Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Empik Go

 Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu przystąpiła do Projektu Empik Go – Konsorcjum Bibliotek Podkarpackich 2024 przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Zakup "Złotych kodów" dostępu do serwisu Empik Go w listopadzie 2024 r. dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Zadanie: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

 

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Aktualności

Uroczystość X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w Czudcu

31-01-2018

Uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu na Podkarpaciu zorganizowana została w Czudcu 23 stycznia br. w Centrum Kształcenia Praktycznego Zespołu Szkół. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu strzyżowskiego, gminy Czudec, instytucji oświatowych i kulturalnych a także młodzież szkolna i zainteresowani tematyką spotkania mieszkańcy gminy. Uczestnicy Obchodów wysłuchali prelekcji pani prof. Elżbiety Rączy na temat „Stosunki polsko -żydowskie na przykładzie Podkarpacia” oraz wystąpienia pani Anny Oliwińskiej-Wacko poświęconego historii Żydów czudeckich i książce pana Jana Prokopowicza „Zagłada i gehenna ocalenia”. Wypowiedzi prelegentek ukazywały bezmiar tragedii społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej a także różnorodność zachowań Polaków w chwili sprawdzianu z człowieczeństwa. Szczególne wrażenie na słuchaczach robiły przykłady konkretnych osób, które z narażeniem życia własnego i całej swojej rodziny ratowały żydowskich współbraci, czyniąc to z potrzeby serca i w imię ludzkiej solidarności. Bardzo często ginęli okrutnie zamordowani przez niemieckich oprawców razem ze swoimi podopiecznymi. Mgr Marian Złotek przypomniał nazwiska bohaterskich, a często zapomnianych mieszkańców Pstrągowej, którzy pomagali przeżyć znanym sobie i nieznanym osobom pochodzenia żydowskiego. Bardzo wzruszające świadectwo ludzkiej dobroci i szlachetności złożyła pani Maria Bałchan, która przytoczyła wojenne wspomnienia swojej babci i mamy. Nastrój tamtego „mrocznego czasu” w wyjątkowy sposób oddała także piosenka Agnieszki Osieckiej „Miasteczko Bełz” w wykonaniu Aleksandry Szaro i Adriana Kuta. Pani dyrektor Zespołu Szkół w Czudcu Marta Proksa podziękowała organizatorom i uczestnikom uroczystości X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu a także wyraziła nadzieję, że to ważne i ciekawe przedsięwzięcie będzie w przyszłości w Czudcu kontynuowane. 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: