Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Filia w Zaborowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Zaborowie

(Dom Strażaka w Zaborowie) 
 

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00

 
Telefon (017) 27 66 342
  

Placówkę prowadzi młodszy bibliotekarz Dorota Goleś

e-mail:

 

Biblioteka gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
 

Liczba miejsc w kąciku czytelniczym: 8

 

Księgozbiór: 7051 woluminów/ cykliczny zakup nowości wydawniczych w tym:


- literatura piękna polska i obca,
- piśmiennictwo popularnonaukowe,
- literatura dla dzieci i młodzieży,
- lektury, opracowania literackie, do szkół podstawowych i szkół średnich,
- tytuły czasopism: Claudia, Kwartalnik Czudecki, Naj, Pani Domu, Poradnik Domowy, Promyczek Dobra, Świerszczyk.

 

Co robimy w bibliotece?

 

- Czytamy... - bierzemy udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
- Uczymy się … - udostępnianiamy informację biblioteczną, bibliograficzną, rzeczową,
- Bawimy się... - organizujemy zajęcia dla młodych czytelników połączone z konkursami i zabawami.
 

Filia współpracuje ze Szkołą Podstawową im. Ks. Stanisława Konarskiego, Ochotniczą Strażą Pożarną w Zaborowie, Kołem Gospodyń Wiejskich, Kółkiem Rolniczym.

Dzień Gier Planszowych

W dniu 9 października 2024 r. z okazji Dnia Gier Planszowych Pani bibliotekarka odwiedziła klasę III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Przygotowała dla nich wyjątkową grę pt.: „Co już wiemy i umiemy w zabawie prezentujemy”. Zadania jakie czekały na dzieci to: niedokończone fragmenty, baśniowe zagadki, gimnastyka, poprawna pisownia wyrazów i wiele, wiele innych. Trzecioklasiści świetnie poradzili sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Gra okazała się bardzo emocjonująca i trzymająca w napięciu do ostatniej chwili, ponieważ nie zabrakło żółtych pól - cofasz się do tyłu czy czarnego – wracasz na start.


Dziękuję dzieciom oraz Pani Elżbiecie Szeli za udział w spotkaniu. 

Światowy Dzień Zwierząt

W dniu 7 października 2024 r. Pani bibliotekarka odwiedziła klasę I ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Spotkanie zaczęło się od doświadczenia – dlaczego niedźwiedzie polarne nie marzną? Następnie porównaliśmy niedźwiedzia polarnego i brunatnego. W czasie zajęć nie zabrakło wykreślanki wyrazowej. A na zakończenie pierwszaki wykonały Lapbooka, czyli samodzielnie tworzoną “książkę”. Lapbook zapewnia przyjemność podczas tworzenia i przy okazji ułatwia zapamiętywanie informacji. Kreatywność podczas tworzenia lapbooków sprawia, że dzieci szybciej się uczą, a sam proces nauki staje się przyjemnością, a nie uciążliwością.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Jolancie Tutak i Magdalenie Lubas za udział w spotkaniu. 

Biblioteka….co to za miejsce???

W dniu 27 września 2024 r. Pani bibliotekarka odwiedziła „średniaków” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku przeczytaliśmy bajkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie odbyła się pogadanka na temat: co to jest biblioteka, jak z niej korzystać oraz jak nazywa się pani, która wypożycza książki. W związku z remontem drogi przedszkolaki nie mogą przyjść na zajęcia do biblioteki, dlatego Pani Dorota zabrała ze sobą książki, by dzieci mogły pooglądać bajki dostępne w bibliotece. Przedszkolakom najbardziej spodobały się te, które miały: ruchome obrazki i elementy, puzzle, obrazki w 3D oraz dźwiękowe. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały zakładki do książek, które zabiorą ze sobą do domu. Pani bibliotekarka zachęciła również przedszkolaków do odwiedzin w bibliotece z rodzicami i wzięcia udziału w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz Paniom Edycie Opoń i Barbarze Stawarz za udział w zajęciach.  

Skarby jesieni

W środowe przedpołudnie Pani bibliotekarka odwiedziła „zerówkę” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku przeczytała dzieciom bajkę Magdaleny Grucy pt.: „Skarby jesieni”. W czasie spotkania nie zabrakło m.in.: jesiennych zagadek, segregacji darów jesieni, dyniowych zabaw ruchowych czy wędrującej dyni. Na zakończenie spotkania przedszkolaki pięknie wykonały prace plastyczną przedstawiającą jesienne drzewo.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Zofii Kałamarz, Alicji Chmurze i Paulinie Błaś za zaproszenie i cudowne zajęcia. 

Nowości wrzesień

Nowości wrzesień

Dzień Czerwonego Kapturka

W dniu 23 lipca 2024 r. Pani bibliotekarka odwiedziła grupę świetlicową dzieci w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Na początku przeczytała im bajkę Braci Grimm pt.: „Czerwony Kapturek”, następnie dzieci swobodnie wypowiadały się na temat przeczytanej bajki. W czasie spotkania nie zabrakło: bajkowych zagadek, „co jest w koszyku?”, „droga do babci”, „senne jabłuszko” oraz pracy plastycznej.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Jolancie Tutak i Alicji Chmurze za zaproszenie. 

Wakacje z Biblioteką 2024

Biblioteka Publiczna w Zaborowie, jak co roku zorganizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci, które odbyły się w lipcu. Na wszystkich czterech spotkaniach dzieci spędzały kreatywnie czas wykonując różne prace plastyczne m.in.: tęczowa chmurka, koraliki oraz malowanie na foli. Po zajęciach plastycznych uczestnicy grali w gry planszowe oraz malowali. Gdy pogoda dopisywała wychodziliśmy na pobliski plac zabaw, aby dzieci mogły zażyć ruchu i świeżego powietrza. Nie zabrakło również pikniku pod Dębem. Na zakończenie „Wakacji z Biblioteką”, za aktywny udział, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

Dziękuję dzieciom za miło spędzony czas w Bibliotece!

Jak dbać o zęby?

W dniu 15 lipca 2024 r. bibliotekę odwiedziły dzieci świetlicowe ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom bajkę pt.: „Idę do dentysty”, następnie dzieci wypowiadały się jak dbają o swoje zęby. W czasie spotkania nie zabrakło zagadek, zabaw ruchowych m.in.: zęby w szeregu, myjemy zęby oraz zdrowy ząb i chory ząb. A na zakończenie dzieci pokolorowały pięknie obrazek.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w zajęciach. 

Międzynarodowy Dzień Owoców

Z okazji Międzynarodowego Dnia Owoców biblioteka zaprosiła dzieci świetlicowe ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani bibliotekarka na początku przeczytała przedszkolakom bajkę Dominiki Gałki pt.: „Nie zjem tego”. Następnie dzieci wypowiadały się jakie owoce najbardziej lubią i dlaczego. W czasie zajęć nie zabrakło owocowych zagadek, puzzli, zabaw ruchowych oraz pracy plastycznej. 
 
Dziękuje dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz oraz Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Nowości lipiec

Nowości lipiec

Dzień Psa

W poniedziałkowe przedpołudnie bibliotekę odwiedziły dzieci świetlicowe ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Tematem spotkania był obchodzony w lipcu Dzień Psa. Pies od zawsze jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonogi to nie tylko wierni przyjaciele, ale też świetnie wpływają na małe dzieci, starsze zaś mogą nauczyć sumienności i odpowiedzialności. Na początku Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę Wiesława Drabika pt.: „Dzień Psa”. W czasie zajęć nie zabrakło pogadanki o naszych pupilach, zagadek, zabaw ruchowych oraz pracy plastycznej.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.  

Wakacje z Biblioteką

Nowości czerwiec

Nowości czerwiec 

Biblioteka jest super c.d.

O tym, że „Biblioteka jest super” przekonali się uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie uczestnicząc w kolejnym spotkaniu promującym bibliotekę i czytelnictwo. Na nietypowych zajęciach (kole fortuny), przygotowanym przez panią bibliotekarkę dzieci miały za zadanie odgadywać hasła z różnych kategorii. Kolejne spotkanie w ramach akcji również było bardzo emocjonujące, zarówno dla uczniów, Pani wychowawczyni oraz Bibliotekarki. Serdeczne gratulacje dla zwycięskiej drużyny, która również otrzymała drobny upominek oraz reszty uczniów za wspaniałe zaangażowanie.


Dziękuje dzieciom oraz Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w spotkaniu.  

Biblioteka jest super

W ramach akcji „Biblioteka jest super”, dnia 14 czerwca bibliotekę odwiedziła klasa II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci nietypowe zajęcia, mianowicie koło fortuny. Zadaniem uczniów było odgadywanie haseł z różnych kategorii, m.in.: autor, powieść, baśń, zawód, przedmiot czy dyscyplina sportowa. Drużyna, która uzbierała najwięcej fasolek przechodziła do finału. Emocji w czasie spotkania nie brakowało, ponieważ na kole fortuny było również pole bankrut (drużyna traciła wówczas wszystkie uzbierane fasolki).

 

Serdecznie gratuluje zwycięskiej drużynie dziewczyn, która uzbierała najwięcej fasolek oraz poradziła sobie z hasłem finałowym, a w nagrodę otrzymała drobny upominek.

 

Dziękuję wszystkim uczniom i Pani Elżbiecie Szeli za udział w zajęciach.  

XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniu 3 czerwca 2024 r. pani bibliotekarka udała się z wizytą do przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie na głośne czytanie. Tematem spotkania był zbliżający się Dzień Przyjaciela. Pani Dorota przeczytała dzieciom bajkę Dominiki Gałki pt.: „Przyjaźń”, która dała początek dyskusji na temat przyjaźni. Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy, że przyjaciel to osoba, z którą dzielimy nasze tajemnice, radości, zmartwienia oraz smutki. Możemy przyjść do niego bez zaproszenia, a on otworzy nam drzwi. Przyjaciel będzie nas wspierał na dobre i na złe. Przedstawi swoją opinię, wyrazi wątpliwości, ale w razie potrzeby stanie po naszej stronie. Lojalność w przyjaźni to jeden z najważniejszych elementów udanej relacji. W czasie zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych m.in.: „nić przyjaźni”, „kładka” oraz „czy możesz mnie przytulić?.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za zaproszenie.  

Cała Polska Czyta Dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa. Z tej okazji Biblioteka zaprosiła przedszkolaków na wspólne świętowanie tego ważnego wydarzenia. Na początek pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę Tomasza Samojlika pt.: „Cudowne pszczoły”, która opowiada o ciekawskich Żuberkach. Pompik i Polinka podążają za słodkim zapachem, który doprowadza ich do gniazda pszczół. Z początku boją się, że owady mogą użądlić, jednak pracowita pszczoła szybko daje im do zrozumienia, że absolutnie nie ma na to czasu. Pszczoły są przecież bardzo zajęte i mają do wykonania niezwykle ważne zadanie… W czasie spotkania nie zabrakło pogadanki na temat pszczół, zagadek, zabaw ruchowych oraz relaksacyjnego masażu.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz Paniom Jolancie Tutak, Barbarze Stawarz i Paulinie Błaś za udział w zajęciach. 

Światowy Dzień Pszczół

W ramach Tygodnia Bibliotek, bibliotekę odwiedziła grupa „średniaków” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na dzieci czekała już Pszczółka Dorotka, która przeczytała im bajkę z serii „Bardzo ważne sprawy” pt.: „Kto potrzebuje kwiatów?”. Następnie odbyła się pogadanka na temat: czy pszczoły są ważne dla środowiska? Na przedszkolaków czekały również zabawy ruchowe przygotowane przez sympatyczną pszczółkę, takie jak: ruchliwe pszczoły, zapylanie, zbieranie nektaru czy masażyk pleców- pszczółki na łące. Nie zabrakło pszczelich zagadek oraz kolorowanki.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Paulinie Błaś za udział w spotkaniu. 

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2024 pod hasłem „#Biblioteka miejsce na czasie#”

W dniu 10 maja 2024 r. pani bibliotekarka, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zaprosiła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie na spotkanie z Druhami OSP Zaborów. Na dzieci czekali już: Opiekun MDP Mateusz Moskwa i Wiceprezes Dawid Iskrzycki, którzy zaprezentowali przedszkolakom sprzęt jakim dysponuje OSP Zaborów oraz umundurowanie strażackie. Opowiedzieli dzieciom na czym polega praca strażaka oraz jakie cechy charakteru powinien posiadać strażak. Wyjaśnili dzieciom, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew oraz ratują zwierzęta. W czasie spotkania przedszkolaki z uwagą słuchały strażaków i w nagrodę mogły przymierzyć hełm, który strażacy ubierają na akcje oraz usiąść w wozie strażackim, dzięki czemu mogli poczuć się jak prawdziwy strażak. Nie zabrakło włączenia sygnału dźwiękowego, tak charakterystycznego dla straży pożarnej. Dodatkową atrakcja przygotowaną przez Druhów było gaszenie ogniska. Każde dziecko mogło spróbować potrzymać węża strażackiego z prądownicą i ugasić prowizoryczny pożar. Na zakończenie spotkania na dzieci czekała niespodzianka ufundowana przez OSP Zaborów.

 

Biblioteka wraz z przedszkolakami składa serdeczne podziękowanie Opiekunowi MDP Mateuszowi Moskwie i Wiceprezesowi Dawidowi Iskrzyckiemu, za tak atrakcyjne i pełne emocji spotkanie oraz za wieloletnią współpracę.  

Strażak to nie tylko zawód

W kolejnym dniu remizę strażacką odwiedziła grupa „średniaków” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na przedszkolaków czekali już: Naczelnik Michał Rykała oraz Druh Tomasz Iskrzycki, którzy zaprezentowali dzieciom umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty. Opowiedzieli na czym polega praca strażaka, że to nie tylko zawód czy hobby ale również powołanie i poświęcenie. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchali Druhów, a w nagrodę mogły przymierzyć hełm strażacki i usiąść w samochodzie strażackim. Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć włączenia sygnału dźwiękowego, a także małej niespodzianki ufundowanej przez OSP Zaborów.

 

Biblioteka wraz z przedszkolakami składa podziękowanie Panu Naczelnikowi Michałowi Rykale oraz Druhowi Tomaszowi Iskrzyckiemu za pełne wrażeń spotkanie.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

W dniu 6.05.2024 r. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka, w ramach którego Biblioteka zaprosiła klasę I i II ze szkoły podstawowej na spotkanie z Wiceprezesem OSP Zaborów Dominikiem Iskrzyckim oraz Druhem Tomaszem Małkiem. Uczniowie z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogli poznać specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponuje OSP Zaborów. W czasie zwiedzenia remizy dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta. Dzięki życzliwości Druhów uczniowie mogli przymierzyć hełm strażacki a także usiąść w wozie strażackim i poczuć się jak prawdziwy strażak. Dodatkową atrakcją było włączenie sygnału, tak charakterystycznego dla straży pożarnej. Na zakończenie spotkania na uczniów czekała mała niespodzianka ufundowana przez OSP Zaborów.

 

Biblioteka wraz z uczniami składa serdeczne podziękowanie Panu Wiceprezesowi OSP Zaborów Dominikowi Iskrzyckiemu i Druhowi Tomaszowi Małkowi, za tak atrakcyjne i pełne emocji spotkanie oraz za wieloletnią współpracę.

 

PS. To jeszcze nie koniec spotykań z OSP Zaborów, kolejne odbędą się w następnych dniach. Do zobaczenia w krótce… c.d.n. 

W świeci baśni Andersena

W dniu 25.04.2024 r. bibliotekę odwiedziła klasa III ze szkoły Podstawowej w Zaborowie. Zajęcia zaczęły się od krótkiego przedstawienia życiorysu Hansa Christiana Andersena, autora baśni „Calineczka” oraz inscenizacji tejże baśni. W czasie spotkania nie zabrakło baśniowych zagadek, puzzli, wylosuj i zgadnij, kalambur, krzyżówki czy chochlika w tytule. Na zakończenie spotkania uczniowie zamienili się w Kopciuszka i mieli za zadanie posegregować kasze i ryż.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Zofii Kałamarz oraz Bożenie Gwiżdż za udział w zajęciach. 

Kochamy naszą planetę

Z okazji Światowego Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, we wtorkowe przedpołudnie bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani bibliotekarka przeczytała bajkę Magdaleny Grucy pt.: „Segreguję śmieci”, która zaowocowała dyskusją na temat dbania o naszą planetę. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat segregowania śmieci oraz dlaczego to jest takie ważne. Nie zabrakło zagadek, zabawy ruchowej „dzień i noc”, „smutna ziemia” oraz doświadczeń. Na zakończenie zajęć przedszkolaki pokolorowały obrazek przedstawiający naszą planetę.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Jolancie Tutak, Barbarze Stawarz i Paulinie Błaś za udział w spotkaniu.

Co należy jeść, aby zdrowym być?

„Czy ktoś widział abecadło, takie, które by się jadło:


A z twarogiem, B w śmietanie, C do kawy na śniadanie…
H- to obiad, F- kolacja… Obiad z liter? Śmieszne….Racja…”


W czwartkowe przedpołudnie bibliotekę odwiedziła klasa druga ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początek pani bibliotekarka przygotowała doświadczenie „latający balon”, który uświadomił dzieciom, że nasz żołądek jest jak ten balon. Kiedy nic nie zjemy - nie będziemy mieć siły pracować, jeśli zjemy za dużo - to będziemy czuli się źle. Tylko wtedy, gdy zjemy odpowiednią ilość jedzenia będziemy mogli skupić się na nauce i czuć się dobrze. Następnie przeczytaliśmy wiersz K. Gruszczyńskiego pt.: „Witaminy”., który zachęcił nas do podjęcia rozmowy na temat zdrowego jedzenia. Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy zasady zdrowego odżywiania oraz stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. Na koniec zajęć, z uśmiechami na twarzy zmieniliśmy się w kucharzy i stworzyliśmy przepyszną sałatkę owocowa.

 

Dziękuje dzieciom oraz Pani Elżbiecie Szeli za udział w spotkaniu.

Była sobie żabka mała…

W dniu 8 kwietnia bibliotekę odwiedziła grupa „średniaków” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Przedszkolaków przywitała Pani Żaba, która przeczytała dzieciom bajkę Heleny Bechlerowej pt.: „O żabkach w czerwonych czapeczkach.” Nie zabrakło żabich zagadek, zabaw ruchowych m.in.: „żaby i staw” oraz „żabie łapki”. Na zakończenie spotkania przedszkolaki pięknie pokolorowały obrazek.

 

Dziękuje dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Bożenie Gwiżdż za udział w zajęciach. 

Światowy Dzień Recyklingu

We wtorkowe przedpołudnie Biblioteka gościła pierwszoklasistów wraz z wychowawczynią ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Tematem zajęć był Światowy Dzień Recyklingu. Wprowadzeniem do spotkania była bajka Anity Głowińskiej pt.: „Co z tymi śmieciami?”. Dzieci zapoznały się z procesem zaśmiecania środowiska, pojęciem recyklingu i ekologii oraz z oznaczeniami opakowań ekologicznych. Wspólnie posegregowaliśmy śmieci do odpowiednich worków. Kolejnym etapem spotkania była „burza mózgów” do zagadnienia „jak możemy dbać i chronić nasze środowisko?” Następnie pierwszoklasiści rozwiązali krzyżówkę przygotowaną przez panią bibliotekarkę. Na zakończenie spotkania wspólnie przeprowadziliśmy doświadczenie „co się rozpuści?, mające na celu uświadomienie dzieci, że nie wszystkie śmieci ulegają rozkładowi, dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja śmieci.

 

Dziękujemy dzieciom i Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w spotkaniu.

A ty Wilku nie bądź taki…zły!

W dniu 19 kwietnia bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na dzieci czekał Zły Wilk, który przeczytał im baśń braci Grimm pt.: „Czerwony kapturek” oraz przygotował wiele baśniowych zagadek: „co jest w koszyku?”, „droga do babci”, „kwiaty dla babci” oraz „zatrute jabłko”. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały obrazek przedstawiający Czerwonego Kapturka i wilka.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Nowości marzec 2024

Nowości marzec 2024 

Dzień Dinozaura

Z okazji Dnia Dinozaura bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na dzieci czekał już dinozaur Rex, który przeczytał im bajkę pt.: „Gdzie jest Pan Dinozaur?”. Następnie przedszkolaki z Rexem bawiły się m.in. w : dino-puzzle, wykopaliska, słuchaj, a potem szukaj oraz po śladzie dinozaura. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały obrazki przedstawiające bohatera dzisiejszego spotkania.

Dziękuje przedszkolakom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w zajęciach. 

Lekcja biblioteczna

W dniu 27 lutego 2024 r. bibliotekę odwiedziła klasa I ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani bibliotekarka wytłumaczyła uczniom jak funkcjonuje biblioteka, jakie książki można w niej wypożyczyć oraz czym zajmuje się bibliotekarz czyli m.in.: gromadzi, opracowuje, przechowuje, udostępnia książki a także promuje czytelnictwo. Następnie dzieci zapoznały się z historią książki oraz jej „ewolucją” na przestrzeni wieków. Pierwszoklasiści wykazali się wiedzą na temat zasad poszanowania książek. Na zakończenie spotkania samodzielnie stworzyli kartę katalogową wybranej przez siebie książki.

 

Dziękuję uczniom oraz Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w zajęciach.  

Zabawa karnawałowa 2024

W niedzielę 11.02.2024 r. w Domu Strażaka, na zakończenie ferii zimowych, odbyła się coroczna zabawa karnawałowa zorganizowana dla dzieci przez Bibliotekę Publiczną w Zaborowie. Na imprezę przybyły dzieci wraz z rodzicami, babciami oraz dziadkami a zabawę poprowadziły cudowne Panie z "Przebieranka - prowadzenie imprez”. Dla najmłodszych przygotowano wspaniałe zabawy m.in.: pociąg, tańce, konkursy sprawnościowe. Nie mogło zabraknąć maskotki, a dzieci w trakcie przerwy między zabawami, aby złapać oddech, mogły zrobić sobie wspólne zdjęcie z kotkiem. Wspaniałe Panie z KGW Zaborów raczyły dzieci przepysznym popcornem oraz kolorową watą cukrową. W czasie imprezy panowała miła, wesoła i rodzinna atmosfera, a dzieci bawiły się wytrwale do samego końca. Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali paczki pełne słodyczy i mnóstwo cukierków ufundowanych przez naszych długoletnich sponsorów, a są nimi: Kółko Rolnicze Zaborów, Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Zaborów, którym składamy serdeczne podziękowania.

Podziękowania składamy również dzieciom i ich opiekunom za przybycie, liczny udział, przyjazną oraz wesoła atmosferę.

Zapraszamy za rok!!! 

Dzień Kota

W dniu 8 lutego 2024 r. bibliotekę odwiedziła grupa świetlicowa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani Kotka Dorotka przeczytała uczestnikom zajęć bajkę Anity Głowińskiej z serii Kicia Kocia pt.; „Zima”. Na dzieci czekały również kocie zagadki oraz zabawy ruchowe takie jak: kotki pija mleko, mały kotek, kotek i piłka oraz chodzi sobie kotek w koło.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz, Alicji Chmurze i Paulinie Błaś za udział w spotkaniu.  

Zimowe zabawy

W dniu 2 lutego bibliotekę odwiedziły dzieci świetlicowe ze szkoły podstawowej. Uczniowie z uwagą wysłuchali bajki Magdaleny Sroki pt.: „Zabawy na śniegu”, o sympatycznym Fenku, który nie może doczekać się wspaniałej, białej niespodzianki… Następnie na dzieci czekały zimowe zagadki i skojarzenia oraz zabawy ruchowe m.in.: ślady na śniegu, burza śnieżna, celny rzut, kulig oraz kalambury.

 

Dziękuję dzieciom, Paniom Jolancie Tutak i Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu.

Ferie z Biblioteką 2024

W czasie ferii dzieci się nudzą, dlatego biblioteka zorganizowała cykl zajęć dla nich, podczas zimowej przerwy w nauce. Odbyły się trzy spotkania, na których nie zabrakło zajęć plastycznych, gier i zabaw. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych spotkaniach, na których panowała wesoła i przyjazna atmosfera. Na zakończenie uczestnicy otrzymali drobne upominki za aktywny udział w zajęciach.

 

Dziękuję wszystkim dzieciom za udział w spotkaniach i zapraszam na kolejne, które odbędą się w czasie wakacji. 

Dzień Kubusia Puchatka

W dniu 23 stycznia 2024 roku, pani bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Głównym tematem spotkania był sympatyczny miś i jego przyjaciele ze Stumilowego Las, którzy do dziś bawią dzieci na całym świecie. Na początku wszyscy wyruszyliśmy w podróż do krainy Kubusia Puchatka. Następnie pani Dorota przeczytała bajkę pt.: Dla każdego kwiatów kosz”, z serii pt.: „Kubuś i Przyjaciele. Nie zabrakło tak lubianych przez dzieci zagadek oraz zabawy ruchowej „balonik”. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt.: „piękny sen dla Prosiaczka”.

 

Dziękuję dzieciom oraz Pani Justynie Wilusz za spotkanie. 

Pasowanie na czytelnika

W dniu 16 stycznia 2024 roku w Bibliotece Publicznej w Zaborowie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci znają już literki i powoli rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Pierwszoklasiści zanim zostali pasowani na czytelnika musieli rozwiązać pięć zadań, które sprawdzały m.in.: ich znajomość zasad poszanowania książek. Wśród zadań znalazły się: bajkowe zagadki, wylosuj i odgadnij, rozsypanki wyrazowe. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie znakomicie, następnie złożyli przysięgę czytelnika. Dzieci na pamiątkę tego spotkania dostały dyplom czytelnika oraz drobny upominek.


Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu, a pierwszoklasistów witam serdecznie w gronie czytelników biblioteki publicznej 

"Dwie Dorotki i Pani Zima"

W dniu 4 grudnia 2023 r. Biblioteka Publiczna w Zaborowie zorganizowała dla dzieci ze szkoły podstawowej spektakl teatralny pt.: „Dwie Dorotki i Pani Zima” w wykonaniu „Krak-Art” z Krakowa. Była to adaptacja baśni braci Grimm, znanej też pod tytułem „Pani Zima”. Spektakl uczy, że człowiek dobry, uczynny i pracowity w przeciwieństwie do leniwego i chciwego, może być szczodrze wynagrodzony przez los.


Serdecznie dziękuję dzieciom za aktywny udział, wszystkim paniom opiekunkom za obecność, a Pani dyrektor za udostępnienie sali gimnastycznej na czas przedstawienia. 

Nowości grudzień

Nowości grudzień

Dzień Pluszowego Misia

"Stary niedźwiedź mocno śpi
Stary niedźwiedź mocno śpi
My go nie zbudzimy bo się go boimy
Jak się zbudzi to nas zje
Jak się zbudzi to nas zje…"


We wtorkowy poranek do Szkoły Podstawowej w Zaborowie przybyła Pani Miś na spotkanie z przedszkolakami i uczniami klas I, II, III. Pani Renata zapoznała dzieci z historią pluszowego misia oraz przygotowała „misiowe” zagadki. Następnie uczestnicy spotkania bawili się i tańczyli z Panią Misiową. Po wyczerpujących zabawach dzieci posiliły się „małym co nieco” oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

 

Serdecznie dziękuję dzieciom i Paniom za udział w spotkaniu, a Pani Renacie Czech za twórczą współpracę.  

W krainie baśni

W dniu 24 listopada bibliotekę odwiedziła klasa II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Zajęcia zaczęły się od inscenizacji baśni pt.: „Calineczka” a następnie bawiliśmy się w zabawę jaki to tytuł?, bajkowe zagadki, chochlik w tytule oraz układaliśmy baśniowe puzzle, rozpoznawaliśmy rekwizyty z koszyczka, rozwiązywaliśmy bajkową krzyżówkę. Na zakończenie uczestnicy zajęć wzięli udział w zabawie „pomagamy Kopciuszkowi”, rozwijającej sprawność manualną.

 

Dziękuję dzieciom oraz Pani Elżbiecie Szeli za udział w spotkaniu.

Jesienne spotkanie z kolagenem

W czwartkowy wieczór 16 listopada w Bibliotece Publicznej w Zaborowie odbyło się jesienne spotkanie z kolagenem. Wspólnie gościliśmy Panią Agatę Ciubę z Gabinetu kosmetycznego Larii, która opowiedziała nam, o tym, że kolagen kolagenowi nierówny oraz przekazała nam bardzo dużą dawkę wiedzy. Uczestniczki spotkania poznały zalety tego popularnego produktu w kosmetologii oraz suplementacji. Po części teoretycznej, nastąpiła część praktyczna, czyli wspólne testowanie wybranych produktów na własnej skórze. Pani Agata służyła dobrą radą w doborze odpowiednich kosmetyków. Zakończeniem wieczoru była miła niespodzianka, a mianowicie dla wszystkich uczestniczek, Pani Agata przygotowała darmowy zabieg do wykorzystania w jej salonie kosmetycznym, oraz voucher o wartości 300 zł., który wylosowała Pani Kamila.

 

Dziękuję Pani Agacie oraz wszystkim uczestniczkom tego jesiennego spotkania za przybycie do biblioteki i cudowna atmosferę.

Trochę historii

11 listopada 2023 r. będziemy obchodzić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić to wydarzenie 8 listopada bibliotekę odwiedziła klasa III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Rozpoczynając spotkanie, przypomnieliśmy sobie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” i początkach państwa polskiego. Następnie wspólnie przeczytaliśmy legendę „O Popielu”. Kolejnym etapem zajęć była rozmowa na temat m.in.: zaborów, walki Polaków o odzyskanie niepodległości, symboli narodowych oraz bohaterów naszej Ojczyzny. W czasie spotkania nie zabrakło krzyżówki, quizu oraz pracy plastycznej.

 

Dziękuję uczniom oraz paniom Zofii Kałamarz i Bożenie Gwiżdż za mile spędzone chwile i możliwość porozmawiania na temat historii Naszego Narodu. 

Kto Ty jesteś? Polak mały…

W dniu 7 listopada, bibliotekę odwiedziła klasa I ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Z okazji nadchodzącego święta - odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie przeczytaliśmy legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”. Następnie pani bibliotekarka opowiedziała pierwszoklasistom o tym, jak dawno temu Polska utraciła swoje tereny i znalazła się pod zaborami: pruskim, austriackim i rosyjskim oraz o walce Polaków o odzyskanie niepodległości. W czasie spotkania nie zabrakło zagadek, krzyżówki oraz przepięknej pracy plastycznej, którą możemy podziwiać w bibliotece.

 

Dziękuję dzieciom oraz Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w zajęciach. 

Dzień Dyni

W dniu 31 października, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Z okazji Dnia Dyni, pani bibliotekarka przeczytała bajkę Paulette Bourgeois pt.: „Franklin i wielka dynia”. Następnie dzieci odgadywały, przygotowane dla nich zagadki o jesieni. Nie zabrakło dyniowych zabaw ruchowych m.in.: dyniowe kręgle, skoki przez dynie czy dyniowy slalom. Dużo radości sprawiła przedszkolakom zabawa z chustą animacyjną. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz paniom Jolancie Tutak oraz Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu. 

Jesienne spotkanie z kolagenem

 

Nowości październik 2023

Nowości październik 2023 

Światowy Dzień Mycia Rąk

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku pani bibliotekarka przeczytała bajkę Magdaleny Grucy pt.: „Myję ręce”. Następnie dzieci swobodnie wypowiadały się na temat: wiem, jak dbać o higienę rąk. Kolejnym etapem spotkania była zabawa tropiąca „poszukiwacze skarbów”. Nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych „mydło lubi zabawę” oraz „wiem, co z tym zrobić mam”. Przedszkolaki zafascynowane obserwowały eksperyment oraz z radością wzięły udział w doświadczeniu „wulkan z piany”. Na zakończenie zajęć narysowały niebezpieczną bakterię według własnego pomysłu. Prace dzieci można podziwiać na wystawie w bibliotece.

 

Dziękuję dzieciom oraz paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.

Nowości wrzesień 2023

Nowości wrzesień 2023

Przedszkolaki w Bibliotece

Biblioteka Publiczna na pierwszym spotkaniu po wakacjach miała zaszczyt gościć najmłodszych przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dla większości uczestników było to ich pierwsze spotkanie w bibliotece, dlatego na wstępnie dzieci z uwagą wysłuchały bajki Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie odbyła się pogadanka na temat: co to jest biblioteka, jak z niej korzystać oraz jak nazywa się pani, która wypożycza książki. Dzieci zapoznały się z rozmieszczeniem księgozbioru na półkach oraz kącikiem malucha. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wyglądają karty: zapisu, czytelnika, książki oraz pooglądać bajki dostępne w bibliotece. Dzieciom najbardziej spodobały się te, które miały: ruchome obrazki i elementy, puzzle, obrazki w 3D oraz dźwiękowe.

 

Dziękuję paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze oraz dzieciom za odwiedziny w bibliotece.

Wakacje z Biblioteką 2023

Biblioteka Publiczna w Zaborowie, jak co roku zorganizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci, które odbyły się w pierwszej połowie lipca. Na wszystkich czterech spotkaniach dzieci spędzały kreatywnie czas wykonując różne prace plastyczne. Po zajęciach plastycznych uczestnicy grali w gry planszowe, rozwiązywali krzyżówki, zagadki oraz quizy. Gdy pogoda dopisywała wychodziliśmy na pobliski plac zabaw, aby dzieci mogły zażyć ruchu i świeżego powietrza. Na zakończenie „Wakacji z Biblioteką”, za aktywny udział, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

 

Dziękuję dzieciom za miło spędzony czas w Bibliotece! 

Teatrzyk Kamishibai

W dniu 13 lipca Bibliotekę odwiedziła grupa świetlicowa przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci przywitał Czerwony Kapturek, który przeczytał im baśń braci Grimm. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania oraz świetnie poradziły sobie z baśniowymi zagadkami. Czerwony Kapturek przygotował również dla nich zabawy dydaktyczne m.in.: co jest w koszyczku?, droga do babci, baśniowe puzzle oraz uważaj na wilka. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały kolorowankę.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Międzynarodowy Dzień Owoców

W dniu 3 lipca bibliotekę odwiedziła grupa świetlicowa przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Owoców pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia witaminowe przyjęcie”. Przedszkolaki wypowiadały się jakie owoce najbardziej lubią oraz czy są one zdrowe. Nie zabrakło tak lubianych przez dzieci owocowych zagadek, puzzli oraz zabaw ruchowo-dydaktycznych. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, w nagrodę za udział w spotkaniu pani bibliotekarka przygotowała im malutki poczęstunek ze słodkich jabłek.


Dziękuję dzieciom oraz Paniom Magdalenie Pilch i Barbarze Stawarz za udział w zajęciach.

Wakacje z biblioteką

 

Nowości czerwiec 2023

Nowości czerwiec 2023

Książka jest jak ogród

Z okazji XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Biblioteka w Zaborowie zaprosiła przedszkolaków na wspólne zajęcia. Na początku pani bibliotekarka przeczytała dzieciom baśń Charlesa Parraulta pt.: „Kopciuszek”. Następnie przedszkolaki wypowiadały się na temat zachowania macochy oraz przyrodnich sióstr Kopciuszka. Nie zabrakło zabaw ruchowych m.in.: bajkowe postacie, uwaga wilk, zatrute jabłko, but dla kota czy tak lubiane baśniowe zagadki. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały bajkowe postacie.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz Elżbiecie Mendelowskiej i Barbarze Stawarz za miło spędzony czas w bibliotece. 

Zdrowe zęby mamy, bo zawsze o nie dbamy

W dniu 25 maja 2023 r. bibliotekę odwiedziła grupa dzieci świetlicowych ze szkoły podstawowej. Na początku wspólnie przeczytaliśmy bajkę Magdaleny Grucy pt.: „Jem zdrowo!”, która opowiada o tym, jak rodzice Fenka starają się przekonać go do zjedzenia zdrowej, warzywnej sałatki. Chłopiec jednak nie chce o tym słyszeć i ma własny pomysł na śniadanko…czekoladowe. Następnie odbyła się pogadanka na temat: jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie i zęby. Nie zabrakło zabaw ruchowych i dydaktycznych oraz tak lubianej przez dzieci pracy plastycznej.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu.  

Czy na świecie istnieje Gruffalo?

W dniu 23 maja 2023 r. bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku spotkania pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę Julii Donaldson pt.: „Gruffalo”. Historia opowiada o przygodach Małej Myszki, która wykazała się wielką odwagą oraz sprytem, gdy w ciemnym lesie spotkała Sowę, Węża, Lisa i głodnego Gruffalo… Następnymi punktami spotkań była pogadanka na temat wartości i cech charakteru, „gruffalowe puzzle” oraz tropienie śladów a na zakończenie praca plastyczna pt.: „Mój własny Gruffalo”.

 

Dziękuje dzieciom oraz Paniom Magdalenie Pilch oraz Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.  

Lekcja biblioteczna

Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, pani bibliotekarka zaprosiła na lekcje biblioteczną kl. I ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką, jej księgozbiorem, pracą bibliotekarza oraz historią książki. Atrakcją zajęć było samodzielne wykonanie przez dzieci karty katalogowej książki.

 

Dziękuję dzieciom oraz Pani Elżbiecie Szeli za udział w spotkaniu. 

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2023 pod hasłem „#Moja, Twoja, Nasza- Biblioteka!”

„Moja, Twoja, Nasza- Biblioteka!” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, w ramach którego biblioteka zaprosiła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej na spotkanie z Wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie Dominikiem Iskrzyckim. Dzieci z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego mogły poznać specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponuje OSP Zaborów. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta. Pan Strażak opowiedział dzieciom m.in.: jak należy zachować się podczas pożaru oraz jakie cechy charakteru powinien mieć strażak. Następnie wspólnie zwiedziliśmy tutejszą remizę strażacką, gdzie przedszkolaki mogły zapoznać się z profesjonalnym sprzętem strażackim. Dzięki życzliwości Druha Dominika dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki a także usiąść w wozie strażackim i poczuć się jak prawdziwy strażak. Dodatkową atrakcją było włączenie sygnału, tak charakterystycznego dla straży pożarnej.


Biblioteka wraz z przedszkolakami składa serdeczne podziękowanie Panu Wiceprezesowi OSP Zaborów Dominikowi Iskrzyckiemu, za tak atrakcyjne i pełne emocji spotkanie oraz za wieloletnią współpracę. 

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, bibliotekę odwiedziła klasa II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Uczniowie poznali jak funkcjonuje biblioteka, czym różni się od księgarni, jakie książki można w niej wypożyczyć oraz na czym polega praca bibliotekarza. Następnie drugoklasiści poznali dzieje książki na przestrzeni lat oraz jak one wyglądały kiedyś i dziś. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali samodzielnie kartę katalogową wybranej przez siebie książki.

 

Dziękuje dzieciom oraz Paniom Zofii Kałamarz oraz Brygidzie Nierodzie za udział w zajęciach. 

Nowości maj 2023

Nowości maj 2023

Ja i moje emocje

W dniu 28 kwietnia 2023 r. bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, a tematem przewodnim spotkania były emocje. Na początku pani bibliotekarka przeczytała bajkę Dominiki Gałki pt.: „Nieśmiałość”. Następnie odbyła się pogadanka na temat: co to są emocje, jakie uczucia znamy oraz po czym poznajemy, że ktoś przeżywa radość, złość, smutek itp. Nie zabrakło zabaw pokazujących nasze emocje takich jak: pociąg, kalambury, kartka złych emocji czy relaksacyjny masaż pleców. Na zakończenie spotkania dzieci namalowały na kartce swoje aktualne emocje.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Magdalenie Pilch i Alicji Chmurze za udział w zajęciach.  

Oddech dla ziemi

W dniu 21 kwietnia 2023 r. bibliotekę odwiedziła klasa III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi wspólnie porozmawialiśmy o środowisku, jego zagrożeniach, a także o tym jak dbać o naszą planetę. Wprowadzeniem do tematu spotkania była zabawa badawcza „wysypisko śmieci”. Trzecioklasiści poszukali w encyklopedii znaczenia słów: ekologia i środowisko. Zapoznali się również z pojęciem recyklingu czyli „ze starego coś nowego”. Segregowali zanieczyszczenia do odpowiednich grup oraz wypowiadali się jak możemy dbać o środowisko. Wspólnie posegregowaliśmy śmieci do odpowiednich worków. Pani bibliotekarka przeczytała Ekodekalog, a na zakończenie przeprowadziła doświadczenie „co się rozpuści”, mające na celu uświadomienie dzieciom, że nie wszystko w przyrodzie się rozkłada.

 

Dziękuje dzieciom oraz Pani Jolancie Tutak za spotkanie.

Konkurs Poezji 2023

Wraz z nadejściem wiosny, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Z tej okazji biblioteka zaprosiła klasę III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, wraz z wychowawczynią Panią Jolantą Tutak na czytanie i recytowanie ulubionych wierszy polskich poetów, m.in.: Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Pomimo tremy, mali recytatorzy świetnie poradzili sobie z deklamacją, a biblioteka nagrodziła wszystkich uczestników drobnymi upominkami.

 

Dziękuję dzieciom i Pani Jolancie Tutak za mile spędzony czas. 

Kto mi pomoże? Numery alarmowe

W dniu 27 lutego bibliotekę odwiedziła „zerówka” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, a tematem spotkania były numery alarmowe. Na początku Pani bibliotekarka przeczytała bajkę Magdaleny Grucy pt.: „Numer alarmowy”, którą dzieci z uwagą wysłuchały. Następnie wspólnie rozmawialiśmy o treści opowiadania. Ponieważ przedszkolaki uczą się także poprzez zabawę, nie mogło też jej zabraknąć. Były m.in.: „ważne telefony”, „na sygnale”, „prawda czy fałsz”, „niebezpieczeństwo” oraz „jak wezwać pomoc?”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną.

 

Dziękuję przedszkolakom oraz Paniom Elżbiecie Mendelowskiej oraz Barbarze Stawarz za udział w zajęciach. 

Dzień Dinozaura

24 lutego obchodziliśmy w bibliotece Dzień Dinozaura. Przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie przywitał dinozaur Pimpuś. Na początku przeczytał on bajkę Barbary Wicher pt.: „Pterodaktyl Olimpek i wielki dinozaur”. Następnie dzieci wspólnie z Pimpusiem bawiły się m.in. w: dinozaurowego berka, po śladach dinozaura oraz dino-puzzle. Nie zabrakło wyprawy do świata tych prehistorycznych zwierząt, czy eksperymentu „wybuch wulkanu”. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały obrazki przedstawiające bohatera dzisiejszego spotkania.

 

Dziękuje przedszkolakom oraz Paniom Katarzynie Błażej i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.

Zabawa choinkowa 2023

W niedzielę 29.01.2023 r. w Domu Strażaka, na zakończenie ferii zimowych, odbyła się coroczna zabawa choinkowa zorganizowana dla najmłodszych przez Bibliotekę Publiczną w Zaborowie. Na imprezę licznie przybyły dzieci wraz z rodzicami, babciami oraz dziadkami a zabawę poprowadziły cudowne Panie z "Przebieranka - prowadzenie imprez”. Dla najmłodszych przygotowano wspaniałe zabawy m.in.: pociąg, tańce, konkursy sprawnościowe. Nie mogło zabraknąć maskotek Olafa i Żabki. Dzieci w przerwach między zabawami, aby złapać oddech, mogły zrobić sobie wspólne zdjęcie z Olafem. W czasie imprezy panowała miła, wesoła i rodzinna atmosfera, a dzieci bawiły się wytrwale do samego końca. Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali paczki pełne słodyczy i mnóstwo cukierków ufundowanych przez naszych długoletnich sponsorów, a są nimi: Kółko Rolnicze Zaborów i Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Zaborów, którym składamy serdeczne podziękowania.

 

Podziękowania składamy również dzieciom i ich opiekunom za przybycie, liczny udział, przyjazną oraz wesoła atmosferę.

 

Zapraszamy za rok!!!

Zimowe Ferie z Biblioteką 2023

Wszystko co dobre kiedyś się kończy i tak było z „Zimowymi Feriami z Biblioteką”, które jak co roku organizowane są w naszej placówce. Podczas zimowej przerwy w nauce, odbyły się trzy spotkania, na których nie zabrakło zajęć plastycznych, gier i zabaw. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych spotkaniach, na których panowała wesoła i przyjazna atmosfera. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki za aktywny udział w zajęciach.

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom, za udział w spotkaniach i zapraszam na kolejne, które odbędą się w czasie wakacji.

Ferie z Biblioteką

W dniu 17 stycznia odbyły się pierwsze zajęcia feryjne dla dzieci. W czasie spotkania uczestnicy wykonali piękne laurki z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Nie zabrakło również wspólnych gier i zabaw.

 

Zapraszam do fotorelacji. 

Zabawa choinkowa

 

Ferie z biblioteką

 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Przytulanka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Z tej okazji bibliotekarki z Biblioteki Publicznej i Szkolnej w Zaborowie zorganizowały zajęcia dla przedszkolaków. Pani Renata zapoznała dzieci z historią pluszowego misia oraz przedstawiła poczet misiów, które podbiły świat. Następnie maluchy wspólnie bawiły się i tańczyły z Misiem Dorotką. Nie zabrakło tak lubianych przez dzieci zagadek oraz misiowej kolorowanki. Po wyczerpujących zabawach uczestnicy spotkania posilili się „małym co nieco”.

 

Serdecznie dziękuję dzieciom i Paniom za udział w spotkaniu, a Pani Renacie Czech za miłą współpracę. 

W świecie baśni Andersena

W dniu 16 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie z klasą II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Tematem zajęć były baśnie Hansa Christiana Andersena. Na początku poznaliśmy życiorys pisarza oraz wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy baśń pt.: „Głupi Jasio”. Opowiada ona o chłopcu zwanym Głupi Jasio, a który w rzeczywistości okazuje się najsprytniejszym ze wszystkich braci. To on właśnie zostanie nagrodzony i poślubi Księżniczkę Basiulindę. W trakcie spotkania nie zabrakło baśniowych zagadek, puzzli, krzyżówek oraz wykreślanek. Na zakończenie zajęć zagraliśmy w kalambury.

 

Dziękuję dzieciom i Pani Zofii Kałamarz za udział w spotkaniu.  

Zawodowy zawrót głowy

W dniu 9 listopada 2022 r. odwiedziłam Przedszkole Publiczne w Czudcu. W ramach programu „zawodowy zawrót głowy”, jako mama Karolka opowiadałam o pracy bibliotekarza. Na początku spotkania przedszkolaki z uwagą wysłuchały czym różni się biblioteka od księgarni, jak powstaje książka, na czym polega praca bibliotekarza oraz co trzeba zrobić, aby zapisać się do biblioteki. Wyjaśniłam dzieciom, że w bibliotece nie tylko mogą wypożyczyć książki i zwiedzić wystawy, lecz również brać udział w różnych spotkaniach organizowanych przez bibliotekę m.in.: głośnym czytaniu, Nocy Bibliotek, spotkaniach autorskich, zajęciach wakacyjnych i feryjnych i wielu innych. Następnie przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki Ewy Stadtmüller pt.: „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję pooglądać bajki przyniesione do przedszkola.


Dziękuję bardzo dzieciom za aktywny udział w spotkaniu, a Paniom za zaproszenie do przedszkola i możliwość zaprezentowania zawodu bibliotekarza.  

Nowości - Listopad 2022

Nowości - Listopad 2022

Dzień Postaci z Bajek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani Sowa przeczytała bajkę pt.: „Puchatkowe zaklęcie”, a dzieci świetnie odgadywały przygotowane dla nich bajkowe zagadki. Wspólnie bawiliśmy się w zabawy ruchowe takie jak: bajkowe postacie, zatrute jabłko, uwaga wilk oraz buty dla kota. Następnie dzieci zamieniły się w Kopciuszka i miały za zadanie oddzielić kaszę od fasoli, jest to świetna zabawa, która rozwija sprawność manualną dziecka. Na zakończenie spotkania przedszkolaki pięknie pokolorowały bajkowe postacie. Pamiętajmy, że to święto jest dobrą okazją, by wspólnie z dzieckiem sięgnąć po ulubione bajki.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Magdalenie Pilch oraz Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.

Lekcja biblioteczna z klasą III

W dniu 25 października odbyła się lekcja biblioteczna z klasą III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Trzecioklasiści poznali jak funkcjonuje biblioteka, czym różni się od księgarni, jakie książki można w niej wypożyczyć i czym zajmuje się bibliotekarz. Uczniowie wysłuchali informacji o rodzajach katalogów, jakie znajdują się w bibliotece (alfabetyczny, rzeczowy i tytułowy). Zostali zapoznani z rozmieszczeniem księgozbioru oraz dowiedzieli się jakie informacje zawarte są na karcie katalogowej. W celu utrwalenia wiadomości uczniowie samodzielnie opracowali kartę katalogową dla wybranej przez siebie książki, a na zakończenie nauczyli się wyszukiwać książek na półkach.

 

Serdecznie dziękuję uczniom oraz Pani Jolancie Tutak za udział w spotkaniu.  

Nowości październik 2022

Nowości październik 2022

Światowy Dzień Zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze SP w Zaborowie. Na początku spotkania wspólnie przeczytaliśmy bajkę E. Stadtmüller pt.: „Jak skrzat Jagódka misia z zającem pogodził” oraz „List od Azorka” A. Bober. Następnie odbyła się pogadanka na temat treści listu. Dzieci określiły niewłaściwe zachowania właścicielki Azorka oraz podały przykłady prawidłowego traktowania zwierząt. Nie zabrakło tak lubianych przez przedszkolaków zagadek, zabaw ruchowych, naśladowczych oraz pracy plastycznej.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 29 września 2022 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci, a czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Z tej okazji Pani bibliotekarka odwiedziła grupę średniaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę Magdaleny Sroki pt.: „Skarby jesieni”, którą dzieci uważnie wysłuchały. Następnie odbyła się pogadanka na temat aktualnej pory roku. Przedszkolaki aktywnie brały udział w zabawach ruchowych oraz wykonały piękna prace plastyczną.

 

Dziękuję dzieciom oraz paniom Magdalenie Pilch i Alicji Chmurze za miłe spotkanie. 

Nowości sierpień 2022

Nowości sierpień 2022

Światowy Dzień Tygrysa

W dniu 28 lipca 2022 roku bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze szkoły podstawowej. Dzieci przywitał wesoły Tygrysek, który przeczytał im bajkę pt.: „Dzień przyjaźni”. Opowiada ona o tym jak w Stumilowym Lesie wszyscy przygotowywali się do Dnia Przyjaźni i wspólnego świętowania. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki oraz tygryskowej rady, że prawdziwy przyjaciel zawsze o Tobie pamięta! Wesoły Tygrysek urozmaicił spotkanie ciekawostkami o zwierzętach egzotycznych, zagadkami oraz wesołymi zabawami.

 

Dziękuję dzieciom oraz paniom za wakacyjną akcję. 

Czym pachnie lato?

22 lipca 2022 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie”, którą dzieci z uwagą wysłuchały. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z ułożeniem owocowych puzzli oraz letnimi zagadkami. Następnie odbyły się zabawy ruchowe m.in.: koszyczki, koło ratunkowe czy smoczy ogon. Z kolei opowieść ruchowa zabrała nas na wycieczkę w góry. Na zakończenie spotkania dzieci zajadały się świeżo zerwanymi borówkami.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Elżbiecie Szeli oraz Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu. 

Dzień pszczółki Mai

Historia pszczółki Mai rozpoczęła się w 1912 roku w Berlinie. W tym czasie drukiem ukazały się opowiadania niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa pt.: „Pszczółka Maja i jej przygody”. Na podstawie książki powstał serial animowany o przygodach małej bohaterki, którą dziś wszyscy znają i kochają. Z okazji Dnia Pszczółki Mai, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. W trakcie spotkania przeczytaliśmy bajkę pt.: „Powrót do ula”. Następnie odbyła się pogadanka na temat pszczół; dzieci dzieliły się wiedzą o tych pożytecznych stworzeniach, dlaczego są one nam tak potrzebne oraz jakie dźwięki wydają. W czasie spotkania nie zabrakło zabaw ruchowych oraz plastycznych.

 

Dziękuję dzieciom oraz paniom Elżbiecie Szeli i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Nowości lipiec 2022

Nowości lipiec 2022

Nowości czerwiec 2022

Nowości czerwiec 2022

Kicia Kocia na placu zabaw

W czwartkowy poranek 26 maja 2022 roku biblioteka gościła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia na placu zabaw”, z serii o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Historyjka opowiadała o tym jak Kicia Kocia wybrała się na nowy plac zabaw. Kotka bała się trochę obcych dzieci oraz wysokiej zjeżdżalni. Jednak przezwyciężyła te strachy i znalazła nowych przyjaciół. Następnie przedszkolaki opowiadały jakie zasady panują na placu zabaw oraz pokolorowały obrazek przedstawiający Kicię Kocię.

 

Dziękuję paniom i dzieciom za udział w spotkaniu. 

Teatrzyk Kamishibai

25 maja 2022 roku w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie, którego tematem był japoński teatrzyk kamishibai, czyli teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii. Wykorzystuje ona plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki lub opowiadania. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały „Bajki o żabkach” Benedeka Eleka oraz „Szukając Marudka” Kumiko Yamamoto.

 

Dziękuję paniom oraz dzieciom za miło spędzony czas w bibliotece. 

Ach…te emocje!

