraz z Kubusiem Puchatkiem pragnęły wyjaśnić Prosiaczkowi „ Co to jest miłość?”. Dzieci chciały też sprawdzić czy znają już wszystkie bajkowe pary.
Wszystkim uczestnikom naszej zabawy dziękuję za udział i zapraszam za rok!
Karta zgłoszenia
Oświadczenie
Regulamin
Aneks do regulaminu
W gorącym okresie przedświątecznym, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, aby złapać trochę oddechu i wysłuchać opowiadania Davida Mellinga „Święta Misia Tulisia”.Ten nietuzinkowy niedźwiadek, mający ogromną ilość gwiazdkowych przytulańców do rozdania, w humorystyczny sposób podpowiada jak można spędzić święta. Dzieciom bardzo się podobały jego pomysły :)
Korzystając z podpowiedzi Misia, na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci wykonywały ozdoby choinkowe. Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu.
Na zakończenie tygodnia zdrowego odżywiania organizowanego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi, biblioteki - GBP Filia Nowa Wieś i Biblioteka Szkoły Podstawowej, zorganizowały spotkanie pt. „Zdrowe odżywianie w wierszach Tuwima i Brzechwy” dla klas I-III. Uczniowie zainscenizowali wiersz „ Na straganie” J. Brzechwy, odgadywali tytuły czytanych wierszy, brali udział w licznych zabawach dydaktycznych, zgadywankach, kalamburach i Quizach. Na finał zaśpiewaliśmy piosenkę „Pomidor” do wiersza J. Brzechwy. Dziękuję uczniom oraz wychowawcom za udział w zajęciach.
28 listopada 2018r. w bibliotece odbyło się niecodzienne spotkanie z ulubieńcem dzieci - Pluszowym Misiem. Przedszkolaki powitały go bardzo serdecznie, przytulając się do miękkiego futra. Następnie wraz z Misiem wysłuchały opowieści Davida Mellinga „Kto przytuli Misia Tulisia?”oraz ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi. Bardzo chętnie brały udział w quizach oraz zabawach ruchowych. Na zakończenie imprezy dzieci wykonały portret Misia z kolorowych papierowych kółek. Misiowe święto zostało zorganizowane przy współpracy bibliotek - publicznej i szkolnej. Bardzo dziękuję Paniom i dzieciom za udział w zabawie.
Włączając się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zorganizowała spotkanie, pt. „Niepodległa wierszem malowana.” Uczestnicy spotkania zaprezentowali teksty, które tematycznie związane są z historią naszego kraju i wydarzeniami które zmieniły jej los. Przedstawione utwory miały i mają za zadanie wzmacniać poczucie jedności narodowej, wyrażać miłość i szacunek do Ojczyzny, dodawać otuchy w ciężkich czasach, czy nawet zagrzewać do walki. Bardzo dziękuję gościom z ŚDS w Nowej Wsi i uczniom klasy VI wraz z wychowawcą Panią Magdaleną Krok za czynny udział w spotkaniu.
6 listopada w naszej bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna pt. „ Karta katalogowa źródłem wiedzy o książce”. Wzięli w niej udział uczniowie czwartej klasy wraz z Panią Magdaleną Krok. Czwartoklasiści zapoznali się z katalogiem bibliotecznym, nauczyli wyszukiwać książki bazując na szczątkowej informacji podanej przez nauczyciela np. tytuł; autor; dziedzina; ilustrator. Na zakończenie zajęć samodzielnie opracowali kartę katalogową dla książki Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”
8 października w bibliotece odbyło się pierwsze powakacyjne głośne czytanie dla przedszkolaków pod hasłem „Ach, to już jesień”. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jeżyk i Krecik. Zapasy”. Z bajki dowiedziały się, że nie wszystkie zwierzątka gromadzą zapasy na zimę. Niektóre tak jak np. tytułowy Jeżyk szukają ciepłej kryjówki. Przedszkolaki postanowiły pomóc Jeżykowi w tych poszukiwaniach i narysować dla niego ciepłe legowisko. W imieniu bohatera naszej opowieści, bardzo dziękuję dzieciom za pięknie wykonane prace.
21 września 2018 po raz kolejny w naszym środowisku odbyło się Narodowe Czytanie. To już siódma edycja ogólnopolskiego, publicznego czytania dzieł literatury polskiej. Akcja ta ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz propagowanie wybitnych dzieł naszej literatury. Spotkanie rozpoczęto od multimedialnej prezentacji postaci Stefana Żeromskiego, następnie fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego odczytali uczestnicy ze ŚDS oraz uczniowie i nauczyciele. Akcja została zorganizowana przez: Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowej Wsi, Bibliotekę Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi.
W tym roku wakacyjne spotkania dla dzieci w bibliotece w Nowej Wsi odbywały się w każdy czwartek lipca pod hasłem „Barwy Europy”. Dzieci wysłuchały opowiadań z książki „Baśnie Europy’’ K. J. Siejnickiego i przeniosły się do krainy niezwykłych baśni z różnych zakątków Europy: od dalekiej Islandii, Norwegii i Estonii przez Hiszpanię i Portugalię po Węgry, Bułgarię i Cypr. Dzięki nim poznały odległe kultury i obyczaje. Podczas naszych zajęć nie mogło też zabraknąć prac plastycznych. Uczestnicy wykonywali szkatułki na swoje skarby, kule sodowe do kąpieli, malowali palcami obrazy kojarzące się im z poznanymi krajami. Nie mogło też zabraknąć gier i zabaw!
Na naszym ostatnim spotkaniu gościliśmy Mobilną Akademię Rozwoju, która przygotowała dla nas bardzo ciekawe zajęcia z talerzami, obręczami, balonikami i innymi niespodziankami.
Wszystkim bardzo dziękuję za udział w naszych spotkaniach! Do zobaczenia za rok!
W tym roku po raz kolejny wspólnie z biblioteką szkolną przygotowaliśmy AKCJĘ NOC BIBLIOTEK pod hasłem RZECZPOSPOCZYTA na wesoło. Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się od przywitania przybyłych gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy i uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi. W pierwszej części spotkania uczestnicy zagrali w grę planszową pod nazwą „Noc Bibliotek 2018-Wyzwania!” specjalnie wykonaną na tę okazję przez uczniów klasy siódmej. Zabawa była przednia, aż żal było kończyć! Jednak czekały następne atrakcje. Zgodnie z naszym hasłem odbyło się uroczyste odczytanie utworów o żartobliwej treści. Każdy z uczestników zainscenizował znakomicie! Na zakończenie imprezy ku wytchnieniu wspólnie oglądano film „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.
Bardzo dziękuję uczniom i gościom z ŚDS oraz Szanownej Bibliotekarce Dominice Stec za udział w organizowanej nocy.
XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom w naszej bibliotece odbył się pod hasłem: Czytaj Bo Warto!
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy zero wraz z opiekunami. Dzieci przy salwach śmiechu wysłuchały humorystycznego opowiadania F. Joly; „Lena jedzie na wakacje”. Żywiołowo opowiadały o swoich wakacyjnych wyprawach i śmiesznych przygodach. Wspólnie przedyskutowaliśmy, czy należy i czy warto czytać dzieciom? Jakie są pozytywne skutki czytania? Odpowiedzi małych czytelników były zdumiewające – oczywiście tak!!!
Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater z książki” . Nagrodzonym przedszkolakom gratulujemy!!! Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.
Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi odwiedzili bibliotekę by udać się w podróż po polskich muzeach. Na wstępie wysłuchali fragmentu książki „ Piórem czy mieczem” Anny Czerwińskiej Rydel, oraz wspólnie zdefiniowaliśmy podstawowe pojęcia : muzeum, wystawa, eksponat, dzieło sztuki, skansen, izba pamięci i wyruszyliśmy w podróż po muzeach. Dzieci z wyprawy zbierały zdjęcia i stworzyły z nich pamiątkowy kolaż. Uczniom oraz Pani Grażynie Nowak bardzo dziękuję za aktywny udział w zajęciach.
W naszej bibliotece 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w celu propagowania poezji, zachęcenia do jej czytania oraz tworzenia i publikacji własnych wierszy. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z Środowiskowego Domu Samopomocy i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi, którzy przygotowali i uroczyście odczytali wiersze swoich ulubionych poetów. Tym samych namalowaliśmy obraz pt „Oblicza Poezji”, ukazując jej szeroki wachlarz od poezji dla dzieci aż po poezje metafizyczną. Staraliśmy się także odpowiedzieć na pytania: Czym jest poezja? Co jest poezją?A co nią nie jest? słowami najwybitniejszych twórców i krytyków literackich.
Dzieci z przedszkola w Nowej Wsi po raz kolejny wzięły udział w akcji promującej głośne czytanie organizowanej przez bibliotekę publiczną i wysłuchały opowiadania pt. „Wiosenne Porządki” z książki Małgorzaty Gintowt „Leśne przygody”. Następnie uczestniczyły w quizie pt. „Dziennik Pani Wiosny” o tematyce związanej z Wiosną i Wielkanocą. Na zakończenie zajęć wykonały koszyczki wielkanocne, które z uśmiechem zabrały do domu.
Dziękuję dzieciom oraz Paniom Agnieszce i Karolinie za udział w spotkaniu.
Po śnieżnych szaleństwach na dworze dzieci znalazły czas, aby w okresie ferii odwiedzić naszą bibliotekę. W wesołym gronie wyplatały koszyki z wikliny papierowej, z masy solnej lepiły zwierzęta i przedmioty z ulubionych wierszy i bajek, wykonywały walentynki oraz ilustrowały wybrany wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny. W chwili wytchnienia dzieci grały w „koło fortuny”,” kalambury” oraz „kręgle”. Czas zajęć w bibliotece upłynął na wspaniałej zabawie.
W bibliotece w Nowej Wsi odbyło się niecodzienne wydarzenie pt. „ Powrót do przeszłości czyli bajki na ścianie”. W pokazie bajek z przeźroczy wzięły udział przedszkolaki, z klasy „0”. Zobaczyli jak wyglądają przeźrocza i rzutnik oraz w mroku i ciszy zainteresowaniem wysłuchali i oglądnęli „Piotrusia Pana” oraz „Kota w Butach”, wyświetlanego na ścianie. Była to dla nich wielka frajda i spotkanie z „czymś nowym”. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązywały łamigłówki.
Przedszkolakom oraz Paniom dziękujemy za udział w spotkaniu.
W ferworze świątecznych przygotowań naszą biblioteką odwiedzili uczniowie klasy 0, którzy żywiołowo opowiadali o zwyczajach Bożonarodzeniowych praktykowanych u nich w domach. Następnie wysłuchali opowiadania Edyty Wygonik pt. „Czar wigilijnej nocy”. Rozmowom i śmiechom nie było końca. Na zakończenie zajęć dzieci wykolorowały świąteczną bombkę. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku i składania życzeń.
Za udział dziękuję Paniom Agnieszce Ptak i Karolinie Haligowskiej oraz dzieciom.
Na przełomie listopada i grudnia 2017r. w bibliotece odbyły się lekcje biblioteczne pt. „Biblioteka i jej zbiory oraz sposoby tworzenia i przeszukiwania katalogów bibliotecznych” . Uczestniczyły w nich klasy: IV b, V oraz VII. Uczniowie wysłuchali pogadanki o budowie katalogów: alfabetycznym, rzeczowym i tytułowym; zostali zapoznani z rozmieszczeniem księgozbioru oraz dowiedzieli się jakie informacje zawarte są na karcie katalogowej. W celu utrwalenia wiadomości młodzież opracowała kartę katalogową dla książki Jana Grabowskiego „Puc, Bursztyn i goście”. Następnie doskonaliła swoje umiejętności wyszukiwania informacji przy użyciu katalogów.
Dziękuję za udział w spotkaniach.
W naszej bibliotece przy współpracy biblioteki szkolnej w dniu 27.11.2017r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Aby być dobrym czytelnikiem należy wiedzieć jak szanować książkę, więc dzieci odnalazły i samodzielnie przeczytały prośby książki, po czym złożyły przyrzeczenie, że będą przestrzegać obowiązków czytelnika. Następnie złożyły uroczystą przysięgę i zostały pasowane na czytelnika. Uczniowie otrzymali książeczki z dyplomami oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie własnoręcznie wykonali zakładkę do książki.
Bardzo dziękuję dzieciom oraz Pani Grażynie Nowak za udział i piękne życzenia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia w tym roku w naszej bibliotece odbył się pod hasłem „Witamy w Misiolandii” i został zorganizowany we współpracy z biblioteką szkolną . Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Maluchów w Nowej Wsi oraz uczniowie z klasy „0”. Maluchy przyniosły ze sobą swoje ulubione maskotki. Na to niecodzienne spotkanie przybył też sam Pluszowy Miś, który małym dzieciom przeczytał bajkę pt. Świnka Peppa: Miś Teddy, a starszym opowiadanie Urszuli Piotrowskiej „Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu”. Dzieci chętnie brały udział licznych zgadywankach, rymowankach i zabawach. Starszaki wykonały maskę misia polarnego. Na koniec przedszkolaki małe i duże zostały poczęstowane „małym Conieco „ jak mawiał Kubuś Puchatek.
Dzieciom oraz Paniom bardzo dziękujemy za udział.
„Spotkanie z Panią Jesienią” to tytuł pierwszej w tym roku szkolnym akcji promującej „Głośne Czytanie Dzieciom”. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Jesienne Liście”, opowiadającej historię młodych listków, które poznają panią Jesień. Następnie wzięły udział w konkursie. W pierwszym etapie miały za zadanie odgadnąć o jakim zwierzątku czytany jest wiersz, a później w drugiej części ulepić go z plasteliny. Wszystkie prace zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem.
Zapraszamy do oglądania galerii foto!
Dziękuję pani Agnieszce Ptak za udział wraz z wychowankami!
Od 2012 roku prowadzona jest ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Jej inauguracja odbywa się w pierwszą sobotę września w Ogrodach Saskich w Warszawie. Czytanie rozpoczyna Para Prezydencka, a później kontynuują je aktorzy. Celem akcji jest propagowanie literatury polskiej, popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „ Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W tegorocznej, szóstej już edycji zaproponowano, by Polacy podobnie jak w ubiegłym roku, sami wybrali dzieło do publicznego czytania. Spośród kilku propozycji, w internetowym głosowaniu, wybrano ostatecznie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat ten został odczytany w wielu miejscowościach w kraju oraz za granicą, m. in. w Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii. W Polsce czytano nie tylko w Warszawie, ale w ponad 2 tysiącach miejscowości, na placach, w bibliotekach, szkołach a nawet w pociągach i tramwajach.
W naszym środowisku czytanie „Wesela ”odbyło się nieco później, bo 25 września 2017 roku. Zorganizowane zostało przez bibliotekę szkolną i bibliotekę publiczną dla społeczności szkolnej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów utworu, podziwiając stroje ludowe Pani Młodej i Pana Młodego. Uzupełnieniem czytania była prezentacja multimedialna przedstawiająca postać Stanisława Wyspiańskiego.
Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w „Narodowym Czytaniu” i zapraszam na następne za rok.
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi w okresie wakacyjnym od 1 do 20 lipca przygotowała atrakcyjną ofertę warsztatów dla dzieci w wieku od 6-14 lat, spędzających wakacje na naszym malowniczym terenie. Uczestnicy spotkań mieli okazję zaprezentować swoje zdolności manualne oraz zapoznać się z nowymi technikami wykonywania prac na zajęciach artystycznych.
Dzieci wykonywały kwiaty z krepiny, serwetek oraz bibuły, ozdobne doniczki a także uczyły się podstaw origami kusudama. Uczestniczyły również w zajęciach integracyjnych oraz różnych zabawach literackich. Zapraszamy do obejrzenia galerii foto!!!
Serdecznie dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie za rok!!!
Wakacje 2017 w BIBLIOTECE
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi
TERMIN: 3,5,10,12 lipiec
Zajęcia odbywać się będą w godzinach: 10.00-12.00
ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI !!!
Czekają na was:
Pewnego dnia przed południem do naszej biblioteki w Nowej Wsi zawitał niespodziewany gość. Kura Adela we własnej osobie postanowiła odwiedzić tutejsze dzieci i zapoznać je ze swoimi przygodami. Dzieci z przedszkola i klas I-III wysłuchały opowiadania pt. „Kura i borsuk” oraz wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie pożegnali się z kurą, a przedszkolaki wzięły do pracy i wykonały portrety kury Adeli z kulek bibułowych.
Biblioteka dziękuje Dyrekcji, Nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi za współpracę w roku szkolnym 2016/2017.
„Czytanie porusza” - to hasło tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”. Jest to kolejna akcja mająca na celu promowanie czytelnictwa oraz biblioteki jako miejsca przyjaznego dla lokalnego środowiska.
Program „Nocy Bibliotek”, a u nas właściwie „wieczoru z biblioteką”, zaplanowany był dla wszystkich chętnych, dlatego przyszły dzieci, ich rodzice i (bardzo) młodsze rodzeństwo. Rozpoczęliśmy korowodem postaci bajkowych i pozostałych uczestników, którzy śpiewając, zwiedzali bibliotekę szkolną i publiczną. Następnie odbyła się prezentacja poszczególnych postaci, po czym rozpoczął się quiz czytelniczy przeznaczony dla dzieci i ich rodziców. Później poszła w ruch „skrzynia pełna bajek”,
z której wyciągano rekwizyty i kojarzono z tytułami książek. Oj, śmiechu było co nie miara,
a podpowiedzi rodziców nieodzowne. Kolejnym punktem programu było szukanie skarbu ukrytego pośród książek. Aby można się było wykazać refleksem i zręcznością dzieci uczestniczyły
w najprzeróżniejszych grach , zabawach i tańcach przy dźwiękach muzyki. Aby trochę ochłonąć po tanecznych szaleństwach, wysłuchały bajki pt. „Walentynka i przyjaciele”. Na zakończenie programu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy kostium bajkowy, w dwóch kategoriach wiekowych.
W grupie starszej pierwsze miejsce zajęła Klaudia Gierlak, drugie Wiktoria Zuba, trzecie Zuzanna Kucab i Amelia Iskra. Wśród młodszych – pierwsze miejsce Julia Wiater, drugie Gabriel Kaźmierski, trzecie Joanna Kozioł i Aleksandra Stec.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok.
W ferworze przygotowań do Świąt Wielkanocy Biblioteka w Nowej Wsi zaprosiła dzieci z przedszkola i klas I-III na cykl spotkań pt. ,,Zwyczaje i tradycje wielkanocne.’’ Uczniowie szkoły wysłuchali prezentacji o palmach wielkanocnych i symbolach Wielkanocy, w trakcie której zadawały liczne pytania i opowiadały o kultywowanych tradycjach u nich samych. W drugiej części warsztatów wykonywały przestrzenną pisankę tekturową. Nagrodą za udział była pisanka, którą same wykonały.
Grupa młodszych dzieci wysłuchała humorystycznej opowieści o wiośnie, gdzie bohaterami są zwierzęta i symbole kojarzone z Wielkanocą. Następnie przedszkolaki kolorowały i wyklejały plasteliną pisanki. Wszystkim dzieciom i opiekunom za udział serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do oglądania relacji foto z warsztatów.
Tegoroczne ferie w naszym regionie były dla dzieci bardzo udane. Śnieg jak na zamówienie przykrył grubą warstwą okoliczne pagórki, świecące słońce zachęciło do wyjścia z domów. Dzieci wyszły nie tylko na sanki i narty, ale też do biblioteki, aby w grupie spędzić miłe chwile na wspólnej zabawie. Można było pograć w gry planszowe, pobawić się w stare ale jakże sprawdzone zabawy jak „głuchy telefon” czy „państwa, miasta”, z nasion, kokosu i brokatu wykonać zimowy pejzaż, posłuchać głośnego czytania interesującej książki. Dzieci chętnie się bawiły w różne zabawy ruchowe oraz odgadywanie piosenek na wzór „Jaka to melodia”. Na zakończenie jak zwykle otrzymały słodki poczęstunek.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci na zajęcia w dniu 17 i 24 stycznia 2017 r., w godz. od 11:00 do 13:00.
W programie
- zimowe obrazki z soli, herbaty i nasion
- zima w przysłowiach
- zimowe piosenki
- kalambury i inne zabawy integracyjne
- jaka to melodia
- mam talent
Głośne czytanie i gry planszowe - codziennie
To pytanie zostało postawione uczniom klasy IV, którzy odwiedzili bibliotekę wraz z wychowawcą panią Magdalena Krok. Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą, że czytanie rozwija wyobraźnię i pobudza aktywność myślową, poszerza słownictwo, dzięki czemu ładniej się wysławiamy, wpływa na naszą kreatywność i pamięć, sprawia, że nie mamy problemów z ortografią, kształtuje nasz charakter a także relaksuje i odpręża. Po uzmysłowieniu sobie korzyści płynących z czytania, dzieci chętnie wypożyczały książki do domu.
Pluszowy, milutki miś, do którego można się przytulić, z którym można się pobawić, któremu można powierzyć największe tajemnice, bez obawy, że je zdradzi – jednym słowem najlepszy przyjaciel, a o urodzinach przyjaciela się nie zapomina. Nie zapomniały o nich nasze przedszkolaki, które ze swoimi maskotkami przyszły do biblioteki na urodzinową imprezę. W bibliotece śpiewały im piosenki, recytowały wiersze , bawiły się i tańczyły z nimi, wyklejały z kółek papierowego misia. Na koniec wypożyczyły do domu książeczki o misiach. Czas szybko upłynął na miłej zabawie, za rok znów się spotkamy na urodzinach pluszowego misia.
Dziękuję pani Agnieszce Ptak za współpracę.
Pasowanie na czytelnika to przełomowa chwila w życiu każdego dziecka. Staje się wówczas pełnoprawnym i świadomym użytkownikiem biblioteki. Wie jak się w niej zachować, jak korzystać ze zbiorów, jak szanować książki, jaka radość i przyjemność wynika z obcowania z nią. Wszystkie te wiadomości zostały przekazane w sposób zabawny i z humorem podczas „Pasowania na Czytelnika” uczniom klasy I. Z pomocą pośpieszyli starsi koledzy, którzy przedstawili pantomimę o znudzonej królewnie, której dopiero dobra książka poprawiła humor.
Pasowanie zostało zorganizowane wspólnie z biblioteka szkolną w dniu 24 października 2016 r. Dziękuję za współpracę.
Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy w bibliotece nowy cykl zajęć z dziećmi i młodzieżą. Wiek przedszkolny jest dobrym czasem na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Po okresie oglądania ilustracji, nadchodzi czas na czytanie dzieciom przez dorosłych. Dlatego też, nasze spotkanie nie mogło obejść się bez głośnego czytania. Czytaliśmy „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej. Oprócz czytania dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jak zostać jej czytelnikiem i jak się w niej zachować. Z zaciekawieniem oglądały piękne, kolorowe książki. Te, które są już czytelnikami, wypożyczyły książki do domu, a pozostałe obiecały przyjść z rodzicami zapisać się do biblioteki.
Dziękuję pani Agnieszce Ptak i przedszkolakom za przybycie do biblioteki.
Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Pozostaną nam po nich wspomnienia, pamiątki, zdjęcia. Miłym wspomnieniem dla niektórych dzieci będą zajęcia w bibliotece, w których uczestniczyli. Część zajęć odbyła się na świeżym powietrzu i wtenczas przeciągaliśmy linę i bawiliśmy się chustą animacyjną Klanzy, a część w pomieszczeniach biblioteki. W bibliotece czytaliśmy baśnie, do których później zostały wykonane ilustracje. Robiliśmy ramki do zdjęć, zakładki do książek, pudełeczka na kredki, wyklejaliśmy witraże. Dużą cierpliwością trzeba było się wykazać w czasie robienia „gniotków” z baloników wypełnionych mąką ziemniaczaną. Reszta wolnego czasu była wypełniona różnymi zabawami ruchowymi, kalamburami i grami planszowymi. Na zakończenie uczestnicy wakacyjnych zajęć otrzymali słodki poczęstunek.
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci na zajęcia w każdą środę lipca w godz. od 10:00 do 12:00.
Emocje były tak duże, że jeden z uczestników czytania musiał wyjść na chwilę, zaczerpnąć świeżego powietrza. Wszyscy chcieli przeczytać najpiękniej, jak to możliwe. Rywalizacja była duża, bo cała VI klasa przystąpiła do konkursu pięknego czytania prozy Henryka Sienkiewicza, który odbył się w bibliotece, z okazji Roku Sienkiewiczowskiego. Ostatecznie zwyciężyła Karolina Bury.
W czasie spotkania uczniowie zapoznali się też z życiorysem i twórczością naszego noblisty. Najciekawiej przedstawiła to Martyna Kremer. Obie zwyciężczynie zostały nagrodzone książkami.
Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku przypada też 50 rocznica śmierci Jana Brzechwy, dlatego do głośnego czytania wybraliśmy właśnie jego wiersze. Gośćmi naszej biblioteki były przedszkolaki oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy czytali maluchom. Mali słuchacze z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali śmiesznych i zabawnych historyjek, w których głównymi postaciami są przeważnie zwierzęta.
Młodzi czytelnicy naszej biblioteki, rywalizowali przez cały rok szkolny, o tytuł „Czytelnika Roku”. Nagrodzonych zostało 8 osób, po jednej z każdej klasy. Najwięcej, bo aż 244 książki przeczytała uczennica klasy IIb Sylwia Kolek. Podsumowanie konkursu czytelniczego odbyło się z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na zdjęciu od lewej stoją: Martyna Kaczor, Ewelina Barć, Michał Wałach, Milena Sitek, Gabriela Kozioł, kucają: Wiktoria Jacek, Sylwia Kolek i Karolina Wiater.
Z okazji zbliżającego się „Tygodnia Bibliotek”, odbyło się spotkanie uczniów klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi z Wiesławem Drabikiem, autorem zabawnych książek dla dzieci. Prowadzone żywo i dynamicznie spotkanie, cieszyło się wielkim zainteresowaniem dzieci. Chętnie odpowiadały na pytania autora, wymyślały rymy, odgadywały zagadki – nagradzane za każdą odpowiedź naklejką lub zakładką. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zakupu książeczki z autografem i specjalną rymowaną dedykacją inną dla każdego kupującego.
W dniu 18 marca 2016 r. odbyło się w bibliotece spotkanie z Janem Prokopowiczem. Inspiracją do jego zorganizowania , było ukazanie się książki „Zagłada i gehenna ocalenia”, w której autor opisuje losy nowowiejskiego Żyda - Henka Lindenbauma, któremu po ucieczce z obozu zagłady w Bełżcu, udaje się powrócić do Nowej Wsi i z pomocą mieszkańców wsi, przetrwać okupację. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy wsi, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi oraz uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści naszego gościa o tragicznym losie Henka i zapewne zadawali sobie pytanie, czy dzisiaj byłoby kogoś stać na pomaganie drugiemu, narażając życie swoje i całej rodziny? Mieszkańcy wsi z ożywieniem dyskutowali z autorem książki, dodając drobne szczegóły, które są im znane z opowieści rodziców lub dziadków. Temat spotkania dobrze się komponował z wydarzeniami w Markowej, gdzie dzień wcześniej zostało otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
Pan Jan Prokopowicz jest też autorem książki „Młodość zdeptana lecz nieujarzmiona”, opisującej utworzenie wśród powojennej młodzieży strzyżowskiej Demokratycznej Armii Krajowej – za co jako współzałożyciel był uwięziony i prześladowany. Kolejna książka to „W służbie Bogu, ojczyźnie i bliźnim”, poświęcona księdzu infułatowi Józefowi Sondejowi, który był wychowawcą w Gimnazjum i Liceum Administracyjno-Handlowym w Strzyżowie, do którego uczęszczał autor. Wymienione książki są w posiadaniu biblioteki, zachęcam do przeczytania.
Dziękuję Panu Janowi Prokopowiczowi za przybycie do naszej biblioteki, spotkanie z mieszkańcami Nowej Wsi, dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za miła atmosferę.
Za oknem ciepło i ani śladu zimy, a my w bibliotece robimy sobie zimowy nastrój: śpiewamy piosenki o zimie, robimy śnieżynki i pokazujemy jak spadają na ziemię w bezwietrzną pogodę a jak podczas wichury i zamieci. Bijemy się śnieżnymi kulami zrobionymi z papieru, z rozsypanych sylab układamy wyrazy o zimie, z butelki po jogurcie robimy śnieżnego bałwanka. Rzucamy do celu, bawimy się w różne gry zręcznościowe oraz planszowe. Szybko i przyjemnie upływa czas na wspólnych zajęciach, następne takie odbędą się na wakacjach.
W dniu 27 stycznia 2016 r. przedszkolaki z wychowawczyni ą panią Agnieszką Ptak odwiedziły bibliotekę. Tematem spotkania, zgodnie z porą roku, była zima. Czytaliśmy jak Kubuś Puchatek z przyjaciółmi lepił bałwana na leśnej polanie. Dzieci opowiadały z czym kojarzy się im zima i co najbardziej lubią robić w zimie. Odpowiadały na pytania typu „prawda czy fałsz”, np. czy zimą pada z nieba oranżada?, wykonały kokosowego bałwanka a później bawiły się śnieżynkami, dmuchając w nie, aby nie spadły na podłogę. Na koniec śpiewaliśmy piosenki o zimie.
W 10. rocznicę śmierci i 1 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, rok 2015 obchodzony był pod Jego patronatem. W związku z tym w bibliotece odbyło się spotkanie z kl.IIa zorganizowane wspólnie z biblioteką szkolną. Dla ośmiolatków którzy urodzili się już po śmierci papieża, jest On postacią mniej znaną niż dla nas, którzy mogliśmy Go słuchać i oglądać na żywo. Dlatego dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o dzieciństwie, w którym stracił dwie ukochane osoby – matkę i brata, o trudnej wojennej młodości, kiedy stracił ojca oraz o dorosłym życiu, kiedy był księdzem, biskupem a na koniec papieżem. Pomocą w poznawaniu ciekawych wątków z życia św. Jana Pawła II, służyły nam książki „Czy papież chodził w spodniach”, „O Lolku, który został papieżem” oraz „Z Wadowic do nieba”. Później dzieci wykonały żółto-białą papieską flagę, po czym wszyscy zaśpiewaliśmy ulubioną papieską pieśń oazową „Barka”, do której na gitarze przygrywała nam pani Dominika Stec. Spotkanie zakończyliśmy zjedzeniem „papieskiej” kremówki.
Pasowanie na czytelnika ma na celu przygotować uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania z zasobów bibliotecznych, zapoznać z zasadami korzystania ze zbiorów, nauczyć dbałości i poszanowania książek, rozbudzić chęć sięgania po nie.
W tym roku „Pasowanie na Czytelnika” zostało zorganizowane przez bibliotekę publiczną we współpracy z biblioteką szkolną. Uroczystość odbyła się w pomieszczeniu biblioteki szkolnej.
Podczas spotkania rozmawialiśmy dlaczego należy czytać, jak szanować książki, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką. Dzieci zapoznały się z „prośbami książki”, po czym złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki. Wysłuchały też bajeczki, odpowiadały na pytania wyciągnięte z „zaczarowanego pudełka”, po czym grubą, ciężką książką zostały pasowane na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej. Na pamiątkę pasowania otrzymały książeczki, zakładki do książek i „Kartę Młodego Czytelnika”. Na pożegnanie zaśpiewały wesołą piosenkę.
Dziękuję pani Ewie Fąfarze za przybycie z wychowankami, pani Dominice Stec za wspólne przygotowanie uroczystości a pani dyrektor Agnieszce Lesiak za współpracę.
Święto Pluszowego Misia jest coraz popularniejszą formą promocji książki i biblioteki w środowisku. Jest okazją do radosnej zabawy, śpiewu, dyskusji i opowiadań o misiach, które każde dziecko posiada. Tak właśnie przedszkolaki spędziły czas w bibliotece śpiewając piosenki o misiach, recytując wiersze, słuchając czytanej książki i bawiąc się w różne zabawy. Dziękuję pani Agnieszce Ptak i przedszkolakom za przybycie do biblioteki.
W dniu 29 września obchodzony jest, już po raz piętnasty Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
W większości bibliotek Polski w tym właśnie dniu odbywa się głośne czytanie dzieciom. Czytają aktorzy, pisarze, samorządowcy, bibliotekarze oraz inni zaproszeni goście. A w naszej bibliotece czytali przedszkolakom uczniowie klasy IIb. Każdy z nich przygotował krótką bajeczkę lub śmieszny wiersz, pod czujnym okiem wychowawcy pani Grażyny Nowak. Na koniec spotkania uczniowie kl.IIb otrzymali długopisy z logo biblioteki, a ich młodsi koledzy z przedszkola - książeczki.
Dziękuję paniom Grażynie Nowak i Agnieszce Ptak oraz pani dyrektor Agnieszce Lesiak za uczestnictwo w spotkaniu i współpracę.
W dniu 22 września 2015 roku przedszkolaki po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę. Z zaciekawieniem chodziły między regałami i oglądały bogato ilustrowane książki. Podziwiały też grube słowniki i encyklopedie. Dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, jak się zachować w bibliotece i jak szanować książki. Prawie wszystkie wyraziły chęć zapisania się do biblioteki. W nagrodę za odwiedziny otrzymały słodki poczęstunek. Dziękuje pani Agnieszce Ptak za przybycie wraz z wychowankami.
Kolejny już rok biblioteka przeprowadziła konkurs dla czytelników do 12 roku życia. Trwał on od 1 września 2014 r. do 30 maja 2015 r. W tym czasie czytelnicy w tym przedziale wiekowym przeczytali 4242 książki. Rekordzistką okazała się uczennica kl. Ib Sylwia Kolek, która przeczytała 381 książek. Celem konkursu było:
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych;
- kształtowanie umiejętności obcowania z książką;
- poprawa techniki czytania;
- poznawanie języka literackiego i poprawnej polszczyzny;
- pobudzanie wyobraźni i wszechstronny rozwój;
- wyrabianie umiejętności współdziałania i rywalizacji.
Czytelnicy, którzy przeczytali największą ilość książek, otrzymali nagrody . A byli to: Wiktoria Jacek, Wiktoria Ruszała, Nikola Nieroda, Emilia Stawarz, Kinga Wiater, Amelia Iskra, Monika Kaczor, Martyna Kaczor, Kornela Grabiec, Milena Sitek, Sylwia Kolek, Karina Ustrzyńska, Amelia Sawicka, Wiktoria Urban, Martyna Tomczyk, Martyna Marciniec. Gratuluję i dziękuję tym młodym czytelniczkom ( bo to same dziewczynki), ale też wielkie podziękowania należą się rodzicom, rodzeństwu i dziadkom, którzy poświęcają swój czas na wspólne, głośne czytanie. Dlatego też, doceniając rolę rodziny w popularyzacji czytelnictwa, po odbiór nagród zostały zaproszone dzieci wraz z rodzicami.
Dziękuję również Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz społeczności lokalnej za całoroczną, owocną współpracę.
Tegoroczne święto bibliotek obchodzone pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, że biblioteki w ostatnim czasie bardzo się zmieniają na lepsze i jest to proces nieuchronny. W dużych miastach biblioteki to nowoczesne centra kulturalne, gdzie miło mogą spędzić czas dorośli i dzieci. Są tam czytelnie, sale kinowe, kawiarenki i komputery z dostępem do Internetu. Przekonanie, że w bibliotekach jest cicho, szaro, nudno i nic się nie dzieje okazuję się nieprawdziwe.
W naszej bibliotece, za sprawą przedszkolaków i pierwszaków, było głośno i wesoło, kiedy przybyli na lekcję biblioteczną z okazji Tygodnia Bibliotek. Podczas spotkania mówiliśmy jak ważną rolę odgrywa książka, zwłaszcza w życiu młodego człowieka. Czytaliśmy wiersze o książkach, które nie lubią leżeć w kącie zapomniane, pobrudzone i zniszczone oraz o nowoczesnych bibliotekach w Skandynawii.
Duże emocje towarzyszyły dzieciom podczas wyszukiwania na obrazkach „moli książkowych”. Na koniec każdy otrzymał plakietkę „Jestem czytelnikiem biblioteki”oraz słodki poczęstunek.
Dziękuję wychowawcom oraz dzieciom za przybycie do biblioteki.
W marcu odbyło się w bibliotece głośne czytanie dla przedszkolaków. Tym razem czytaliśmy książeczkę autorstwa Claire Freedman pt. „Miś Beniamin mówi przepraszam”. Dzieci poznały misia, który świetnie się bawił z przyjaciółmi, ale nie zważał na to, że sprawia im przykrość. Dopiero kiedy sam jej doświadczył, zrozumiał, że nieraz, aby naprawić relacje z przyjaciółmi należy użyć magicznego słowa „przepraszam”. Dzieci przypomniały sobie o istnieniu innych zwrotów grzecznościowych, takich jak: proszę, dziękuję, dzień dobry itp.
W przeddzień pierwszego dnia wiosny pierwszaki z Ib chodziły po szkole i głosami ptaków i zwierząt oznajmiały wszystkim o nadchodzącej porze roku. Przyszły też do biblioteki z baziami, żabką, bocianem i ptaszkami, aby radosny nastrój zapanował pośród bajek. Dziękuję pani Grażynie Nowak i pierwszakom za ten miły, wiosenny akcent.
W dniu 23 lutego 2015 r. zawitała do biblioteki kl. II wraz z wychowawcą panią Józefą Czarnik. Tematem naszego spotkania były czasopisma. Dzieci zaznajomiły się z rodzajem czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się, odbiorcę oraz zasięg terytorialny. Szczególnie interesowały ich czasopisma dla dzieci, dlatego na koniec każdy uczeń wypożyczył do domu jeden egzemplarz „Świerszczyka”.
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi z racji swego usytuowania, jest miejscem, gdzie dzieci zarówno w czasie ferii, jak i w pozostałych miesiącach spędzają dużo czasu. Chętnie przychodzą wypożyczyć książki, czy też pobawić się na przerwie lub po lekcjach. Na feriach można było pograć na grach planszowych, wspólnie się pobawić, porysować, posłuchać głośnego czytania bajek lub wykonać kwiaty z bibuły. Ferie szybko minęły, lecz kontakt dzieci z biblioteką nie kończy się wraz z upływem ferii, bo korzystają z niej na co dzień.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci od lat 6, na wspólne zabawy, gry i czytanie książek w pierwszy tydzień ferii, we wtorek, środę i czwartek w godz. od 11:00 do 13:00.
Kończący się rok 2014 obchodzony był pod patronatem:
-Oskara Kolberga – etnografa i kompozytora
-Jana Karskiego – emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego
-Jana z Dukli – pustelnika i zakonnika
Jan urodził się ok. 1414 r. w Dukli, w rodzinie mieszczańskiej. W młodości prowadził żywot pustelnika na wzgórzu Zaśpit i w lasach pod Cergową, niedaleko Dukli. Tutaj zrozumiał, że pisany jest mu żywot zakonnika. Wstąpił do franciszkanów w Krośnie, później przeniósł się do bernardynów. Większą część zakonnego życia spędził we Lwowie. Znany był z wielkiej pokory, gorliwości i mądrości, był wybitnym kaznodzieją i spowiednikiem. Pod koniec życia, mimo utraty wzroku i niedowładu nóg nadal wykonywał zakonne obowiązki. Zmarł 29 września 1484 roku we Lwowie w opinii świętości. Wierni odwiedzali grób zakonnika, wypraszając liczne łaski. Proces beatyfikacyjny Jana z Dukli zakończył się w 1733 roku, a w poczet świętych został zaliczony podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Krosna w dniu 10 czerwca 1997 roku.
Z życiorysem św. Jana z Dukli, zapoznali się uczniowie klasy czwartej, którzy przybyli do biblioteki z panią Barbarą Ziobro-Piterą, za co im serdecznie dziękuję. Święty Jan z Dukli również w dzisiejszych czasach jest postacią godną naśladowania. Jak bardzo przydałaby się nam chociażby jego gorliwość i sumienność w wykonywaniu codziennych obowiązków.
W dniu 4 grudnia 2014 r. odbyło się w bibliotece głośne czytanie dla przedszkolaków. Z racji zbliżającego się Mikołaja, czytaliśmy jak żółwik, jeżyk i miś wyruszyli zaczarowanymi saniami do siedziby świętego Mikołaja. Spotkali tam mnóstwo skrzatów, które pomagały Mikołajowi pakować prezenty dla dzieci – lalki, samochody, słodycze. Część tych słodyczy Mikołaj zostawił w naszej bibliotece, aby poczęstować przedszkolaków. Po wysłuchaniu bajeczki dzieci pięknie pokolorowały postać świętego Mikołaja.
W dniu 19 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszaków w poczet czytelników Biblioteki Publicznej. Dzieci, przygotowane przez wychowawcę panią Grażynę Nowak oraz swoich rodziców, zaprezentowały zdobytą już umiejętność czytania. Każde z nich, przebrane za postać z bajki np. sowę, lwa, krasnala czy królewnę śnieżkę, z radością i wypiekami na twarzy czytało przygotowany przez siebie tekst, udowadniając w ten sposób, że zasługuje na przyjęcie do biblioteki. Aby być dobrym czytelnikiem należy wiedzieć jak szanować książkę, więc dzieci wysłuchały próśb książki, po czym złożyły przyrzeczenie, że będą przestrzegać obowiązków czytelnika i korzystać z mądrych rad zawartych w książkach, po czym zostały specjalną „magiczną książką” pasowane na czytelnika. Kiedy już zostały pełnoprawnymi czytelnikami, ochoczo rzuciły się do półek, aby samodzielnie wybrać ciekawą bajeczkę. Na koniec każde z nich otrzymało „Kartę Młodego Czytelnika”, skromny upominek oraz słodycze. Wychodząc z biblioteki zapewniały, że wkrótce przyjdą po następne książki.
W dniach 23 – 26 października 2014 r. odbyły się w Krakowie 18 Międzynarodowe Targi Książki. Wzięło w nich udział około 700 wystawców z 20 krajów, 600 autorów, liczni przedstawiciele świata kultury, polityki i sportu. To wielkie literackie święto przyciągnęło 60 000 zwiedzających z całego świata. Wśród nich były bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu. Targi były okazją do zakupu nowości wydawniczych wraz z dedykacją autora, spotykania i porozmawiania z ulubionym pisarzem czy wzięcia udziału w warsztatach literackich. Dla nas bibliotekarzy miłym widokiem były tłumy ludzi w różnym wieku, przewijające się między stoiskami, kupujące książki i czekające cierpliwie w kolejce na autograf – w czasach, kiedy mówi się, że zanika sztuka czytania.
Wprowadzenie dziecka w świat literatury jest bardzo ważnym elementem edukacyjnym. Maluchy są ciekawe świata i lepiej się rozwijają, jeżeli mają możliwość poznawania otoczenia oraz twórczego działania. Już w wieku 12 – 15 miesięcy rozpoznają kolory i kształty i wówczas można z nimi przeglądać odpowiednie książeczki, łącząc zabawę z nauką. Czas poświęcony na wspólne oglądanie, a później czytanie bajeczek, nie jest czasem straconym. Zaowocuje lepszym rozwojem dziecka i łatwością nauki w szkole. Dlatego biblioteka dba o jak najwcześniejszy kontakt dziecka z książką.
W dniu 16 października 2014 r. przedszkolaki z wychowawczynią panią Agnieszką Ptak po raz pierwszy całą grupą odwiedziły bibliotekę. Wiele z nich już wcześniej przychodziło do biblioteki z mamą, babcią lub starszym rodzeństwem ,ale niektóre po raz pierwszy zobaczyły taką ilość książek, zgromadzonych w jednym miejscu. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jak się należy w niej zachować i jak szanować książki. Te, które nie są jeszcze czytelnikami, zostały zachęcone, aby przyszły z rodzicami zapisać się do biblioteki. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały bajeczki Ewy Stadtmuller „O borsuku samotniku”.
Tegoroczne upalne lato sprawiło, że chętnie szukaliśmy schronienia przed lejącym się z nieba żarem. Takim schronieniem dla dzieci z naszej wsi była biblioteka. Można było do niej przyjść na wakacyjne zajęcia i miło spędzić czas uczestnicząc w grach planszowych, ruchowych, edukacyjnych, zajęciach artystycznych oraz wziąć udział w dyskusji na temat zdrowego odżywiania, a także posłuchać głośnego czytania książek. Każdy mógł wybrać dla siebie to, co go najbardziej interesuje. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem.
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi składa serdeczne podziękowania Dyrekcji i Nauczycielom Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz Kierownikowi wraz z Pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi, za współpracę, serdeczność i pomoc w przeprowadzeniu spotkań z dziećmi, służących krzewieniu czytelnictwa.
Rok Czytelnika obchodzony w 2014 r. skłania do szczególnego zwrócenia uwagi na poziom czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci. Przez cały rok szkolny były zachęcane i motywowane do czytania. Biblioteka dbała o nowości wydawnicze, aby piękna szata graficzna książki kusiła do sięgnięcia po nią. W efekcie udało się zainteresować czytaniem zwłaszcza tych najmłodszych, za co otrzymali nagrody książkowe. A byli to: Karina Ustrzyńska, Karolina Wiater, Nikola Nieroda, Amelia Sawicka, Zuzanna Kucab, Sylwia Kolek, Nikodem Brzostowski, Kornela Grabiec, Amelia Iskra, Emilia Stawarz, Kinga Wiater, Milena Sitek, Monika Kaczor, Kornelia Banaś, Wiktoria Urban, Amelia Iwanowicz, Wiktoria Zuba, Martyna Kaczor, Paulina Wiater, Martyna Marciniec, Bartosz Zuba i Zuzanna Marciniec. Dziękuję im za zainteresowanie książką, a rodzicom i dziadkom za czas poświęcony swoim dzieciom i wnukom na głośne czytanie.
W tym roku, w dniach 1-8 czerwca obchodzony jest, już po raz 13 Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, pod hasłem „czytanie mądra rzecz”. Na głośne czytanie przybyły do biblioteki przedszkolaki z wychowawcami p. Haliną Stolarską i p. Agnieszką Ptak. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały przygód sprytnego i odważnego Koziołka Matołka, który zwiedzając świat, przeżył wiele niebezpiecznych, ale też ciekawych przygód. Aby poznać dalsze losy Koziołka, dzieci wypożyczyły książeczki do domu.
Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, doskonale wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Czytelnika. Rok 2014 ogłoszony przez organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy Jubileuszowym Rokiem Czytelnika, ma na celu uczczenie 650 lat działań na rzecz książki. W dniu 12 maja 1364 roku , król Kazimierz Wielki powołał do życia Studium Generale – dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński, a w nim pojawił się „stacjonariusz”, czyli pracownik, pełniący rolę księgarza, wydawcy i bibliotekarza, który był odpowiedzialny za wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, pisanych wówczas jeszcze ręcznie. Rok ten ma również na celu promocję czytelnictwa, bowiem książka istnieje tylko wtedy, gdy jest czytana.
Biblioteka w Nowej Wsi, włączając się w te obchody, zaprosiła uczniów kl. IV i V wraz z nauczycielką języka polskiego panią Magdaleną Krok na lekcję biblioteczną. Uczniowie przypomnieli sobie do czego służy katalog i jak się nim posługiwać, dlaczego warto czytać, posłuchali fragmentów czytanych książek, a na koniec każdy wypożyczył sobie przynajmniej jedną z nich.
Kanonizacja „naszego” papieża była okazją dla nas wszystkich do przypomnienia, a dla najmłodszych do zapoznania się z sylwetką, życiem i dokonaniami Jana Pawła II. Dlatego uczniowie kl. I i II przybyli do biblioteki wraz z wychowawcami w dniu 7 i 8 maja, aby posłuchać jak wyglądało życie Karola Wojtyły gdy był dzieckiem, młodzieńcem, a później kapłanem, biskupem, arcybiskupem i kardynałem. Jak cała Polska oszalała z radości gdy został papieżem, a gdy umarł – płakał cały świat. Jak pokazał nam swoim życiem, jak należy kochać drugiego człowieka, przebaczać mu, jak pracować i odpoczywać, jak znosić cierpienia i choroby, jak z godnością umierać. Dzieci w skupieniu i z uwagą wysłuchały czytanej książeczki pt. „Bł. Jan Paweł II. Z Polski do Nieba”, a na koniec kolorowały obrazki przedstawiające papieża z dziećmi, w górach, modlącego się lub błogosławiącego.
W dniu 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji odbyło się w bibliotece głośne czytanie książki "Franklin chce mieć zwierzątko" i spotkanie z Franklinem, na które przybyły przedszkolaki z paniami – Haliną Stolarską i Agnieszką Ptak. Franklin przywitał się z każdym dzieckiem, poprzytulał i razem z dziećmi wysłuchał bajeczki. Problemy jakie przeżywa Franklin, są podobne do tych, z jakimi stykają się dzieci, bo każdy może się pokłócić z kolegą, popełnić gafę, bać się burzy lub ciemności, czy nabałaganić w pokoju.
Z biblioteki, Franklin udał się jeszcze z niespodziewaną wizytą do pierwszaków. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały od niego słodki poczęstunek.
W dniu 21 marca corocznie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji organizowane są spotkania literackie i autorskie, konkursy, konferencje. W tym samym dniu przypada też pierwszy dzień wiosny, dlatego z powiązania tych dwóch okazji, odbył się w bibliotece konkurs pięknego czytania wierszy o wiośnie. Wzięli w nim udział uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy . Za pomoc w zrealizowaniu tego spotkania biblioteka dziękuje dyrekcji oraz pracownikom obu instytucji.
Wszystkie dzieci lubią obchodzić urodziny, dmuchać świeczki na torcie, otrzymywać prezenty od zaproszonych gości, zajadać smakołyki i wspólnie się bawić. Nie zawsze jednak wiedzą jak się zachować w danej sytuacji, co wypada, a co nie. Odpowiedzi na te pytania dzieci otrzymały podczas głośnego czytania książeczki "Jak się zachować na przyjęciu". W dniu 4 marca 2014 r. na czytanie przybyły sześciolatki z wychowawcą panią Haliną Stolarską, a 6 marca pięciolatki z panią Agnieszką Ptak.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi
Zaprasza Dzieci na zajęcia w ramach akcji "Ferie w bibliotece"
w dniach 27, 28 i 29 stycznia 2014 r. w godz. od 10:00 do 12:00
W dniu 11 i 12 grudnia 2013 r. odbyło się w bibliotece przedświąteczne spotkanie z przedszkolakami. Pierwszym tematem był Święty Mikołaj: maluchom spodobał się przeczytany list do Św. Mikołaja, w którym proszą go, aby ich częściej odwiedzał, nie tylko w zimie, ale też na wiosnę, w lecie i jesienią – oczywiście z prezentami. Po Mikołaju nadchodzi czas na robienie świątecznych stroików i ozdób choinkowych, można też piec już piernikowe ciasteczka, aby zdążyły zmięknąć do świąt. Świętom towarzyszą określone tradycje i zwyczaje jak ubieranie choinki, wigilia, pasterka, składanie sobie życzeń, odwiedziny kolędników itp. Ze świętami i okresem zimowym związane są różne przysłowia, przewidujące pogodę, urodzaj czy powodzenie w przyszłym roku. O tym wszystkim rozmawialiśmy w bibliotece, a na koniec wspólnie śpiewaliśmy kolędę.
W dniu święta Puszowego Misia - 25 listopada, biblioteka zamieniła się w zaczarowaną krainę misiów – Misiolandię. W tym dniu, przedszkolaki wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Ptak, przybyły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. Celem spotkania, oprócz wesołej, wspólnej zabawy, było zapoznanie dzieci z bohaterami książkowymi o tematyce „misiowej”, z warunkami życia niedźwiedzi, rozwijanie aktywnej postawy, kształtowanie zainteresowań literackich i promocja głośnego czytania.
Bohater to człowiek, który narażając swoje życie lub zdrowie, ratuje innych. Najczęściej są to żołnierze, policjanci czy strażacy. Nie zawsze jednak trzeba ryzykować życiem, żeby zostać bohaterem. Wystarczy mieć odwagę odmówić, kiedy ktoś namawia nas do złego czynu, stanąć w obronie wyśmiewanego kolegi lub przyznać się do błędu. Wśród sześciolatków z oddziału przedszkolnego w Nowej Wsi nie brakuje takich osób, dlatego wykonaliśmy w bibliotece „Medal dla bohatera”. Medal z masy modelarskiej, pomalowany złotą farbą, powieszony na złotej wstążce, świadczy o tym, że będąc zwykłym człowiekiem, można być zwykłym bohaterem.
W nowym roku szkolnym rozpoczynamy nowy cykl zajęć w bibliotece. Rozpoczęli go najmłodsi czyli przedszkolacy, którzy odwiedzili bibliotekę wraz z wychowawcą panią Agnieszką Ptak. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, z podstawowym słownictwem z nią związanym oraz koniecznością poszanowania książek. Na koniec wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” i zostały zachęcone do korzystania z zasobów biblioteki.
Tegoroczne letnie zajęcia w bibliotece dobiegły końca. Wzięło w nich udział 29 dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Spotkania wypełnione były różnego rodzaju zabawami, grami i zajęciami plastycznymi. Dużą frajdę sprawiły dzieciom zabawy z chustą animacyjną Klanzy np. „kwiat lotosu”, „ wiele nas łączy”, „kolorowe imiona”, „spadochron”, „bilard”, „młynek” i in., a także rysowanie kredą na asfalcie „wakacyjnych marzeń”. Dużo śmiechu i radości wzbudziło przyklejanie osiołkowi ogonka z zawiązanymi oczami. Na zajęciach dzieci wykonały pojemniczki na ołówki, a także swoje portrety na dużym arkuszu szarego papieru. Sporządzanie portretów było okazją do rozmowy o cechach charakteru człowieka. Atrakcją było szukanie śladów, wskazujących miejsce skarbu, ukrytego w pobliżu budynku biblioteki. Można było też pograć w gry planszowe, kręgle, poskakać na gumowej piłce, porzucać kulkami z gazet, zabawić się w stare, sprawdzone zabawy jak „ głuchy telefon” czy „jedzie pociąg z daleka”. Przerywnikiem tych zabaw było głośne czytanie wierszy Tuwima. W ostatnim dniu zajęć, dzieci otrzymały symboliczne upominki.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi, zaprasza dzieci na zajęcia w ramach akcji "Lato w bibliotece", w każdą środę lipca o godz. 10:00!
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi, dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy swymi książkami wzbogacili zbiory biblioteki.
Zgodnie z tradycją nowowiejskiej biblioteki, na koniec roku szkolnego, najmłodsi czytelnicy otrzymują nagrody książkowe. W tym roku najaktywniejszymi czytelnikami okazali się; Amelia Iskra, Kinga Wiater, Klaudia Gierlak, Amelia Iwanowicz, Zuzanna Kucharzyk, Wiktoria Urban, Wiktoria Gierlak, Wiktoria Zuba, Marcin Wałach, Natalia Jacek, Paulina Wiater, Martyna Świrad, Szymon Nycz, Martyna Kremer, Weronika Stawarz, Sylwia Fąfara, Miłosz Golesz, Franciszek Krupa, Zuzanna Marciniec, Edyta Kulińska, Anna Wałach i Patrycja Kucharzyk.
Gratuluję młodym czytelnikom zapału do czytania i wierności książce, pomimo mody na korzystanie z elektronicznych nowości XXI wieku.
Rodzicom dziękuję za rozbudzenie u swoich dzieci zamiłowania do czytania, a nauczycielom za życzliwość i owocną współpracę z biblioteką.
Wiesława Gierlak
Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.
Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników, przywracają dobry humor i wesoły nastrój. Bardziej znamy jego wesołe i błyskotliwe wiersze dla dzieci, np. „Lokomotywę”, „Ptasie radio”czy „Słonia Trąbalskiego”, mniej natomiast znamy go z twórczości dla dorosłych. W tym roku mija 60 lat od śmierci poety. Z tej okazji odbył się w Bibliotece konkurs pięknego czytania wierszy Tuwima, w którym wzięli udział uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi. Impreza ta, integrująca środowisko nowowiejskie, dostarczyła biorącym w niej udział wielu emocji. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawej interpretacji wierszy.
Składam serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie podopiecznych do konkursu , a dyrekcji obu instytucji za współpracę.
Wiesława Gierlak
"Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce – na jeden żywot jest skazany" – cytat z Józefa Czechowicza był motywem przewodnim spotkania uczniów klasy V i VI w Bibliotece. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego wśród dzisiejszej młodzieży zanika sztuka czytania? Dlaczego książka kojarzy się nam z nudnym obowiązkiem czytania lektur? A przecież literatura oferuje nam bogaty repertuar powieści obyczajowych, przygodowych, fantastycznych i każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dlaczego nie chcemy przerwać monotonnej na dłuższą metę rozrywki, jaką zapewniają elektroniczne atrakcje XXI wieku. Czy ciekawa książka nie jest dobrym pretekstem do oderwania zmęczonych oczu od komputera i zanurzenia się w nowy świat? A przecież warto czytać bo: ludzie, którzy czytają są mądrzejsi, czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i wyobraźnię, pomaga w poprawnym budowaniu zdań i utrwala ortografię, niweluje stres i dostarcza rozrywki – a to wszystko mamy zupełnie za darmo, korzystając ze zbiorów biblioteki.
Wiosenne miesiące, kwiecień i maj, poświęcone są promocji książki i biblioteki. Obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek. Spotkanie w Bibliotece miało właśnie sprawić, że młodzi ludzie z zaciekawieniem wezmą książkę do ręki i będą pamiętać, że czytanie jest zawsze w modzie.
Dziękuję pani Magdalenie Krok, nauczycielce języka polskiego za współpracę z Biblioteką.
Wiesława Gierlak
W ostatnich latach zauważamy, że dzieci coraz rzadziej zaglądają do biblioteki. Coraz też oporniej sięgają po literaturę, korzystając w zamian ze środków audiowizualnych. Aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom uczniów i zachęcić ich do czytania, zaproszona została klasa IV wraz z wychowawcą panią Jolantą Błażejowską, na spotkanie z książką. Uczniowie mieli możliwość poznać bogatą ofertę biblioteki, przeznaczoną dla nich tj. powieści przygodowe, przyrodnicze, fantastyczne, poradniki – jak łowić ryby, jak założyć akwarium, jak pielęgnować psa czy kota. Przypomnieli sobie również jak sprawnie znaleźć pożądany tytuł, wśród takiej ilości książek. Każdy z uczniów wyszukał dla siebie coś interesującego, a po przeczytaniu książki ma ją polecić swojej koleżance lub koledze. Uczeń, który zrobi to najciekawiej, otrzyma nagrodę
W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w dniu 6 marca 2013 roku, odbyło się w bibliotece głośne czytanie dla przedszkolaków. Czytaliśmy książkę Julii Duszyńskiej „Cudaczek- Wyśmiewaczek”.
Cudaczek-Wyśmiewaczek to maleńkie licho, cieńsze od igły, które mieszka w warkoczach Panny Obrażalskiej i cały czas szepce jej do ucha „obraź się”, a kiedy dziewczynka się obraża, wygląda bardzo śmiesznie. Wówczas Cudaczek śmieje się z niej do rozpuku, a brzuszek mu pęcznieje jak ziarnko grochu, bo on „nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje”. Dzieci słuchając tej pouczającej bajki również „śmiały się do rozpuku”, a później wspólnie zastanawialiśmy się czy przypadkiem w naszych czuprynach nie mieszka takie licho, co to kusi nas do złego?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest w dniu 21 lutego. W tym roku jego obchody odbywają się pod hasłem „Bogactwo polszczyzny”. Chodzi o to aby zwrócić uwagę na różnorodność stylistyczną naszego języka, możliwości słowotwórcze, regionalizmy, odmiany środowiskowe i zawodowe. Dzień ten jest okazją do zastanowienia się nad wartością słowa jako takiego, jego bogactwa. Słowo ma nieść ludziom dobrą informację, być nośnikiem piękna i dobrych wartości. Czy tak jest, czy szanujemy i pielęgnujemy nasz język? – nad tym zastanawialiśmy wraz z uczniami klasy VI, którzy przybyli do biblioteki z nauczycielką języka polskiego panią Magdaleną Krok. Zwróciliśmy uwagę na powszechne obecnie spłycanie i zubażanie naszego języka oraz używanie zwrotów obcojęzycznych.
Tegoroczne ferie zimowe, dzieci w wieku od lat 5 do 13 mogły spędzić aktywnie w Bibliotece. Ze względu na zróżnicowany wiek uczestników, prowadzone były równocześnie różne rodzaje zajęć. Podczas gdy starsi wykonywali kolorowe bałwanki, młodsi bawili się w „pociąg”lub kolorowali kolorowanki. Trudną a zarazem ciekawą i chętnie powtarzaną zabawą ruchową okazała się zabawa przy dźwiękach piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Wiele emocji wzbudzały wszystkim znane zabawy w „głuchy telefon” czy „państwa, miasta”. Okazało się , że w grupie atrakcją jest nawet wycinanie śnieżynek, czy gra na grach planszowych. Kolejnym zajęciem było lepienie z plasteliny „ulubionego bajkowego bohatera”. Wszystkie te zabawy ,były przeplatane głośnym czytaniem książek. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem i dyskusją na temat zdrowego odżywiania.
W dniu 5 grudnia 2012 r., uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi, przybyli do biblioteki wraz z wychowawcą panią Ewą Fąfarą. Celem spotkania było zapoznanie z regulaminem biblioteki, układem książek na półkach, znaczeniem pojęć : biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, karta książki, karta czytelnika oraz nabycie umiejętności korzystania ze zbiorów i wpojenie nawyku systematycznego sięgania po książkę, a także potrzeby jej poszanowania. W drugiej części spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania bajki „Trzy gwiazdki szczęścia”, po czym zabawiły się w ilustratora i wykonały ilustracje do niej. Na zakończenie każde dziecko otrzymało „Kartę Młodego Czytelnika” oraz bajeczkę.
Dziękuję pani Ewie Fąfarze za współpracę i pomoc w realizacji lekcji bibliotecznej.
W dniu 29 listopada 2012 roku przedszkolaki przybyły do biblioteki na urodziny pluszowego misia. Przyniosły ze sobą swoje misie-maskotki, które bardzo kochają bo są: milutkie, puszyste, ”misiowe”, do głaskania, przytulania, powierzania swoich tajemnic i do zabawy.
Celem spotkania było poznanie historii pluszowej zabawki oraz informacja o życiu i zwyczajach niedźwiedzia brunatnego i polarnego. Wesołym akcentem był „misiowy pociąg”, jadący w rytm piosenki „Jadą, jadą misie”, zabawa „stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „beczka miodu”. Na koniec dzieci degustowały ciasteczka z „misiowym miodkiem”.
Pani Halinie Stolarskiej - wychowawczyni przedszkolaków, biblioteka składa serdeczne podziękowanie za współpracę.
„Kiedy śmieje się dziecko,
Śmieje się cały świat”
W tym roku mija 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Korczak z zawodu lekarz, z zamiłowania pedagog, człowiek o nieprzeciętnej indywidualności i wielkim sercu, całe życie poświęcił sprawom dzieci i walce o ich godne życie. Wszystkie dzieci, które leczył lub wychowywał uważał za swoje. Zginął w obozie zagłady w Treblince razem ze swymi wychowankami w 1942 roku. Po wojnie jego życie i dzieło nie zostało zapomniane. Wręcz przeciwnie – jego nowatorskie idee i rozwiązania wychowawcze, jego wizjonerska koncepcja praw dziecka na stałe weszły do kanonu kultury Polski i świata.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ,mając na uwadze jego dokonania, ogłosił rok 2012 Rokiem Korczaka. Wpisując się w kalendarz obchodów tego święta, Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi i Pstrągowej, ogłosiły dla uczniów klasy V i VI szkół podstawowych, konkurs pięknego czytania wybranych fragmentów powieści Janusza Korczaka oraz konkurs plastyczny na portret Korczaka, wykonany dowolną techniką. Pierwszy etap obu konkursów dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, odbył się w dniu 15 listopada w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi. W konkursie pięknego czytania wzięło udział 42 dzieci, z czego pięcioro zakwalifikowało się do drugiego etapu. Prac rysunkowych wpłynęło 4 , z czego dwie zostały wytypowane do etapu drugiego. Drugi etap konkursu dla szkół podstawowych w Nowej Wsi, Pstrągowej Dolnej i Górnej, odbył się w dniu 22 listopada w Bibliotece Publicznej w Pstrągowej. Zakwalifikowało się do niego łącznie 24 uczniów.
W skład jury konkursowego weszli: dyrektor GBP w Czudcu pani Elżbieta Kocurek, nauczyciele poloniści – pani Magdalena Krok z SP w Nowej Wsi, pani Dominika Stec z SP nr 2 w Pstrągowej, pedagog Zespołu Szkół w Pstrągowej pani Marta Środoń oraz gospodarze spotkania, bibliotekarze Anna Banaś i Wiesława Gierlak. Uczniowie przygotowani przez swoich nauczycieli polonistów, czytali wybrane fragmenty powieści „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na wyspie bezludnej” i „Kajtuś Czarodziej”.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobył Franciszek Krupa z Nowej Wsi. Kolejni laureaci to:
I miejsce – Dominika Jacek SP Nowa Wieś
II miejsce - Mateusz Drozd SP nr. 2 w Pstrągowej
III miejsce – Barbara Nieroda Zespół Szkół w Pstrągowej
Trzy wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Marciniec- SP w Nowej Wsi, Katarzyna Koszarska z Zespołu Szkół w Pstrągowej, Karolina Jamróg – SP nr 2 w Pstrągowej
Na konkurs plastyczny wpłynęło 11 prac, z których jury nagrodziło:
I miejsce - Karolina Jamróg SP nr 2 w Pstrągowej
II miejsce – Katarzyna Dral SP w Nowej Wsi
III miejsce – Diana Barć SP w Nowej Wsi i Przemysław Łabaj SP nr 2 w Pstrągowej
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Prace plastyczne można obejrzeć na pokonkursowej wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu wraz z filiami w Nowej Wsi i Pstrągowej składa serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji konkursu polonistom: Magdalenie Krok, Dominice Stec, Anecie Staszczuk oraz dyrektorom szkół, paniom Teresie Dyrkacz, Nataszy Kuli i Agnieszce Lesiak.
W dniu 23 października 2012 roku przedszkolaki zawitały po raz pierwszy do biblioteki. Celem spotkania było zapoznanie z zasadami korzystania ze zbiorów i zachowania się w bibliotece, wykazanie różnicy między księgarnią a biblioteką, wyrabianie nawyku wypożyczania i czytania książek oraz wzbogacenie słownictwa związanego z tematem „Biblioteka”. Dzieci poznały różne rodzaje książek od cieniutkich i lekkich po najgrubsze i ciężkie, od książek-zabawek po „mądre” encyklopedie. Na koniec spotkania włączyły się do zabawy i słuchając głośnego czytania książeczki pt. „Powiedz dobranoc sennym zwierzątkom”, głaskały miękkie i puszyste zwierzątka na każdej stronie książki-zabawki, po czym mówiły „Dobranoc piesku! Hau, hau, hau!, dobranoc ptaszki! Ćwir, ćwir, ćwir!, dobranoc króliki! Kic, kic, kic! Przed zakończeniem zajęć, dzieci, które były już wcześniej zapisane przez rodziców do biblioteki, mogły wypożyczyć sobie książeczkę.
W dniu 29 czerwca 2012 r. nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu czytelniczego za rok szkolny 2011/12 dla uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi. Z pośród nich corocznie wybierany jest Czytelnik Roku. Tym razem został nim uczeń klasy VI Jakub Urban. Na wyróżnienie zasługuje też pięcioletnia czytelniczka Amelia Iwanowicz, która wypożyczyła 181 książek. Najaktywniejsi czytelnicy biblioteki publicznej zostali obdarowani nagrodami książkowymi.
W dniu 14 czerwca 2012 r. zawitał do biblioteki wesoły, pluszowy Smok Novuś. Spotkał się z przedszkolakami i uczniami klasy I. Smok Novuś nie pożera ludzi ani bydła jak Smok Wawelski czy Bazyliszek, więc dzieci nie musiały się go bać, wręcz przeciwnie- przytulały się do niego, siadały mu na kolanach, tańczyły z nim, bawiły się. Spotkanie było okazją, żeby dowiedzieć się, że Novuś mieszka w podziemiach rzeszowskiego Rynku i bardzo lubi czytać książki. Wkrótce smok pożegnał się, bo był umówiony na spotkanie z dziećmi w innych bibliotekach naszej gminy.
W dniu 11 czerwca 2012 roku odbyło się w bibliotece spotkanie autorskie z panią Lidią Miś – bajkopisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, która wspiera i propaguje kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz czytelnictwo w szkołach, przedszkolach i bibliotekach na terenie całego kraju.