W dniu 24 maja 2022 roku biblioteka gościła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pani bibliotekarka przeczytała bajkę Magdaleny Grucy pt.: „Złość” z serii o przygodach małego liska Fenka. Następnie odbyła się pogadanka na temat: co to są emocje oraz po czym poznajemy, że ktoś przeżywa radość, złość, smutek itp. Nie zabrakło zabaw pokazujących nasze emocje takich jak: pociąg, kalambury. Przedszkolaki nauczyły się również sposobów jak pozbyć się gniewu i złych zachowań. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały „słoiczek dobrych emocji”.


Dziękuję paniom Elżbiecie Szeli i Barbarze Stawarz oraz dzieciom za udział w spotkaniu.

Z Biblioteką nie nudzimy się!!!

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU, biblioteka zaprosiła klasę trzecią ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie do wspólnego świętowania. Uczniowie zagrali w wyjątkową grę planszową, przygotowaną specjalnie na tą okazje. Zadania jakie czekały na dzieci to m.in.: niedokończone fragmenty, kalambury, skąd ja cię znam. Trzecioklasiści świetnie poradzili sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Gra okazała się bardzo emocjonująca i trzymająca w napięciu do ostatniej chwili.

 

Serdecznie dziękuję dzieciom i Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Katarzynie Błażej za wspaniale spędzony czas w Bibliotece, ponieważ z Biblioteką nie nudzimy się!!

Tydzień Bibliotek 2022 pod hasłem „#Biblioteka – świat w jednym miejscu”

„Biblioteka - świat w jednym miejscu” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, w ramach którego biblioteka zaprosiła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie na spotkanie z Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie Bartłomiejem Drążkiem. Pan Strażak opowiedział dzieciom m.in.: jak wygląda praca strażaka, jak należy zachować się podczas pożaru, jakie cechy charakteru powinien mieć strażak oraz czy straż pożarna zajmuje się tylko gaszeniem pożarów. Następnie wspólnie zwiedziliśmy tutejszą remizę strażacką, gdzie dzieci mogły zapoznać się z profesjonalnym sprzętem strażackim. Dzięki życzliwości Druha Bartłomieja przedszkolaki mogły przymierzyć hełm strażacki a także usiąść w wozie strażackim i poczuć się jak prawdziwy strażak. Dodatkową atrakcją było włączenie sygnału, tak charakterystycznego dla straży pożarnej.

 

Biblioteka wraz z dziećmi składa serdeczne podziękowanie Panu Prezesowi OSP Zaborów Bartłomiejowi Drążek, za tak atrakcyjne i pełne emocji spotkanie. 

Spotkanie z Panem Leśniczym Leszkiem Iskrzyckim

6 maja 2022 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, biblioteka zaprosiła dwie grupy przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie na spotkanie z panem leśniczym Leszkiem Iskrzyckim- Prezesem Koła Łowieckiego „Bażant” w Czudcu. Pan Leszek opowiedział o swojej pracy, a także o lesie i mieszkających w nich zwierzętach. Jasno wytłumaczył wszystkim dzieciom, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki dowiedziały się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę, czyli jak i kiedy możemy je dokarmiać. Atrakcją spotkania były pokazane przez pana leśniczego poroża, rogi oraz kły dzików. Podczas spotkania pan Leszek zadawał przedszkolakom wiele pytań i zagadek, z którymi dzieciaki wyśmienicie sobie poradziły. A na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane słodkimi cukierkami.


Biblioteka wraz z dziećmi składa serdeczne podziękowanie panu leśniczemu Leszkowi Iskrzyckiemu za fascynujące spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

W świecie baśni…

W dniu 29 kwietnia bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku spotkania dzieci odbyły „lot balonem”, który przeniósł ich do świata baśni… A Pani bibliotekarka przeczytała baśń „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, którą przedszkolaki z uwagą wysłuchały. Następnie dzieci zmieniły się w Kopciuszka i musiały posegregować klocki odpowiednimi kolorami. Nie zabrakło zabaw ruchowych: „uwaga wilk”, „Calineczka” czy „kto został zaczarowany” oraz baśniowych zagadek. Na zakończenie spotkania przedszkolaki pokolorowały obrazek przedstawiający Czerwonego Kapturka i wilka.


Dziękuję dzieciom i Paniom Magdalenie Pilch i Alicji Chmurze za miło spędzone chwile w świecie baśni…

Nowości - kwiecień 2022

Nowości - kwiecień 2022

Spotkanie z ornitologiem Panem Grzegorzem Totą

W dniu 12 kwietnia 2022 r. biblioteka miała zaszczyt gościć ornitologa Pana Grzegorza Totę, a w spotkaniu udział wzięła klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pan Grzegorz z wielką pasją opowiadał dzieciom o ciekawostkach związanych z ptakami, wyjaśnił im na czym polega zawód ornitologa. W związku z aktualna pora roku, czyli wiosną, nie zabrakło tematu migracji ptaków. Uczniowie dowiedzieli się na czym ona polega oraz jakie ptaki migrują a jakie zostają u nas cały rok. Pan Grzegorz pokazał dzieciom jak wyglądają odpowiednie budki dla ptaków, oraz wytłumaczył im jakich błędów unikać budując je samemu. Uczniowie z uwagą słuchali Pana ornitologa oraz zasypywali go morzem pytań. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści mieli okazję zaobserwować przez profesjonalną lornetkę ptaki żyjące w okolicy.

 

Serdecznie dziękuję Panu Grzegorzowi za cudowne i wspaniałe spotkanie a dzieciom i Paniom za udział w nim.

Konkurs Poezji 2022

Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku, to święto obchodzone corocznie 21 marca, którego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji Biblioteka w Zaborowie zaprosiła uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej na konkurs poezji. Trzecioklasiści przygotowali i pięknie deklamowali wiersze polskich poetów, m.in.: Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Młodzi uczestnicy pomimo tremy wspaniale poradzili sobie z recytacją, a w nagrodę otrzymali drobne upominki.

 

Serdecznie dziękuję dzieciom oraz Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Katarzynie Błażej za udział w konkursie. 

Jak to z żabką było?

W dniu 18 marca bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Żaby, dzieci przywitała Wesoła Żabka, która przeczytała dzieciom bajkę Heleny Bechlerowej pt.: „O żabkach w czerwonych czapeczkach.” Następnie przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki oraz jak wyglądają żabki. Nie zabrakło zabaw ruchowych takich jak: „żaby i bocian”, „żabie łapki”, „żabka je” oraz tak lubianych przez dzieci zagadek. Na zakończenie spotkania dzieci pokolorowały pięknie obrazek.

 

Serdecznie dziękuję dzieciom oraz Paniom Magdalenie Pilch i Alicji Chmurze za miłe spotkanie i zabawę.

Święto z książką

Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn, Biblioteka w Zaborowie zaprosiła wszystkich Czytelników i miłośników książek do wspólnej zabawy pt.: „Święto z książką”. Co należało zrobić aby wziąć udział w akcji? Wystarczyło jedynie przyjść do biblioteki w dniach 1-11 marca i wypożyczyć książki, a na wszystkich Czytelników i Małych i Dużych czekał drobny upominek wraz z życzeniami. Zabawa wzbudziła wiele ciepłych uśmiechów oraz pozytywnych reakcji. W akcji promującej czytelnictwo wzięło udział 32 osoby.
Serdecznie dziękuję wszystkim Czytelnikom za liczny udział w zabawie i podjęcie nowej formy promocji czytelnictwa.

 

A oto kilka zdjęć. 

Dzień Kobiet

 

Z Biblioteką nie ma nudy

24 lutego odbyło się ostatnie spotkanie w ramach „Ferii z Biblioteką”. Na zajęciach dzieci wykonały przepiękną prace plastyczną przedstawiającą groźnego smoka. Następnie wspólnie spędziliśmy czas na grach i zabawach. W czasie spotkania nie mogło zabraknąć tak lubianych zagadek i krzyżówek. Na zakończenie zajęć feryjnych dzieci dostały drobne upominki. Serdecznie dziękuję uczestnikom spotkań za miło i kreatywnie spędzony czas w Bibliotece.

Kolorowe zimowe szaleństwa

22 lutego odbyły się kolejne zajęcia feryjne dla dzieci pt.: „Kolorowe zimowe szaleństwa”. Ponieważ za oknem szaro, buro i ponuro, uczestnicy zajęć wykonali piękną prace plastyczną przedstawiającą kolorowe drzewo, wykorzystując przy tym patyczki kosmetyczne. Nie zabrakło gier, zabaw oraz ciekawych zimowych krzyżówek i wykreślanek.

Koty rządzą

18 lutego odbyły się pierwsze zajęcia feryjne pt.: „Koty rządzą”, zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę w Zaborowie. Dzieci w związku z obchodzonym świętem mruczusiów, wykonały przepiękne kociaki z wykorzystaniem tektury i włóczki oraz obrazek cieniowany kredkami. Następnie wspólnie graliśmy w gry planszowe m.in.: super farmer oraz bingo. 

Dzień Kota

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. Z tej okazji bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku spotkania pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę pt.: „Dziesięć małych kotków”, opowiadającą o kotkach, które wybrały się z mamą na spacer. Następnie przedszkolaki rozwiązywały ciekawe zagadki o kotkach. Nie zabrakło zabaw: „znane koty” i „kotek i piłka” oraz pracy plastycznej.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Magdalenie Pilch i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Ferie z Biblioteką

 

Tuż przed gwiazdką

W czwartkowy, grudniowy poranek do biblioteki zawitały przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na dzieci czekał już Elfik, który przeczytał im bajkę Barbary Supeł pt.: „Tuż przed gwiazdka” - opowiada ona o tym, że w wiosce Świętego Mikołaja trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i każdy ma pełne ręce roboty. Przedszkolaki chętnie opowiadały Elfikowi o tym, z czym kojarzą im się święta Bożego Narodzenia. Nie zabrakło oczywiście zabawy ruchowej - wyprawa z Elfikiem po choinkę, puzzli świątecznych oraz tak lubianych przez dzieci zagadek czy pracy plastycznej. Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z Elfikiem.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Elżbiecie Szeli, Barbarze Stawarz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Świąteczny zawrót głowy

W grudniowe przedpołudnie odbyło się przedświąteczne spotkanie z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na powitanie przeczytaliśmy wspólnie bajkę Davida Mellinga pt.: „Święta Misia Tulisia”, a następnie rozmawialiśmy na temat przeczytanej historii. Kolejnym etapem spotkania była pogadanka na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z radością opowiadały o zwyczajach panujących w czasie tych świąt. Nie zabrakło zabaw m.in.: „ślady na śniegu”, „celny rzut” oraz „policz i skreśl”. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały piękną kartkę świąteczną, którą zabrały ze sobą do domu.

 

Dziękuję dzieciom i paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.  

Nowości listopad 2021

Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w ramach zadania "dofinansowanie dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0"

Dzień Kredki

22 listopada przypada Dzień Kredki, z tej okazji bibliotekarka odwiedziła Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Zaborowie. Na początku spotkania przedszkolaki wysłuchały „Bajki o zielonej kredce.” Następnie odpowiadały co można robić kredkami oraz rozwiązywały kolorowe zagadki. Przedszkolaki dowiedziały się czym różni się rysowanie od kolorowania, wykonały zadanie „policz kredki” oraz pięknie pokolorowały kolorowankę. Wspólnie bawiliśmy się do piosenki „Kolorowe kredki”. Na zakończenie spotkania dzieci dosłały baloniki, które zabiorą ze sobą do domu.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.  

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada w rocznicę urodzin Walta Disney’a czyli 5 listopada. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić dzieci do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy czy poznawania nowych słów. Dlatego w tym dniu bibliotekę odwiedziła klasa trzecia ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku spotkania uczniowie wysłuchały listu od Dobrej Wróżki, która to prosiła ich o pomoc, ponieważ Czarnoksiężnik Kadabra rzucił zły czar na krainę bajek i wszystko się w nich pomieszało. Dzieci miały do wykonania 8 trudnych zadań, ale z każdym z nich poradziły sobie znakomicie. Dzięki temu w świecie bajek zapanował ład i porządek.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Elżbiecie Mendelowskiej i Katarzynie Błażej za udział w spotkaniu.

Dzień Miłośników Pluszaków

28 października obchodzimy Dzień Miłośników Pluszaków, jest to święto nie tylko dla dzieci, bo przecież nawet dorośli mają swoich ulubieńców, którzy pomagali im kiedyś przespać spokojnie noc. Z tej okazji bibliotekę odwiedziły młodsze dzieci z przedszkola w Zaborowie. Na początku spotkania wspólnie przeczytaliśmy bajkę pt.: „Prezent od serca”, następnie odbyła się krótka pogadanka na temat pluszaków. Dzieci z radością opowiadały o swoich ukochanych maskotkach. W czasie zajęć nie zabrakło różnych zabaw m.in: misiowych puzzli, porannej gimnastyki, czy opowiadania ruchowego „co robi miś?”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pięknie prace plastyczną.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w zajęciach. 

Pasowanie na czytelnika

W dniu 6.10.2021 r. w bibliotece odbyło się, uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zaborowie na czytelnika biblioteki. Dzieci znają już literki i powoli rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Pierwszoklasiści zanim zostali pasowani na czytelnika musieli rozwiązać sześć zadań, które sprawdzały m.in.: ich znajomość zasad poszanowania książek. Wśród zadań znalazły się: bajkowe zagadki, worek z niespodzianką, rozsypanki wyrazowe. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie znakomicie, następnie złożyli przysięgę czytelnika oraz mogli wypożyczyć swoje pierwsze książeczki. Dzieci na pamiątkę tego spotkania dostały dyplom czytelnika oraz drobny upominek.

 

Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu, a pierwszoklasistów witam serdecznie w gronie czytelników biblioteki publicznej.

Światowy Dzień Zwierząt

Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i przypada na 4 października. Cele święta są od lat niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. W tym dniu bibliotekę odwiedziły młodsze dzieci z przedszkola w Zaborowie. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowieści pt.: „Jeżyk” z książki „Jestem przedszkolakiem: jesień”, następnie odbyła się pogadanka na temat dzikich zwierząt. Dzieci opowiadały jak należy dbać o zwierzęta, nie tylko te domowe. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć tak lubianych przez dzieci zagadek, zabawy ruchowej oraz pracy plastycznej.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Marcie Szaro i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odwiedziłam Przedszkole Publiczne w Czudcu. W ramach programu „zawodowy zawrót głowy” jako mama Karolka opowiadałam o pracy bibliotekarza. Na początku spotkania przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”, następnie wyjaśniłam dzieciom: co to jest biblioteka, czym się różni od księgarni, na czym polega praca bibliotekarza oraz co trzeba zrobić aby zapisać się do biblioteki. Wyjaśniłam dzieciom, że w bibliotece nie tylko mogą wypożyczyć książki i zwiedzić wystawy, lecz również brać udział w różnych spotkaniach organizowanych właśnie przez bibliotekę m.in.: Nocy Bibliotek, głośnym czytaniu, spotkaniach autorskich, zajęciach wakacyjnych i feryjnych i wielu innych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wyglądają karty: zapisu, czytelnika, książki oraz pooglądać bajki przyniesione do przedszkola.

 

Dziękuję bardzo dzieciom za aktywny udział w spotkaniu, a Paniom za zaproszenie do przedszkola i możliwość zaprezentowania zawodu bibliotekarza. 

Spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką

W dniu 1 października 2021 roku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką, autorką książek, scenariuszy teatralnych, wierszy, tekstów piosenek oraz słuchowisk radiowych. Pani Wioletta Piasecka urodziła się w Elblągu, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz ekonomię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Wśród książek Pani Wioletty możemy wyróżnić m.in.: Karol Wojtyła zanim został papieżem, Ignaś (biografia Ignacego Jana Paderewskiego), Faustynka (biografia Faustyny Morzyckiej), Tańczące czarownice, Andersen. W poszukiwaniu szczęścia (biografia) oraz wiele, wiele innych. Głównym tematem spotkania była książka Pani Wioletty pt. „Ignaś. Opowieści patriotyczne". Bohaterem książki jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania. Czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu? Pani Wioletta Piasecka przybliżyła młodym czytelnikom postać Ignacego Jana Paderewskiego, który przyczynił się w dużym stopniu do utworzenie niepodległego państwa polskiego.

 

A oto fotorelacja ze spotkania, które na długo pozostanie w naszej pamięci. 

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

 

Światowy Dzień Jabłka

Światowy Dzień Jabłka to najlepsza sposobność do pokazania dzieciom jak wiele ten owoc ma im do zaoferowania. Jabłka są pełne witamin oraz błonnika, a ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność. Warto zachęcać wszystkich, aby jedli jabłka nie tylko od święta, dlatego Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci z uwagą wysłuchały „Bajeczki o małym jabłuszku” Agnieszki Galicy. Następnie przedszkolaki sprawdziły swoją wiedzę w quizie o jabłkach. Nie zabrakło zabaw ruchowych takich jak: wędrujące jabłko i jabłkowy wyścig. Dzieci wykonały piękną prace plastyczna, a na zakończenie odbyła się degustacja jabłek, soku jabłkowego oraz pamiątkowe zdjęcie.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Elżbiecie Szeli i Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu.  

Fenek w Bibliotece

W dniu 13.09.2021 r. bibliotekarka odwiedziła Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Zaborowie. Przedszkolaki uważnie wysłuchały bajki pt.: „Biblioteka” Magdaleny Grucy o przygodach Liska Fenka. Następnie Pani bibliotekarka wyjaśniła dzieciom: co to jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza oraz co trzeba zrobić aby zapisać się do biblioteki. Maluchy miały okazję zobaczyć jak wyglądają karty: zapisu, czytelnika, książki oraz pooglądać bajki przyniesione do przedszkola. Przedszkolakom najbardziej spodobały się te, które miały: ruchome obrazki, puzzle, obrazki w 3D oraz dźwiękowe. Na zakończenie spotkania dzieci pięknie pokolorowały obrazek przedstawiający głównego bohatera bajki czyli Fenka.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za zaproszenie do Przedszkola.

Nowości sierpień 2021

Nowości sierpień 2021

Wakacje z Biblioteką!!!

Biblioteka Publiczna w Zaborowie, jak co roku zorganizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci, które odbywały się w sierpniu. W związku z nadal panującą sytuacją, również w tym roku liczba uczestników została ograniczona do 8. Na wszystkich czterech spotkaniach dzieci spędzały kreatywnie czas wykonując prace plastyczne m.in.: mój własny kosmos, wyspę Minionków, dinozaura, odciski ręki z masy solnej czy własnoręcznie zrobione mydło. Po zajęciach plastycznych uczestnicy grali w gry planszowe, rozwiązywali krzyżówki, zagadki i quizy. Gdy pogoda dopisywała wychodziliśmy na pobliski plac zabaw i boisko sportowe, aby dzieci mogły zażyć ruchu i świeżego powietrza. Na zakończenie „Wakacji z Biblioteką”, za aktywny udział, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

 

Dziękujemy dzieciom za miło spędzony czas w Bibliotece!

Informacja!!

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 15.07.2021 r. do 30.07.2021r. Biblioteka Publiczna w Zaborowie będzie nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego.

Kicia Kocia nad morzem

W dniu 13 lipca bibliotekę odwiedziła grupa świetlicowa przedszkola w Zaborowie. Na powitanie przeczytaliśmy bajkę Anity Głowińskiej pt.: „Kicia Kocia nad morzem” a następnie rozmawialiśmy na temat przeczytanej bajki. Dzieci z radością opowiadały jak spędzą resztę wakacji i co będą robić w czasie trwającego lata. Bawiliśmy się wspólnie w: „zagadkowy kapelusz” , „koło ratunkowe” oraz połącz w pary i znajdź różnicę, ale największą atrakcją zajęć było malowanie na folii, na której powstały piękne wakacyjne obrazy.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Zofii Kałamarz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.

Światowy Dzień Czekolady

Na 7 lipca przypada Światowy Dzień Czekolady. Czekolada, którą chyba wszyscy uwielbiają to najpopularniejsza słodkość na świecie, wszystkim smakuje i poprawia humor. 7 lipca możemy ją jeść bez ograniczeń, bo to Światowy Dzień Czekolady! Z tej okazji biblioteka zaprosiła grupę świetlicową do wspólnego świętowania tego w „słodkiego” dnia. Na początku spotkania przeczytaliśmy bajkę Anny Bednarek pt.: „Czekoladowa kraina”. Następnie odbyła się pogadanka na temat właściwości i rodzajów czekolady. Dzieci z chęcią wzięły udział w zabawach: „wiem, co jem”, „magicznym koszyczku” oraz „sałatka owocowa”. A na zakończenie spotkania uczestników czekała słodka niespodzianka.

 

Dziękuję dzieciom i paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Czerwony Kapturek w Bibliotece

2 lipca 2021 roku bibliotekę odwiedziła grupa świetlicowa z przedszkola w Zaborowie. Dzieci uważnie wysłuchały bajki pt.: „Czerwony kapturek” i odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Kolejnym etapem spotkania była zabawa pt.: „co jest w koszyczku?”, czyli rozpoznawanie przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku. Kolejnymi atrakcjami były: zabawa matematyczna „kwiatki Czerwonego Kapturka” oraz zabawa ruchowa „droga do babci”. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały piękną pracę plastyczną przedstawiającą Czerwonego Kapturka.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Zofii Kałamarz i Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu. 

Wakacje z biblioteką

 

Wakacje tuż, tuż…

W dniu 24 czerwca bibliotekarka odwiedziła dzieci świetlicowe w Szkole Podstawowej w Zaborowie, a tematem spotkanie były wakacje. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę pt.: „Papuga Polly na wakacjach”, z serii książeczek poświęconych uroczej bajkowej śwince Peppie i jej przygodom. Bajeczka opowiadała o tym, jak Peppa z bratem i rodzicami musiała zaopiekować się papugą dziadków, którzy wyjechali na wakacje. Było to bardzo trudne zadanie, ale świnki świetnie sobie poradziły. Następnie dzieci opowiadały jakie mają plany na wakacje. Na zakończenie spotkania pomalowały pięknie kolorowankę ze świnką Peppą.


Dziękujemy dzieciom i Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za zaproszenie na ostanie spotkanie przed wakacjami.  

Bezpieczne wakacje

W dniu 18.06.2021 roku biblioteka gościła dzieci z klasy pierwszej SP wraz z wychowawczynią. Przeczytane opowiadanie Beaty Ostrowickiej pt. „112” było inspiracją do dyskusji z uczniami na temat: bezpiecznych wakacji i zachowania w chwilach zagrożenia; jak na nie reagować i gdzie szukać pomocy. Natomiast ilustracje czytanego opowiadania w pełni zobrazowały niebezpieczne sytuacje, jakie mogą spotkać dzieci w codziennym życiu. Pierwszoklasiści świetnie orientowali się w temacie i chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach. Nie mogło się obejść bez zabaw dydaktycznych np. „Wolno, nie wolno”, krzyżówki wakacyjnej oraz „słoneczka z radami” na wakacje, z którymi uczniowie radzili sobie znakomicie.


Dziękujemy dzieciom i Pani Jolancie Tutak za miło spędzone chwile w bibliotece. 

Nowości czerwiec 2021

 Nowości czerwiec 2021

Przedszkolaki z wizytą w Bibliotece

W dniu 11 czerwca do biblioteki z wizytą zawitały przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku spotkania została zaprezentowana bajka pt.: „O złotym jajku”, z japońskiego teatrzyku Kamishibai. Taka forma czytania bajki była dla przedszkolaków nowością i bardzo się im spodobała. Dzieci uważnie słuchały i śledziły towarzyszące opowiadaniu ilustracje. Następnie przedszkolaki wysłuchały wiersza pt. „Skarga książki” i odpowiadały na pytanie „jak dbać o książki?”. Były bajkowe zagadki, karty pracy - policz książki, oraz praca plastyczna.

 

Dziękujemy dzieciom i Paniom Zofii Kałamarz i Barbarze Stawarz za udział w spotkaniu.

Konkurs Poezji 2021

W dniu 10 czerwca 2021 r. Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs poezji dla klasy trzeciej SP w Zaborowie. Spotkanie rozpoczęło się zadaniem „znajdź mnie w słowniku” a następnie uczestnicy wyjaśniali –„czym jest poezja?” oraz „kim jest poeta?”. Najważniejszą częścią konkursu było, recytowanie przez uczniów, wybranych wierszy polskich poetów, m.in.: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Aleksandra Fredry. Pomimo tremy, mali recytatorzy świetnie poradzili sobie z deklamacją, a biblioteka nagrodziła wszystkich uczestników dyplomami i drobnymi upominkami.

 

Dziękujemy dzieciom i Pani Elżbiecie Szeli za udział w konkursie.  

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Pani bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Spotkanie zaczęło się japońskim teatrzykiem Kamishibai. Dzieciom została zaprezentowana bajka pt.: „O złotym jajku” Uli Ziobro. Dla przedszkolaków było to pierwsze spotkanie z taką formą czytania i spotkało się z pozytywną reakcją. Dzieci w skupieniu słuchały i śledziły towarzyszące opowiadaniu ilustracje. Kolejnymi etapami spotkania było rozwiązywanie baśniowych zagadek, zabawa teatralna „Zagraj to”, oraz tak lubiana przez dzieci praca plastyczna.


Dziękujemy przedszkolakom i paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

„Book challenge” podejmij wyzwanie - przyjdź do Biblioteki i ustrzel dla siebie książkę!

 Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka w Zaborowie zorganizowała akcję pod hasłem „Book challenge” - podejmij wyzwanie i ustrzel dla siebie książkę. Zabawa składała się z trzech prostych kroków. Czytelnik odwiedzający bibliotekę strzelał rzutką w tarczę, strzałka wskazała pole ze słowem kluczem, a pod nim krył się zestaw książek, spośród których Czytelnik mógł wybrać jedną do przeczytania. Na tarczy strzeleckiej znajdowało się kilka tajemniczych kategorii, można więc było ustrzelić m.in. książkę z czerwonym motywem, lub z drzwiami na okładce. Dodatkowo dla każdego uczestnika podejmującego wyzwanie czekał drobny upominek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem Czytelników.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zabawie i podjęcie nowej formy promocji czytelnictwa.

Nowości maj 2021

Nowości maj 2021

Światowy Dzień Pszczół

21 maja z okazji Światowego Dnia Pszczoły, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na początku przeczytaliśmy bajkę Ewy Stadtmüller pt.: „Jak skrzat Jagódka uratował pszczoły”. Następnie dzieci opowiadały o tym co już wiedzą o pszczołach i dlaczego pszczoły są nam potrzebne. Kolejnym etapem były „pszczele opowieści”, czyli cykl życia pszczoły. Głównymi atrakcjami spotkania, które bardzo ucieszyły przedszkolaków, były zabawy ruchowe m.in.: zapylanie kwiatków, zbieranie nektaru do plastrów miodów z użyciem chusty animacyjnej, pszczoły i kwiat oraz slalom pszczółek. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały piękną pracę plastyczną.

 

Dziękuję dzieciom i paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za mile spędzony czas w Bibliotece.

„Book challenge” podejmij wyzwanie - przyjdź do Biblioteki i ustrzel dla siebie książkę!

Akcja pod hasłem „Book challenge” - podejmij wyzwanie i ustrzel dla siebie książkę składa się z trzech prostych kroków. Czytelnik odwiedzający bibliotekę strzela rzutką w tarczę, strzałka wskazuje pole ze słowem kluczem, a pod nim kryje się zestaw książek, spośród których Czytelnik może wybrać jedną do przeczytania. Na tarczy strzeleckiej znajdują się kilka tajemniczych kategorii, można więc m.in. wylosować książkę w czerwonej okładce, lub z drzwiami na okładce. W taki sposób Czytelnik podejmuje „Book Challenge”, czyli wyzwanie czytelnicze zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek.

Nowości kwiecień 2021

Nowości kwiecień 2021

Kiedy jest wiosna?

W dniu 19 marca 2021 roku bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z zerówki wraz z wychowawczynią, a tematem spotkania była wiosna. Dzieci wysłuchały bajki z serii „Przygody Fenka” pt.: „Wiosna w ogrodzie” Magdaleny Sroki. Następnie układały kwiaty, pory roku w grupach 3-5 osobowych i rozwiązywały wiosenne zagadki. Przedszkolaki wymieniały jakie są zwiastuny wiosny, oraz wykonały pracę plastyczno-techniczną- hiacynt z przygotowanych elementów. Na zakończenie spotkania odbyła się zabawa ruchowa do opowiadania „Wiosenny spacer”.

 

Dziękuję dzieciom i Paniom Zofii Kałamarz i Barbarze Stawarz za miło spędzony wspólnie czas. 

18 marca Światowy Dzień Recyklingu

16 marca 2021 roku biblioteka gościła klasę drugą wraz z wychowawczynią. Wprowadzeniem do tematu spotkania była zabawa badawcza „wysypisko śmieci”. Następnie przeczytaliśmy opowiadanie pt.: „O rosnącej górze śmieci od czasów ludzi pierwotnych”. Dzieci zapoznały się z procesem zaśmiecania środowiska, pojęciem recyklingu i z oznaczeniami opakowań ekologicznych. Wspólnie posegregowaliśmy śmieci do odpowiednich koszy. Kolejnym etapem spotkania była „burza mózgów” do zagadnienia „jak możemy dbać i chronić nasze środowisko?” Na zakończenie drugoklasiści wykonali pracę plastyczną.

 

Dziękujemy dzieciom i Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w spotkaniu.

Dzień Dentysty

W dniu 2 marca 2021 roku bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie.

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Dentysty przeczytaliśmy bajkę Anny Prudel pt.: „Zębolądki”. Następnie dzieci opowiadały jak dbają o swoje zęby i czy były już na swojej pierwszej wizycie u lekarza stomatologa. Nie zabrakło zabaw: dydaktycznej „Zdrowy ząb i chory ząb”, naśladowczej „Myjemy zęby”, czy ruchowej „Zęby w szeregu”. Przedszkolaki wykonały również piękną pracę plastyczną przedstawiającą zdrowego zęba.

 

Dziękuję dzieciom i paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu.

Dzień niedźwiedzia polarnego

26 lutego 2021 roku bibliotekę odwiedziła klasa druga ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z wychowawczynią, a tematem spotkania był niedźwiedź polarny. Na początku dzieci odpowiadały na pytania m.in..: - gdzie mieszkają misie polarne?, - czym się żywią?, -jaki tryb życia prowadzą?. Nie zapomnieliśmy również porozmawiać o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniu środowiska, które obecnie bardzo zagrażają wyginięciu tego gatunku. Wspólnie porównaliśmy niedźwiedzia polarnego z brunatnym. Przeprowadziliśmy doświadczenie, dzięki któremu wiemy dlaczego niedźwiedzie nie marzną i jak tkanka tłuszczowa chroni je przed zimnem. Uczniowie wykonali piękną prace plastyczną, a na zakończenie spotkania wspólnie stworzyliśmy lapbook'a zawierającego główne informację o niedźwiedziach polarnych.

 

Dziękuję dzieciom i Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w spotkaniu.

„Walentynki z książką w ciemno”

Walentynki to świetna okazja do zakochania… się w czytaniu, bo książka to świetny kompan na długie zimowe wieczory, bezsenne noce, wypady urlopowe czy wspólny odpoczynek. Dlatego w tym roku Biblioteka w Zaborowie zaprosiła wszystkich czytelników i miłośników książek do wspólnej walentynkowej zabawy pt.: „Walentynki z książką w ciemno”. Akcja trwała od 1 do 14 lutego i miała na celu zachęcić do wyboru książki, ale bez oceniania jej po okładce. Dlaczego? Wybierając nową książkę do czytania, często kierujemy się autorem, przeczytaną recenzją, opinią innych osób albo cudną okładką. Zdarzyć się może, że w ten sposób przeoczymy prawdziwy skarb ukryty w nieatrakcyjnym opakowaniu. Co należało zrobić aby wziąć udział w zabawie? Wystarczyło jedynie przyjść do biblioteki i wypożyczyć specjalnie opakowaną książkę z ukrytym autorem i tytułem. Akcja wzbudziła wiele ciepłych uśmiechów oraz pozytywnych reakcji. Mamy nadzieję, że wybór książki w ciemno wpłynął na poszerzenie gustów czytelniczych. Przecież to randka w ciemno a na niej wszystko może się wydarzyć…

 

Serdecznie dziękujemy Czytelnikom za liczny udział w zabawie i podjęcie nowej formy promocji czytelnictwa.

Walentynki

 

„Ferie z Biblioteką”

W związku z pandemią coroczne zajęcia feryjne niestety nie mogły się odbyć, dlatego Biblioteka Publiczna w Zaborowie zorganizowała konkurs plastyczny pt.: „Nasze zimowe góry- krajobraz gór polskich.” Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: 5-9 lat i 10-15 lat.


W dniu 20.01.2021 r. komisja w składzie: Pani Alina Rykała, Pani Halina Zaręba, Pani Małgorzata Kucab postanowiła przyznać:

 

W kategorii pierwszej:
I miejsce ex aequo – Katarzyna O. i Sebastian K.
II miejsce- Eryk O.
III miejsce- Antoni K.


Wyróżnienie: Wojciech N., Ksawery B., Milena K., Maja K.


W kategorii drugiej:
I miejsce- Julia G.
II miejsce- Dagmara Cz.
III miejsce- Magdalena Z.
Wyróżnienie- Patryk K.


Serdeczne gratulacje dla zwycięzców konkursu, ponadto wszyscy biorący udział w konkursie otrzymują nagrody. Pokonkursową wystawę prac można obejrzeć w Bibliotece Publicznej w Zaborowie oraz na Facebooku i stronie internetowej placówki. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Konkurs plastyczny

 

Regulamin konkursu

Coraz bliżej święta….

18 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Tematem spotkania były zbliżające się święta i związane z nimi tradycje. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „Wigilijna koszula”. Odbyła się również pogadanka o zwyczajach Bożonarodzeniowych praktykowanych w domach. Następnym etapem spotkania były zabawy orientacyjno- ruchowe: „wyprawa po choinkę” i „ślady na śniegu”. Na zakończenie dzieci wykonały piękną prace plastyczną. Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom oraz Paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze za udział w spotkaniu. 

Nowości październik 2020

Nowości październik 2020

Biblioteka wita i zaprasza dzieci do świata książek

Biblioteka publiczna na pierwszym spotkaniu po wakacjach miała zaszczyt gościć najmłodszych przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dla większości uczestników było to ich pierwsze spotkanie w bibliotece, dlatego na wstępnie odbyła się pogadanka na temat: co to jest biblioteka, jak z niej korzystać oraz jak nazywa się pani, która wypożycza książki. Następnie dzieci zapoznały się z rozmieszczeniem księgozbioru na półkach i kącikiem malucha. Przedszkolaki były bardzo ciekawe i zaangażowane, uważnie wysłuchały bajki: „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej i wiersza Danuty Wawiłow „Trójkątna bajka”. Na koniec spotkania wykonały swoją własną zakładkę do książki.

 

Dziękuję paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze oraz dzieciom za odwiedziny w bibliotece.

Nowości wrzesień 2020

Nowości wrzesień 2020

Nowości książkowe

Nowości książkowe, które zostały zakupione ze środków Funduszy Komisji Alkoholowej z Urzędu Gminy Czudec.

Nowości sierpień 2020

Nowości sierpień 2020 

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 19.08.2020 r. do 1.09.2020r. Biblioteka Publiczna w Zaborowie będzie nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego.

Wakacje z Biblioteką!!!

Jak co roku w Bibliotece Publicznej w Zaborowie zostały zorganizowane wakacyjne zajęcia dla dzieci, które odbyły się w pierwszej połowie lipca. W związku z panującą sytuacją, w tym roku liczba uczestników została ograniczona do 8. Na spotkaniach dzieci spędzały kreatywnie czas wykonując prace plastyczne m.in.: z kiri-origami płaskie z koła, indiański pióropusz czy kule do kąpieli. Po zajęciach plastycznych uczestnicy grali w gry planszowe, rozwiązywali krzyżówki i quizy. Gdy pogoda dopisywała wychodziliśmy na pobliski plac zabaw, aby dzieci mogły zażyć trochę ruchu. Na zakończenie „Wakacji z Biblioteką” uczestnicy spotkań za aktywny udział otrzymali upominki.

 

Dziękujemy dzieciom za miło spędzony czas w Bibliotece!

Nowości w bibliotece lipiec 2020

Nowości w bibliotece lipiec 2020

Zajęcia wakacyjne

Nowości czerwiec 2020

 Nowości czerwiec 2020

Nowości maj 2020

Nowości maj 2020

Cykl spotkań z „Gruffalo”

Miesiąc luty w bibliotece poświęcony był książce Julii Donaldson pt.: „Gruffalo”. Odbyły się trzy spotkania z „zerówką”, klasą II i III w trakcie, których dla dzieci został zorganizowany mini teatrzyk na podstawie tytułowej bajki. Uczestnicy spotkań z zainteresowaniem wysłuchali przygód Małej Myszki, która wykazała się wielką odwagą, przebiegłością i sprytem, gdy w ciemnym lesie spotkała Sowę, Węża, Lisa i głodnego Gruffalo… Następnymi punktami spotkań była pogadanka na temat wartości i cech charakteru oraz tropienie śladów a na zakończenie praca plastyczna pt.: „Mój własny Gruffalo”.

 

Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniach i miłą zabawę.

 

Zapraszam do fotorelacji ze spotkań.

Zerówka
Zerówka
Zerówka
Zerówka
Zerówka
Klasa II
Klasa II
Klasa II
Klasa II
Klasa II
Klasa III
Klasa III
Klasa III
Klasa III
Klasa III

Zimowe Ferie z Biblioteką!!!

Wszystko co dobre kiedyś się kończy i tak było z „Zimowymi Feriami z Biblioteką”, które jak co roku organizowane są w naszej placówce. Podczas zimowej przerwy w nauce, odbyły się cztery spotkania, na których nie zabrakło zajęć plastycznych, gier i zabaw. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych spotkaniach, na których panowała wesoła i przyjazna atmosfera.

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom, za tak liczny udział w spotkaniach i zapraszam na kolejne takie zajęcia, które odbędą się w czasie wakacji.

 

Składam serdeczne podziękowania Panom Strażakom za udostępnienie świetlicy strażackiej na czas zajęć.

Zabawa karnawałowa 2020

W niedzielę 19.01.2020 r. w Domu Strażaka, na półmetku ferii zimowych, odbyła się coroczna zabawa karnawałowa zorganizowana dla najmłodszych przez Bibliotekę Publiczną w Zaborowie. Na imprezę licznie przybyły dzieci wraz z rodzicami, babciami oraz dziadkami a zabawę poprowadził „Animinek” z Ropczyc. Dla najmłodszych przygotowano wspaniałe zabawy m.in.: pociąg, tańce, konkursy sprawnościowe. Nie mogło zabraknąć baniek mydlanych czy sztucznego śniegu, a niespodzianką była wizyta Marshalla z Psiego Patrolu. Dzieci w przerwach między zabawami, aby złapać oddech, mogły zjeść popcorn i watę cukrową. W czasie imprezy panowała miła, wesoła i rodzinna atmosfera, a dzieci bawiły się wytrwale do samego końca. Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali paczki pełne słodyczy i mnóstwo cukierków ufundowanych przez naszych długoletnich sponsorów, a są nimi: Kółko Rolnicze Zaborów i Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie, którym składamy serdeczne podziękowania.
 

Składamy podziękowania dzieciom i ich opiekunom za przybycie, liczny udział, przyjazną i wesoła atmosferę.

 

Zapraszamy za rok!!!
 

Zabawa karnawałowa

Ferie

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

W dniu 13.12.2019 r. bibliotekarka odwiedziła „zerówkę” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia wspólnie przeczytaliśmy bajkę o tematyce świątecznej, po której odbyła się pogadanka o zwyczajach bożonarodzeniowych i krótki quiz, stworzony specjalnie dla dzieci. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały prace plastyczną i zaśpiewały piękną kolędę.

 

Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu.

Święta… święta…tuż, tuż…

W zabieganym okresie przedświątecznym, bibliotekę odwiedziła klasa II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z wychowawczynią. Aby poczuć magię zbliżających się świąt, przeczytaliśmy wspólnie „Święta Misia Tulisia” Davida Mellinga. Bajka ta opowiada o niedźwiadku, który ma ogromną ilość gwiazdkowych przytulańców do rozdania swoim bliskim. Miś w zabawny sposób podpowiada, jak możemy spędzić Święta Bożego Narodzenia. Pierwszaki same podzieliły się swoimi pomysłami, a także opowiedziały jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywowane są w ich domach. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci wykonały piękną kartkę świąteczną, którą wręczą swoim bliskim.

 

Dziękuję dzieciom i Pani Elżbiecie Mendelowskiej za udział w spotkaniu.

„Na misiowych urodzinach- najważniejsza jest rodzina”

W tym roku Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy 28 listopada. Biblioteka zaprosiła do Szkoły Podstawowej w Zaborowie krakowski Teatr „Maska”, który wystawił spektakl pt.: „Na misiowych urodzinach- najważniejsza jest rodzina”. W widowisku poznajemy Misię Matysię, której zbliżają się urodziny i z tej okazji organizuję przyjęcie dla najbliższych członków rodziny. Matysia rozdała specjalne zaproszenia, na których zaznaczyła, że nie chce żadnych prezentów, ponieważ sama obecność rodziny sprawi jej największą radość. Niestety kiedy nadchodzi dzień przyjęcia, nikt nie przychodzi… czy rodzina zapomniała? Czy miała ważniejsze sprawy? Wkrótce najbliżsi zrozumieją swój błąd i postanowią zrobić Matysi niespodziankę.

 

Biblioteka pierwszy raz gościła Teatr „Maska” z Krakowa, który sprawił dzieciom ogromną przyjemność i radość w tym specjalnym Dniu Pluszowego Misia.

 

Dziękujemy za miłe przyjęcie, aktywny udział dzieci, wszystkim paniom opiekunkom za obecność, a Pani dyrektor za udostępnienie sali gimnastycznej na czas przedstawienia.
 

Nowości listopad 2019

Nowości listopad 2019

Pasowanie na czytelnika

W dniu 20.11.2019r. odbyło się w bibliotece uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zaborowie na czytelnika biblioteki. Dzieci nauczyły się już literek i powoli rozpoczynają swoja przygodę z książkami. Pierwszoklasiści zanim zostali pasowani na czytelnika, musieli wykazać się znajomością baśni, bajek i wierszy. Stworzyliśmy wspólnie regulamin poszanowania książki, który znajduje się na wystawce w bibliotece. W nagrodę za poprawne odpowiedzi dzieci złożyły przysięgę i mogły wypożyczyć swoje pierwsze książeczki. Na pamiątkę dostały dyplom czytelnika i zakładkę z wypisanymi na niej prośbami książki.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.

Kto ty jesteś? - Polak Mały

W listopadowe przedpołudnie bibliotekę odwiedziła klasa II wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Szelą. Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat spotkania brzmiał: „Kto ty jesteś?- Polak mały.” Na początku wspólnie przeczytaliśmy legendę pt. „O Lechu, Czechu i Rusie”. Następnie rozmawialiśmy na temat symboli narodowych, bohaterach naszej ojczyzny oraz zobaczyliśmy na mapie, jak zmieniały się granice państwa polskiego na przestrzeni wieków. Nie zabrakło zagadek związanych z polskimi legendami oraz quizu prawa-fałsz, który sprawdził wiedzę uczniów na temat Polski. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali piękną prace plastyczną.

 

Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu.

Nowości wydawnicze październik

Nowości wydawnicze październik

Dzień Zwierząt z klasą trzecią

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Z tej okazji biblioteka zaprosiła na spotkanie klasę trzecią wraz z wychowawczynią Panią Zofią Kałamarz. Na początku przeczytaliśmy bajkę Pawła Beręsewicza pt.: „Akcja ratunkowa”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wypowiadali się na temat zwierząt i ich praw. Nie zabrakło tak lubianych przez dzieci zagadek, krzyżówki i literowej rozsypanki.

 

Dziękujemy Pani i dzieciom za mile spędzony czas w bibliotece.

4 października - Światowy Dzień Zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, biblioteka gościła klasę pierwszą wraz z wychowawczynią. Na początku spotkania przeczytaliśmy bajkę Rafała Wejnera pt.: „O tym jak do pięknej rzeki człowiek wpuścił brudne ścieki”. Następnie odbyła się pogadanka o tym jak dbać o wszystkie zwierzęta i rośliny, oraz jaki powinien być odpowiedzialny właściciel psa. Pierwszoklasiści wzorowo przyporządkowali odpowiedni obrazek do grupy zwierząt, a na zakończenie spotkania wykonali przepiękne sowy.

 

Dziękujemy pani i dzieciom za udział w spotkaniu.

Dzień Spadającego Liścia- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

26 września wraz z przedszkolakami obchodziliśmy dwa wyjątkowe święta, a były to: Dzień Spadającego Liścia i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji przeczytaliśmy książkę z serii „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” pt.: „Kiedy jest jesień” i opowiadanie „ Bajka o kolorach jesieni”. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadań i pięknie odpowiadały na zagadki związane z obecną porą roku. Na zakończenie spotkania wykonały pracę plastyczną „Jesienne drzewko”.

 

Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas w bibliotece.

Nowości - wrzesień 2019

Nowości - wrzesień 2019 

„W świecie wierszy Juliana Tuwima”

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 w Łodzi, zmarł 27 grudnia 1953 w Zakopanem – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor skeczy i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji 125. rocznicy urodzin poety, biblioteka zaprosiła kl. II Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z wychowawczynią na pierwsze powakacyjne spotkanie. Dzieci zagrały w nietypową grę planszową „W świecie wierszy J. Tuwima”, przygotowaną specjalnie na tą okazję. Miała ona sprawdzić wiedzę dzieci związaną z wierszami naszego polskiego poety. Zadania jakie czekały na dzieci to m.in.: dokończenie fragmentu wiersza, wymienienie trzech utworów poety czy kalambury. Zabawa była przednia i bardzo emocjonująca.

 

Dziękujemy uczniom i Pani Elżbiecie Szeli za udział w spotkaniu.
 

Wakacje z Biblioteką 2019!!!

Tak jak w poprzednich latach, również w tym roku biblioteka zorganizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci, które odbyły się w pierwszej połowie lipca. Największym zainteresowaniem cieszyły się prace plastyczne, z wykorzystaniem różnych technik i materiałów. Nie zabrakło również krzyżówek, quizów i wykreślanek, tak lubianych przez dzieci. Aktywnie spędziliśmy czas grając m.in. w: badmintona, klasy, „Królu, ile kroków?”, czy w prawie zapomnianą grę w kapsle! Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki za aktywny udział w spotkaniach.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za miło spędzony czas w Bibliotece. Do zobaczenia za rok!!!
 

Nowości wydawnicze sierpień 2019

Nowości wydawnicze sierpień 2019

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 15 do 31 lipca 2019 roku Biblioteka Publiczna w Zaborowie będzie nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. 
 
Przepraszamy
 

Nowości wydawnicze czerwiec 2019

Nowości wydawnicze czerwiec 2019

Bezpieczne wakacje

W dniu 14.06.2019 r. bibliotekę odwiedziła „zerówka” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, korzystając z pięknej pogody spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu przed Domem Strażaka w Zaborowie. To już ostatnie takie zajęcia z dziećmi w roku szkolnym, dlatego postanowiliśmy przypomnieć sobie kilka zasad bezpieczeństwa na wakacje. Wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie B. Ostrowickiej pt.: „112” i wiersz A. Bobera pt.: „Bezpieczne wakacje”, z których dzieci przypomniały sobie jakie są numery alarmowe do służb ratowniczych. Nie zabrakło zabaw dydaktycznych takich jak: „Wolno czy nie wolno”, czy „Słoneczko z radami”.  Najwięcej uśmiechów wywołało odegranie z podziałem na role opowiadania „Kareta”.
 

Dziękuję Paniom i dzieciom za mile spędzony czas.

Wakacje z Biblioteką!

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

To największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego” przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Z tej okazji biblioteka zaprosiła najmniejszych przedszkolaków na głośne czytanie bajki pt.: „ Franklin i noc pod namiotem”. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania i z radością podzielili się swoimi planami na zbliżające się wakacje. Na koniec spotkania w związku ze zbliżającym się Dniem Taty przedszkolaki wykonały piękną laurkę.
 

Dziękuję Paniom Renacie Czech i Alicji Chmurze oraz dzieciom za mile spędzony czas wśród książek.
 

„Żyjmy zdrowo- kolorowo”

„Różne sposoby na wredne choroby” Anny Mikity były tematem przewodnim kolejnych zajęć dla dzieci w bibliotece. Uczniowie klasy II dowiedzieli się co robić aby być zdrowym i zdrowo się odżywiać. Wspólnie stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia, a także rozwiązaliśmy krzyżówkę „skojarzeniową”. Atrakcją spotkania była zrobiona przez dzieci pyszna sałatka owocowa, którą na koniec ze smakiem zjedliśmy.

 

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas w bibliotece.

„Świat baśni”

W majowy poranek na zakończenie trwania Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z klasą I Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci z uwagą wysłuchały baśni Jana Christiana Andersena pt.: „Brzydkie kaczątko”. Pierwszaki dowiedziały się, że nie możemy oceniać kogoś tylko po wyglądzie zewnętrznym, ale najważniejsze jest jego wnętrze  - czy jest się miłym, życzliwym i dobrym dla drugiej osoby. Nie zabrakło mini testu, który miał na celu sprawdzić wiedzę naszych uczestników ze znajomości baśni. Tradycyjnie na zakończenie spotkania, dzieci wykonały przepiękną pracę plastyczną, którą wręczą za niedługo swoim mamom.
 

Dziękujemy pani i dzieciom za mile spędzony czas w bibliotece.

Tydzień Bibliotek 2019 pod hasłem „#BIBLIOTEKA”

„#BIBLIOTEKA” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, w ramach którego biblioteka zaprosiła „zerówkę” na głośne czytanie bajki Czesława Janczarskiego pt.: „Jak Wojtek został strażakiem”. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanego tekstu a w nagrodę wspólnie zwiedziliśmy tutejszą remizę strażacką. Dzięki życzliwości pana strażaka przedszkolaki mogły przymierzyć hełm strażacki a także usiąść w wozie strażackim i poczuć się jak prawdziwy strażak. Dodatkową atrakcją było włączenie sygnału, tak charakterystycznego dla straży pożarnej.

 

Biblioteka wraz z dziećmi składa serdeczne podziękowanie panu Grzegorzowi Iskrzyckiemu Naczelnikowi OSP w Zaborowie, za tak atrakcyjne i pełne emocji spotkanie.

Dzień Ziemi- Jestem Eko!

W tym roku Dzień Ziemi obchodziliśmy z klasą pierwszą Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci z radością wysłuchały bajki z serii Agi Bagi pt.: „Stos odpadków”, a wprowadzeniem do tematyki spotkania było doświadczenie „Wysypisko śmieci” z użyciem ręcznika jednorazowego, pisaków i wody. Nie zabrakło pogadanki na temat: „Recykling - czyli ze starego coś nowego”.  Pierwszaki dowiedziały się jak długo rozkładają się poszczególne śmieci i co mogą zrobić aby dbać o środowisko. Na zakończenie spotkania wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem pianki do golenia i barwników spożywczych.
 

Dziękujemy Pani Elżbiecie Szeli i dzieciom za mile spędzony czas w bibliotece.
 

Kwietniowe spotkanie z książką

Z okazji „Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci” bibliotekę odwiedziła klasa I wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Szelą. A ponieważ zbliżają się święta tematem spotkania była Wielkanoc.  Na początku przeczytaliśmy bajkę Katarzyny Najman pt.:  „Wielkanocne opowieści”, następnie wspólnie opowiadaliśmy o tradycjach wielkanocnych w naszych domach. Nie zabrakło również, tak lubianej przez dzieci pracy plastycznej- tym razem był to milusi króliczek, którego dzieci zabrały ze sobą do domu.
Dziękujemy dzieciom i pani za mile spędzony czas w bibliotece.
 

Nowości wydawnicze

Nowości wydawnicze

Światowy Dzień Poezji

Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Z tej okazji biblioteka zaprosiła klasę IV wraz z wychowawczynią Panią Beatą Wiśniowską na czytanie i recytowanie ulubionych wierszy polskich poetów. W czasie spotkania rozmawialiśmy wspólnie o tym czym jest poezja, kim jest poeta i czy każdy z nas może napisać wiersz. Na zakończenie spotkania za piękne recytowanie wierszy biblioteka nagrodziła uczestników książeczkami o polskich przysłowiach.
 

Dziękujemy dzieciom i pani za mile spędzony czas.
 

Wiosna, wiosna, ach to ty

W dniu 19.03.2019r. bibliotekę odwiedzili drugoklasiści wraz z wychowawczynią Panią Zofią Kałamarz. Na początku spotkania wspólnie przeczytaliśmy bajkę z serii Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham pt.: „Kiedy jest wiosna”. Opowiadającą o Małym Brązowym Zajączku, który uwielbia bawić się wiosną, bo wiosną wszystko kwitnie i rośnie. Nawet on sam. Następnie dzieci zmierzyły się z krzyżówką , quizami i zagadkami dotyczącymi zwiastunów wiosny. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali piękną prace plastyczną z wykorzystaniem rolki, papieru i kwiatów.
 

Dzień Dentysty w przedszkolu

W ramach współpracy Biblioteki Publicznej i Szkoły Podstawowej w Zaborowie bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków w szkole, gdzie wspólnie obchodziliśmy Dzień Dentysty. Na początku dzieci wysłuchały bajki pt.: „Miś Remiś i bolący ząb”, która opowiada o misiu łakomczuszku, który uwielbia jeść lizaki i jego pierwszej wizycie u dentysty. Uczestnicy spotkania z chęcią podzielili się swoimi doświadczeniami. Następnym etapem były zgadywanki dentystyczne i przyjemna praca plastyczna.
 