Pani Lidia Miś urodzona w Ropczycach, obecnie mieszka w Świlczy pod Rzeszowem, absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Politechniki Rzeszowskiej oraz wydziału scenopisarstwa w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Jako właścicielka wydawnictwa DREAMS zajmuje się publikacją książek, spotkaniami z czytelnikami, jak również tworzy kolejne opowiadania. Pierwszą wydaną książką była baśń dla dzieci pt. „Odwiedzając czarownice”, za którą w 2005 r. otrzymała nagrodę za najlepszy Debiut Prozatorski Podkarpacia. Kolejną-„Opowieści biblijne dziadzia Józefa”-za którą w 2010 r. otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Plebiscycie „Najlepsza książka na zimę 2010”, a w następnym roku w Ogólnopolskim Plebiscycie internautów „Najlepsza książka roku 2010” w kategorii książka dla najmłodszych. W 2009 r. ukazał się zbiór opowiadań dla dzieci i młodzieży „Serce lasu”, a w 2010 r. kolejne „Opowieści biblijne dziadzia Józefa”.
Na spotkanie z pisarką przybyli uczniowie kl. II i III wraz z wychowawcami i dyrektorem szkoły.
Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o 8-letniej Asi i jej przygodach z siedmioma czarownicami, a także o innych baśniowych postaciach takich jak rusałki, nimfy, elfy, wróżki, trolle i księżniczki. Poruszyły ich wspomnienia autorki z dzieciństwa i opowieści o dziadziu Józefie, który na każdą okoliczność miał dla swoich wnucząt mądrą radę, zaczerpniętą wprost z Biblii. Na koniec spotkania dzieci otrzymały zakładki z autografem autorki, można też było nabyć książki.
Kwiecień i maj to miesiące, w których dużo mówi się o książkach, ponieważ obchodzony jest wówczas Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek. Z tej okazji odbyły się lekcje biblioteczne dla klasy III i IV Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Tematem lekcji była książka. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest książka, z jakich elementów się składa, poznali historię książki od kutej w kamieniu i brązie po audiobooki Rozmawialiśmy też o potrzebie szanowania książek, po czym dzieci za pomocą gestów i min przedstawiły książkę nową i radosną oraz książkę zniszczoną, smutną. Na koniec uczniowie uczestniczyli w zabawie dydaktycznej utrwalającej zdobytą wiedzę na temat poszczególnych elementów budowy książki.
W dniu 29 marca 2012 r. nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka z biblioteki”, który został ogłoszony podczas pasowania pierwszaków na czytelnika biblioteki. Wszyscy wykonali piękne ilustracje, niektórzy nawet po dwie. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek, a najładniejsze prace zostały nagrodzone upominkami. Korzystając z pobytu w bibliotece, uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki i układem książek na półkach.
W dniu 19 stycznia 2012 roku w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi odbyło się „Pasowanie na Czytelnika”. Poprzedza je pierwszy semestr nauki w szkole. W tym czasie dzieci poznają alfabet, uczą się czytać, zaczynają kształtować swoje pierwsze zainteresowania poprzez książkę. Pasowanie na czytelnika jest dla nich wielkim przeżyciem. Najważniejszy moment całej uroczystości to złożenie przyrzeczenia i sam akt pasowania na czytelnika biblioteki publicznej, połączony z wręczeniem upominkowej bajeczki. Dopełnieniem tej uroczystości było przedstawienie pt. „Jak Ala literek szukała” w wykonaniu pierwszaków, a także recytacja wierszy z książek wcześniej pożyczonych w bibliotece. Kontynuacją pasowania było ogłoszenie konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka z biblioteki”. Konkurs ma na celu budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wiązanie treści książki z formami ekspresji plastycznej, pobudzanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie klasy pierwszej. Wykonane prace będzie można oglądać na wystawie w bibliotece.
Wychowawcy kl. I pani Grażynie Nowak oraz pani dyrektor Agnieszce Lesiak biblioteka składa serdeczne podziękowania za współpracę.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto ustanowione 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Jest ona znana dzieciom na całym świecie. Jest również inspiracją dla pisarzy i reżyserów. Wszystkim dzieciom znane są przygody Misia Uszatka co ma klapnięte uszko, Kubusia Puchatka który lubi miodek czy Misia Coralgola.
Aby uczcić urodziny Pluszowego Misia dzieci z oddziału przedszkolnego przybyły do Biblioteki wraz z wychowawczynią panią Haliną Stolarską. Przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszowe misie, z którymi tańczyły, śpiewały, słuchały bajek. Na koniec spotkania przedszkolaki wypożyczyły do domu bajki o misiach.
W roku 2011 mija setna rocznica przyznania po raz drugi Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu. Dla uhonorowania naszej wielkiej uczonej, która całe życie poświęciła nauce i pracy, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił ten rok- Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji odbyło się Bibliotece spotkanie z uczniami klasy VI, podczas którego uczniowie dokładniej poznali wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej-Curie, jej zamiłowanie do nauki i pracy. Wychowawczyni kl. VI pani Jolanta Błażejowska opowiedziała o promieniotwórczości pierwiastków i właściwościach leczniczych radu.
W ramach akcji „Lato w bibliotece” w dniach od 13 lipca do 3 sierpnia 2011 r. odbyły się zajęcia, w których wzięły udział dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Podczas zajęć dzieci chętnie zabawiały się na grach planszowych, rozwiązywały rebusy, układały kalambury. Dużo emocji wywołało stworzenie „wakacyjnego drzewa marzeń”. Dzieci rysowały, wycinały i malowały liście różnych drzew, poznając przy okazji ich rodzaje. Po wyschnięciu farby wypisywały na liściach swoje marzenia i wieszały je na specjalnie do tego przygotowanym drzewku w bibliotece. Marzenia dzieci były bardzo zróżnicowane - od typowo materialnych np. żeby być bardzo bogatym do takich, żeby mieć dużo przyjaciół, żeby rodzice mieli więcej czasu dla nich, żeby zwiedzić cały świat. W kolejnym dniu zajęć dzieci robiły zakładki do książek i pocztówki z wakacji, a w ostatnim – poprzez różne zabawy integracyjne i dyskusje, uczyły się współdziałania w grupie, budowania pozytywnego wizerunku własnej osoby oraz umiejętności wyrażania swoich odczuć. Zabawom tym towarzyszyło głośne czytanie ,odpowiednie do rodzaju zajęć. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci na zajęcia w dniach:
- 13 lipiec godz. 11:00 - wakacyjne łamanie głowy - gry planszowe,rebusy, kalambury
- 20 lipiec godz. 11:00 - wakacyjne drzewo marzeń - rysowanie, wycinanie i malowanie liści, wieszanie ich na "drzewie marzeń"
- 27 lipiec godz.11:00 - wakacyjne niespodzianki - wyklejanie pocztówek, zakładek do książek, malowanie kamiennych stworków
- 03 sierpień godz. 11:00 - wakacyjne spotkanie integracyjne - kształcenie umiejętności współdziałania i wyrażania swoich odczuć
W każdym dniu zajęć odbędzie się głośne czytanie wartościowej książki a na zakończenie zabawy ruchowe. Dla wszystkich uczestników „Lata w bibliotece”przewidziane są drobne upominki.
W dniu 16 czerwca 2011 r. został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, za rok szkolny 2010/2011. Spośród wszystkich uczniów korzystających z Biblioteki Publicznej zostali wyróżnieni za aktywne czytelnictwo i nagrodzeni książkami następujący czytelnicy: Bartosz Chmura, Martyna Kaczor, Wiktoria Zuba, Dominika Banaś, Weronika Stawarz, Martyna Kremer, Martyna Bator, Gabriela Barbara Wolska, Miłosz Golesz, Paula Czarnik, Zuzanna Marciniec, Martyna Maślak, Patryk Domaradzki, Barbara Chmura, Katarzyna Dral, Patrycja Kucharzyk, Sylwia Kaczor, Damian Bieryło, Jakub Urban, Natalia Stec.
W dniach 29 maj – 5 czerwiec obchodzony jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku już po raz dziesiąty w bibliotekach, szkołach i przedszkolach odbywa się głośne czytanie dzieciom. Nowowiejska biblioteka od samego początku czyli od 10 lat uczestniczy w tej akcji, poprzez systematyczne, comiesięczne czytanie dla przedszkolaków. Do głośnego czytania zostali zaproszeni w tym roku: pani Beata Lentowicz – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani Agnieszka Lesiak – dyrektor Szkoły Podstawowej i pani Zyta Kucab – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Przedszkolaki oraz uczniowie kl. I z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały pouczających bajek z morałem czytanych przez zaproszonych gości.
W dniu 18 i 19 maja odbyła się w lekcja biblioteczna dla klasy V i VI, na którą przybyli uczniowie z nauczycielką języka polskiego Panią Magdaleną Krok. Uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, układem książek na półkach oraz z katalogiem. Poznali rodzaje katalogów i zasady korzystania z niego. Dowiedzieli się jakie elementy zawiera karta katalogowa i jak się ją tworzy. Każdy uczeń samodzielnie napisał kartę katalogową do wybranej przez siebie książki. Na koniec zajęć uczniowie bez trudu potrafili znaleźć książkę na półce, pomagając sobie katalogiem.
W 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainicjowało obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Są one skierowane do wszystkich rodzajów bibliotek, placówek oświatowych i kulturalnych, mediów oraz władz lokalnych. Ich celem jest promocja literatury, czytelnictwa i bibliotek, a także ukazanie roli książki w życiu człowieka i jego rozwoju intelektualnego.
Z tej okazji w dniu 12 maja odbyło się spotkanie poetki Stanisławy Kopiec z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.
Stanisława Kopiec jest laureatką wielu prestiżowych literackich nagród i wyróżnień, członkiem Związku Literatów Polskich, „nieprzeciętnym zjawiskiem literackim”. Podczas spotkania poetka opowiedziała z humorem o swoich pierwszych próbach poetyckich, co jest inspiracją do pisania wierszy, o czym pisze i dla kogo, przeczytała niektóre swoje wiersze oraz odpowiedziała na liczne pytania zadawane przez dzieci. Na koniec dzieci ustawiły się w długiej kolejce po autografy.
W dniu 31 marca 2011 r. odbyło się Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I. W tym dniu przybyli do Biblioteki wraz z wychowawcą panią Józefą Czarnik, która przygotowała z nimi inscenizację na temat roli książki w życiu człowieka oraz jej poszanowania. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą przestrzegać praw czytelnika i szanować książki, po czym każde z nich zostało pasowane. Jako upominek dzieci otrzymały bajeczki oraz „Kartę Młodego Czytelnika”. W uroczystości tej po raz pierwszy wzięli udział także rodzice pasowanych czytelników.
Już po raz ósmy w nowowiejskiej Bibliotece obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, na który przedszkolaki czekają z niecierpliwością.Uroczystości tej towarzyszyła jak zwykle wystawa pluszowych maskotek przyniesionych przez dzieci, wystawa książek oraz pogadanka o misiach, a także zabawy: „Beczka miodu”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”
i „Bal misiów”. Na pamiątkę pobytu w bibliotece każde dziecko otrzymało małego pluszowego misia.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci Marii Konopnickiej – poetki, nowelistki, publicystki, która dużą część swej twórczości poświęciła dzieciom. Z tej okazji odbył się w Bibliotece konkurs recytatorski i plastyczny. Wzięli w nim udział uczniowie kl. II i III, przygotowani przez swoich wychowawców panią Grażynę Nowak i panią Ewę Fąfarę. Pięknej recytacji towarzyszyły rekwizyty i gesty nawiązujące do treści wierszy. Na konkurs plastyczny dzieci przygotowały ciekawe ilustracje do wierszy poetki, wykonane różnymi technikami. Ponadto nauczyły się i pięknie zaśpiewały Rotę. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni książkami,a prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie.
W dniach od 8 do 15 maja obchodzony jest po raz siódmy Tydzień Bibliotek, mający na celu popularyzację książki i czytelnictwa. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”. Odzwierciedla ono rzeczywistość współczesnych bibliotek, w których oprócz tradycyjnej książki pisanej jest również miejsce na zbiory multimedialne i Internet.
Święto Bibliotek to także święto ich użytkowników czyli czytelników, dlatego spośród uczniów Szkoły Podstawowej zostali wybrani i nagrodzeni książkami ci , którzy najbardziej są zaangażowani w czytelnictwo.
W dniu 23 kwietnia obchodzony jest po raz 20 - ty w Polsce i 40 - ty na świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji odbyła się w Bibliotece lekcja biblioteczna na temat segregacji odpadów. Przybyli na nią uczniowie kl. IV wraz z wych. panią Jolantą Błażejowską. Na początku uczniowie skonsumowali produkty żywnościowe z różnych opakowań, by później nauczyć się, że puszkę po napoju wrzucamy do czerwongo worka, kubek po jogurcie do żółtego, białą butelkę po „Kubusiu” do białego, a obierki z jabłka czy inne odpady organiczne należy dać na kompostownik. Dzieci dowiedziały się o szkodliwości palenia śmieci i wyrzucania ich do rzeki czy lasu, a także gdzie należy oddawać niepotrzebne leki, zużyte baterie, akumulatory, olej samochodowy czy stare sprzęty elektryczne i elektroniczne. Na koniec dzieci obiecały, że będą edukować swoja rodzinę i najbliższych, jak segregować śmieci i dbać o czystość naszego środowiska.
W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, uczniowie kl. I wraz z wychowawcą panią Ewą Fąfarą przybyli w dniu 16 marca do Biblioteki na głośne czytanie opowiadań o wiośnie. Słuchając tych opowiadań dowiedzieli się, które ptaki przylatuja do nas na wiosnę, a które odlatują. Poznali też kwiaty wiosenne, które znajdują się pod ochroną i których nie należy zrywać. Owocem tego spotkania są rysunki przedstawiające jak należy chronić przyrodę, za które dzieci otrzymały skromne upominki.
Z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. W związku z tym w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci, popularyzujące postać i twórczość naszego wielkiego kompozytora i pianisty.
W dniu 11 marca przybyli do biblioteki uczniowie kl. II z wychowawcą panią Grażyną Nowak. Zapoznani już wcześniej na lekcjach z wieloma wydarzeniami z życia Chopina, uczniowie zadawali sobie nawzajem pytania i odpowiadali na nie. Zaprezentowali dużą znajomość jego życiorysu. Na zakończenie, zainspirowani postacią naszego wielkiego rodaka, uczniowie wzięli udział w konkursie rysunkowym. Rysowali najczęściej Chopina grającego na fortepianie lub jego portret oraz dworek w Żelazowej Woli.
W dniu 18 marca na lekcję biblioteczną o Chopinie przybyli uczniowie kl. III z wychowawcą panią Agnieszką Ptak. Zapoznali się z jego życiorysem od chwili narodzin w Żelazowej Woli, aż do śmierci w Paryżu. Dodatkiem uprzyjemniającym oba spotkania było słuchanie utworów tego genialnego kompozytora.
W dniu 1 grudnia przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego przybyły do biblioteki wraz z wychowawcą panią Haliną Stolarską na spotkanie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione misie-maskotki. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z historią przyjaźni Zbyszka z zielonym, pluszowym misiem, nauczyły się wiersza Jana Brzechwy pt. „Miś”, usłyszały o prawdziwych, żywych misiach – niedźwiedziu brunatnym i niedźwiedziu polarnym, po czym same udawały misiów, bawiąc się w zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Na koniec odbył się „bal misiów” – dzieci zapraszając do tańca swoje misie, pląsały w rytm skocznej melodii.
W dniu 24 listopada 2009 roku odbyło się głośne czytanie bajek Juliana Tuwima dla uczniów kl. III. Podczas czytania wiersza „Lokomotywa”, uczniowie za pomocą ruchu rąk i nóg przedstawiali pracę lokomotywy, a także naśladowali jej odgłosy.
W dniu 19 listopada 2009 roku, odbył się w bibliotece konkurs literacki z okazji 80 rocznicy urodzin pisarki i poetki dla dzieci – Wandy Chotomskiej. Na konkurs przybyli uczniowie kl. III wraz z wychowawcą panią Agnieszką Ptak. Dzieci odpowiadały na pytania sprawdzające znajomość twórczości poetki. Na koniec wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali skromne upominki.
Pasowanie na Czytelnika uczniów kl. I stało się już tradycją Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi. W tym roku uroczystość ta odbyła się w dniu 27 października. Przybyli na nią uczniowie wraz z wychowawcą – panią Ewą Fąfarą oraz z panią dyrektor Szkoły Podstawowej- Agnieszką Lesiak. Po powitaniu przybyłych gości, młodzi kandydaci na czytelników zostali zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki oraz poszanowania książki. Zostały im przedstawione PROŚBY KSIĄŻKI:
NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH I NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE
Po zapoznaniu się z nimi uczniowie złożyli przyrzeczenie:
MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
TOBIE, KSIĄŻKO, PRZYRZEKAMY,
ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY,
KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY.
OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA
BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE
I Z TWYCH RAD I TWYCH MĄDROŚCI
KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE!
PRZYRZEKAMY!
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Polegało ono na dotknięciu ramienia każdego dziecka encyklopedią, z równoczesnym wypowiedzeniem „PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI”. Na pamiątkę pasowania młodzi czytelnicy otrzymali bajki. Uczniowie kl.I uświetnili tę uroczystość przedstawieniem pt. „Jesteśmy już uczniami, szkolny rok przed nami”.
W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, prowadzone jest systematyczne, przynajmniej raz w miesiącu, głośne czytanie dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Biblioteka od samego początku istnienia tej akcji tj. od 2001 roku, stosuje tę formę pracy z najmłodszym czytelnikiem. Akcja ta skierowana jest do rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i wszystkich osób, którym dobro dziecka leży na sercu. Chodzi o codzienne 10-20 minutowe głośne czytanie dzieciom w ciepłej, przyjemnej atmosferze. Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.Badania naukowe potwierdzają, że takie czytanie:
- Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
- Uczy myślenia, poprawia koncentrację
- Poszerza wiedzę ogólną
- Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera
- Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie
W dniu 7 maja 2009 roku Biblioteka obchodziła Jubileusz 50-lecia swej działalności. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni czytelnicy oraz osoby na codzień blisko związane i współpracujące z Biblioteką:
- pani Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wraz z gronem
pedagogicznym, pracownikami i uczniami
- ks. Tadeusz Niziołek - proboszcz parafii w Nowej Wsi
- pani Beata Lentowicz - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy
z pracownikami i podopiecznymi
- pan Czesław Środoń - sołtys Nowej Wsi i radny Rady Gminy w Czudcu
- pan Stanisław Dudek - radny Rady Gminy w Czudcu
- pani Elżbieta Kocurek - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu wraz
z pracownikami bibliotek z terenu całej gminy
- pani Halina Szybista prowadząca punkt biblioteczny w Pstrągowej Woli
- pani Zyta Kucab - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich
- pani Teresa Bloch była nauczycielka języka polskiego, przez lata współpracująca
z Biblioteką
- członkowie zarządu byłego Kółka Rolniczego, od którego Biblioteka otrzymała
wsparcie finansowe na zakup słowników i encyklopedii
Podczas tej uroczystości dorośli czytelnicy otrzymali „Dyplomy Czytelnika”,
a młodsi nagrody książkowe. Uczestnicy spotkania obejrzeli inscenizację w wykonaniu dzieci z klas I-III, przygotowaną przez panią Grażynę Nowak. Dekorację do przedstawienia wykonała pani Józefa Czarnik. Część oficjalna tej uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, a w lokalu Biblioteki obejrzeć można było wystawę prac pensjonariuszy ŚDS w Nowej Wsi.
Zorganizowanie tego Jubileuszu było możliwe dzięki doskonałej współpracy Biblioteki
z instytucjami działającymi na terenie wsi, a szczególnie ze Szkołą Podstawową. Na koniec padło wiele słów podziękowań i wzajemnych życzeń.
W inscenizacji wzięli udział: Bernadeta Hoczela, Kamila Jacek, Dominika Jacek, Edyta Kulińska, Klaudia Kuś, Anna Wałach, Karolina Hinc, Emilia Hoczela, Gabriela Jacek, Sylwia Kaczor, Izabela Pasternak, Adrian Ptak, Katarzyna Sawicka.
Nagrody książkowe za aktywne czytelnictwo otrzymali: Konrad Kruczek, Agata Kucab, Gabriela Kaźmierska, Emilia Hoczela, Kamil Ustrzyński, Natalia Stec, Ilona Jacek, Martyna Bator, Barbara Chmura, Anna Wałach, Magdalena Kamyk, Martyna Maślak, Zuzanna Marciniec, Karolina Jacek, Monika Kulińska.
Za zamiłowanie do czytania książek, aktywność i wrażliwość czytelniczą, zostały wręczone Dyplomy Czytelnika dla: Marii Złotek, Janiny Środoń, Magdaleny Rykały, Bożeny Lasek, Zofii Kucharzyk, Anety Chmury, Edyty Zuby, Zofii Jacek, Renaty Czarnik, Małgorzaty Kremer, Katarzyny Bosek.
Podziękowanie za wieloletnią współpracę otrzymali: Halina Stolarska, Ewa Fąfara, Józefa Czarnik, Teresa Bloch, Alina Rykała, Magdalena Krok, Jolanta Błażejowska - nauczycielki Szkoły Podstawowej, Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej, Beata Lentowicz - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, Elżbieta Kocurek - dyrektor GBP w Czudcu, Halina Szybista - prowadząca punkt biblioteczny w Pstrągowej-Woli, Janina Środoń, Stanisław Środoń, Mieczysław Środoń - członkowie zarządu byłego Kółka Rolniczego, od którego Biblioteka otrzymała wsparcie finansowe na zakup słowników i encyklopedii.
GBP w Czudcu Filia w Nowej Wsi
W dniach otwarcia biblioteki przez cały lipiec można skorzystać z gier telewizyjnych i planszowych.
W każdą środę lipca od godz. 11-tej odbędą się zajęcia:
1 lipca: głośne czytanie bajki oraz wykonanie do niej ilustracji lub projektu okładki
8 lipca: wykonanie postaci bohaterów bajkowych – technika dowolna
15 lipca: konkurs rysunkowy „Wakacje moich marzeń”
22 lipca: rozwiązywanie rebusów i zgaduj- zgaduli literackich
29 lipca: podsumowanie akcji „Lato w bibliotece”, nagrodzenie najaktywniejszych czytelników
Z okazji pasowania na czytelnika pierwszaki wraz ze swoją wychowawczynią Panią Józefą Czarnik przygotowaly krótkie przedstawienie, odbyła się takze inscenizacja pt. "Kopciuszek" przygotowana przez uczniów pod opieką Pani Grażyny Nowak
4 czerwca w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi dla uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej czytali :
Kazimiera Tondera - emerytowana aktorka Teatru „ Maska „ w Rzeszowie Kazimierz Jacek - radny gminy Czudec Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Rady Gminy , Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.
Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci od lat 7, na zajęcia w ramach akcji "Lato w Bibliotece", w dniach 6, 13 i 20 sierpnia 2014 roku.