Dziękujemy Pani i dzieciom za mile spędzony czas i zapraszamy do biblioteki.

Ferie 2019

Biblioteka w Zaborowie również w tym roku nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach i dla nich w czasie ferii zimowych zorganizowała cztery spotkania.  Nie zabrakło prac plastycznych, uwielbianych przez dzieci, a były nimi: zimowy reniferek, kartki walentynkowe czy maski kota.  W chwili wytchnienia uczestnicy grali w gry planszowe, układali puzzle czy rozwiązywali krzyżówki i quizy. Tegoroczne ferie upłynęły pod znakiem miłej i przyjaznej zabawy, o czym świadczy liczba dzieci biorących udział w zajęciach było ich 20.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas  i zapraszamy na kolejne takie zajęcia, które odbędą się na wakacjach.

Do zobaczenia!

Zabawa karnawałowa

W niedzielę 3.02.2019 r. w Domu Strażaka odbyła się coroczna zabawa karnawałowa zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną dla najmłodszych mieszkańców Zaborowa. Na imprezę przybyły dzieci wraz z rodzicami, babciami lub dziadkami. Dla najmłodszych przygotowano wspaniałe zabawy, które prowadziła Pani Agnieszka z psem Chasem z Psiego Patrolu. Były tańce-wigibańce, konkursy sprawnościowe, pasowanie na rycerza, a także duże bańki mydlane. W czasie zabawy panowała miła, wesoła i przyjazna atmosfera, a dzieci bawiły się wytrwale do samego końca. Na zakończenie uczestnicy otrzymali paczki pełne słodyczy i dużo cukierków ufundowanych przez naszych corocznych sponsorów, a są nimi: Kółko Rolnicze Zaborów i Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie, którym serdecznie dziękujemy. 

 

Składamy podziękowania dzieciom i opiekunom za przybycie, liczny udział  i zapraszamy za rok!!!
 

„Mała Książka – Wielki Człowiek”

Jesienią  2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu i jej filie zostały zakwalifikowane do projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”.  Projekt ten skierowany jest do najmłodszych czytelników – trzylatków. Akcja ta ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki oraz czytania swoim dzieciom od najmłodszych lat. W ramach projektu Instytutu Książki, każdy  trzylatek (z rocznika 2015), który przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, na którą składają się : „Pierwsze wiersze dla…” i Kartę Małego Czytelnika. W książce znajdują się znane wiersze poetów m.in.: Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Na Kartę dziecko otrzymuje każdorazowo naklejkę „sówkę”, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę z księgozbioru dziecięcego. W nagrodę za zebranie 10-ciu naklejek czeka imienny dyplom. W naszej bibliotece jako pierwszy Dyplom Małego Czytelnika otrzymał Ksawery, któremu serdecznie gratulujemy.

Ferie 2019

Zabawa Karnawałowa

Świąteczne czytanie

W ramach akcji głośnego czytania dzieciom, 12 grudnia bibliotekę odwiedziły najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Wesołe Boże Narodzenie” Patrycji Zarawskiej. Z bajki dowiedziały się, że Wigilia Bożego Narodzenia to uroczysty dzień, o ile oczywiście w porę wszystko do niej przygotujemy. Dzieci z chęcią opowiadały jak u nich wyglądają świąteczne przygotowania. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali piękne kartki świąteczne z bałwankiem  w roli głównej.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i miłą zabawę.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Zaborowie, przy współpracy biblioteki publicznej i biblioteki szkolnej, został zorganizowany Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione maskotki, a na spotkanie przybył też sam Miś. Dzieci z radością przywitały „Puchatego Gościa” oraz chętnie brały udział w licznych zabawach ruchowych, zgadywankach i quizach związanych oczywiście z misiami. Po wyczerpujących zabawach uczestnicy spotkania posilili się „małym Co nieco” i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
 

Serdecznie dziękujemy dzieciom i Paniom za udział w spotkaniu -  do zobaczenia za rok.
 

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada 1918 r. spełnił się sen wszystkich Polaków - państwo polskie narodziło się na nowo; po trzech rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, Wolna Polska powróciła na mapę świata. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości -  bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Rozpoczynając spotkanie, przypomnieliśmy sobie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”  i początkach państwa polskiego. Następnie rozmawialiśmy na temat symboli narodowych i bohaterów naszej Ojczyzny. Dzieci wykazały się znajomością wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka” i wykonały piękne prace przedstawiające symbole narodowe,  które możemy podziwiać na wystawie w bibliotece. Dziękujemy uczestnikom spotkania, pani Zofii Kałamarz za mile spędzone chwile i możliwość porozmawiania na temat historii Naszego Narodu.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

W dniu 5 listopada obchodziliśmy z klasą pierwszą Szkoły Podstawowej w Zaborowie Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. W tym dniu przypomnieliśmy sobie cudowny świat bajek i baśni, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Dzieci uważnie wysłuchały baśni „O wawelskim smoku, królu Kraku i szewcu Skubie”. Następnie pierwszaki musiały zdjąć zaklęcie rzucone przez złego czarodzieja Kadabrę i rozwiązać 10 zadań, aby przywrócić ład i porządek w świecie bajek. Dziękujemy klasie pierwszej i pani Elżbiecie Szeli za udział w spotkaniu.

Spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską

W dniu 25 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Zaborowie odbyło się spotkanie z wspaniałą pisarką Panią Renatą Piątkowską. Pani Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych autorek publikacji dla najmłodszych; ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Jest autorką takich książek jak: „Wieloryb”, „Dziadek na huśtawce”, „Paluszek”. Tematem spotkania była książka Pani Renaty pt. „Wszystkie moje mamy” jest to opowieść o dzieciństwie Szymona Baumana. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. Losy małego Szymka Baumana to przykładowa historia jednego z bardzo wielu dzieci żydowskich, które uratowała Irena Sendlerowa (pseudonim „Jolanta”) wyprowadzając je z getta i umieszczając po aryjskiej stronie w przybranych rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Pani Irena zawsze powtarzała, że „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Sama ocaliła tych światów 2500. Dzięki posiadanej przepustce pracownika do zwalczania chorób zakaźnych w getcie, mogła praktycznie bez większych przeszkód przekraczać jego granice. Pani Renata Piątkowska przybliżyła młodym czytelnikom postać Ireny Sendlerowej, skromnej bohaterce trudnych czasów w bardzo przystępny i ciekawy sposób, natomiast Pani Malwina Kożurno przytoczyła słuchaczom fragmenty książki. A oto fotorelacja ze spotkania, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Światowy Dzień Zwierząt - 4 października

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień obchodów związany jest ze wspomnieniem  w kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Cele święta są od lat niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt, z tej okazji bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat zwierząt; o czym trzeba pamiętać, decydując się na własne zwierzątko. Maluchy bardzo dużo opowiadały o swoich pupilach, wiedziały czego potrzebują zwierzęta, jak o nie dbać i co one jedzą. Na zakończenie spotkania bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie Ewy Stadtmuller „Jak skrzat Jagódka uratował pszczoły”, a przedszkolaki wykonały piękne kolorowe kotki.
 

Nowości wydawnicze

Polecamy nowości książkowe na długie jesienne wieczory i życzymy udanej lektury!
 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września

Z okazji „Dnia Głośnego Czytania” w bibliotece odbyło się spotkanie z klasą drugą Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci chętnie włączyły się do akcji i wspólnie przeczytały baśń ‘Głupi Jasio” Hansa Christiana Andersena. Jest to baśń opowiadająca o chłopcu zwanym Głupim Jasiem, a który w rzeczywistości okazuje się najsprytniejszym ze wszystkich swoich braci. To on na końcu baśni zostaje nagrodzony – otrzymuje królewnę za żonę i królestwo we władanie. Dziękujemy dzieciom i pani Zofii Kałamarz za mile spędzony czas w bibliotece.

Powakacyjne spotkanie z przedszkolakami

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu, biblioteka publiczna miała zaszczyt gościć przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dla większości uczestników było to ich pierwsze spotkanie z biblioteką, dlatego na wstępnie dzieci zapoznały się z  rozmieszczeniem księgozbioru na półkach i zasadami korzystania. Przedszkolaki były bardzo ciekawe i zaangażowane; zadawały mnóstwo pytań m.in.: Jak możemy zapisać się do biblioteki?, Co to jest karta książki i czytelnika? Uważnie wysłuchały bajki: „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej i odpowiadały na pytania związane z książką. Na koniec spotkania w związku ze zbliżającą się porą roku, dzieci przygotowały piękną jesienną dekorację biblioteki. Dziękuję paniom Justynie Wilusz i Alicji Chmurze oraz dzieciom za odwiedziny i do zobaczenia wkrótce.

Wakacje z Biblioteką 2018

Przez cały miesiąc lipiec w bibliotece odbywały się wakacyjne warsztaty dla chętnych dzieci. Zajęcia zaczynały się od godziny 11:00 i trwały do godziny 13:00, chodź niektórzy uczestnicy zostawali dłużej. Każde spotkanie rozpoczynało się od prac plastycznych, na których dzieci miały możliwość wykonania m.in.: wakacyjnego stworka-potworka, wesołego żółwia i pływającą rybkę. Nie zabrakło zabaw ruchowych takich jak: „Chodzi lisek koło drogi”, „Królu, ile kroków?”, „Stać, nie ruszać się!”. Najwięcej uśmiechów wywołało odegranie z podziałem na role opowiadania „Teraz bije 13!”. Po wyczerpujących zabawach na świeżym powietrzu dzieci odpoczywały grając w nowe  gry planszowe, rozwiązując  krzyżówki  i quizy. Za uczestnictwo w zajęciach wakacyjnych każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

 

Dziękujemy  wszystkim dzieciom za liczny udział w zajęciach i zapraszamy za rok.

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 10 do 24 sierpnia 2018r. Biblioteka Publiczna w Zaborowie będzie nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego.
 

Przepraszamy

Wakacje z Biblioteką

XVII Tydzień Czytania Dzieciom, pod hasłem: „Czytanie łączy”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Z tej okazji 6 czerwca nasza biblioteka gościła klasę I wraz z wychowawczynią p. Zofią Kałamarz. Celem zajęć było propagowanie wśród dzieci głośnego czytania. Pierwszaki z uwagą wysłuchały bajki pt. „Franklin czyta kolegom”. Po przeczytaniu książki dzieci chętnie rozmawiały na temat poznanej opowiastki, która utwierdziła ich w przekonaniu, że możemy miło spędzić czas na wspólnym czytaniu. Następnie wspólnie ułożyły regulamin poszanowania książki i zrobiły do nich piękne zakładki. Dziękujemy dzieciom za mile spędzony czas w bibliotece.
 

"Tydzień Bibliotek" pod hasłem "(Do)Wolność Czytania"

Maj tradycyjnie  kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej bibliotece, w majowe przedpołudnie gościłyśmy  grupę 5 i 6 latków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci zapoznały się  z książką Ewy Stadtmuller pt. „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”, książeczki z serii Przygody skrzata Jagódki to ciekawe i pełne humoru opowieści, które bawią i uczą zarazem. W trakcie spotkania dzieci wzięły udział w zabawie dydaktycznej „Tak”, „Nie” oraz  wykonały swoje pierwsze okładki do książki. Czas spotkania szybko minął i mali czytelnicy razem z wychowawczynią udały się w drogę powrotną do szkoły. 
 

Światowy Dzień Zdrowia

„ O Zdrowie dbamy, bo jedno je mamy”


W środowy poranek, 18.04.2018r. Biblioteka Publiczna gościła przedszkolaków z miejscowej Szkoły Podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia i o podejmowaniu działań na rzecz zdrowia. Lecz co zrobić aby być zdrowym?. Odpowiedzi na te pytania dzieci uzyskały po wysłuchaniu wybranych wierszy ze zbiorku Anny Mikita pt.: „Różne sposoby na wredne choroby”. Autorka opowiada dzieciom o witaminach, o tym jak ważny jest sen i odpoczynek, co zrobić aby nie mieć do czynienia z bakteriami i wirusami, jakie czynniki na co dzień zagrażają naszemu zdrowiu. Kończąc spotkanie dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające ich ulubione zdrowe owoce. 

Marcowe spotkanie z książką w Bibliotece

27.03.2018r. do Biblioteki Publicznej zawitały dzieci z „O”, ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Opowiadaniem Wiesława Drabika „Wiosna, panie bocianie” , rozpoczęłyśmy spotkanie z dziećmi. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat zmian zachodzących w przyrodzie. Potrafiły wymienić wiosenne kwiaty, ptaki jak również znakomicie opowiadać o wiosennej pogodzie, a na zagadki związane z ta porą roku, udzielały samych prawidłowych odpowiedzi. Dziękujemy dzieciom i pani za mile spędzony czas wśród książek.

„Światowy Dzień Poezji”

Dwudziesty pierwszy marca to naprawdę niezwykły dzień, „Dzień Poezji”. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji biblioteka przygotowała wystawkę niektórych tomików wierszy poetów polskich, oraz zaprosiła trzecioklasistów do swojej placówki, na czytanie i recytowanie ulubionych wierszy. Rozmawialiśmy również o tym, kim jest poeta, czym jest poezja, o czym mogą być wiersze. Największą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Mari Konopnickiej, Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredry. Są to wiersze które bawią i wzruszają kolejne pokolenia dzieci. Za piękne recytowanie i czytanie wierszy, wszystkich uczestników biblioteka nagrodziła książeczkami.

„Wiosenny poranek z Przedszkolakami”

W ramach współpracy Biblioteki Publicznej ze Szkołą Podstawowa w Zaborowie w dniu 22 marca 2018r. bibliotekarka z Biblioteki Publicznej odwiedziła przedszkolaków w Szkole Podstawowej. Ponieważ w tym roku zima mocno nam dokuczyła, wszyscy tęsknią do ciepła i zieleni a wiosna, jeszcze nie chce do nas przyjść wiec postanowiliśmy, zachęcić ją do tego czytaniem wiosennych opowieści oraz sianiem wiosennych nasion. W pierwszej części spotkania przedszkolaki wysłuchały krótkiego opowiadania pt. „Wiosna”. W drugiej, zasiały rzeżuchę i obiecały że będą pamiętały o codziennym podlewaniu aby pięknie wykiełkowała.

 

Może w końcu wyczekiwana długo wiosna do nas zawita!
 

Wielkanocne tradycje z klasą pierwszą

W dniu 14.03.2018r. Biblioteka gościła u siebie pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z nauczycielką panią Zofią Kałamarz. Podczas wizyty dzieci miały możliwość posłuchać bajki pt. „Wielkanocne opowieści” Katarzyny Najman i opowiedzieć o tradycjach wielkanocnych. Następnym etapem spotkania była prosta i przyjemna zabawa plastyczna a mianowicie tworzenie „Drzewka Wielkanocnego”.

 

Dziękujemy dzieciom i Pani za mile spędzony czas w Bibliotece.

Wspólna zabawa to fajna sprawa

Po półrocznym zmaganiu się dzieci ze szkołą i nauką, przyszedł czas na upragniony i długo oczekiwany zimowy wypoczynek. Biblioteka w Zaborowie również i w tym roku nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach . Dla nich w wolnych od nauki dniach lutego zorganizowała zajęcia pod hasłem „Wspólna zabawa to fajna sprawa”. W programie były: zajęcia plastyczne, głośne czytanie, gry i zabawy. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach plastycznych podczas których powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac, trenowały swój umysł przy grach planszowych i w trakcie układania puzzli. Każdy z uczestników znalazł z pewnością coś dla siebie. Dwa tygodnie zimowego odpoczynku od nauki upłynęły pod znakiem doskonałej zabawy.
Mamy nadzieje, że za rok będzie również miło i sympatycznie.

„W karnawale czas na bale”

Zabawa to jest to co dzieci lubią najbardziej, tak było również 28 stycznia 2018 roku, gdzie „Zabawę Choinkową” dla dzieci zorganizowała Biblioteka Publiczna w Zaborowie. Zabawa była startem oferty feryjnej naszej Biblioteki. Na zorganizowaną imprezę przybyły dzieci wraz z rodzicami. Dla najmłodszych przygotowano wspaniałe zabawy przeplątane konkursami i tańcami, które poprowadziła p. Ela. Nie zabrakło też paczek pełnych słodkości ufundowanych przez naszych sponsorów którymi corocznie są: Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie i Kółko Rolnicze w Zaborowie, którym serdecznie dziękujemy. Radości dzieci było co niemiara, o czym świadczyły ich uśmiechnięte buzie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.  

Ferie 2018


BIBLIOTEKAPUBLICZNA W ZABOROWIE

Zaprasza wszystkie chętne dzieci na:
”Ferie zimowe w Bibliotece”

 

 

W dniach:
1.02.2018 (czwartek) - od godz. 11.00 do 13.00
8.02.2018 (czwartek) - od godz. 11.00. do 13.00

 

W programie:
- gry i wesołe zabawy, głośne czytanie,
- zajęcia plastyczne. Zapraszamy! 

25 listopada to rocznica narodzin… pluszowego misia.

Najpopularniejsza zabawka kończy właśnie 115 lat. I wciąż urzeka.

 

Z okazji tego święta biblioteka gościła dzieci z „zerówki” ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Spotkanie rozpoczęliśmy od opowiedzenia historii powstania zabawki. Oczywiście nie zabrakło wystawki książek których bohaterami są misie oraz głośnego czytania książki p.t. Kubuś Puchatek „Dzień przyjaźni”, bo przecież nikt lepiej od Puchatka nie wytłumaczy jak ważna jest przyjaźń. Dużo frajdy było przy zabawie polegającej na rysowaniu misia z związanymi oczami. Po wspólnej zabawie dzieci otrzymały do degustacji pyszny miód który wszystkim smakował.

 

Dziękujemy dzieciom i wychowawcom za wspaniałą zabawę i odwiedziny w krainie misiów! 

Dziś króluje miś

Przedpołudniowe spotkanie z Przedszkolakami w Szkole Podstawowej w Zaborowie, z okazji „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Bohaterem tego dnia był miś a obchodzenie tego święta w przedszkolu to już tradycja. Na zadane pytanie dzieciakom „Czy ty też masz pluszowego misia”, niektóre odpowiadały że dwa, trzy nawet cztery, niektóre są duże, inne malutkie że ledwo je widać, że mają swoje imiona i są doskonałymi powiernikami dziecięcych marzeń oraz towarzyszami podczas zabawy. Podczas spotkania panie przeczytały bajkę p.t. „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie” o złotowłosej dziewczynce, która strasznie narozrabiała w domu misiów. Maluchy bawiły się w starego niedźwiedzia, nauczyły się wiersza o misiach. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości, ponieważ przedszkolaki są fanami pluszaków i po prostu je uwielbiają. 

Dzień Pluszowego Misia

Ten dzień przypada na 25 listopada, ale my zaczęliśmy świętować już dzisiaj 23 listopada. Na pierwszą imprezę czytelniczą zorganizowaną w bibliotece z tej okazji przybyli pierwszaki za Szkoły Podstawowej w Zaborowie. W trakcie imprezy zapoznano je z historią powstania pluszowych misiów, wysłuchały książeczki p.t. ”Miś Remiś i bolący ząb” której bohaterem jest sympatyczny niedźwiadek Remiś. Dzieci wzbogacone wiedzą na temat misiów wyszukiwały książkowych misiów mieszkających na bibliotecznych półeczkach. Bezbłędnie tęż rozwiązały „Misiowy” Quiz. Na zakończenie wykonały portret misia i otrzymały słodkie Misie Lubisie. Obiecały również, że będą jak najczęściej odwiedzać bibliotekę i czytać dużo książek, tych o misiach również.

„Dzień Postaci z Bajek”

Bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa, a Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci uwielbiają. Piąty listopad to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek, Walta Disneya a zarazem Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Aby uczcić ten dzień w poniedziałkowy poranek, szóstego listopada „Zerówkowicze” w Szkole Podstawowej w Zaborowie zorganizowali bajkowe spotkanie. Do tej zabawy dołączyła się Biblioteka Publiczna w Zaborowie. Dzieci przebrane w bajkowe stroje : Shreka, Strażaka Sama, Królewny Śnieżki, Myszki Miki, Wróżki, Pirata, wysłuchały kilku bajek. Następnie odbyły się konkursy i zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek. Dzieciaki bardzo dobrze radziły sobie z zadaniami. Aby zapamiętały ten dzień zostały nagrodzone krótkimi pięknie ilustrowanymi bajeczkami, tak w sam raz na jeden wieczór przed zaśnięciem. Być może książeczki zachęcą maluchów do gromadzenia własnych zbiorów. Biblioteka dziękuje pani Eli oraz dzieciom za tak miło spędzony czas. 

Pierwsza wizyta Przedszkolaków w Bibliotece Publicznej

W dniu 25 października Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z opiekunkami odwiedziły Bibliotekę. Podczas wizyty miały możliwość wysłuchać krótkich barwnych bajeczek, oraz pobuszować pomiędzy regałami z książkami. Dzięki takim spotkaniom Biblioteka pozyskuje nowych młodych czytelników.
 

„Żegnaj Lato, witaj Jesień”

W ramach cyklu „Głośne czytanie” odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w Bibliotece z klasą pierwszą ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Tematem przewodnim spotkania była Jesień, a przeczytana książeczka to „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham, kiedy jest Jesień” autorstwa McBratneya Sama, która opowiada o tym, jak mały brązowy zajączek uwielbia bawić się jesienią, kiedy wieje wiatr. Następnym etapem spotkania była prosta, przyjemna i twórcza zabawa z wykorzystaniem techniki frotażu. Dziękujemy Dzieciom i pani Zofii Kałamarz za wspólnie spędzony czas w bibliotece.  

Wakacyjne Lato z Biblioteką 2017

W miesiącu lipcu Biblioteka zorganizowała zajęcia wakacyjne dla dzieci które były pracowite, radosne i kolorowe. Spotkania przygotowane były w ten sposób, aby nuda nie zaglądała przez okna Biblioteki. Na zajęciach plastycznych powstały lalki z łyżek drewnianych, kolorowe motyle, malowane kamienie, tęczowe kompozycje z kolorowej soli w szklanych słoiczkach. Oprócz ciekawych pomysłów plastycznych, zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe, stolikowe oraz puzzle. Trochę czasu uczestnicy spędzili na świeżym powietrzu skacząc w zapomnianą „gumę” która była kiedyś popularna, grając w badmintona i twistera. Głośne czytanie książek - rozkładanek okazało się również przyjemną i wesołą zabawą. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.

 

Biblioteka dziękuje wszystkim Dzieciom za wspólnie spędzony czas podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych. 

Wakacje 2017

 

 

„Wakacyjne lato z biblioteką”


Biblioteka Publiczna w Zaborowie
zaprasza Dzieci na zajęcia wakacyjne
w dniach: 4.07 - 11.07 - 18.07.2017r.
w godzinach od 11:00 do 13:00

 

 

W programie:
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy edukacyjne,

manualne, oraz ruchowe.

 

Wszystkich chętnych
zapraszamy do uczestnictwa w proponowanych

zajęciach.

 

 

 

„Promocja czytelnictwa wśród najmłodszych”

12 czerwca 2017r. bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Zaborowie wcieliła się w postać Kury Adeli bohaterki książek Joanny Krzyżanek, odwiedzając przedszkolaków i zerówkowiczów w miejscowej Szkole Podstawowej. Książki z przygodami Adeli są skierowane do dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem ze względu na bardzo duże litery. Kura Adela to seria książek o miłej, sympatycznej, psotnej, przemądrzałej zagadkowej, pomysłowej i czasami marudnej kurze którą polubiły dzieci. Było to ostatnie przedwakacyjne spotkanie z książką, Biblioteka dziękuje uczestnikom za wspólnie spędzony czas, a wszystkim Dzieciom życzy miłego i bezpiecznego wypoczynku.  

„Tydzień Bibliotek”

Na pierwsze odwiedziny do Biblioteki 17 maja 2017 r. przyszły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci poznały Bibliotekę zaglądając w każdy jej kąt, z a z zaczarowanego kuferka wyjmowały pięknie zilustrowane książeczki które mogły rozkładać, poruszać jej bohaterami, głaskać ich brzuszki, poznać dźwięki które one wydają. Podczas spotkania był też czas na głośne czytanie wybranej przez dzieci książeczki.  

Tydzień Bibliotek – XIV edycja „Biblioteka Oczywiście!”

W majowy poranek gościli w Bibliotece „Zerówkowicze”, wraz ze swoją wychowawczynią z miejscowej Szkoły Podstawowej. Dzieci wysłuchały głośnego czytania książeczki „Kicia Kocia w Bibliotece” autorstwa Anity Głowińskiej. Mali goście poznali bohaterkę książki Kicię Kocię, która idzie z mamą do Biblioteki. Na podstawie przeczytanego tekstu, który był najlepszą zachęta do wypożyczania książek, dzieci dowiedziały się że Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale można tu robić też coś innego. Na przykład: obejrzeć bajkę na dużym ekranie, zagrać w przedstawieniu teatralnym, malować ilustracje do przeczytanych tekstów, poznać autorkę bajek. Spotkanie zakończyło się wykonaniem przez dzieci zakładek do książek dla rodziców i siebie. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy do Biblioteki .
 

Wiosenna Bajka

Zajęcia z klasą zerową tym razem przebiegły pod znakiem wiosny. Dzieci wysłuchały tekstu „O wiośnie w lesie i o wiewiórki ważnym interesie” z książki Lucyny Krzemienieckiej „Z przygód Krasnala Hałabały”. Po wysłuchaniu krótkiego opowiadania potrafiły bezbłędnie opisać pierwsze oznaki wiosny, podać nazwy kwiatów kojarzących się z wiosną. Dopełnieniem wiosennego dnia były kolorowanki o wiośnie i jej zwiastunach. 

Bajkowy marzec w przedszkolu

W dniu 15 marca przedszkolaki spotkały się z wierzbowymi kotkami w wierszu Heleny Bechlerowej „Wierzbowa bajeczka”. Z wiersza dowiedziały się jakich kotków szukały dwa kotki czarny i biały wraz ze swoimi rodzinami, następnie pokolorowały wazony z białymi kulkami, pokrywające gałązki wierzbowe. 

Wakacje z Biblioteką

Te wakacje biblioteka zorganizowała w plenerze. Szesnastu uczestników z uśmiechem na twarzach czynny udział w zabawach ruchowych z piłką, skakanką. A z darów natury dzieci wykonały „Wakacyjny obrazek”. Była też chwila relaksu pod „Starym Dębem Pomnikiem przyrody w Zaborowie”.

Ferie 2017

W drugim tygodniu ferii zimowych w Bibliotece, młodzi czytelnicy mogli pograć w ciekawe gry planszowe, poczytać i pooglądać kolorowe książeczki. Bardzo chętnie brali udział w zajęciach manualnych i plastycznych a powstałe piękne papierowe śnieżynki i kartki walentynkowe dzieci zabrały ze sobą do domów aby obdarować nimi najbliższych.

Zabawa choinkowa - Ferie 2017

W niedzielę 22 stycznia 2017 r. w czasie trwania ferii zimowych odbyła się coroczna zabawa choinkowa dla najmłodszych. Mimo mrozu na zewnątrz w Sali Domu Strażaka panowała gorąca atmosfera. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były konkursy, korowody, pociągi, kółeczka, tańce w parach z balonami. Uśmiechy na twarzach dzieci potwierdziły, że impreza była udana. Duże podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy także w tym roku przygotowali dużo słodkości dla dzieci.

Białe Wakacje czyli Ferie z Biblioteką

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborowie zaprasza Dzieci na wesołe zajęcia feryjne 22.01.2017r.
w godz. od 14:00 do16:00 „Zabawa Choinkowa” dla dzieci w Domu Strażaka w Zaborowie

 

- 24.01.2017r. w godz. od 11:00 do 13:00 do Biblioteki
- 26.01.2017r. w godz. od 11:00 do 13:00 do Biblioteki

„Mikołajkowe czytanie w przedszkolu”

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa. Siódmego grudnia przedszkolaki z miejscowej Szkoły Podstawowej wysłuchały opowiadania pt. „Mikołajowy strój”, czytanego przez p. bibliotekarkę. Opisana zabawna historia o Świętym Mikołaju w różowej sukience, niebieskich bamboszach i żółtych gumowych rękawiczkach bardzo dzieci zaciekawiła, ponieważ Mikołaja tak ubranego nigdy nie widziały. Dodatkowo na każdej stronie książki odkrywały ciekawe, miłe w dotyku przedmioty aż do ostatniej strony, aby dowiedzieć się co się stało z prawdziwym Mikołajowym strojem. Po przeczytaniu książeczki przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem. Czas umilały piosenki, zabawy a także rozmowy o Mikołaju.

"Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece"

Drugie spotkanie z „Okazji Światowy Dzień Pluszowego Misia” odbyło się 30.11.2016r. W tym dniu do biblioteki zawitali uczniowie z klasy 3 z wychowawczynią panią Elżbietą Mendelowską, przynieśli swoje prace wykonane na konkurs plastyczny ogłoszony przez bibliotekę „Książkowy Miś”. Celem konkursu było upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie zdolności plastycznych wśród dzieci. Wszystkie prace zostały nagrodzone pluszowymi maskotkami, a trzy zasługiwały na dodatkowe nagrody książkowe. Nie obyło się bez głośnego czytania książeczki pt. „Gustaw - miś wędrowiec z wizytą w Rzeszowie”, autorstwa pana Macieja Penara, twórcy krajoznawczych książeczek dla dzieci opowiadających o wędrówkach misia po pięknym Podkarpaciu. Prezentowane opowiadania, zilustrowane zdjęciami miejsc które mały miś odwiedził, wzbudziły ogromne zaciekawienie wśród dzieci, ponieważ niektóre miejsca już znały a niektóre będą dopiero poznawać.

 

Wszystkim dzieciom biblioteka gratuluje i dziękuje za piękne prace konkursowe.
 

Dzień Pluszowego Misia

We wtorkowy listopadowy poranek klasę „O’’ z miejscowej Szkoły Podstawowej odwiedziła p. bibliotekarka z bohaterem wielu książkowych opowieści Misiem. Dzieci wysłuchały wierszowanej książeczki „Miś Marcyś uczy dzieci dobrego zachowania”, której bohaterem jest Miś o imieniu Marcyś. Ten sympatyczny niedźwiadek własnym postępowaniem pokazuje dzieciom, jak powinni się zachowywać w różnych miejscach np. w autobusie, kinie, muzeum. Po lekturze bardzo chętnie kolorowały misiowe portrety, brały udział w misiowych zabawach, wykazały się również dużą wiedzą o misiach książkowych.
 

Dzień Postaci z Bajek 2016 rok

Dziewiątego października w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Zaborowie, obchodzony był Dzień Postaci z Bajek (przypadający na 5 października).W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się p. bibliotekarka czytając dzieciom bajkę pt. „Czerwony Kapturek”, która należy do klasyki literatury dziecięcej. Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Słuchanie bajek może się okazać sposobem na fajną zabawę, sposobem na spędzanie wolnego czasu. Bajki czytane prowokują dzieci do zwrócenia uwagi na informacje docierające do nich przez słuch. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża a zło zostaje ukarane. Panująca atmosfera skupienia i ciszy wśród dzieci oznaczała, że wybór książki z piękną szatą graficzną był trafiony. W drugiej części spotkania chętne dzieci wcielały się w postacie bajkowe bawiąc się kukiełkami, miały również możliwość pokolorować postać Czerwonego Kapturka, niekoniecznie na czerwono.
 

Dzień Głośnego Czytania 2016 rok

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W październikowe przedpołudnie z okazji Światowego Dnia Zwierząt Bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków .Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat zwierząt, o czym trzeba pamiętać, decydując się na własne zwierzę, że to żywa istota a nie zabawka i nie można jej wyrzucić gdy nam się znudzi. Maluchy bardzo dużo opowiadały o swoich pupilach, wiedziały czego potrzebują zwierzęta, co jedzą, jak są zbudowane. W trakcie spotkania p. bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie „Zaginiony piesek” z serii Martynka. Odbył się również przegląd bajek o zwierzętach. Spotkanie z przedszkolakami stało się kolejną okazją do propagowania idei czytania, zainteresowania książką, zapoznania z literaturą dziecięcą, a także wspierania współpracy Biblioteki Publicznej ze Szkołą Podstawową. Na zakończenie dzieci pokolorowały obrazki z pieskami, zaśpiewały piosenkę o jesieni i zatańczyły najpiękniej jak umiały.

„Wakacje w Bibliotece 2016 – Nie tylko z Książka”

Słoneczne wakacyjne spotkania organizowane przez bibliotekę dobiegły końca. Zaproponowane zajęcia pozwoliły nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci. Podczas pierwszego spotkania, dzieci wykonywały „gniotki” czyli maskotki, które formowały z baloników wypełnionych mąką. W kolejnych spotkaniach grały w gry planszowe, lepiły z plasteliny, malowały, składały origami, dla dziewczynek było malowanie i zdobienie paznokci. Nie zabrakło zabaw ruchowych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłek, i gum do skakania na pobliskim boisku sportowym. Każdym zajęciom towarzyszyło głośne czytanie wesołych krótkich opowiadań. I choć czasem brakowało miejsc przy stolikach nie straszna była podłoga na której można było poukładać puzzle. Nasz ostatni beztroski czas zabaw i spotkań wakacyjnych w bibliotece upłyną na słodko, przy napojach, słodyczach i lodach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach wakacyjnych w bibliotece i żegnaj lato tylko na rok.

Wakacje w Bibliotece

Biblioteka Publiczna w Zaborowie zaprasza Dzieci na „Biblioteczne Wakacje” w dniach 5,7,12,14 lipca 2016 r., w godzinach od 10:00 do 13:00.

W programie: zajęcia z książką, plastyczne i edukacyjne, gry stolikowe i planszowe, zabawy plenerowe.

 

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnej zabawy!
 

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie uskrzydla”

Czytać można wszędzie, a my w czerwcowy poranek, czytaliśmy pod chmurką świetną książeczkę – poradnik dla dzieci jak również dla rodziców „Jak się zachować ? na wakacjach”. Szczególnie teraz gdy zbliżają się wakacje, znaleźliśmy w niej kilka cennych rad jak powinniśmy zachowywać się w danych sytuacjach. Dziękujemy uczniom z klasy drugiej miejscowej Szkoły Podstawowej, oraz Pani wychowawczyni, za przybycie oraz udział w literackim spotkaniu.
 

Tydzień Bibliotek 2016 r., pod hasłem „BIBLIOTEKA INSPIRUJE”

Bajki, baśnie które znamy czyli bajeczne chwile z książką - spotkanie literackie w bibliotece z trzeciakami z Okazji Tygodnia Bibliotek. Młodszy wiek szkolny jest związany ze światem bajek, baśni i legend. Dzieci chętnie czytają baśnie, odgrywają role bajkowych bohaterów. Nasze majowe spotkanie to potwierdziło, gdyż dzieci doskonale sobie radziły z zadaniami, to była świetna zabawa z wykorzystaniem książek. Spotkanie rozpoczęliśmy od odgadywania tytułów bajek za pomocą wylosowanych rekwizytów. Gabrysia, Milena, Anastazja i Arek przeczytały wybrane przez dzieci bajki. Wspólnie ustaliły i wypisały na karteczkach jakie zalety ma czytanie książek, była również zabawa „Prawda- Fałsz”. Gdy zdanie było prawdziwe, klaskały w dłonie, gdy fałszywe tupały nogami, rozwiązywały tematyczne zagadki oraz krzyżówki na temat książek. Na zakończenie, aby wszystkie dzieci miały poczucie zwycięstwa zostały nagrodzone drobnymi gadżetami. Bardzo dziękujemy p. Elżbiecie Szela za przyjście z dziećmi do biblioteki, a dzieciom za wspaniałą zabawę z książką, oraz życzenia i własnoręcznie wykonany upominek dla bibliotekarki.

Kto maniery dobre ma, ten o środowisko dba

Dzień Ziemi to jeden z ważniejszych dni w roku, który przypomina o ochronie naszej planety. Z tej to okazji 27 kwietnia w bibliotece gościli uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią p. Jolantą Tutak. Celem zajęć przygotowanych z okazji „Dnia Ziemi” było kształtowanie wśród dzieci świadomości ochrony środowiska, w którym żyją i uczą się. Dzieci znając temat spotkania przyniosły do biblioteki, prace plastyczne tematycznie związane z ochroną środowiska. Bohaterami naszych zajęć były, „Bajki w zielonych sukienkach” autorstwa Anny Mikita. Z wysłuchanych opowiadań dzieci dowiedziały się jak bardzo cierpi przyroda, jeśli zapomnimy o śmietnikach i że nie wszystkie śmieci powinny trafić na wysypisko, większość można powtórnie wykorzystać. Na zakończenie posprzątały „teren” wrzucając wcześniej przygotowane na tę okazje śmieci do odpowiednich worków. Doskonale poradziły sobie z pytaniami: kiedy Ziemia jest wesoła a kiedy smutna?, obiecały również, zwracając palce w kierunku globusa że będą się starać, aby Ziemia była zawsze wesoła.
Dziękujemy pani Jolancie Tutak za przybycie z pierwszakami do biblioteki. Za prace plastyczne przyniesione do biblioteki na konkurs oraz czynny udział w zajęciach, dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W czwartkowy słoneczny poranek do biblioteki zawitały Przedszkolaki z miejscowej Szkoły Podstawowej wraz ze swoją Panią. Baśnie Hansa Christiana Andersena były tematem spotkania literacko-plastycznego. Uczestniczące w nim dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Calineczka”, bezbłędnie odpowiedziały na zadawane pytania dotyczące treści, z chęcią wzięły też udział w części plastycznej zajęć, która zakończyła się wystawą prac.
 

„Zimą w koło jest wesoło”- Ferie zimowe 2016

Biblioteka w tym roku również nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach. Specjalnie dla nich na okres zimowego odpoczynku przygotowała dla nich zajęcia. W programie znalazły się zajęcia plastyczne, gry i zabawy. Oczywiście nie obyło się bez głośnego czytania. Czytaliśmy książeczki które były inspiracją do naszych rozmów, zabaw i zajęć plastycznych. Siedemnasty luty to „Dzień Kota” i z tej okazji dzieci inscenizowały wiersz „Chory Kotek” Stanisława Jachowicza oraz wykonywały papierowe kotki. Baśń „Bałwan ze śniegu” Hansa Christiana Andersena zainspirowała dzieci do wykonania kolorowych bałwanków z papieru. Dwa tygodnie minęły nie tylko przyjemnie ale twórczo i aktywnie, między kolorowymi bajkami i książkami.
Dziękujemy dzieciom za udział i mile spędzony razem czas. Ferie zimowe dobiegły już końca ale Biblioteka nadal jest otwarta i czeka na Was.
 

Zabawa karnawałowa dla młodszych i przyszłych czytelników biblioteki

Zgodnie z tradycją w karnawale odbywają się liczne bale i zabawy, a przywilej uczestnictwa w nich dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dlatego też, jak co roku Biblioteka Publiczna w Zaborowie w dniu siedemnastego stycznia 2016 roku zorganizowała „Zabawę karnawałową”. Udział w niej wzięło ponad pięćdziesięcioro dzieci, wraz ze swoimi rodzicami i babciami. Niektórzy nasi milusińscy wkraczali na salę przebrani w piękne bajkowe stroje. Uczestników do zabawy nie trzeba było zachęcać. Wszyscy bawili się znakomicie. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Na zakończenie zabawy, dzieci zostały poczęstowane cukierkami i odebrały paczki pełne słodyczy zakupione przez sponsorów i z wielką radością rozeszły się z opiekunami do domów.

Biblioteka serdeczne dziękuje sponsorom : a są nimi Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie, Kółko Rolnicze w Zaborowie za wspaniałą coroczną postawę. Podziękowania należą się także Pani Renacie Czech za coroczną bezinteresowną i dobrowolną pomoc podczas zabawy.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada Biblioteka Publiczna zorganizowała obchody „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Honorowymi gośćmi były Pluszowe Misie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z przedszkola i klas młodszych. Pluszowy Miś to najbardziej popularna przytulanka , ulubieniec wielu pokoleń dzieciaków. W trakcie spotkania mali uczestnicy zapoznały się z historią powstania tej lubianej na całym świecie maskotki. Nie mniej interesujące okazały się przygody jednego z najsłynniejszych bajkowych postaci, Misia z oklapniętym uszkiem opisane w książeczce Czesława Janczarskiego pt. ”Miś Uszatek i przyjaciele” czytanych przez panie, oraz historyjek których bohaterem jest sympatyczny niedźwiadek Remiś, czytanych przez koleżanki z klasy drugiej, Nikolę i Klaudię. Nie zabrakło zabawy z maskotkami, tańcząc w kręgu i śpiewając znaną piosenkę „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Zabawa była doskonała, to był dzień pełen gwaru, radości i degustacji miodowego przysmaku. Biblioteka dziękuje Pani dyrektor oraz Nauczycielom Szkoły Podstawowej w Zaborowie za miłą współpracę.
 

Jesienna wizyta przedszkolaków w bibliotece

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W dniu 22 października z pierwszą wizytą do biblioteki zawitały przedszkolaki wraz ze swoją panią ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi mamami bądź babciami. Jednak dla większości była to ich pierwsza wizyta. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dzieci uważnie wysłuchały bajki „Franklin i lekcje muzyki”, z której dowiedziały się ze Franklin bardzo pragnął nauczyć się grać na pianinie ale nie chciało mu się ćwiczyć i tu był problem. Zajęcia przebiegły w wesołej i głośnej atmosferze ponieważ dzieci poznały niektóre wesołe instrumenty i miały możliwość wydobyć z nich różne dźwięki. Było przy tym dużo radości , śmiechu i bardzo głośno. Dzieciom spodobała się przygoda z książką w bibliotece, obiecały, że niedługo tutaj wróc.

Wakacje w Bibliotece 2015

Dobiegły końca wakacyjne zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę.
Dzięki zaproponowanemu programowi zajęć, dzieci mogły wypełnić swój wolny czas twórczą przyjemną i wesołą zabawą, a nie marnowały go przed telewizorem czy komputerem. Różnorodność rozrywek, tj.: zabawy integracyjne, głośne czytanie wybranych baśni i bajek, zabawy ruchowe, składanki i wycinanki, zagadki, rebusy, krzyżówki, kolorowanki, te i inne jeszcze form pracy z dziećmi sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na zakończenie wakacyjnych zajęć każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek. O tym, że wakacje w Bibliotece mogą być udane, świadczy dobry humor uczestników przynoszony na każde spotkanie i ich aktywność. Wakacje w naszej bibliotece dobiegły końca, ale cały czas można korzystać z usług bibliotecznych. Serdecznie zapraszamy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach wakacyjnych w bibliotece.
 

Biblioteczne atrakcje w letnie wakacje

Biblioteka Publiczna w Zaborowie
Zaprasza dzieci na
„Biblioteczne atrakcje w letnie wakacje”
Lato 2015


Do wspólnej wakacyjnej zabawy i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu
Biblioteka na was czeka w każdą środę
w godzinach od 10:00 do 13:00
w dniach otwarcia Biblioteki


Pobyt w Bibliotece umilą wam
zajęcia plastyczne, gry planszowe,
zabawy w plenerze, konkursy
głośne czytanie wesołych bajek

 

XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - „Cała Polska czyta w Bibliotekach”

W dniu ósmego czerwca Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. 18-osobowej grupie dzieciaków towarzyszyła wychowawczyni pani Elżbieta Mendelowska. Nie była to ich pierwsza wizyta w bibliotece, gdyż już jako przedszkolaki często gościli w jej murach. W to czerwcowe przedwakacyjne przedpołudnie towarzyszyła nam słoneczna pogoda dlatego czytanie opowiadania o przygodach Franklina i jego przyjaciół, pt. „Franklin i książka z biblioteki” odbyły się na terenie placu przylegającego do biblioteki. Tym razem przygody żółwika dotyczyły książki i biblioteki, oraz porady jak znakomicie wykonać latawiec. Pierwszaki wysłuchały opowiadania z dużym zainteresowaniem i chętnie odpowiadały na zadawane pytania, a w nagrodę za uważne słuchanie były kolorowanki z ulubionym bohaterem Franklinem.
 

Literacka przygoda z książką

Drugie spotkanie z Okazji „Tygodnia Bibliotek”
Maj, tradycyjnie już kojarzy się nam ze świętem książki, biblioteki i bibliotekarzy. Do zwyczajów należą majowe imprezy związane z książką. Tak też było w naszej bibliotece, z Okazji „Tygodnia Bibliotek”, trzynastego maja bibliotekę odwiedziła klasa II i III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie ze swoimi wychowawczyniami. Biblioteka przygotowała dla dzieci mini konkurs ze znajomości lektur. Jego celem było motywowanie do czytania poprzez dostarczenie satysfakcji ze znajomości książek. Konkurs polegał na rozwiązaniu mini testu i udzieleniu pisemnych odpowiedzi na postawione pytania dotyczące wybranych lektur. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, spisały się na szóstkę. Na zakończenie, wszyscy chętni do zapisania się do biblioteki otrzymali specjalne formularze do wypełnienia przez rodziców. Mam nadzieję, iż literacka przygoda z książką nie będzie miała końca i przyciągnie do biblioteki młodych miłośników książki.
 

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2015 - "Wybieram Bibliotekę"

W dniach 8-15 maja 2015r., odbyła się kolejna dwunasta edycja ogólnopolskiej akcji obchodów Tygodnia Bibliotek - programu promocji czytelnictwa i bibliotek. Z tej to okazji do świetlicy strażackiej sąsiadującej z naszą placówką, na spotkanie ze strażakiem zaproszono przedszkolaków z miejscowej Szkoły Podstawowej ze swoją wychowawczynią. Nasz gość przeczytał dzieciom książeczkę Wiesława Drabika pt. „Leoś Strażak” z której dowiedziały się: czy to jest ciekawy zawód, po co mamy straż pożarną, jakie są sposoby alarmowania służb ratowniczych w przypadku pożaru. Dodatkową niespodzianką była wizyta w remizie strażackiej, gdzie każde dziecko choć przez chwilę mogło poczuć się strażakiem przymierzając hełm, kamizelkę oraz pas strażacki z toporkiem. Dzięki życzliwości pana strażaka, przedszkolaki mogły poznać całe wyposażenie wozu strażackiego, oraz posłuchać sygnału charakterystycznego dla straży.
Biblioteka składa serdeczne podziękowanie panu Grzegorzowi Iskrzyckiemu Naczelnikowi OSP w Zaborowie, za tak atrakcyjne i pełne emocji spotkanie. Myślę że razem spędzony czas na długo pozostanie dzieciom w pamięci.

Głośne Czytanie w Świetlicy Szkolnej

W wiosenne popołudnie dzieciom uczęszczającym na zajęcia świetlicowe w Szkole Podstawowej w Zaborowie, bibliotekarka przeczytała legendę o kwiatach polskiej bajkopisarki Ireny Kwinto pt. „Przebiśniegi”. Z legendy tej dzieci dowiedziały się, że przebiśniegi to dar wiosny dla pewnej małej dziewczynki, która szukała ratunku dla chorej matki. Po zakończeniu czytania dzieci chętnie rozmawiały na temat poznanej bajki, która utwierdziła ich w przekonaniu o wartości dobra i piękna, które w baśniach i ludzkich tęsknotach zawsze zwyciężają. Spotkanie to zakończyła praca plastyczna, wspólnie wykonywaliśmy przebiśniegi.
 

Wielkanocne tradycje

W dniu 24 marca w Bibliotece odbyły się zajęcia tematycznie związane ze Świętami Wielkanocnymi. W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Wizyta maluchów była okazją do wspólnej rozmowy o zbliżających się Świętach Wielkanocnych, o palmach, koszyczkach ze święconką, pisankach, kurczątkach, zajączkach, baziach i oczywiście o Lanym Poniedziałku. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć okolicznościowej bajki. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści z uroczej książeczki z serii ”101 bajek” pt. „Wielkanocne opowieści” autorstwa Katarzyny Najman. Urocza pięknie, radośnie zilustrowana książeczka opowiada o tym jak Kasia i Piotruś poszukują zaginionych kaczych jaj. Następnie dzieciaki, wycinały i zdobiły papierowe zajączki, aby później zgodnie ze zwyczajem, poszukać ukrytego w bibliotece koszyczka z niespodzianką od niego. Było wiele radości, gdy go odnalazły, a w nim czekoladowe jajeczka. Na koniec wizyty dzieci podarowały bibliotekarce piękną kartkę z Serdecznymi Życzeniami Świątecznymi.
 

Ferie w bibliotece 2015

Tegoroczne ferie zimowe już za nami. W ciągu dwóch tygodni wolnych od nauki szkolnej młodzi czytelnicy mogli spotykać się w bibliotece i brać udział w zajęciach plastycznych, pograć w ciekawe gry planszowe, czy bawić się wspólnie z kolegami. Wykorzystując różne materiały, takie jak kolorowe piórka, brokaty, włóczki, tworzyliśmy z papieru ciepłe czapki na głowę, bo głowę w chłody należy szczególnie ochraniać. Wiele radości uczestnikom spotkań sprawiło przygotowanie walentynkowych serc wypełnionych czułą treścią i osobistymi wyznaniami, które z całą pewnością uradowały obdarowane osoby. Biblioteka dziękuje uczestnikom za twórczy, mile spędzony czas. Kolejne spotkanie w bibliotece podczas letnich wakacji, ale do nich zostało jeszcze, albo tylko cztery miesiące.
 

Zabawa choinkowa dla dzieci

Tuż przed rozpoczęciem Ferii zimowych w niedzielne popołudnie, 1 lutego 2015r. na Sali Domu Strażaka w Zaborowie odbyła się "Zabawa choinkowa" dla dzieci zorganizowana przez Bibliotekę. Na tą imprezkę przybyli nasi najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami. W trakcie balu organizowane były liczne konkursy i zabawy, pociągi, skoczne tańce, korowody, które sprawiły dzieciom wiele radości. Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni również rodzice, którzy chętnie skorzystali z nadarzającej się możliwości tańców ze swoimi pociechami. Cała zabawa przebiegła w bardzo pozytywnej, radosnej atmosferze. Na koniec zarówno te malutkie i te nieco większe dzieci poczęstowane zostały cukierkami oraz obdarowane paczkami pełnymi słodyczy, ufundowanymi przez naszych corocznych sponsorów. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do naszych sponsorów, a są nimi Kółko Rolnicze w Zaborowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie.
 

Białe Wakacje czyli Ferie z Biblioteką

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborowie zaprasza dzieci na zajęcia feryjne:

 

O1.02.2015r. w godz. : od 14:00 do 16:00

Zabawa Choinkowa na Sali Domu Strażaka

 

04.02.2015r. w godz. : od 11:00 do 13:00

11.02.2015r. w godz. : od 11:00 do 13:00
Zajęcia plastyczne, rysunkowe , gry i wesołe zabawy.

 

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Orłowskim autorem przewodników po Bieszczadach

Spotkanie z ciekawymi ludźmi to jedna z najciekawszych form propagowania wiedzy o regionie. Nic przecież nie zastąpi żywego kontaktu dzieci z kimś, kto swą pracą i zaangażowaniem tworzył i nadal tworzy, krajobraz kulturowy naszej Ojczyzny.
We wtorkowy poranek 25 listopada 2014r., Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie mieli okazję spotkać się z przewodnikiem, pisarzem Stanisławem Orłowskim. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Pan Stanisław Orłowski urodzony w Bieszczadach, nigdy się z nich nie przeniósł. Jest czynnym przewodnikiem bieszczadzkim, przodownikiem turystyki górskiej i pieszej. Profesjonalnie znakuje szlaki turystyczne. Z zawodu jest nauczycielem historii, lubi prace z młodzieżą i często wędruje z grupami turystycznymi po bezdrożach górskich polskich Beskidów. Pisze teksty do publikacji krajoznawczych i regionalnych. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku. Nasze spotkanie pan Stanisław rozpoczął od odkrywania pięknych zakątków Bieszczad dzięki bogatej kolekcji slajdów, przy tym okazał się przemiłym, ciepłym człowiekiem, doskonałym gawędziarzem, którego opowieści zachęcały do wędrówek po Bieszczadach wydawało by się tak znanych, a jednak nie do końca odkrytych. Za miłe spotkanie uśmiechnięte, na nowo oczarowane Bieszczadami uczennice klasy szóstej podziękowały Panu Stanisławowi Orłowskiemu za tak miłe spotkanie.
 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Trzeba w nim obudzić zamiłowanie do sięgania po książki. Skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie dzieciom. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia Dzieci do Biblioteki. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z wychowawczynią panią Zofią Kałamarz. Do głośnego czytania została wybrana książeczka autorstwa Joanny Papuzińskiej pt. „Kapelusze”, ale nie takie do noszenia na głowie tylko „te grzybowe”. Kanie, prawdziwki, maślaki, kurki, podgrzybki, opieńki i nawet muchomory są głównymi „bohaterami” wierszy. Po wysłuchaniu króciutkich wierszyków, dzieci jednogłośnie stwierdziły że muchomor czerwony to super elegant, zawsze nosi biały kołnierz i piękny czerwony kapelusz w białe kropki, który z daleka ostrzega ”Uważaj jestem trujący”! Jeśli mnie zobaczysz nie zrywaj nie niszcz, bo nie po to jestem, by ktoś mnie jadł, tylko po to, żeby ładny był świat.
 

Wakacyjne zajęcia w Bibliotece - Lato 2014

Lato jeszcze trwa. Wakacje długo wyczekiwane już się skończyły, a wraz z nimi zakończyły się zajęcia dla dzieci organizowane przez bibliotekę. Dzieci twórczo i radośnie spędzały wolny czas, korzystając z przygotowanych przez bibliotekę zajęć. Zajęcia przybliżyły dzieciom tajniki decoupage, uczestniczyły w zajęciach plastycznych, umysłowych raz ruchowych, na macie twistera i świeżym powietrzu. Zaangażowanie, dobry humor i uśmiech na twarzach sprzyjał powstawaniu niezwykłych prac plastycznych, będących efektem dziecięcej wyobraźni, a także wynikiem grupowego współdziałania i wzajemnej inspiracji. Oczywiście nie zabrakło kontaktu z książką, w trakcie naszych spotkań dzieci z czytanej książeczki „Lato Misia Uszatka” autorstwa Czesława Janczarskiego dowiedziały się co Miś Uszatek robi latem oraz poznały wakacyjne jego wędrówki. Na zakończenie wakacyjnych spotkań na najaktywniejszych „Czytelników Lata” czekały nagrody książkowe, wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi gadżetami a własnoręcznie wykonane prace zabrały do domu.
Biblioteka dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i życzy spokojnego i twórczego roku szkolnego.

 

„Wakacje z Książką”

Biblioteka Publiczna w Zaborowie zaprasza dzieci na zajęcia wakacyjne w godzinach od 10.00 do 13.00 w terminie od 01.07.2014r. do 17.07 2014r.

 

 

"Czytanie łączy pokolenia"

Maj to miesiąc szczególny dla bibliotekarzy. W tym bowiem czasie przypada Tydzień Bibliotek, tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Tygodnia brzmiało „Czytanie łączy pokolenia”. Czytanie nierozłącznie kojarzy się z biblioteką. Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej. Na bibliotecznych półkach, czytelnik w każdym wieku odnaleźć może coś dla siebie. Z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, gościem Biblioteki był pan Czesław Rykała, dziadzio Kamili który przyjął zaproszenie do Biblioteki, aby głośno poczytać dzieciom. Słuchaczami byli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, którzy pod opieką swojej wychowawczyni pani Elżbiety Szela przybyli do Biblioteki i wysłuchały bajki znanej wielu pokoleniom „Królewna Śnieżka”. Jest to adaptacja znanej bajki braci Grimm o porzuconej w lesie Śnieżce, która schronienie znajduje w domu krasnoludków. Bajka uczy i przestrzega przed łatwowiernością w stosunku do obcych. Pierwszoklasiści okazali się bardzo uważnymi słuchaczami, ponieważ rozwiązywany, przez nich quiz ze znajomości przeczytanej bajki wypadł rewelacyjnie. Na zakończenie tego miłego spotkania, dzieci poczęstowano słodyczami i obdarowano drobnymi gadżetami. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia , bo wspólne czytanie to pokazanie dzieciom jaką przyjemnością może być słuchanie bajek.

Kwiecień – miesiącem Książki!

Kwiecień to miesiąc „Święta Książek”. Drugiego kwietnia obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”, a dwudziestego trzeciego kwietnia ‘’Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”. Dwudziestego trzeciego kwietnia żółwik Franklin, wyszedł ze swoich książeczek i odwiedził dzieci przedszkolne, w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Jego postać powstała w Kanadzie. Stworzyły go autorka Paulette Bourgeois i ilustratorka Brenda Clark. Z serii książeczek o Franklinie można wiele się nauczyć. Mały bohater uczy od najmłodszych lat rozwiązywać własne problemy, bawi i rozśmiesza. Choć jest zielony, na grzbiecie nosi skorupę, ale porusza się jak człowiek, myśli, czuje i miewa takie problemy, jak wszystkie dzieci. Spotkanie z Franklinem rozpoczęło się od czytania książeczki „Franklin sadzi drzewko” czytanej przez Panią wychowawczynię i Bibliotekarkę. Uśmiechy na twarzach, przytulania, oraz śpiewy, świadczyły o zadowoleniu z odwiedzin tego sympatycznego zielonego żółwika, i na pewno długo pozostanie w pamięci dzieciaków.
Biblioteka posiada również inne książeczki z przygodami Franklina. Zapraszamy do Biblioteki wszystkie dzieci, aby poznały niesamowite wydarzenia z jego życia.

Wiosenne spotkanie z poezją

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na dobrych, mądrych i szczęśliwych ludzi. Biblioteki mają na to sposób, zapraszają dzieci do swoich placówek a bibliotekarki czytają dzieciom. Chcąc podtrzymać i rozszerzyć dziecięce zainteresowania literackie, do biblioteki zaproszono uczniów z klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie ze swoją wychowawczynią Panią Elżbietą Mendelowską na „Wiosenne spotkanie z poezją”. Spotkanie nie miało charakteru konkursu, czy rywalizacji. Była to wspólna zabawa z najpiękniejszymi wierszami znanych poetów. Wspólnie czytaliśmy „wesołe wiersze”, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, wstawialiśmy brakujące w nich wyrażenia lub zdania. Dzieci odgadywały tytuły wierszy na podstawie zabawy w kalambury, jak i bawiły się do wiersza Jana Brzechwy „Rzepka”. Całe spotkanie było świetną „poezyjno - wiosenną” zabawą przy wierszach, które bawią i wzruszają kolejne pokolenia. A miłym dodatkiem tego spotkania, była zakładka do książki przydatna każdemu, aby uprzyjemnić czytanie książek.
 

Czytanie i zabawa z przedszkolakami

W poniedziałek 10 marca 2014 r. bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Tematem spotkania był "Dzień Kobiet - jakie zawody wykonują kobiety". Zapytane dzieci, czy pamiętają jakie święto było w sobotę i jaka data widniała w kalendarzu? (ponieważ 8 marca w tym roku wypadał w sobotę) zgodnie odpowiedziały, że Dzień Kobiet - 8 marca. Następnie wysłuchały krótkiego wierszyka "Dzień Kobiet" z książki pt. "Moje Święta" autorstwa pani Barbary Stankiewicz-Gawrysiak. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące typowo damskich, ale nie tylko zawodów. Podczas zabawy przedszkolaki miały za zadanie dopasować obrazek i rekwizyt do danego zawodu, jak również stać się przez chwilę lekarzem, fryzjerem czy krawcową. Było to radosne i zabawne spotkanie, a dzieci wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami.

 

Biblioteka po remoncie zaprasza!

Możemy cieszyć się już odświeżonym wnętrzem naszej filii bibliotecznej.
 

"Zabawa Karnawałowa dla Dzieci"

Czas karnawału to wyjątkowa okazja do tego aby sprawić dzieciom ogromną radość płynąca z wesołych zabaw i tańców. Tak też było w niedzielne popołudnie 26 stycznia b.r., gdzie duże grono dzieci bawiło się na zabawie karnawałowej zorganizowanej przez bibliotekę w ramach akcji "Ferie zimowe 2014 r." Mimo mrozu atmosfera była gorąca, podgrzewana okrzykami bawiących się dzieci cieszących się z zabawy. Na dzieci czekały również inne atrakcje: konkursy, zabawy ruchowe i oczywiście tańce. By upamiętnić te chwile zostały wykonane zdjęcia, a ostatnim punktem programu było rozdanie dzieciom słodyczy i paczek, które dzięki hojności sponsorów były bardzo okazałe.
 

Dzieciom dziękujemy za miłą zabawę, sponsorom za coroczną hojność i życzymy pomyślności w 2014 roku.
 

"Misie znamy i o nich czytamy"

Biblioteka w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Zaborowie zorganizowała spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej z okazji "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Do biblioteki dzieci z wychowawczynią Panią Elżbietą Mendelowską zawitały w dniu 27.11.2013r. o godź. 9.00. Po przywitaniu dowiedziały się, na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione to święto. Wysłuchały czytanych przez bibliotekarkę, fragmentów książki Janiny Porazińskiej pt: "Pamiętnik Czarnego Noska". Jest to piękna i ciepła opowieść o misiu Czarnym Nosku i jego opiekunce Małgosi, która wypatrzyła go na sklepowej półce i pokochała od pierwszej chwili. Dzieci obejrzały wystawkę książek treściowo związanych z misiami i niedźwiadkami, rozwiązywały zagadki związane z tematyką o "misiu". Kolejna zabawa polegała na narysowaniu podobizny misia z zasłoniętymi oczami i pomocą kolegi, podczas tej zabawy towarzyszył nieustający doping, a rysunki powstały bardzo zabawne. Na pamiątkę spotkania w Bibliotece, dzieci własnoręcznie wykonały wesołe papierowe misie, a każdy uczestnik otrzymał nagrodę – zawieszki odblaskowe w kształcie misia.

 

25 listopada "Światowy Dzień Pluszowego Misia"

Z okazji tego miłego święta w listopadowe przedpołudnie bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Tego dnia do przedszkola, dzieci przyniosły swoje ulubione pluszowe zabawkami z którymi tego dnia nie rozstawały się. Tuląc je do siebie z uwagą wysłuchały bajeczki autorstwa Paulette Bourgeois z ciekawymi, kolorowymi ilustracjami Brendy Clark pt. "Franklin zaprasza misia". Zielony żółwik Franklin znany jest dzieciom na całym świecie, z serii powszechnie lubianych książeczek. Każdy tomik to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia przeciętnego kilkulatka. Tym razem Franklin zaprosił do siebie na noc swojego najlepszego przyjaciela misia. Obaj byli tym faktem bardzo podekscytowani. Następnie przedszkolaki pięknie pokolorowały, kolorowanki z wizerunkiem misia. Misiowe spotkanie urozmaiciła znana zabawa "Stary niedźwiedź mocno śpi", ponieważ dzieci bardzo lubią misie trudno sobie wyobrazić świat bez najlepszego przyjaciela każdego dziecka.
 

Głośne czytanie na jesienne spotkanie

Głośne Czytanie rozbudza miłość do książki, zaszczepiona w dzieciństwie zaowocuje z dobrym skutkiem w przyszłości. W dniu 17 października z książeczką pt. „Lusia i Wisia grają w tenisa” autorstwa Wiesława Drabika, bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowiadania o dwóch rezolutnych wiewiórkach Lusi i Wisi, które dzięki sprytowi i zwinności ocaliły swoją rodzinę przed zimowym głodem, a przy okazji zostały mistrzyniami gry w tenisa. Po wysłuchaniu opowiadania przedszkolaki wzięły czynny udział w zabawach ruchowych „Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” oraz „Wiewiórki w dziuplach” w których wykazały się dużym sprytem i zwinnością podobną do „Wiewióreczek” z przeczytanej książeczki. Było to bardzo miłe jesienne spotkanie, kolejne odbędzie się w listopadzie.
 

"Pożegnanie Wakacji w Bibliotece"

Wakacje nieubłagalnie szybko minęły. Z tej to okazji w ostatki dzień sierpnia, Biblioteka zaprosiła dzieci do swojej placówki aby, powspominać najwspanialszy czas wolny w całym roku i rozdać drobne upominki za wakacyjne uczestnictwo w zajęciach. A więc „Żegnaj Lato na Rok”.

 

Lato w Krainie Książek

Celem akcji "Lato w Bibliotece" jest uatrakcyjnianie czasu wolnego dzieciom, rozwijanie sprawności manualnych, wyobraźni twórczej, czerpanie przyjemności z zabaw, a przede wszystkim rozpowszechnianie przekonania, że wspólne zabawy z rówieśnikami mogą uczynić młodego człowieka swobodniejszym i szczęśliwszym, oraz rozbudzanie potrzeb czytelniczych. W miesiącu lipcu odbywały się dla dzieci różnorodne zajęcia i rozrywki zapewniane przez Bibliotekę takie jak: gry i zabawy edukacyjne, manualne, plastyczne, ruchowe. Podczas wakacyjnych spotkań dopisywała nam ładna słoneczna pogoda, dlatego niektóre proponowane zajęcia odbywały się na wolnym powietrzu. Dzieci chętnie malowały, grały w różnego typu gry planszowe, spędzały czas układając puzzle. Dużo radości sprawiła zabawa w "Kalambury" i "Twistera".
 

Wakacje 2013

„Lato w Krainie Książek”

 

Biblioteka Publiczna w Zaborowie zaprasza Dzieci na Zajęcia wakacyjne w miesiącu lipcu w każdą środę w godzinach od 10:00 do 13:00

 

W programie zajęć znajdą się m.in.

Zajęcia plastyczne - „Z książką w plenerze”, będzie też zabawa słowem, gry i zabawy edukacyjne, manualne, plastyczne, oraz zabawy ruchowe.


Na dzieci biorące udział w zajęciach wakacyjnych
czekają nagrody.

„Tydzień Bibliotek” 2013

„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”
Już po raz dziesiąty Biblioteka włączyła się do akcji „Tygodnia Bibliotek”, której celem jest promocja książki i biblioteki w środowisku lokalnym. Niezwykle miłym akcentem majowego poranka było przybycie do Biblioteki dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z wychowawczyniami Panią Jolantą Tutak i Elżbietą Szela na zajęcia edukacyjne pt. „Książka to godny szacunku przyjaciel” Po przywitaniu dzieci złożyły Bibliotekarce życzenia z Okazji Dnia Bibliotekarza. Spotkanie rozpoczęliśmy od tematu zasad poszanowania książki, a na podstawie rozsypanki dzieci poznały kolejne etapy powstawania książki od Autora do Czytelnika. Bawiąc się a jednocześnie przy tym ucząc dobierały właściwe rekwizyty do tytułów bajek, (czerwona czapeczka, ziarnko grochu, pudełko zapałek, pantofelek, pierniki),powstały również piękne prace plastyczne dotyczące ostatnio przeczytanych książek. Młodzi uczestnicy bardzo aktywnie angażowały się w przebieg zajęć odpowiadając na pytania i rozwiązując krzyżówki dotyczące książki. Impreza ta miała na celu zachęcić do czytania szczególną grupę czytelników, jaką są najmłodsze dzieci. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Biblioteka dziękuje Paniom wychowawczyniom za pomoc w przeprowadzeniu spotkania, oraz za życzliwą współpracę, a młodym czytelnikom życzy, aby z każdą przeczytaną książką zyskali nowego przyjaciela.
 

Konkurs recytatorski

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Julian Tuwim to poeta którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury, to autor dziecięcych pięknie ilustrowanych utworów to wyjątkowy czarodziej słów. Z tej to okazji Biblioteka ogłosiła konkurs recytatorski, dedykowany właśnie Julianowi Tuwimowi. Do konkursu przystąpili uczniowie klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie recytacji wybranego wiersza Juliana Tuwima. Konkurs odbył się w miesiącu kwietniu, ponieważ kwiecień to taki miesiąc w roku gdzie swoje święto ma Książka. Drugi kwiecień to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a dwudziesty trzeci kwiecień to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Za znakomicie zrealizowane interpretacje wierszy dzieci otrzymały duże brawa, a sporo uśmiechu wywołały przygotowane stroje przez niektórych uczestników do treści wiersza. Swoją obecnością zaszczyciła nas dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu pani Halina Zaręba, która pogratulowała dzieciom wystąpienia i przygotowała dla nich niespodziankę w postaci słodkiego poczęstunku, a Biblioteka nagrodziła dzieci dyplomami i kolorowymi książeczkami.
 

Biblioteka gratuluje wszystkim uczestnikom. Bardzo dziękuje wychowawczyni pani Elżbiecie Szela za przygotowanie dzieci, a Pani Dyrektor GBP w Czudcu za obecność.
 

Wiosenne czytanie Przedszkolakom

W ramach współpracy Biblioteki ze Szkołą Podstawową w Zaborowie 21 marca w dniu wiosny i przed Światowym Dniem Książki dla Dzieci (2 kwietnia) odbyło się głośne czytanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przebrana za Panią Wiosnę bibliotekarka przeczytała przedszkolakom bajeczkę z pięknymi ilustracjami pt „Wiosna, panie bocianie” autorstwa Wiesława Drabika.
Z treści książeczki maluszki dowiedziały się, czy zwierzętom udało się sprowadzić na łąkę upragnioną wiosnę. Zabawie towarzyszyły również zagadki o wiośnie na które wszyscy odpowiadały wyśmienicie. Na pożegnanie bibliotekarka poczęstowała dzieci czekoladowymi jajkami od „zajączka wielkanocnego” i zaprosiła do odwiedzania Biblioteki.
 

Zabawa karnawałowa

Ferie Zimowe w Bibliotece rozpoczęliśmy tradycyjnie „Zabawą karnawałową” na której wszyscy wesoło się bawili, Ci najmłodsi i trochę starsi , panowała miła atmosfera, radość i entuzjazm. Podczas imprezy, odbyły się liczne konkursy, które do dobrej zabawy wciągały uczestników. Ten wspaniały „Bal” nie mógł się odbyć bez bezinteresownej hojności sponsorów, którzy ufundowali dla dzieci paczki ze słodyczami. Biblioteka dziękuje sponsorom którzy corocznie sprawiają dzieciom dużo radości a są nimi:
 

Koło Gospodyń Wiejskich w Zaborowie.
Kółko Rolnicze w Zaborowie.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie.
 

Zajęcia feryjne Wełniaczki plecione laleczki

To ostatnie nasze spotkanie feryjne upłynęło na twórczych zajęciach manualnych. Dzieci „ożywiały” motki włóczki i dzięki ich cierpliwości powstały urocze wełniane maskotki. Wszystkim uczestnikom tegorocznych ferii zimowych Biblioteka dziękuje za mile spędzony czas i czeka na Was za rok.

Zajęcia feryjne Walentynki

14 luty to „Walentynki” czyli „Dzień zakochanych”. Zgromadzeni uczestnicy wysłuchali kilku wierszy o stosowej tematyce, a następnie wspólnie wykonali „Największe i najładniejsze Serce walentynkowe” dla Biblioteki, a dla swoich najbliższych, słodkie kolorowe kwiatki z cukierków.

Zajęcia feryjne Aerobik

Na kolejnym naszym spotkaniu było coś dla ciała. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Zaborowie Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną zorganizowały dla dzieci Aerobik. Celem tego spotkania było promowanie aktywności ruchowej i kształtowanie u dzieci potrzebę ruchu. Zajęcia opierały się na prostych krokach, wszystkie ruchy wykonywane były do rytmicznej muzyki, która łatwo wpadała w ucho. Dzięki temu, że uczestnicy ćwiczyli i bawili się przy muzyce, czas upłyną szybko, miło i przyjemnie.

Misiowe zgromadzenie

27 listopada Biblioteka Gościła w „Krainie Pluszowych Misiów” uczniów kl.1 ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie ze swoją Wychowawczynią p. Jolantą Tutak. Po przywitaniu Dzieci, padło pytanie czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiedziały zgodnie dzieci, ponieważ bardzo lubią te zabawki mogą je przytulać, delikatnie targać za uszy i trzymać za mięciutkie łapki, kiedy tylko chcą. Jak się okazało nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedziałby ulubiony przez dzieci pluszowy Miś. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, nie zabrakło r głośnego czytania króciutkich opowiadań Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek i przyjaciele”, ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel „spotkań z książką”. Dzieci poznały więc przygody jednego z najsłynniejszych bajkowych bohaterów-Misia Uszatka z oklapniętym uszkiem oraz jego przyjaciół: małej Ani i innych postaci, wspólnie przeżywających niezwykłe i fascynujące przygody, pomagających sobie nawzajem, a także uczących się i dowiadujących wielu pożytecznych rzeczy. Wzięły również udział w degustacji miodu oraz pokolorowały kolorowankę „Przyjaciela Pluszowego Misia”.
 

„Czytaniem jesień się zaczyna”

29 wrzesień to Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Kontakt z książką i wyrabianie nawyku czytania, należy kształtować od najmłodszych lat. Mając na celu zachęcanie najmłodszych do wypożyczania książek i zmobilizowanie rodziców do głośnego czytania, w czwartkowe przedpołudnie 27.09.2012 do Biblioteki zaproszono przedszkolaków z wychowawczynią p. Zofią Kałamarz ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Spotkanie rozpoczęliśmy witając nową porę roku – jesień, króciutką ale bardzo przyjemną bajeczką autorstwa Lucyny Krzemienieckiej „O tym, jak się rzep do psiego ogona przyczepił”. W trakcie czytania dzieci głośno i bardzo wyraźnie powtarzały dialog psa z „upartym rzepem” „Odczep się rzepie! A właśnie że się nie odczepię! Oczywiście nie obeszło się bez zajęć plastycznych które to maluchy uwielbiają. Z darów jesieni, ziemniaków oraz dodatków, guzików i bibuły, zrobiły śmieszne ziemniaczane ludziki, które brały udział w zabawie w teatr.
 

„Wakacyjne spotkania w Bibliotece”

Każde miejsce jest dobre, aby miło spędzić Wakacje. Zajęcia biblioteczne potwierdziły, że wakacje nie muszą być wcale nudne, a odrobina fantazji, zaangażowania, grupowego współdziałania, dobrego humoru i uśmiechu na twarzy sprzyja powstawaniu niezwykłych prac plastycznych czy literackich. We wszystkich zajęciach organizowanych podczas „Wakacji w Bibliotece” dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły. Brały udział w konkursach, grach i zabawach zespołowych; rozwiązywały krzyżówki, rebusy, układały kalambury. Przerywnikami w zabawach i konkursach było głośne czytanie, deklamowanie oraz śpiewanie wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej „Wierszyki łamiące języki” i Tadeusza Rybickiego „Szelest w pyszczku” a okazji do śmiechu było sporo.
Czas wakacji już dobiegł końca. Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom za miło spędzony wspólny wakacyjny czas, a z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego życzy wszystkim Uczniom powodzenia, aby nie zabrakło Wam energii i zapału w zdobywaniu wiedzy.

 

Wakacje w Bibliotece 2012

Zapraszamy do udziału w zajęciach dla dzieci wtorki i czwartki od godz. 11.00 w programie:
 

- konkursy

- głośne czytanie

- podróże po literaturze zagadki

- rebusy "umysł trenuję i od myślenia się nie wymiguję"

- gry i zabawy integracyjne


Spotkanie autorskie z Panią Lidią Miś – Nowak

12.06.2012 r. Biblioteka Publiczna w Zaborowie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Fundacji ABCXXI zorganizowała Spotkanie autorskie z Panią Lidią Miś – Nowak, w którą to akcję Pani Lidia aktywnie się angażuje. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Uczniowie mieli okazję poznać autorkę książek dla dzieci, która urodziła się w niedalekich Ropczycach a obecnie mieszka w podrzeszowskiej Świlczy. Pani Lidia oprócz tego że pisze, jest również założycielką i dyrektorem naczelnym, rzeszowskiego wydawnictwa Dreams, które zajmuje się publikacją książek – w tym autorów debiutujących. Pierwszą książką którą napisała i opowiadała dzieciom na spotkaniu, była baśń „Odwiedzając czarownice”. To historia ośmioletniej Asi która przez wypożyczoną starą książkę w bibliotece trafia do krainy baśni zamieszkałej przez siedem czarownic. Asia by wrócić do domu, musi odwiedzić każdą z nich. Okazuje się że przedstawione czarownice są przyjazne choć wyglądają dziwnie. Kolejną zaprezentowaną przez autorkę książką były „Opowieści Biblijne dziadzia Józefa”, która jest także autobiografią pisarki. Opisuje w niej swoje dzieciństwo i wspomina swojego dziadzia Józefa który mieszkał w domaradzkiej wsi Poręby, w drewnianym domku pokrytym starą ceglaną dachówką. Domek z jednej strony był otoczony pochylonym płotem, w który wrósł krzew dzikiej róży, z drugiej lasem. To właśnie tu z dala od miejskiego zgiełku, schodzili się nie tylko jego wnukowie, ale całe gromady dzieciaków, by posłuchać ciepłych biblijnych opowiadań. Ostatnią przedstawioną książką było „Serce lasu” w 24 opowiadaniach autorka przedstawiła dzieciom niektóre istoty z baśniowego świata zamieszkujące las – rusałki, nimfy, elfy, smoki, trolle, księżniczki i wróżki. Ogromną atrakcją tego spotkania były „prawdziwe Czarownice” przybyłe wprost z baśni: Krzaczasta, Lodowa, Maślana, Kamienna, Pierzasta, które swoją obecnością podkreślały magiczny nastrój spotkania. Było to ciepłe i pełne humoru spotkanie, nasz gość chętnie odpowiadał na wszystkie zadawane przez dzieci pytania. Na zakończenie spotkania można było kupić książki autorki. Wszyscy którzy to zrobili, ustawili się w kolejce po dedykację, a każdy uczestnik spotkania otrzymał autograf na zakładce do książki jako „Pamiątka ze spotkania autorskiego z Lidią Miś”.

Spotkanie ze Smokiem Novusiem

Radosny Smok Novuś swoją nazwę zawdzięcza Księgarni Nowa z Rzeszowa. Jest najwspanialszym pluszowym smokiem podróżuje po bibliotekach, przedszkolach i szkołach spotykając się z dziećmi. Nikt z przedszkolaków nie spodziewał się, że przed wakacjami odwiedzi ich niecodzienny gość przesympatyczny Smok Novuś, który bardzo lubi czytać książki, po prostu je pożera. Odwiedza dzieci zachęcając do czytania, bo chce żeby wszystkie stały się mądre. Spotkanie z nim to wspaniała zabawa, pozwalał dzieciom na wiele : ciągnąć się za nos, ściskać, przytulać, łapać za długi ogon, tańczył z nimi, pozował do zdjęć, a mimo to dzielnie wytrzymał do końca zabawy. Przedszkolaki były podekscytowane bo mogły z bliska oglądać tak dużą bajkową postać. Najmłodsi dokładnie przyglądały się Novusiowi iż zauważyły że na jego skrzydłach wyrosły wierszyki Jana Brzechwy. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o jego przygodach opisanych w książce Wiesława Drabika „Bajka o smoku Novusiu”. W tak miłej atmosferze biblioteka zakończyła tegoroczną współpracę(rok szkolny) ze Szkołą Podstawową w Zaborowie.
 

Biblioteka Życzy Wszystkim Uczniom Dużo Słońca oraz Miłego Wypoczynku.
 

Majowe Dni Książki i Bibliotek

Majowe Dni Książki i Bibliotek - to doskonała okazja do promowania czytelnictwa. Z tej to okazji 16 maja 2012r Biblioteka zaprosiła grupę 5 i 6 latków ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie wraz z panią Zofią Kałamarz . Tematem naszego spotkania była książka. Mówiliśmy jak należy się z nią obchodzić i o nią dbać. Oczywiście nie obyło się bez głośnego czytania, przedszkolaki wysłuchały krótkich opowiadań z książki Joanny Papuzińskiej pt. „Nasza Mama Czarodziejka” nawiązując tematycznie do zbliżającego się tego wyjątkowego majowego dnia „Dnia Matki”. A ponieważ przedszkolaki bardzo lubią zajęcia plastyczne narysowały portrety swoich Mam. Prace były wyjątkowe.

Biblioteka Ciągle w Grze

W myśl hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka Ciągle w Grze” w dniu 15.05.2012 w bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Książka z autografem” dla uczniów z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Od kilku lat biblioteka gromadzi i eksponuje swoim Czytelnikom kolekcję książek z autografami ich autorów. Cenne wpisy dokonywane są podczas spotkań autorskich w Bibliotece i na Targach Książki. Dostarczają one zawsze wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. Na spotkaniu uczniowie ze słowników dowiedzieli się co to jest autograf, stwierdzili że książka z autografem staje się cenniejsza, ponieważ autograf pozostawia pamiątkę ze spotkania z autorem, namacalnym dowodem tej krótkiej znajomości, rozmowy, świadomości że autor miał ją w dłoniach. Następnie obejrzeli książki dla dzieci i dorosłych z osobistymi wpisami : Andrzeja Grabowskiego, Małgorzaty Flis, Joanny Papuzińskiej, Wioletty Piaseckiej, Mariusza Niemyckiego, Elżbiety Wojnarowskiej, Stanisława Jerzego Hajto, Stanisławy Kopiec, o.Leona Knabita, Gerarda Górnickiego, Edmunda Osesa, Kazimierza Burnata, Romy Ligockiej, Wojciecha Cejrowskiego znajdującymi się w zbiorach Biblioteki. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły książki Autorstwa Stanisławy Kopiec, którą zapamiętały ze spotkania autorskiego, zorganizowanego przez Bibliotekę z okazji ubiegłorocznego Tygodnia Bibliotek, a niedawno pożegnaliśmy znaną nie tylko w naszym regionie poetkę. Dzieci przeczytały również wpis złożony w Kronice Biblioteki przez Panią Stanisławę. Dla Biblioteki Publicznej w Zaborowie „Wyjeżdżam od Was z miłymi wspomnieniami i zachętą do dalszego pisania” Dziękuję za miłe spotkanie. Zaborów 10.05.2011 Stanisława Kopiec. 

Następnie każde dziecko mogło wykazać się zdolnościami plastycznymi, tworząc okładki do książek Pani Stanisławy Kopiec, a na zakończenie uczniowie zostali obdarowani zakładkami do książek i poczęstowani słodyczami.

Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne są jedną z form ekspresji twórczej, szczególnie często stosowaną na spotkaniach z dziećmi w bibliotece.
Stosowanie różnorodnych form technik plastycznych rozwija ogólną sprawność manualną, a także rozbudza zainteresowanie tym rodzajem zajęć. W dniu 3.04 2012 r., kiedy to dzieci miały dzień wolny od zajęć szkolnych, zajęcia plastyczne stanowiły atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu w bibliotece.
 

Wiosenne spotkanie z przedszkolakami

Żadna inna pora roku nie cieszy nas tak jak pojawienie się wiosny. Dni są coraz dłuższe, cieplejsze bardziej słoneczne, z każdym dniem robi się wokół nas piękniej.
Dnia 22 marca przybyły do biblioteki przedszkolaki (5 i 6) latki z miejscowej Szkoły Podstawowej z Panią opiekunką Zofią Kałamarz. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zwiastunów wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Propagując wśród dzieci głośne czytanie została przeczytana książeczka Piotra Barciuka pt. „Wiosna”. Tego dnia każdy przedszkolak stał się małym artystą i ogrodnikiem. Dzieci śpiewając marcową piosenkę „Wybiegł zając z lasu, szukał oziminy…” pięknie pokolorowały pisanki oraz wysiały ziarenka rzeżuchy. Okazało się, że słuchanie i oglądanie kolorowych książeczek, tradycyjne sianie rzeżuchy, kolorowanie pisanek to fajna zabawa. Bibliotekarka żegnając grupę zaprosiła dzieci do ponownego odwiedzenia biblioteki, tym wraz z rodzicami. Dodała że jest możliwość założenia „Karty Czytelnika” każdemu przedszkolakowi.
 

Bal z Krasnalami

29.01.2012 r. w sali Domu Strażaka odbył się tradycyjnie już organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zaborowie bal karnawałowy dla dzieci środowiska lokalnego. Na zabawę rozpoczynającą czas ferii zimowych, przyszło dużo dzieci, wiele przebranych w piękne stroje karnawałowe, oraz spora grupa rodziców. Ogromną niespodzianką oprócz zabawy przy muzyce był przyjazd dwóch "Krasnali", ich wspólne gry, tańce, udział w konkursach, wniosły wiele kolorytu, radości i uśmiechu do wspaniałej zabawy. Kulminacyjnym punktem balu, było rozdanie słodkich upominków niespodzianek ufundowanych przez stałych sponsorów Kółko Rolnicze, Ochotniczą Straż Pożarną w Zaborowie Koło Gospodyń Wiejskich i Bibliotekę Publiczną.
 

„Białe Wakacje” czyli Ferie z Biblioteką

Biblioteka w Zaborowie zaprasza wszystkie dzieci do swojej placówki na zajęcia w czasie ferii zimowych we wtorki i środy w godzinach od 11:00 do 13:00

 

W programie:

Pierwszy tydzień ferii
- 29.01.2012r. (niedziela) „Zabawa karnawałowa” dla najmłodszych czytelników Biblioteki
- 31.01. - 1.02.2012r. (wtorek i środa) - Puszka Pandory - zabawy dla dzieci -zajęcia plastyczne i rysunkowe
 

Drugi tydzień ferii

7.02. – 8.02.2012r. (wtorek i środa);
- gry i zabawy z komputerem dostosowane do wieku dzieci
- walentynkowe upominki (zajęcia plastyczne)
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to jedna z najsympatyczniejszych zabawek: sympatyczna miła w dotyku, przyjazna dziecku i oczywiście niezastąpiona jako przytulanka przy zasypianiu. Misie stały się popularne w bajkach, wierszach, piosenkach i dobranockach. Ten ulubieniec dzieci obchodzi swoje święto 25 listopada. Z tej to okazji przedszkolaki 5 i 6 latki ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, pod opieką nauczyciela, pani Zofii Kałamarz, przyszły do biblioteki.
Misie z wystawki służyły nam do zajęć, np. dzieci opisywały ich wygląd, bo przecież jest tyle różnych pluszaków. Jedne są stare, inne nowe, są miękkie, puszyste, są brązowe albo kolorowe. Spotkanie w bibliotece nie mogło się obejść bez książki i głośnego czytania. Maluchy wysłuchały historyjki o pluszowych misiach z książeczki pt."Czy ty też masz pluszowego misia?", wykonały portrety misiów z których w bibliotece utworzono galerię prac dzieci. Na pożegnanie
otrzymały coś słodkiego oczywiście misie żelki.


 

Dzień Głośnego Czytania

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym 29 września 2011r. odbyło się "Głośne czytanie przedszkolakom" w tym dniu odwiedziłam przedszkolaki w naszej Szkole Podstawowej im. ks. St. Konarskiego w Zaborowie. Na powitanie - nasze pierwsze po wakacjach spotkanie, dzieci zaśpiewały piosenkę, wysłuchały fragmentu książki, obejrzały "przygotowane skarby jesieni" oraz ilustrowane kolorowe bajki tematycznie związane z tą porą roku m.in. "Jesienną przygodę" J. Papuzińskiej, i "Bajkę o jesiennym szalu" E. Ostrowskiej. Bajkowy motyw literacki posłużył za jesienną inspiracje i zgodnie z treścią bajki powstał wykonany własnoręcznie przez dzieci widoczny na fotografii "Szal pani Jesieni". Konkurs plastyczny p.t. "Barwne jesienne liście" zakończył nasze głośne czytanie wpisujące się w idee "Wszyscy chcemy aby nasze dzieci umiały odróżniać dobro od zła, a jednym ze sposobów jest wspólne czytanie dzieciom mądrych książek kultywujących piękno ojczystego języka. Wartości tak języka należy uczyć od najmłodszych lat."

GBP Filia w Zaborowie
 

Wakacje w Bibliotece 2011

„A wakacje są od tego by się bawić na całego”- pod takim hasłem odbywały się zajęcia wakacyjne dla dzieci w Bibliotece. Spotkania te miały uatrakcyjnić czas wakacyjny i być zachętą do czytania książek. Różnorodne zajęcia ruchowe i edukacyjne, wśród nich plastyczne i manualne były ulubioną formą zabawy. Dzieci z kamyków płaskich i okrągłych, gładkich i chropowatych według swoich pomysłów stworzyły piękne różnorodne postacie. Były również gry planszowe. Inspiracją do zajęć w plenerze była książka pt. „Odkrywamy na nowo zabawy z czasów naszych babć”. Dzieci grały w klasy, w gumę i poznawały inne zabawy z dzieciństwa swoich mam oraz babć, zakończeniu zajęć towarzyszył słodki poczęstunek.

 

„Wakacje w Bibliotece”

Biblioteka w Zaborowie
Zaprasza Dzieci do wspólnych wakacyjnych zabaw pod hasłem:

„A Wakacje są od tego
by się bawić na całego”


Zajęcia w ramach
„Wakacje w Bibliotece”
odbywać się będą w miesiącu lipcu w każdą środę w godzinach otwarcia Biblioteki.


W programie:
- zabawy i gry stolikowe
- konkursy plastyczne i literackie
- czytanie książek inspirujących do zabaw plastycznych
 

„BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM -WCHODZĘ”

Oto hasło tegorocznego- „Tygodnia Bibliotek”- ogólnopolskiego programu upowszechniania i promocji czytelnictwa, realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z Biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług przez całe życie. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Zapraszamy nie tylko w czasie majowego „Tygodnia Bibliotek”, ale przez cały rok... zawsze jesteśmy po drodze. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Zaborowie zorganizowała spotkanie autorskie. Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania, uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. Zaproszonym gościem była Pani Stanisława Kopiec znana i ceniona poetka, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W Literackim atlasie Polski można przeczytać, że Stanisława Kopiec to „nieprzeciętne zjawisko poetyckie”. Debiutowała tomem „Niebieska wieś” za który otrzymała nagrodę im. Stanisława Piętaka m.in. otrzymała nagrodę „Złote Pióro” za tomik poezji „Wielki wóz” przyznaną przez Związek Literatów Polskich- oddział w Rzeszowie. Pisze również fraszki, aforyzmy i wiersze humorystyczne, jest także autorką wierszowanych bajeczek dla dzieci. Pełny wrażeń i jakże udany był poranek 10 maja 2011 roku. Pani Stanisława spotkała się z uczniami w Szkole Podstawowej w Zaborowie. W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły, oraz pani dyrektor wraz z radą pedagogiczną. Poetka barwnie i ciekawie opowiadała zebranym o sobie i swojej twórczości, dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały czytanych wierszy, za które poetka otrzymała „gromkie brawa”. Okazała się bardzo sympatyczną osobowością, chętnie odpowiadała na pytania dzieci dotyczące jej twórczości. Było literacko, sympatycznie i ciekawie. Wszyscy byli zauroczeni naszym gościem a czas szybciutko minął. Na zakończenie w ramach podziękowania dzieci wręczyły naszemu gościowi kwiaty, a każde dziecko od poetki otrzymało autograf.
 

Rostrzygniecie konkursu okazji przypadającej 1 maja 2011r. beatyfikacji Papieża Polaka Jana Pawła II

W dniu 20 maja 2011r. podsumowany został konkurs plastyczny zorganizowany z okazji przypadającej 1 maja 2011r. beatyfikacji Papieża Polaka Jana Pawła II.
Inicjatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa w Zaborowie we współpracy z Biblioteką Publiczną w Zaborowie.

 

Tematy konkursowe:
„Życie największego Polaka”
„Jan Paweł II i młodzież”
„Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski”.

 

Cele konkursu:
Popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II.

Rozbudzenie zainteresowania wśród dzieci osobą wybitnego Polaka.

 

Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Uczniowie przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją  multimedialną, następnie wszyscy zintegrowali się w śpiewie ulubionej piosenki Jana Pawła II „Barka”.
W drugiej części uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni książeczkami tz.„Perełkami” nasuwającymi piękne myśli i szlacheckie uczucia poświęcone naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II, zakupionymi przez Bibliotekę Publiczną.
Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani „wadowicką kremówką”, spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, wszak wszystkich zgromadził człowiek który umiłował wszystkich ludzi, a szczególnie dzieci.
 

Bal karnawałowy

W dniu 20.02.2011 r. Biblioteka Publiczna zorganizowała dla młodszych Czytelników „Bal karnawałowy”. Wczesnym popołudniem przybyli młodzi uczestnicy. Bardzo liczne grono dzieci wraz z rodzicami. Rozpoczęliśmy zabawę w rytm melodii doskonale bawiąc się przy utworach przygotowanych specjalnie dla nich. Były konkursy i zabawy, w których można było wygrać słodkie nagrody. Tańcom dzieci przyglądali się rodzice, którzy również chętnie włączali się do zabawy. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane paczkami ze słodyczami ufundowanymi przez Bibliotekę Publiczną i sponsorów - Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze i Ochotniczą Straż Pożarną w Zaborowie. Bal był dla dzieci wielkim przeżyciem i radością.
 

Kółko Misyjne

W okresie Ferii Zimowych Bibliotekę odwiedziła również grupa dzieci i młodzieży z „Kółka Misyjnego” z katachetką p. Renatą Czech. Kółko Misyjne w Zaborowie tworzą uczniowie Szkoły podstawowej oraz Gimnazjaliści. Uczestnicy spotkania poznali literaturę religijną oraz czasopisma religijne jakie znajdują się Bibliotece a następnie rozmawialiśmy na tematy związane z misjami.

Ferie w Bibliotece 2011

Akcja „Ferie w Bibliotece” jak zwykle cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci. Zajęcia rozpoczynały się o godzinie 11.00 jednak chętni do zabawy przychodzili o wiele wcześniej.
Atrakcji nie brakowało.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, konkursach, grach i zabawach.

 

Ferie w Bibliotece

Biblioteka w Zaborowie
Zaprasza chętne dzieci do swojej placówki
na gry, zabawy konkursy, zajęcia plastyczne, które będą organizowane na
Feriach Zimowych 2011r.



W PROGRAMIE:

 

Pierwszy tydzień Ferii:


19.01.2011r. – środa godz. 11:00

Zajęcia plastyczne:

  • Wykonanie makiety zimy
  • Wykonanie masek karnawałowych

 

 

Drugi tydzień Ferii:


26.01.2011r. – środa godz. 11:00

Rozrywki umysłowe
Rusz głową:

  • Miasta i państwa
  • Jaka to melodia
     

 

1910 - 2010 - 100 - lecie urodzin Marii Konopnickiej

8 października 2010 przypadała okrągła rocznica śmierci Marii Konopnickiej. Poetka autorka nowel i nieśmiertelnej „ Roty"  jest szczególnie bliska najmłodszym czytelnikom, tak więc dzień ten był doskonałą okazją do spotkania z dziećmi, głównym tematem spotkania było przedstawienie krótkich fragmentów najbardziej znanych utworów m.in.: „Na jagody”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Stefek Burczymucha”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Twórczość Marii Konopnickiej nadal budzi zainteresowanie dzieci.
 

Wakacje;)

Od 25 czerwca do 1 września dzieci przeżywają najradośniejszy okres

-wakacje-


Czego potrzeba, by wesoło spędzić czas podczas wakacji?
Właściwie niewiele - nie trzeba ani wiele słońca, ani dużo miejsca. Jedynie, co jest potrzebne, to naprawdę dobra zabawa. Biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci młodszych i tych nieco starszych, w których uczestniczyły według swoich upodobań. W programie były: zabawy, gry planszowe i stolikowe, zajęcia plastyczne, głośnie czytanie wierszy Juliana Tuwima.  Uczestnicy swoimi niezwykle barwnymi i pomysłowymi pracami udowodnili, że lato to piękna pora roku, która wszystkich inspiruje do wesołej zabawy.
 

Wakacje w Bibliotece, czyli co robić, aby się nie nudzić

Lato, lato, lato czeka!

Czeka tekże Biblioteka!


"Wakacje w Bibliotece, czyli co robić, aby się nie nudzić"

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Zaborowie

Zaprasza Dzieci do swojej placówki na

wakacyjne spotkania w miesiącu lipcu

w każbą środę w godzinach otwarcia Biblioteki.


W programie:

 

- zajęcia plastyczne

- wycinanki

- malowanki

- rysunki

- układanie puzli

- gry i zabawy integracyjne

- głośne czytanie fragmentów książek o tematyce wakacyjnej

„Biblioteka – Słowa, Dźwięki, Obrazy”

„Biblioteka – Słowa, Dźwięki, Obrazy” to hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek 2010 r.

Z tej to okazji 13 maja 2010 r. w Bibliotece odbyła się I Szkolna Majówka z Książką. Na to spotkanie przybyli uczniowie kl. IV, V i IV ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie ze swoimi wychowawczyniami panią Olgą Środoń, panią Lidią Pasternak, panią Renatą Czech. Celem spotkania było przybliżenie uczniom twórczości autorów poezji dziecięcej m.in. : J. Kulmowej, E. Zawistowskiej, J. Ratajczaka, J. Twardowskiego oraz zachęcanie do jej czytania. Po przeczytaniu kilku wierszy został ogłoszony konkurs plastyczny pt. "Poezja - inspiracją w twórczości plastycznej poznanego pisarza”.

 

Cele konkursu:


- stworzenie dzieciom możliwości rozwoju swoich umiejętności plastycznych
- uwrażliwianie na słowo pisane
- promowanie twórczości autorów poezji dziecięcej
- podejmowanie niekonwencjonalnych działań twórczych
- zwrócenie uwagi na indywidualny charakter odbierania wiersza
- indywidualny sposób przedstawienia plastycznego w zależności od wyobrażeń twórczych

 

Regulamin konkursu:

 

1. Konkurs odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Zaborowie, Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

2. Oceniana będzie:


a) pomysłowość, oryginalność ujęcia
b) zgodność z tematem
c) ciekawa interpretacja

 

Po zapoznaniu się z celem i regulaminem konkursu, uczniowie zostali poczęstowani słodyczami ufundowanymi przez Bibliotekę a ponieważ w tym dniu pogoda nam dopisała, prace plastyczne inspirowane wybranym wierszem wykonywali w plenerze. W konkursie brało udział 26 uczniów, 7 prac zostało wyróżnionych. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
 

Światowy Dzień Ziemi

Tak to dzisiaj, 22 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Może już czas zacząć o nią o nią dbać?
W tym dniu właśnie odbyło się spotkanie z dziećmi z kl. II ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Podczas spotkania dzieci poznały stosowną literaturę, wymieniły swoje pomysły dotyczące ochrony środowiska, poszanowania przyrody i pozytywnej postawy wobec zwierząt. Drugoklasiści obiecali zawsze dbać o Środowisko. A jako symbol „Strażnika Przyrody” wykonali Zieloną czterolistną koniczynkę.
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

2 kwiecień to Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, obchodzony od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Chrystiana Andersena największego bajkopisarza. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. W tym roku przypada 205 rocznica jego urodzin. Z tej okazji w dniu 20.04.2010 r. dzieci z kl. „0” i „I” wraz z wychowawczyniami odwiedziły Bibliotekę. Podczas spotkania dzieci oglądały kolorowo ilustrowane książki duńskiego pisarza, opowiadały o znanych i przeczytanych książkach. Okazało się, że najbardziej znana baśń to „Calineczka”, a najmniej „Świniopas” i dlatego została wybrana przez dzieci do przeczytania na tym spotkaniu.
 

Ferie zimowe 2010

Tegoroczne ferie zimowe upłynęły pod hasłem „Nareszcie ferie, nie trać werwy, można bawić się bez przerwy”. Młodzi czytelnicy mogli spędzić je w bibliotece. Można było spotkać się z rówieśnikami, pograć w gry, warcaby, porysować, poczytać lub po prostu porozmawiać z kolegami.

Zabawa karnawałowa

W dniu 7 lutego 2010r. w Domu Strażaka w Zaborowie odbyła się „Zabawa karnawałowa” dla młodszych czytelników Biblioteki. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie dzieci, małe i trochę większe z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Podczas zabawy dużo radości, sprawiły zorganizowane konkursy, zabawy w rytm muzyki, oraz słodkości od sponsorów.
 

Konkurs plastyczny na Exlibris

Z okazji 60 – lecia GBP w Czudcu uczniowie Szkoły Podstawowej w Zaborowie wzięli udział w konkursie plastycznym na „Exlibris - 60 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu 1949-2009”. Uczestnikom konkursu wręczono nagrody książkowe.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

18 listopada 2009 roku w ramach obchodów "Światowego Dnia Pluszowego Misia", bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków w Szkole Podstawowej w Zaborowie. Była pogadanka o misiach, życiu niedźwiedzi oraz głośne czytanie bajeczki wybranej przez dzieci:"Miś Remis musi nosić okulary". Dzieci wykonały portret Misia oraz chętnie uczestniczyły w zabawie "Stary niedźwiedź mocno śpi".

Wakacje 2009

W m-cu lipcu 8.07 i 9.07.2009 (rozpoczęcie wakacji)
W m-cu sierpniu 25.08 i 27.09.2009 (zakończenie wakacji)

 

„Relaks w bibliotece”
- zabawy i turnieje gier stolikowych, gry komputerowe
- układanie puzzli,

 

„Książka na wakacje”
- głośne czytanie wybranych baśni i bajek

 

„Każe dziecko to potrafi”
- zajęcie plastyczne dla dzieci wykonywane dowolną techniką.
 

Głośne czytanie

W ramach Akcji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w dniu 02.06.2009 r. zaproszony gość pełniący funkcję radnego Powiatu Strzyżowskiego oraz sołtysa wsi Zaborów pan Kazimierz Kania, czytał dzieciom ze Szkoły Podstawowej wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Dzieci bardzo uważnie wysłuchały treść wiersza, tym bardziej, że czytała je osoba znana w naszym środowisku. Na pamiątkę tego Tygodnia najaktywniejsi czytelnicy z kl. „0” i „III” otrzymały książeczki, ufundowane i wręczone przez zaproszonego gościa.
 

Tydzień Bibliotek 2009 "Biblioteka to plus"

Do Biblioteki zaproszono dzieci z kl. „O” wraz z wychowawczynią na głośne czytanie książek o Franklinie. Dzieci poznały przygody sympatycznego żółwika i jego przyjaciół, a kolorowe ilustracje zachęciły dzieci do uważnego wysłuchania lektury.Również z okazji Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie biblioteczne dla uczniów z kl. I. SP. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami bibliotecznymi, poznali regulamin biblioteki oraz jak korzystać z katalogu.
 

Nowości Wydawnicze

W bibliotece znajdziesz nie tylko, przedstawioną powyżej ofertę edukacyjną, w której polecamy książki naukowe i popularnonaukowe, encyklopedie i słowniki, ale także duży wybór książek z zakresu literatury polskiej i obcej oraz lektury i opracowania literackie.

Cała Polska Czyta Dzieciom

W ramach „Tygodnia Bibliotek” grupa 20 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Zaborowie odwiedziła bibliotekę. Bajkę Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem” czytali dzieciom członkowie Zarządu OSP w Zaborowie. Następnie odbył się pokaz sprzętu strażackiego. Zabawa i nauka była wspaniała.

Lekcja Biblioteczna

Z okazji „Dni Literatury Książki i Prasy” biblioteka zaprosiła dzieci za Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Zaborowie na „Lekcję biblioteczną”. Dzieci zapoznały się z pracą Biblioteki Publicznej, regulaminem, zasadami korzystania z kącika czytelniczego. Miały możliwość zapoznania się z czasopismami dla dzieci oraz interesującymi książkami z księgozbioru podręcznego.

Zabawa Noworoczna

Biblioteka współpracując z organizacjami społecznymi KGW. OSP. KR. działającymi na terenie wsi Zaborów w okresie zimowym organizuje „Zabawy Choinkowe” dla młodszych czytelników Biblioteki. Są to imprezy cykliczne, które odbywają się w Sali OSP Zaborów. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Organizacje są również sponsorami tej imprezy, a swoją hojnością sprawiają dużo radości dzieciakom.

Ferie Zimowe

Na czas Ferii Zimowych Biblioteka przygotowała program który obejmował zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, gry stolikowe. Dzieci bardzo chętnie bawiły się w grupie swoich rówieśników oraz wykonywały różne prace plastyczne. Cieszymy się że dzieci lubią przychodzić do Biblioteki i spędzać tu wolny czas.

Andrzejki

W miesiącu listopadzie w bibliotece odbyła się impreza andrzejkowa pod hasłem” Bodaj się to spełniło co się w tę noc każdemu przyśniło”. W tym dniu biblioteka zamieniła się w „gabinet” zabaw, przebierańców i tańców. Było bardzo wesoło i radośnie.

Święto Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

 

Z tej to okazji biblioteka zorganizowała spotkanie dla dzieci z klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie, zaplanowane na 25 listopada odbyło się w dniu 8 grudnia. Do biblioteki na tę uroczystość dzieci przyszły z własnymi misiami pod opieką swojej wychowawczyni Pani Elżbiety Szela. Każde z nich przedstawiło swojego pluszaka lub opowiedziało o tym pozostawionym w domu. Biblioteka zaprezentowała książeczki, w których mieszkają misie a zadaniem dzieci było wyszukanie misiów mieszkających w nich. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć głośnego czytania, a ponieważ był to okres przedświąteczny dzieci wysłuchały bajki „ Święta z Kubusiem Puchatkiem”. Bajka bardzo się podobała, o czym świadczyły skupienie, wyciszenie, a także odpowiedzi na pytania zadawane po przeczytaniu książeczki dotyczących Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane książeczkami od „bibliotecznego Mikołaja” oraz skosztowały „małe co nieco”. Niespodzianką dla Biblioteki był bukiet kwiatów wykonanych z papieru, które dzieci przygotowały w ramach podziękowania za zaproszenie na spotkanie do biblioteki.
 

„Lato w Krainie Książek”

Biblioteka Publiczna w Zaborowie zaprasza Dzieci na Zajęcia wakacyjne w miesiącu lipcu w każdą środę
w godzinach od 10:00 do 13:00

W programie zajęć znajdą się m.in.

Zajęcia plastyczne - „Z książką w plenerze”,
będzie też zabawa słowem, gry i zabawy edukacyjne, manualne, plastyczne, oraz zabawy ruchowe.


Na dzieci biorące udział w zajęciach wakacyjnych
czekają nagrody.
 

Zima zamknięta w słoiku

Tematem drugich zajęć feryjnych, które odbyły się 19 stycznia, była aktualna pora roku. Uczestnicy spotkania wykonali pracę plastyczną pt.: „Zima zamknięta w słoiku”. Następnie wspólnie układaliśmy puzzle oraz graliśmy w gry planszowe.

 

Zapraszam do fotorelacji ze spotkania oraz do zobaczenia w drugim tygodniu ferii.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: